DBA - De Bellis Antiquitatis - stara dyskusja

swietlo
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:10
Lokalizacja: Wawa

DBA - De Bellis Antiquitatis - stara dyskusja

Post autor: swietlo »

De Bellis Antiquitatis.

To dość popularny na zachodzie system bitewny.
System oparty jest na prostym założeniu, że wszystkie występujące w historii rodzaje wojsk da się zakwalifikować jako jeden rodzaj umownej jednostki. Uzyskano w ten sposób określone typy jednostek, które posiadają własne specyficzne cechy.
Poszczególną jednostkę charakteryzuje kilka parametrów: określenie czy to piechota czy jazda, jaka ma siłę w walce z piechotą/jazdą, jaki ma zasięg ruchu w dobrym i złym terenie, jakie ma specjalne zdolności i bardzo ważne – określone wymiary. Szerokość oddziałów jest zawsze ta sama (czy to słonie czy włócznie) natomiast głębokość jest różna.
Każda armia wyjściowo składa się z 12 elementów + obóz (w tym jeden oddział z generałem), gra się do utraty 4 elementów (obóz liczy się za 3, tak samo zabity oddział z dowódcą).
Ruchy wykonywane są na przemian, każdy z dowódców rzuca kostką k6 i otrzymuje informacje ile jednostek/grup jednostek może ruszyć w tej turze. Daje to ciekawe efekty bo często w decydującym momencie może się okazać że nie ma dość punktów ruchu by dobić przeciwnika

Walka – walka jest dość prosta – do siły jednostki dodaje się wynik k6 – otrzymany rezultat daje wynik starcia. Zazwyczaj jest to odepchnięcie, przy podwójnej przewadze (np. 8 do 4) jest to zazwyczaj zagłada jednostki która przegrała.
Druga metoda zabijania: Jednostki mają specjalne umiejętności – np. rycerze którzy wygrywają na otwartym terenie zabijają piechotę jeśli wygrają choć 1 punktem, atakowani przez rycerzy łucznicy wygrywają choć jednym punktem
Trzecia metoda – jednostka jest atakowana przez 2 jednostki (jedna od frontu, druga od boku/tyłu)
Czwarta – jednostka zostaje odepchnięta na stojącą bokiem sojuszniczą/wrogą jednostkę (dlatego trzeba uważać na szyk i nie dać się atakować z boku)

Zalety gry:

Szybkość – zazwyczaj gra trwa ok. 1,5h
Prostota – gra jest prosta, ma łatwe i dość przejrzyste zasady – szczególnie jeśli rozpoczyna się grę armiami o nie urozmaiconych składach.
Armie - Historyczne armie zostały dość dokładnie opisane – są ich poszczególne, często sztywne, składy oraz przedstawieni standardowi, historyczni przeciwnicy.
Gra posiada wersje online: www.dbaol.com do gry „hot seat” darmową!!!
(ja zasad uczyłem się na tej grze – w życiu nie czytałem instrukcji)

Wady gry

Pewna sztuczność podziału na jednostki
Jednostki są ściśle sparametryzowane – znaczy to, że przepychają się „prostokąciki”
Prostota –nie jest to wierna symulacja pola boju

Szczegółowy opis gry jest do znalezienia na portalu:
www.wargaming.pl

dobra resztę dopisze jełki znajdzie się ktoś chętny do dyskusji
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez swietlo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Peyo
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 00:32
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa

Post autor: Peyo »

Wady:

W zależności od przeciwnika gra może zamienić się w surrealistyczną układankę geometryczną - wszystko przez przepis że atakujący musi dostawić się krawędzią swojej jednostki do _całej_ krawędzi jednostki atakowanej - co powoduje że broniący może ustawiać jednostki pod różnymi dziwnymi kątami do przeciwnika uniemożliwiając mu atak.

Z takimi przeciwnikami jak Swietło to jest to fajna gra wojenna, natomiast grałem też z człowiekiem który obrzydził mi ją dokumentnie (stosując zupełnie nierealistyczne ustawienia).
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

Przyznam, że screeny zaciekawiły mnie do tego stopnia, ze dałem download :)

A może jest tez tak, że na takie praktyki w obronie są podobne w ataku.?
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Swietlo kiedys podawal mi fajna stronke z rozpiska wszystkich armii.
Jak tak patrzalem to ta gra jest naprawde tania, za 100 zl mozna juz miec armie.
swietlo
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:10
Lokalizacja: Wawa

Post autor: swietlo »

Pejotl --> cóż jak wspomniałem ta gra jest dość prostacka - sztucznie ograniczona poprzez rozmiar planszy i pewne zasady - jednak szyk zastosowany przez twego przeciwnika sprawdza sie tylko w pewnych sytuacjach (np jakbyś miał łuczników rozgonił byś towarzystwo po kszakach;)

