Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Post autor: Kretus »

Musimy to przegadać na spokojnie osobiście. Przyklad 10 nie dotyczy grupy. Sprawdź proszę faq - pytanie 4 i 5 w sekcji "moving into contact with enemy"
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Post autor: Greebo »

Masz rację.
Znalazłem w FAQ do DBA 3

P: Poruszam linię Włóczni {Sp} jako grupę. Mogę poruszyć się do kontaktu moim frontem zaledwie z tylnym rogiem [narożnikiem] pojedynczego elementu wrogiej Kawalerii {Cv} [znajdującej się] w dobrym terenie. Czy [Cv] musi się dostosować?

O: Tak. Grupa poruszająca się do kontaktu z pojedynczym elementem w dobrym terenie
swoją przednią krawędzią zmusza element wroga do dostosowania się. W takim przypadku Cv
będzie dostosowywać się do kontaktu swoją flanką lub tyłem (w zależności od tego, który z nich
wymaga najmniejszego ruchu) w kontakcie z Włócznią. Kawaleria następnie zwróci się twarzą w
twarz [do kontaktu frontu z frontem] po fazie ruchu.

P: Mam linię Kawalerii {Cv}, która porusza się do kontaktu z boczną krawędzią pojedynczego
elementu Lekkiej Jazdy {LH}. Czy Lekka Jazda zwraca się [do kontaktu frontu z frontem]
natychmiast czy dopiero pod koniec fazy ruchu?

O: Na końcu ruchu. Jeśli kontakt nie następuje przednią krawędzią do bocznej krawędzi z
kontaktem przednich narożników, Lekka Jazda dostosowuje się natychmiast.
Zwrot {obrót}
pojawia się po fazie ruchu.

Istotny jest tu kontakt frontem poruszanego elementu (nie wystarcza kontakt rogiem) na co zwracają uwagę jeszcze jednym pytaniu.

P: Poruszam linię Włóczni {Sp} jako grupę. Mogę poruszyć się do kontaktu z tyłem pojedynczego
elementu wrogiej Kawalerii Cv [znajdującej się] w dobrym terenie zaledwie rogiem [narożnikiem]
mojej linii włóczni. Czy [Cv] musi się dostosować?

O: Nie. Musisz się zatrzymać. Aby zmusić Kawalerię {Cv} do dostosowania się, musisz poruszyć do dostosowania się, musisz poruszyć się do się do kontaktu z nią swoją przednią krawędzią (w większości przypadków) ... [ale] nie [tylko] kontaktu z nią swoją przednią krawędzią (w większości przypadków) ... [ale] nie [tylko] twoim rogiem {narożnikiem}. Jedynym wyjątkiem jest, gdy kontakt jest uniemożliwiony przez odstęp tylko na część elementu między elementami wroga lub fizycznie zablokowany przez element terenu lub krawędź stołu.

Jak widać nie tylko dla nas była to trudna sytuacja i wymagała aż wyjaśnienia w FAQ :)
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Post autor: Ogmios »

Od tego piątku mam reaktywację grania z młodzieżą, może coś się pojawi nowego; była jeszcze sytuacja przy flankowaniu przez rzekę, ale muszę sobie to przypomnieć.

A przy okazji własnego wgryzania się w podręcznik wyszło, że gramy źle ruchy grupami (dowolność jak pojedyńczymi elementami), a faktycznie grupa ma tylko opcję ruchu w przód i wheel. Tak więc na ten moment wiem, że nic nie wiem :oops: .
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Post autor: Greebo »

Pamiętaj że Ćwiczenie czyni Mistrza ;)
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Post autor: Ogmios »

