Galeria - czyli co malujemy

Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: Fromhold »

Tak, ale to przypadki oczywiste.Można je wyłuskać bez trudu. Dlatego ikonografię najlepiej rozpatrywać w powiązaniu z innymi źródłami, np wykopaliskami. Poza tym źródło ikonograficzne zyskuje na wartości jeżeli ten sam/podobny wizerunek pojawia się u kilku autorów, niezależnych od siebie. Nie ma co wylewać dziecka z kąpielą i nie deprecjonować za bardzo ikonografii jako źródła, w przypadku starożytności często jedynego. Nie można popadać w skrajności. Jest ikonografia i "ikonografia" zależna m.in od umiejętności plastycznych autora. Ikonografia może być świetnym źródłem, ale wymaga umiejętnej krytyki.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: AWu »

A nie nie, ja nie deprecjonuje.
Ja się sprzeciwiam uznawaniu jej za równoznaczne z badaniem na reprezentatywnej statystycznie próbie ..
:ugeek:
Kadzik

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: Kadzik »

Tym razem coś mniej kontrowersyjnego :)

Legioniści po reformach Mariusza:
Obrazek
Obrazek

Wszystkie wojska dodatkowe dla legionów działających w zachodniej części Morza Śródziemnego już mam (Galowie, Numidowie i Iberowie), przyszedł więc czas i na legiony :)
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 listopada 2012, 13:57 przez Kadzik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: Raleen »

Szalejesz :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Kadzik

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: Kadzik »

Oj tam. Na studiach nie ma co robić, to siedzę i maluję :P
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: Telamon »

Fajnie ci wyszły te dwa legiony. ;)
Kadzik

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: Kadzik »

A dziękuję, dziękuję :) W planach rozbudowa o kolejnych 8 podstawek, tak by przynajmniej 2 armie do DBA z tego wyszły.
W najbliższym czasie ukończę po podstawce galijskiej (dowódcę) i celtiberyjskiej ciężkiej jazdy oraz wezmę się za kolejnych xystophoroi.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: Telamon »

Na pewno będziesz miał wówczas jedną startową armię do FOG'a z tymi celtami, Iberami, Numidyjczykami. Na legionach epoki Mariusza i Cezara się nie znam w stopnniu zaawansowanym (chociaż jest to raczej dość dobrze udokumentowane, przynajmniej dzięki Pamiętnikom... ale nie miałem tego czasu do tej pory badać) więc nie szukam dziury w całym np. przy tarczach - zwłaszcza iż w okresie wojen domowych I p.n.e poszczególni wodzowie rekrutowali po kilka (naście) legionów na głowę - rozrzut był ;) Grunt iż oddziały są jednolite, niczym z nowego poboru. Mogę tylko zaproponować dla podrasowania legionowego klimatu wsadzenie na jedną z podstawek w BG grupy dowodzenia z centurionem, orłem i trębaczem - zestawy Corvusowe ze wczesnego rzymu imperialnego powinny pasować.
Awatar użytkownika
szeperd
Adjudant-Major
Posty: 344
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 16:30
Lokalizacja: Bielsko Biała
Been thanked: 8 times

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: szeperd »

Ha! Piękni Rzymianie, pozazdrościć pozostaje. Prezentują się doskonale, szkoda, że ich nie zgłosiłeś do konkursu ;)
Kadzik

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: Kadzik »

Obiecane nowości :)

Galijski/Galacki wódz:
Obrazek
Obrazek

Celtiberyjska kawaleria:
Obrazek
Obrazek


I nieplanowane, ale jakoś tak wyszło; punicka kawaleria. Raczej do okresu przed II wojną:
Obrazek
Obrazek


Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: Telamon »

Nie pasjonowałem (czyt. nie czytałem w źródłach, lecz publikacjach popularnonaukowych) się raczej wojskowością Kartaginy, ale oddziały punickie rekrutowały się z mieszczan, którzy sami płacili za swój ekwipunek etc. Armia poborowa, niczym w Rzymie. Czyli różnorodność kolorystyczna (nieco podkolorowane linothoraxy, tarcze, tuniki mile widziana). ;) Chociaż z drugiej nie będą się gryźć z twymi włócznikami...
A tak poza tym jak zwykle ładnie. :P
Awatar użytkownika
Maciejus_exe
Praefectus Castorium
Posty: 546
Rejestracja: poniedziałek, 15 października 2012, 11:11
Lokalizacja: Biłgoraj
Been thanked: 13 times

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: Maciejus_exe »

W końcu, po użyciu kilka razy rozpuszczalnika i przy dużej pomocy Krętusa, udało się pomalować dwóch psilosów od Iberów. Na swoją obronę mogę napisać, iż wcześniej niczym takim się nie zajmowałem i w rzeczywistości te figurki wyglądają znacznie lepiej :P

Obrazek
Tyle figurek do malowania, a tak mało czasu :).
Po tylu latach w końcu dorobiłem się instagrama : https://www.instagram.com/maciejus_miniature_painter/
a tutaj mój wyrób blogo-podobny: http://maciejus.blogspot.com/
Robson
Sous-lieutenant
Posty: 399
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 17:22
Lokalizacja: Las k. Żywca/Kraków

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: Robson »

Te figurki są bardzo ładne! maluj dalej i przede wszystkim bazuj te które masz - dobra podstawka pozwala wycisnąć 2x lepszy efekt z figurek ;)
Noc poślubna Sun-tzu. Młoda żona leży na łóżku obok zamyślonego stratega i mówi z wyrzutem:
- Czemu nic nie robisz?
- Obmyślam najbliższe posunięcia...
Kadzik

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: Kadzik »

Robson pisze:Te figurki są bardzo ładne! maluj dalej i przede wszystkim bazuj te które masz - dobra podstawka pozwala wycisnąć 2x lepszy efekt z figurek ;)
W pełni się zgadzam. Ba! Figurki są nawet za dobrze pomalowane. Przy 15mm, nie trzeba wkładać tyle pracy, cieniować ilomaś warstwami. Można dobre efekty osiągnąć szybciej i łatwiej; podstawą jasne kolory i mocne cieniowanie.
A dobra podstawka to nawet 3x lepszy efekt! :D
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Galeria - czyli co malujemy

Post autor: Telamon »

Podoba mi się staranność. Nie podoba czarny wash, mym zdaniem to fajnie nie wygląda, używaj raczej brązowego - jest on bowiem bardziej tolerancyjny, utylitarny, swobodnie współpracuje z większością kolorów. Zresztą możesz to zobaczyć przy bejcowanych figurkach Ciszy. Ładnie ci wycieniuje "cielistościowe" elementy, których wszak trochę jest. ;)

Co do kolorów Celtiberów... jakby ci się trafił jakiś batman.
Diodoros says they wore black cloaks, probably the Celthic woollen sugum
Biel jest jak najbardziej gut, Polibiusz (tutaj odsyłam do Armii Świata Antycznego Warrego) piszę nam o niej w przypadku Iberów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”