Pan P. --> jesli chodzi o koszt armii - rzeczywiście jednostkową armie mozna kupić od 100 zł - ale pamietajmy, że system symuluje walki od epoki bronzu po renesans. Jełsi nie gra sie z maniakami historycznej poprawności to mozna dokonać mixa armijnego - np kupujac ok 20 elementów armii greckiej mozna wystawić kilkanaście historycznych armii (o ile ktoś sie ni eprzypnie że oznaczenia na tarczach powinny być ine;).


wszystkim początkującym sugerował bym zacząć od wersji ze strony www.dbaol.com jakby co mogę wyjaśniać problemy
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Plik do sciagniecia wazy 120 mega, ale transfer ze strony jest dobry. Ja sciagam :)
Awatar użytkownika
Peyo
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 00:32
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa

Post autor: Peyo »

Swietło -> nie chodzi o to czy miałbym łuczników tylko że miałem ciężką kawalerię przyszykowana do szarży na wprost, która nie mogła wgnieśc kopytami w błoto bo... jego oddziały staneły skosem przy krawędzi planszy. Atakującego nie powinno obchodzić jak stoi przeciwnik, gdyż na gładkim polu, zawsze powinien móc go zaatakować.
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Dobrze ze Turcy pod Chocimiem/Wiedniem nie znali tego przepisu ;)

A tak na serio, czy ten nie mozna tego przepisu poprostu wyrzucic ? Czy jednak jest potrzebny do czegos jeszcze innego i wyrzucenie go zachwialo by gra ?
swietlo
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:10
Lokalizacja: Wawa

Post autor: swietlo »

jak wspomniałem system jest uproszczony – natomiast niemal jak przy każdej grze wojennej. Gra jest na tyle fajna dla grających na ile gracze się dogadują i wiedza, że to zabawa.
Dlatego trzeba dobrze dobierać przeciwników;)
Natomiast pamiętajmy, że ta gra opiera się na manewrze – całej planszy nie zastawił, trzeba go było od boku rozjechać;)

Inna sprawa, że Jarek cos wspominał o najnowszych wyjaśnieniach do przepisów które miały to eliminować – ale szczegółów nie znam.
Awatar użytkownika
Peyo
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 00:32
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa

Post autor: Peyo »

Pan P. --> ogólnie gra jest szybka, wciągająca, kolorowa i z właściwym przeciwnikiem gra się bardzo fajnie. Zgodziłbym się na wszystkie uproszczenia gdyby nie ten jeden przpis, który jest FUNDAMENTEM tej gry, z niego wynikają inne przepisy dotyczące mechaniki.

Ale już więcej nic nie bedę pisał żeby nie wyjść na malkontenta, wiele osób w to gra i sobie chwali :)
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Pejotl - napisz prosze, zamierzam naciagnac swietla na rozgrywke w DBAonline, i moze uda sie ten przepis jakos wykorzystac :)

ps
nic nie mow swietlowi ;)
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Oki, sciagnalem juz DBAonline szlo nawet szybko mimo ze to 120 mega.
Instalacja, rejestracja prawie bez problemow ( problem byl jeden, ale to wina mojego windowsa, czasem robi mi niespodzianke i zmienia klawiature ). Jestem w menu gry, i... co dalej ? Wciskam " New Internet Game " i wyskakuje sympatyczna stronka oferujaca mozliwosc zaplaty. Czy jest jakas mozliwosc grania przez internet z zywym przeciwnikiem ( te scenariusze po prawej to chyba z komputerem sie gra, prawda ? ) nie placac ? Jesli tak to prosze napiszcie jak.
Wyglad samej gry pozytywnie mnie zaskoczyl.
swietlo
Chasseur
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:10
Lokalizacja: Wawa

Post autor: swietlo »

DBAol daje mozliwość grania przez net z innym człowiekiem – za darmo możesz stoczyć bitwę która zawiesza się po „3 stratach”, pełna bitwę przez net możesz stoczyć po zapłaceniu abonamentu. Wyjątkiem są tu te wejściowe bitwy – w których grasz z nauczycielem (żywym) po wygraniu 1takiej bitwy przestajesz mieć możliwość gry za darmo.

W pełni za darmo możesz natomiast grać na „hot seat” i tutaj nie ma żadnych ograniczeń
Pan P
Sous-lieutenant
Posty: 384
Rejestracja: poniedziałek, 2 stycznia 2006, 15:06
Lokalizacja: Police

Post autor: Pan P »

Czyli moge grac z nauczycielem nawet kilkadziesiat razy do czasu az nie wygram ? Tam jest kilka scenariuszy, jesli w jednym wygram to inne tez sie blokuja czy moge w nie grac dopuki nie wygram ?
Bogus_law
Captain
Posty: 833
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 11:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bogus_law »

Strona będąca Mekką graczy DBA :
http://www.fanaticus.org/DBA/index.html

oraz jako opcja DBA w 6mm :
http://folk.uio.no/arnsteio/DBXin6mm/
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”