W tym tygodniu jedna bitwa, w dziwnym freestylowym trybie dwie armie Rzymianie + Seleucydzi vs. pojedyńcza armia z dowolnymi elementami (składana z NIemców, Krzyżaków i Węgrów). I w dodatku byłem atakującym z tą jedną armią, bo przeciwnicy chcieli rozstawiać teren. Na dobre im to nie wyszło, ostatecznie ledwo ledwo, ale udało mi się wygrać.
Przy okazji rozgrywki cała masa pytań.
Obrazek
A. (1) Włócznie przechodzą przez rzekę i szturmują fort, zabijając Ax tam siedzącą.
- jaka jest konwencja terenu? Czy dostawia się elementy do granic podstawki modelu fortu (przerywana linia), czy do jego murów? A w przypadku obozu?
- rozumiem, że jedna jednostka może być w forcie? Czy w trakcie gry może tam wejść konnica np. Kn i go bronić (przy rozstawianiu tylko piechota)?
- zdaje się słonie tylko przez bramę atakują fort, a inne konne jednostki?
- czy zachodzi pościg przez mury albo bramę po zniszczeniu obrońcy np. dla atakujących Pk albo Kn?
- czy jednostka z fortu daje overlapa (np. w sytuacji jak na rysunku, tylko nadal z obrońcą w forcie)?
(2) W turze przeciwnika atakują Pk, ruchu starcza im tylko na takie dojście.
- czy mogą tak się dostawić?
- kto się dostosuje?
- czy trzeba się dostosować (Sp np. mają bonus za Sp obok, po dostosowaniu nie)?

B. Jednostki stoją tak jak na rysunku. (1) Ax chce od razu przeprawić się przez rzekę i zaatakować Kn od frontu. Czy może? Chyba nie, bo wejdzie w strefę zagrożenia nadal będąc w rzece. Ale da się jak w (2), od flanki i Kn się obrócą; Ax walczą wtedy w rzece.

C. Czy bonus za bycie wyżej dostaje się nawet za kawałek podstawki elementu na wzgórzu, jak w (1)? Czy bonus jest doliczany, jeśli tylko tylna jednostka wspierająca jest na wzgórzu, a walcząca nie, jak w (2)?

D. To wspomniana stara sytuacja. Czerwony chce oflankować zielonego po przeprawieniu się przez rzekę. O ile nie widzę problemu przy prostym odcinku rzeki, to akurat był lekki zakręt. Czy w takiej sytuacji jak na rysunku sekwencja ruchu flankowania powinna być: całkowite przejście rzeki ruchem na wprost (do różowej pozycji), flankowanie, ale nie poprzez obrót w miejscu, bo wejdzie w rzekę, tylko ruch trochę wyżej (brązowa pozycja) i dostosowanie do czerwonej pozycji (zakładając jednoczesne atakowanie frontu zielonego przez Pk dolne)?

E. Sytuacja jak na rysunku. Czy dla dużych elementów sprawdza się ilość miejsca na zawracanie/obroty? Czy 6Kn zawadzi o rzekę albo las jeśli chce zawrócić? Jeśli dobrze pamiętam, to dla pojedyńczych elementów po prostu liczy się odległość dla rogów podstawki, czyli domyślnie jakoś tam sobie poradzą podczas manewru?

I parę pytań bez rysunku:
F. Jak jest z recoilami i rzeką/nieczystym terenem/fortem/obozem/BUA?
G. Jak jest z pościgami i rzeką/nieczystym terenem/fortem/obozem/BUA?
H. Sytuacja: Ps atakują obóz remisowo. Szarżują ich 6Kn od tyłu. Co się dzieje? Czy Ps nadal walczą z obozem, a 6Kn co najwyżej dają im minus za atak z tyłu i zabijają przy recoilu, bo blokują ucieczkę?
I. Sytuacja: Pk atakują obóz recoilując. Szarżuje ich 6Kn zabijając. 6Kn powinno zrobić teraz pościg, ale jest bliżej obozu niż szerokość podstawki. Czy:
- goni do styku z obozem niepełne BW
- goni pełne BW i wisi częścią w obozie, resztą poza
- po prostu umieszcza się go w obozie (tu i wyżej: co z ewentualnymi ciurami?)?
Awatar użytkownika
baldwin_de
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 27 lipca 2021, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Ruch do kontaktu z flanką

Post autor: baldwin_de »

Cześć. Mam pytanie. Z góry przepraszam jeśli odpowiedź już wcześniej była ale chodzi mi o zasady DBA 3.0.

Jak widać na załączonym schemacie Ps chce wykonać ruch do kontaktu z flanką Kn (wiemy po co).

Zgodnie z zasadami ruch do kontaktu jest możliwy jeśli na jego koniec oddział może wyrównać linię z wrogim elementem: w tym przypadku w kontakcie przednią krawędzią z boczną krawędzią i z przednimi narożnikami w kontakcie.
Dodatkowo mamy w przepisach uwagę, iż jedna ze stron rusza się na minimalną odległość by dopasować się.
Jeśli zaś kontakt nie polega na obustronnym kontakcie przednimi krawędziami, to dopasowanie musi ograniczyć się do odległości ruchu w ramach ruchu taktycznego.

To tyle zasady. W zaistniałym przypadku Ps mają ruchu 3BW więc ruchu taktycznego aż nadmiar. Chcą wejść do kontaktu z flanką Kn. Ale gdyby posunęli się za daleko, idąc lege artis, wejdą w TZ Blade i staną, na flankę nie wchodząc. Zatem najpierw, poruszając się wokół osi przedniego lewego narożnika, tak by ominąć TZ Blade, zbliżają się do Kn, wchodzą im na flankę ale jedynie rogiem, nie całością frontu. Następnie, w ramach ruchu taktycznego wyrównują się z Kn i już są w kontakcie z ich flanką. Ale w czasie wyrównywania – i tylko w czasie wyrównywania - wchodzą w TZ Blade i jeśli by się musiały w tym momencie zatrzymać to nie wyrównają a zatem ruch będzie niedozwolony.

Pytanie. Czy mogą tak zrobić a jeśli nie – dlaczego nie mogą – konkretnie jaki przepis tego zabrania.


Pozdrawiam
Obrazek
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Ruch do kontaktu z flanką

Post autor: Ogmios »

baldwin_de pisze: wtorek, 16 listopada 2021, 01:05 Pytanie. Czy mogą tak zrobić a jeśli nie – dlaczego nie mogą – konkretnie jaki przepis tego zabrania.
Obrazek
Jak paczę w wersję angielską zasad, to wyrównania są dozwolone po kontakcie z wrogim przodem tylko. Twój przykład to właściwie diagram 7c, jakby dało się tak jak chcesz, to przypuszczam by było tam opisane, że taki myk da się zrobić.
Awatar użytkownika
baldwin_de
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 27 lipca 2021, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Post autor: baldwin_de »

Obrazek

No właśnie ze skopiowanego wyżej oryginału instrukcji po angielsku (zd. przedostatnie) wynika, że dopasowujący się do kontaktu mogą poruszyć się jedynie w ramach odległości swojego ruchu taktycznego, ale extra 1BW (poza zasięg ruchu taktycznego) przesunięcia mogą otrzymać dopasowujący się do krawędzi wrogiego frontu. Z tego chyba jednak wynika, że pierwsza część zdania dot. dopasowujących się do flanki i tyłu ale jedynie w ramach ruchu taktycznego.
Awatar użytkownika
baldwin_de
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 27 lipca 2021, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Post autor: baldwin_de »

Hej. Coś ten dział powoli wymiera widzę. Podstawowe pytanie powinno tu brzmieć dlaczego tak wspaniała gra bitewna jak DBA ma tak lichy odzew w naszym kraju. Jest to tylko kwestia dążenia młodzieży do ciągłych zmian? W czym Hail Caesar albo Swordcośtam jest lepsze?

No ale do rzeczy. Trafiłem ostatnio na grupie DBA na następujący w skrócie problem (rys. w dole).
Mam prośbę o wskazanie czy dobrze rozumuję a jeśli nie - dlaczego.

Słonie walczą z Ciężką Piechotą. Jednocześnie Lekka Piechota jest w w kontakcie z ich flanką zapewniając CP wsparcie (-1). Niestety, mimo wsparcia, Ciężka Piechota Słoniom nie podołała, i została w walce zniszczona.
Lekka Piechota, jako zapewniająca wsparcie w walce została w tym momencie odrzucona na odległość podstawki. Słonie natomiast wykonują pościg (max do 1BW) do momentu, aż ich przednia krawędź wchodzi w kontakt z przednią krawędzią grupy zawierającej jeszcze więcej Ciężkiej Piechoty. W tym momencie Słonie nie są wyrównane.

Zgodnie z przepisem dot. pościgu Słonie natychmiast wyrównują się, tak jak by kontakt nastąpił w wyniku ruchu taktycznego (walka, oczywiście, dopiero w następnej turze). Zgodnie z zasadami ruchu do kontaktu z wrogiem w ramach ruchu taktycznego, pojedynczy element dostosowuje się do grupy. Słonie zatem przesuwają się w swoje prawo. Ale nie są w stanie się całkiem dostosować, gdyż przeszkadza im, gmatwająca wciąż, Lekka Piechota. Zgodnie z zasadami ruchu do kontaktu z wrogiem w ramach ruchu taktycznego, jeśli dostosowanie się do przedniej krawędzi przez element dochodzący do kontaktu jest uniemożliwione przez m.in. fizyczne zablokowanie przez inne elementy (tutaj LP), to z kolei grupa do kontaktu z którą doszło musi się dostosować do elementu dochodzącego. Zatem ponieważ Słonie się dalej nie przesuną, grupa CP przesuwa się częściowo w prawo, tak by pokryć brak wyrównania spowodowany blokadą ze strony Lekkiej Piechoty.

Dochodzi do wyrównania Słoni i grupy CP. Niemniej z tyłu prawej flanki Słoni mamy do czynienia z sytuacją nietypową. Otóż upierdliwa Lekka Piechota znowu bruździ. Stoi nie wiadomo do końca w jakim charakterze gdyż:
- nie wspiera Ciężkiej Piechoty w walce (musiała by dotknąć przednim narożnikiem przedniego narożnika Słoni)
- nie dostosowuje się automatycznie (nie ma przepisu wskazującego, iż w wyniku pościgu z automatu dostosowanie następuje również z elementami na flankach oddziału ścigającego; reguła dostosowania jest wyjątkiem dotyczącym jedynie elementu z którym ścigający wchodzi w kontakt przednią krawędzią lub rogiem).
Jest to tzw. kontakt przypadkowy, okazjonalny (incidental, rys. 20b DBA 3.0).
W przypadku własnego ruchu taktycznego LP w taki kontakt ze Słoniami wejść by nie mogła (byłby to tzw. ruch niedozwolony) ale weszła weń na skutek sekwencji ruchów wynikowych.

Załóżmy teraz, że ruch mają czerwoni.

Otóż mogą oni wykorzystać swoje PIP, żeby na zasadach opisujących ruch do kontaktu wejść do kontaktu ze Słoniami, dosuwając się w prawo do ich narożnika. Inaczej niż wyrównać za pomocą PIP nie mogą, gdyż wyrównywanie do flanki nie jest „darmowe” ale wymaga ruchu taktycznego. Wtedy sytuacja jest klarowna.

Ale załóżmy, że czerwoni nie chcą stracić PIP i nie wykorzystują go na ruch taktyczny dla LP. W tej sytuacji LP tkwi dalej na flance Słoni w przypadkowym kontakcie.
Paradoks tej sytuacji polega na tym, iż z jednej strony LP nie daje CP wsparcia w walce ale z drugiej strony w razie odrzucenia Słoni powoduje, że zostaną one zniszczone, gdyż element, który ma boczną krawędź w kontakcie z wrogiem w przypadku odrzucenia jest zniszczony.
Czy dobrze rozumuję?

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43333
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Post autor: Raleen »

Generalnie w temacie DBA rzeczywiście ostatnio niewiele się dzieje i taka jest przyczyna mniejszej aktywności. Gdzie indziej też nic się nie dzieje, więc to nie wina forum. Jakiś czas temu próbowałem zainicjować reaktywację turniejów i dawnej ligi DBA. Były przymiarki w związku z IV Gladiusem, który miał się odbyć wiosną 2020. Pandemia wszystko przerwała. Faktem jest, że gracze ostatnio garną się bardziej do innych systemów. Jest to kwestia lepszego ich wsparcia, także pewnej mody i popularności ostatnio skali 28 mm. DBA jako system żyjący głównie dzięki temu, że propagują go jego fani, ma tu pod górkę. Żadna firma ani sklep nie zajmuje się jego wspieraniem. Poza tym taka chyba kolej rzeczy, że raz jedne systemy są popularniejsze, potem inne. Ludzie też co jakiś czas zmieniają upodobania i po graniu ileś lat w ten system część zaczęła grać w co innego, żeby za jakiś czas zacząć grać w jeszcze co innego. Musi być bardzo silny support, żeby to przezwyciężyć. Takie moje obserwacje, po części z boku, jako że etatowym graczem DBA nie jestem, ale organizowałem wspólnie z Greebo turnieje i ligę oraz w nich uczestniczyłem. Jeśli chodzi o upodobania, to jest też tak, że po pewnym czasie nieraz ludzi nachodzi ochota na powrót do tego w co kiedyś grali i spróbowanie jeszcze raz. Mam nadzieję, że tak będzie z DBA. Nowa edycja także powinna być jakąś zachętą.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Post autor: Ogmios »

baldwin_de pisze: środa, 17 listopada 2021, 23:06 Obrazek

No właśnie ze skopiowanego wyżej oryginału instrukcji po angielsku (zd. przedostatnie) wynika, że dopasowujący się do kontaktu mogą poruszyć się jedynie w ramach odległości swojego ruchu taktycznego, ale extra 1BW (poza zasięg ruchu taktycznego) przesunięcia mogą otrzymać dopasowujący się do krawędzi wrogiego frontu. Z tego chyba jednak wynika, że pierwsza część zdania dot. dopasowujących się do flanki i tyłu ale jedynie w ramach ruchu taktycznego.
Figure 10 strona 20 "Contacts that are not allowed" chyba wyjaśnia sprawę ostatecznie: w ruchu powodującym zetknięcie naszego przodu z wrogą flanką musi zaistnieć kontakt przednich rogów, inaczej ruch jest niedozwolony i nie może być przeprowadzony; z automatu nie ma zatem dosunięć, bo nie może być takiej sytuacji.

Co do słoni, to ja nie mogę mieć akurat tego problemu, bo mają one u mnie BW długości ;)
Na szybko patrząc to powiedziałbym tak dla sytuacji z trzeciej części rysunku: wg Figure 19c do zabicia przy recoilu wystarczy "element's front edge in contact with enemy flank"; ale nie ma -1 za flankowanie, bo w Tactical factors dokładnie napisano że wymagany kontakt rogami. Czyli chyba tak jak myślisz.

Tylko nie sądzę, aby ta sytuacja mogła zaistnieć z ustawienia na drugiej części rysunku: to pojedynczy element powinien się dosunąć, jak nie może to walczy z overlapem kary, jak przy Figure 13a.

DBA pewnie jakoś sobie żyje indywidualnie - sam miałem trzy bitwy w ten piątek propagując system w klubie osiedlowym; dzieciaki mimo, że przeważnie przegrywają, chcą więcej. A zasady faktycznie trzeba częściami przetrawić, teraz np. mam dorobionych leśnych Prusów, to obczajam trudny teren.
Awatar użytkownika
baldwin_de
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 27 lipca 2021, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Post autor: baldwin_de »

Sorry, że się czepiam ale:

A propos wyrównywania zacytuję teraz stosowane fragmenty dosłownie:

At the end of bound's movement phase, the contacting element (...) must be lined up with enemy elementy a) (...), b) (...), c) in front edge to side edge contact with front corners with contact. If it isnt possible the the move does not happen.
Czyli na koniec ruchu element wchodzący w kontakt z wrogą flanką musi być wyrównany z wrogą flanką tak by stykały się przednimi rogami w przeciwnym razie ruch do kontaktu jest niemożliwy.

Następnie mamy doprecyzowanie (ten sam akapit zd. następne).
One party moves the minimum distance to conform.
Jedna ze stron rusza sie minimalny dystans by się dopasować.
- w tym miejscu masz właśnie przepis, iż do flanki dopasowuje (dosuwa) się również, gdyż to zdanie naturalnie dotyczy wszystkich sytuacji zd. poprzedniego a nie jedynie jego wariantu a).

Następnie ten sam akapit zd. następne:
Contractors conform using thei tactical move,
A więc dopasowują się wykorzystując ruch taktyczny. I jeśli go im nie starczy tzn. że ruch do kontaktu z flanką jest niemożliwy.

i dalej
but extra sideway slide of up to 1 BW is allowed if it is necessary to conform after contacting enemy front egde.
A więc mowa o dodatkowym przesunięciu - dodatkowym poza przesunięciem w ramach ruchu taktycznego - w razie kontaktu z przednią krawędzią. A więc w razie kontaktu z inną niż przednia krawędź dodatkowe przesunięcie jest niemożliwe ale wciąż obowiązuje reguła ogólna z pierwszej części zdania, które mówi o możliwym przesunięciu w ramach ruchu taktycznego oddziału.

Reasumując wg mnie abstrakcyjnie rozumując takie poruszenie (tzn kontakt na flankę z dosunięciem) jest jak najbardziej możliwe.

ALE

Wydaje mi się, że inna reguła zabrania takiego dopasowania do flanki w przypadku, o który pytałem. Otóż jest ono niemożliwe o ile musiało by przejść/wejść we wrogą TZ. TZ generuje bowiem konieczność pewnych ruchów przymusowych oddziału który weń wchodzi w ramach ruchu taktycznego. W skrócie albo zatrzymania się albo dopasowania do elementu generującego TZ. W moim przykładzie - oraz na rysunku który przywołujesz - oddział flankujący, żeby dopasować się w pewnym momencie musiałby wejść we wrogą TZ poruszając się w ramach ruchu taktycznego - nawet dopasowując się - i wtedy musiałby się zatrzymać lub dopasować do elementu generującego TZ.

Zatem z uwagi na przepis o którym wspomniałem na samym początku:

At the end of bound's movement phase, the contacting element or (...) must be lined up with enemy elementy a) (...), b) (...), c) in front edge to side edge contact with front corners with contact. If it isnt possible the the move does not happen.

Taki ruch do kontaktu z flanką byłby niewykonalny (bo oddział zatrzymał by się przed poprawnym kontaktem) a zatem nie mógłby zostać wykonany.

To tyle egzegezy prawnika tych przepisów.

Powiem tak. Cieszą te przepisy bo można je czytać jak dobry kodeks. Zwłaszcza w dobie kiedy obecna władza funduje nam kodeksy coraz mniej spójne.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Post autor: Ogmios »

Heh, na mój nieco informatycznie skrzywiony rozumek to zapis "If it isnt possible the move does not happen." zakończony kropką, to właściwie likwiduje możliwość nierównych kontaktów. Co innego jakby było zakończone jakimś "jednakże/ale/aczkolwiek" itp. i dalej opis możliwości sideway slide.

Linijkę niżej stoi, że slide jest możliwy, ale po kontakcie z wrogą przednią krawędzią. Nie ma wspomnianej bocznej krawędzi.
Wspomniane sytuacje na rysunkach wykluczały jak dla mnie wyraźnie taką możliwość. Tak więc pozostanę przy swojej wersji. Być może jest to wyjaśnione w FAQ-ach. Najlepiej jakby się wypowiedział praktyk z dłuższym stażem.

IMHO zasady nie są dobrze napisane (pod sensem łatwości przyswojenia), musiałem sobie robić ściągawki do każdego typu jednostki, żeby szybciej ogarnąć co one mogą robić. Pewne rzeczy są porozrzucane; jak widać miejscami interpretacja pozostawia pole do spekulacji. Ale gra się fajnie i tak. W ten piątek testowałem mniejsze, 60cm pole bitwy na papierowej mapce z wyrysowanym strefami rozstawienia dla szybszego setupu (do tej pory graliśmy na całym stoliku, nieco ponad 90cm x 90cm). Chyba zrobię więcej, ubyło parę minut, ale co ważniejsze dzięki marginesowi elementy nie lądują już na podłodze, bo bywało i tak parę razy przy nieuwadze na pełnym stoliku jako polu bitwy; zwłaszcza obozy padały ofiarą łokci :evil: . Z ciekawostek rozgrywkowych Polybian Romans polegli 4-0 przeciw Prusom schowanym w lasach, ogólnie ciężka sytuacja dla atakującego Rzymu przy takim przeciwniku.
Awatar użytkownika
baldwin_de
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 27 lipca 2021, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Re: Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Post autor: baldwin_de »

Zatem po co w akapicie wyodrębnionym jako opisujący sytuację ruchu do kontaktu zarówno na front, flankę jak i tył, po zdaniu At the end of bound's movement phase, the contacting element (...) must be lined up with enemy elementy a) (...), b) (...), c) in front edge to side edge contact with front corners with contact. If it isnt possible the the move does not happen. mamy od razu, bez przerwy zdanie One party moves the minimum distance to conform.. Przecież gdyby to zdanie dotyczyło czegoś innego niż wskazane wyżej kontakty winno wskazać czego konkretnie dotyczy. Jeśli nie wskazuje, umieszczenie tego zdania nie miało by żadnego sensu.

Zresztą wskazałem, że w kolejnym zdaniu jest właśnie opisane jak wygląda conform co do zasady czyli, że musi mieścić się w ramach ruchu taktycznego z wyjątkiem conform do frontu wroga, który może wyjść poza ruch taktyczny (element dostaje ekstra 1BW). Contractors conform using thei tactical move,but extra sideway slide of up to 1 BW is allowed if it is necessary to conform after contacting enemy front egde.

To but wskazuje przecież jasno, że pierwsza część zdania nie dotyczy wyłącznie front egde ale właśnie innych opisanych kontaktów czyli na flankę i tył. Chyba jaśniej tego zapisać nie można...

Nie można sobie kończyć akapitu, dotyczącego wyodrębnionego zagadnienia, gdzie się komu podoba. Tam jest napisane If it isnt possible the move does not happen., ale wobec kolejnych zdań to nie jest niemożliwe o ile kontaktujący się mogą się dopasować. A czasem nawet nie mogą się dopasować (front) ale i tak możemy osiągnąć kontakt . Gdyby rozumować po twojemu i uciąć kwestię tym zdaniem bez czytania kolejnych zdań, niemożliwy byłby też kontakt niewyrównanym frontem do frontu wroga. A jak wiemy z np z rys 13a i 13c jest możliwy bo wynika po prostu z kolejnych zdań i akapitów po twoim If it isnt possible the move does not happen., które wg ciebie ucina kwestię.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Nieoficjalny Przewodnik po DBA oraz PYTANIA O ZASADY

Post autor: Ogmios »

Heh, na mój nieco informatycznie skrzywiony rozumek to zapis "If it isnt possible the move does not happen." zakończony kropką, to właściwie likwiduje możliwość nierównych kontaktów. Co innego jakby było zakończone jakimś "jednakże/ale/aczkolwiek" itp. i dalej opis możliwości sideway slide.
Ta część to miał być taki przytyk co do spójności zasad - cały ten fragment zasad można było lepiej i jaśniej zredagować.
Może dobrze by było przykłady z obrazkami zrobić. Podłubię przy tym dzisiaj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”