Granie w Gdańsku

Awatar użytkownika
Icmrg
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: sobota, 23 sierpnia 2014, 09:25
Has thanked: 13 times
Been thanked: 28 times

Re: Granie w 3mieście

Post autor: Icmrg »

Ja możliwe że mógłbym wpaść ale raczej nie na granie, lecz na zapoznanie się z systemem i sprawdzenie czy mógłby mi przypaść do gustu.
Awatar użytkownika
murass
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 12:10
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Granie w 3mieście

Post autor: murass »

Najlepiej zapoznac sie poprzez granie :-) Jesli chcesz to wezme dwie armie i mozemy zagrac przykladowa bitwe.
Awatar użytkownika
WarMyLove
Carabinier
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 11 listopada 2013, 15:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Granie w 3mieście

Post autor: WarMyLove »

Zapewne wpadnę. Za tydzień nie będę mógł.
Awatar użytkownika
murass
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 12:10
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Granie w 3mieście

Post autor: murass »

Okazalo sie ze jest brak chetnych na dzisiejsze granie - gdyby ktos sie zdecydowal niech da mi znac najdalej do 15.00.
Awatar użytkownika
murass
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 12:10
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Granie w 3mieście

Post autor: murass »

Zamierzamy grac w najblizszy czwartek w O&G od okolo godziny 16 - juz na nowych zasadach DBA 3.0. Kto chetny niech da znac.
Awatar użytkownika
WarMyLove
Carabinier
Posty: 23
Rejestracja: poniedziałek, 11 listopada 2013, 15:21
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Granie w 3mieście

Post autor: WarMyLove »

Było nas trzech i wyszło, że nie grałem. Miałem za to czas na lekturę podręcznika, podglądanie innych gier (Infinity i Magic the Gathering) i, przede wszystkim, roztrząsanie zasad DBA 3.0.

Pierwsze wrażenia są takie, że:
1) strefa rozstawienia została mocno zwężona armiom bez "szybkich" elementów;
2) znacznie szybciej niż w DBA 2.x dochodzi do zwarcia;
3) Bw w lesie to kiepski pomysł - zwłaszcza w kolumnie (jednak niekoniecznie - źle to było grane; na usprawiedliwienie - wątek dotyczący strzelania z i do lasu liczy na fanaticusie jakieś 12 stron);
4) podobnie zbyt wysunięta Art;
5) barkeryzmy pozostały barkeryzmami i bez pół litra "nie razbieriosz" - najwięcej naszej "radości" wzbudziła, póki co, sekcja zasad dotycząca dostawiania się po kontakcie.

Wstępnie umówiliśmy się na następne spotkanie na za dwa tygodnie. Jeżeli następnym razem miałbym nie grać, to nie przychodzę.

Zrobiłem ze trzy marne zdjęcia i pewnie jutro wrzucę je na bloga.
merikallio
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 2 sierpnia 2011, 13:38

Re: Granie w 3mieście

Post autor: merikallio »

Witam Panowie,

Skoro wstępnie umawialiście sie znowu na czwartek (pytanie który - w sumie się dostosuję) i może się nas uzbierać czterech, to mam propozycję:

Kupiłem właśnie z Anglii planszówkę prof. Sabina pod tytułem "Empires". Gra przedstawia walkę o dominacje między Rzymem, Kartaginą, Persją/Partią oraz Macedonią w latach 350-150 p.n.e. Potrzeba akurat 4 graczy, chociaż można i w trzech. Zasady bardzo proste i kampania do rozegrania w ok. godzinę. Jest dość ciekawa i 'historyczna' (specjalne zasady dla Rzymu i rola wielkich wodzów), niestety poszczególne najazdy rozgrywa sie prostym rzutem kością (dominuje element szczęścia). Sam autor zachęca jednak, by same bitwy rozgrywać zamiast tego jakimś systemem bitewnym. I tu mój pomysł, żeby walki między nami rozgrywać w systemie "mini DBA". Każda armia po 6 elementów, walcząca na planszy 10x10 kwadratowych pól, co powinno skrócić czas bitew do ok. 8 minut (pomysł 'mini DBA' z Fanaticusa).

Jeśli nie zdążymy dokonczyć kampanii, spokojnie mozna zrobic save mapy strategicznej telefonem. No i poćwiczymy nieco DBA (może byc 3.0) Oczywiście nie sysponujemy armiami, ale zrobiłem je w formie kolorowych żetonów. Mnie brak modeli nie przeszkadza.

Co Wy na to?

Pozdrawiam

Krzysztof
Awatar użytkownika
murass
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 12:10
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Granie w 3mieście

Post autor: murass »

W ten czwartek niestety nie gramy - chetnie umowie sie na jakis kolejny, moze byc nawet w przyszlym tygodniu.

Pomysl z gra planszowa ogolnie ciekawy, mozna by bylo o tego typu gre oprzec jakas wieksza kampanie DBA. Ja jednak poki co wolalbym sie pare razy spotkac i pograc w "zwykle" DBA 3.0, bo jak pokazalo ostatnie spotkanie mamy jeszcze duzo problemow z zasadami - chcialbym je najpierw lepiej opanowac.

Co do gry to mam kilka pytan:
- nie bardzo rozumiem jak polaczyc plansze 10 x 10 pol z zasadami DBA
- wolalbym jednak uzywac figurek niz zetonow, pytanie jakiego typu oddzialy beda potrzebne? Zakladam ze pewnie Bd i Pk w duzej ilosci, czy w samej grze jest jakies rozroznienie pomiedzy typami jednostek?
- 8 minut na bitwe to bardzo optymistyczne zalozenie :-) jestes pewien ze tyle czasu wystarczy?
merikallio
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 2 sierpnia 2011, 13:38

Re: Granie w 3mieście

Post autor: merikallio »

W żadnym wypadku nie chcę sie wam wp... w rozgrywki DBA, ale właśnie gra 'Empires" doskonale nadaje sie jako kampanijna podbudowa pod DBA.

Sama gra nie rozróżnia miedzy armiami. Po prostu deklarujesz najazd na jakąś prowincję i rzucasz K6 (4-6 - zdobyłeś). Są różne modyfikatory, np. dla armii Aleksandra, Hannibala i Scypiona. Jeśli atakujesz przez morze to najpierw rzucasz k6 czy z powodu sztormu twoja kampania od razu nie spaliła na panewce. Grający Rzymem, zanim zacznie budowę imperium musi najpierw skonsolidować Italię. Im dłużej trwa gra, tym ma na to wieksze szanse. Wybory strategiczne gracza ograniczają się decyzji, czy zdobywac neutralne obszary (łatwiej) czy odbierac cenne punkty innym graczom. Grając Macedonią musisz zdecydować, czy walisz na wschód (historycznie) czy raczej chcesz zdusić w zarodku rodzącą się potęgę Rzymu. Na jedno i drugie raczej nie starczy ci środków.

Co do bitew DBA:

- potrzeba 4 armii plus ew. ich wariantów. Gra obejmuje 200 lat podczas których listy armii zmieniały się (Camillian Roman + Polybian Roman na przykład). Grający Persami zaczynał by z armia Dariusza (auxilia, bows, cavalry) a kończył Partią (praktycznie sama kawaleria). I tak nie mamy dość modeli nawet do zwykłago DBA (Wojtek i ja nie posiadamy armii). Że o malowaniu nie wspomnę:)

- Grac mozna na planszy 10X10 kwadratów. Każdy element ma tę samą głębokość szyku i zajmuje jedno pole (jest kwadratowy). Wielu ludzi na Zachodzie gra w DBA na heksach i jestem tego gorącym zwolennikiem. Żadnego pitolenia z dostawianiem, wheelowaniem, strefami kontroli. Ruszasz się tyle i tyle pól, jest zasięg albo go nie ma. Reszta zasad pozostaje ta sama. Recoil po prostu wykonujesz zawsze o jedno pole do tyłu.

- Czas gry? Wyobraź sobie 6 na 6 elementów na małej przestrzeni. Po 2 turach dopadacie do siebie, Rycerzom wchodzi quick kill na auxilię, warband przy dobrym rzucie rozbija blades z generałem i po bitwie. Ale nie załamujesz się bo juz po paru minutach grasz kolejną:)

- Do tego chciałem wprowadzić niesamowitą moim zdaniem zasadę (też z Fanaticusa), która oddaje chaos i trudności dowodzenia na antycznym polu bitwy. Mianowicie na twoje PIP-y rzuca przeciwnik, trzymając wynik w tajemnicy. Ty wykonujesz swoje manewry i w pewnym momencie słyszysz - stop - koniec punktów. Oczywiście nie wolno cofnąć swoich ruchów. Proste a genialne moim zdaniem.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
murass
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 12:10
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Granie w 3mieście

Post autor: murass »

Ja bym chetnie sprobowal zagrac, co do figurek to Wojtek bedzie mial Bd, ja mam duzo kawalerii i lucznikow, nawet jakas tam Ax tez mam, gorzej sprawa sie ma z pikami. Tak w ogole masz jakas armie w planach? Bedziesz cos malowal w najblizszym czasie? Co do terminu to ciezko mi powiedziec kiedy, moze jakos tak za 3 - 4 tygodnie (zdazymy lepiej poznac zasady DBA 3.0)?

Mam jeszcze pytanie co do tej planszy - to w koncu kwadraty czy heksy? Widze ze "naturalny" sposob mierzenia odleglosci bardzo Ci nie lezy ;-)
merikallio
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 2 sierpnia 2011, 13:38

Re: Granie w 3mieście

Post autor: merikallio »

Racja, myliłem pojęcia. Chodzi o kwadratowe pola. Poczytaj pod tym linkiem. Z heksami chyba też ktos kombinował.

https://johnswargames.wordpress.com/201 ... quare-dba/

Wygląda sensownie i prosto.

Co do armii, no cóż, malowanie jak na razie skutecznie mnie odstrasza. Nie należę do estetów chociaż w przedszkolu słynąłem z rysunków przedstawiających różne starcia z udziałem setek żołnierzy i wkurzałem się kiedy krzywizna miecza czy hełmu była nie taka jak trzeba.
Awatar użytkownika
murass
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 12:10
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Granie w 3mieście

Post autor: murass »

Moglbym kiedys sprobowac tak zagrac dla funu - ale docelowo wole grac w zasady oficjalne. A malowania nie przeskoczysz, ewentualnie zawsze mozesz to komus zlecic ale wtedy koszt armii rosnie dosyc mocno. Wspominales ze gracie w szkole w DBA, czy to znaczy ze uzywacie jakichs zamiennikow? Na przyklad kartoniki zamiast podstawek z figurkami?
merikallio
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 2 sierpnia 2011, 13:38

Re: Granie w 3mieście

Post autor: merikallio »

Dokładnie. Używamy albo płaskich żetonów wielkosci podstawek, albo papierowych modeli ze strony juniorgeneral.org. Drukujesz w kolorze, sklejasz przód z plecami wojownika i stawiasz na podstawce (robię z PCV - cięższe od kartonowych). W zwartych szykach prezentują się całkiem znośnie.
Awatar użytkownika
murass
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 12:10
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Granie w 3mieście

Post autor: murass »

Ale skoro i tak nie malujecie figurek i gracie na podzielonej na pola mapie, to czy juz nie lepiej grac po prostu w jakas planszowke? Tak na (bardzo) szybko znalazlem cos takiego: http://boardgamegeek.com/boardgame/1593 ... val-battle, ale domyslam sie ze jest tego duzo wiecej na rynku.
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 422
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 141 times
Been thanked: 157 times

Re: Granie w Gdańsku

Post autor: Malory »

Próby wskrzeszania DBA w Gdańsku.

Murass dowodzący wczesnymi Seleucydami (II/19a) kontra ja dowodzący późnymi Achemenidami (II/7). Bitwa zakończona zwycięstwem Nikatora.

Obrazek
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”