Hetyci

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.

Hetyci

Postby nazaa » Monday, 21 December 2009, 14:56

Hetyci pojawiają się już w Biblii i nazywani są z hebrajskiego Chittin, jednak ich odkrywnie zaczęło się wraz z pierwszymi sukcesami wykopalisk w hetyckiej stolicy Hattusas (dziś jest to Boğazkale, zaś jeszcze wcześniej - Boğazköy) w 1906 roku. Dalej poszło już z górki.

O czasie przybycia Hetytów nie wiemy prawie nic, nie ma też nic pewnego na temat tego skąd przybyli. Anittas, pierwszy historycznie udokumentowany władca hetycki (XVIII w. p.n.e.) zdobył miasto Nesę, a Hattusas zburzył. 100 lat później miasto odbudował książę, który do historii przeszedł pod imieniem Hattusilis, nawiązującym do nowej stolicy i od tego momentu można mówić o państwie starohetyckim w którym, zwłaszcza pod koniec, działo się nieciekawie - z każdej strony nacierali wrogowie, co zmusiło Hetytów do zaprzestania ekspansji terytorialnej, na dodatek utracono wszystkie prowincje nadgraniczne. Szczególnie dawali się Hetytom we znaki Kaskowie, ale ostatecznie kryzys udało się zażegnać i po latach chudych nadeszły tłuste - panowanie Suppiluliumasa I doprowadziło Hetytów do potęgi, jednak stworzone przez niego imperium nie utrzymało się długo. Co prawda skutecznie rywalizowało z Egiptem (słynna bitwa pod Kadesz) i Kaskami, ale nie było w stanie oprzeć się najazdom Ludów Morza i w efekcie upadło.

Dlaczego? Co doprowadziło do klęski hetyckiego państwa, notabene przeżywającego swój rozkwit?
Zapraszam do dyskusji ;)
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
User avatar
nazaa
Tribunus Angusticlavius
 
Posts: 698
Joined: Monday, 16 March 2009, 17:38

Return to Historia starożytna

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron