Asyryjczycy najbardziej okrutnym ludem starożytności?

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.

Asyryjczycy najbardziej okrutnym ludem starożytności?

Postby Raleen » Monday, 4 June 2007, 10:40

Asyria należała w pewnym momencie dziejów Bliskiego Wschodu do mocarstw, którym udało się zawładnąć niemal całym swoim regionem. Znane są przy tym metody działania Asyryjczyków, szczególnie ich nie przebierające w środkach i masowo stosowane okrucieństwo. W czasach późniejszych "rywalizowali" z nimi pod tym względem Mongołowie, którzy stali się w tym względzie chlubnymi kontynuatorami ich tradycji.

Niżej nieco o wojskowości asyryjskiej:

http://www.gildia.pl/teksty/misiek/asyria1

Być może zagości w nasze progi Feldmarszałek Czupur, który powinien wiele wnieść do tematu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
User avatar
Raleen
Colonel Général
 
Posts: 34373
Joined: Thursday, 22 December 2005, 15:40
Location: Warszawa

Postby sargon » Monday, 4 June 2007, 22:00

Jak dla mnie to owo niby uderzające okrucieństwo Asyryjczyków zbudowane jest na postawie tylko i wyłącznie steli Aszurnasirapli II - gość pochwalił sie kilkoma wyczynami, to od razu poszło w ruch założenie, że wszyscy tak robili. Mi osobiście bardzo się podoba stwierdzenie Rouxa w "Mezopotamii" (str. 247): "mówił on [Aszurnasirapli] głośno o tym, co inni robili po cichu".. Aleksander też wyrzynał i nawet bogiem został (ale cóż - zabij człowieka, będziesz mordercą - zabij milion, zostaniesz bohaterem :D ).
Starożytnośc to okrutny czas był, wszyscy raz po raz puszczali z dymem miasta (z mieszkańcami w środku lub nie, bez różnicy - chyba, ze można było sprzedać :) ) - jedni więcej, inni mniej.
"Teraz każdy władca, który będzie chciał mi dorównać, wszędzie tam, gdzie postawiłem stopę, będzie musiał postawić swoją!"
User avatar
sargon
Adjudant
 
Posts: 144
Joined: Sunday, 6 May 2007, 12:42
Location: Poznań

Postby Teufel » Monday, 4 June 2007, 23:02

Rzymianie wycięli milion ludzi w Galii, drugie tyle poszło w niewolę, jak była rewolta na Sardynii, to po jej stłumieniu niewolnik sardyński był tańszy od podłego muła, w czasie powstań niewolników na Sycylii odbywały się prawdziwe rzezie niewolnych, bo nie było co z nimi robić, pracować nie chcieli, woleli śmierć, w czasie powstania Bar Kochby mogło zginąć pół miliona ludzi, podobnie jak w czasie pierwszego pwostania w Judei. Rzezie dziesiątek miast, największe tragedie to Syrakuzy, Kartagina, Korynt, Avaricum. ... Chyba jednak Roma była najstraszniejsza, no ale jej władza sięgnęła najdalej, więcej możliwości ...
User avatar
Teufel
Legatus Legionis
 
Posts: 2281
Joined: Thursday, 22 December 2005, 16:55
Location: Stadt Thorn/Festung Posen

Postby nazaa » Saturday, 29 August 2009, 07:52

Z okrucieństwem Asyryjczyków to nie do końca jest tak, że jest przesadzone, wystarczy bowiem spojrzeć na katalog kar jakimi Asyryjczycy doświadczali przestępców - zwykłe mutylacje jak u Hammurabiego im nie wystarczały, posiadali cały wachlarz kar - od chłosty, kastracji, przebierania delikwentów za prostytutki i ich przemarszów przez miasto, poprzez depilacje miejsc intymnych i golenie głowy (zwykle nie w całości), oszpecenie twarzy, talion per procura, topienie, wbijanie na pal czy szerokie wykorzystywanie smoły.

Przestudiowanie praw asyryjskich, złaszcza z okresu średnioasyryjskiego powala nie nie tylko na wyrobienie sobie opinii na ten temat, ale też dostarcza sporo rozrywki, bo mimo tego całego okrucieństwa Asyryjczycy mieli też ułańską fantazję :P Co do zasady kazirodztwo karali, ale jeśli zachodziło ono w marzeniach sennych to nie traktowano go jako przestępstwa ^^ Kobietę, która w czasie kłótni z mężczyzną zmiażdżyła mu jądro karano obcięciem palców, a jeżeli uszkodziła oba karano ją ucięciem piersi. Zawsze mnie zastanawiało jak często musiało się to zdarzać, skoro trzeba to było uregulować prawnie :P
"Każda trudność zdawała się beznadziejna i nie do pokonania, bo nie było Aleksandra by ich z niej wydobyć" (Arrian VI, 12, 2)
User avatar
nazaa
Tribunus Angusticlavius
 
Posts: 698
Joined: Monday, 16 March 2009, 17:38

Re: Asyryjczycy najbardziej okrutnym ludem starożytności?

Postby Piotro » Tuesday, 19 November 2013, 20:06

Hej. Mam pytanie odnośnie asyryjskiej armii, ale nie jej okrucieństwa (chociaż może :D).

Czy obrazki w tym stylu: http://3.bp.blogspot.com/_A_kUWzaUDUA/S__2TV14a2I/AAAAAAAABLI/RmhuY7Jl8Tg/s1600/AssyrianHorseman.gif mają jakieś potwierdzenie w źródłach? Mam jeszcze inna ilustrację, gdzie dwóch Asyryjczyków dosiada jednego konia i mają ubiór sugerujący lata późniejsze. Czy w asyryjskiej armii, lub jakiejkolwiek innej armii Bliskiego Wschodu, występowała taka formacja - gdzie jeden powoził, a drugi strzelał z łuku? Wiem, że były płaskorzeźby przedstawiające dwóch jeźdźców na wielbłądzie, ale wielbłąd jest dużo bardziej wytrzymały, ale koń?

Potrzebuję tej informacji do pewnego projektu (nie, nie gry ani figurek).
User avatar
Piotro
Sergent-Major
 
Posts: 183
Joined: Tuesday, 19 May 2009, 23:09
Location: Wrocław/Częstochowa

Re: Asyryjczycy najbardziej okrutnym ludem starożytności?

Postby Telamon » Tuesday, 19 November 2013, 21:00

Nie wiesz może z jakiej książki jest ta ilustracja?. Ustali się publikację to zapewne też ustali się źródło. Dwóch to istotnie "arabski wielbłąd", dwóch na jednym koniu... owszem dwa konie w zespole łucznik i tarczownik trzymający wodze rumaka kolegi.
User avatar
Telamon
Général de Division Commandant de place
 
Posts: 4741
Joined: Wednesday, 30 May 2012, 17:27
Location: Kraków/Zakliczyn

Re: Asyryjczycy najbardziej okrutnym ludem starożytności?

Postby Cisza » Wednesday, 20 November 2013, 09:39

Zdarzały się też przypadki podwożenia piechurów przez jeźdźców, stawiałbym na to, że obrazek przedstawia taką sytuację.

Co do okrucieństwa Asyryjczyków to nie powiedziałbym aby było jakieś szczególne na tle innych ludów. Mieli po prostu politykę informacyjną - trzymaj z nami, a doświadczysz dobrobytu, zbuntuj się, a patrz co się może stać.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
User avatar
Cisza
Général de Brigade
 
Posts: 2154
Joined: Wednesday, 7 October 2009, 12:40
Location: Warszawa

Re: Asyryjczycy najbardziej okrutnym ludem starożytności?

Postby Piotro » Wednesday, 20 November 2013, 18:39

Niestety nie mam źródła - znalezione w odmętach internetu, gdzie wszystko może uchodzić za prawdę ;)
User avatar
Piotro
Sergent-Major
 
Posts: 183
Joined: Tuesday, 19 May 2009, 23:09
Location: Wrocław/Częstochowa


Return to Historia starożytna

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest