DBA w Krakowie - wtorki albo czwartki

Awatar użytkownika
Mordred79
Adjudant
Posty: 229
Rejestracja: sobota, 27 stycznia 2018, 10:14
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 71 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: DBA w Krakowie - wtorki albo czwartki

Post autor: Mordred79 »

Ja gram od roku papierowymi modelami I/2 Wczesny Egipt, 1/7 Wcześni Libijczycy, I/3 Nubijczycy a ostatnio dołączyłem I/6 Beduini. Ściągam je z serwisu juniorgeneral.org. Do papierowych miniaturek oczywiście papierowy teren (tylko kawałek polaru na ziemię i wzgórza i kawałek jakiejś niebieskiej szmatki na rzekę). Podstawkowane na szerokość 4 cm jak figurki 15 mm. Raporty publikuję na blogu. Wszyscy z którymi gram wiedzą o DBA jeszcze mniej niż ja (a i tak przeważnie przegrywam) więc w razie wątpliwości nie mamy kogo popytać. Na razie jednak jakoś to idzie.

Póki co, w prawdziwe (tzn. metalowe) armie 15 mm nie będę inwestował (jeśli już to chyba kusi mnie klasyczna Grecja od Essexminiatures) bo najpierw muszę zrealizować inne projekty. Natomiast zaczyna mnie kręcić XIII wiek - Austria, Południowe Niemcy, Wenecja, Węgry, Polska + Ruś i Mongołowie. Być może kiedyś spróbuję do tego zrobić "papierzaki". Zaletą "papierzaków" jest to, że można je łatwo i bezszkodowo wozić nawet środkami komunikacji publicznej (na przykład pociągiem do Krakowa). Tak, że nie wykluczam, że skorzystam z zaproszenia. Dzięki :)
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: DBA w Krakowie - wtorki albo czwartki

Post autor: Dajmiech »

Tak, że nie wykluczam, że skorzystam z zaproszenia. Dzięki :)
Fajnie, daj tylko znać na priv z pewnym wyprzedzeniem, a jest spora szansa, że uda się coś zorganizować. Twoja znajomość zasad i tak będzie zapewne większa od naszej.

Osobiście z papieru preferuję żetony i plansze (zresztą w taki wargaming głównie się bawię), a w bitewniakach pociąga mnie także ta cała estetyczno-modelarska otoczka, dlatego sam ograniczam się do klasycznych figurek. Nie zmienia to faktu, że Twoje "papierzaki" także będą mile widziane na naszych stołach ;)
Awatar użytkownika
baldwin_de
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 27 lipca 2021, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Re: DBA w Krakowie - wtorki albo czwartki

Post autor: baldwin_de »

Witam.
Jeśli ktoś miałby ochotę chętnie popróbowałbym się w DBA. Wciągnąłem się w malowanie 1,5 roku temu ale mam już kompletne armie rzymską, grecką, Seleucydów, Galów, Partów, tebańską i Aleksandra Wlk. (efekt pandemii i lockodownu ;)).
Zasady też już mam obcykane, gdyż gram albo sam albo z synem. Mam też matę i teren. Wszystko w rozmiarach 1/72.
Jeśli ktoś jest chętny i ma swoje armie albo i nie ma, ale chce zagrać to zapraszam :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: DBA w Krakowie - wtorki albo czwartki

Post autor: Raleen »

baldwin_de pisze: wtorek, 27 lipca 2021, 21:11 Witam.
Jeśli ktoś miałby ochotę chętnie popróbowałbym się w DBA. Wciągnąłem się w malowanie 1,5 roku temu ale mam już kompletne armie rzymską, grecką, Seleucydów, Galów, Partów, tebańską i Aleksandra Wlk. (efekt pandemii i lockodownu ;)).
Zasady też już mam obcykane, gdyż gram albo sam albo z synem. Mam też matę i teren. Wszystko w rozmiarach 1/72.
Jeśli ktoś jest chętny i ma swoje armie albo i nie ma, ale chce zagrać to zapraszam :)
Teraz takie czasy, że ostatnio ludzie trochę pochowani w domach siedzieli, a w okresie wakacyjnym wszyscy używają ile mogą i wyjeżdżają.
Mam nadzieję, że kogoś znajdziesz do grania, choć chwilowo może to nie być łatwe.
Natomiast koniecznie wybierz się pod koniec września (w ostatni weekend września) na konwent Pola Chwały do Niepołomic. To jest tuż pod Krakowem, więc daleko nie masz. Myślę, że to najlepsza okazja, żeby poznać ludzi grywających w tej system w Twojej okolicy.

Więcej o Polach Chwały: viewforum.php?f=191
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
baldwin_de
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 27 lipca 2021, 21:01
Lokalizacja: Kraków

Re: DBA w Krakowie - wtorki albo czwartki

Post autor: baldwin_de »

W ogóle wydaje się, że jakoś to DBA ostatnimi czasy gorzej przędzie. Jeśli popatrzeć na forum najwięcej chętnych do gry bywało 8-10 lat temu. Jest jakiś starożytny system bardziej grywalny? Hail Caesar, jak czytałem jest średni.

Na Polach Chwały byłem w 2019. Poznałem tam eksperta DBA ale z Wawy, dzięki niemu poznałem podstawowe zasady i dostałem instrukcję po polsku, ale niestety rozegraliśmy tylko 1 partię (rodzina mnie goniła) a innych osób grywających w DBA tam nie ujrzałem :) Owszem w jakieś systemy 1939 oraz XVII wieczne tak, ale nie starożytne.
Tymczasem mechanika bitew starożytnych jest najbardziej fascynująca, no może, pod względem atrakcyjności, porównałbym to jeszcze z okresem wojen napoleońskich ale niczym innym.

Jeśli ktoś z Państwa od DBA wybiera się na Pola Chwały w tym roku chętnie się zjawię i mogę przywieźć swój sprzęt i figurki :)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43346
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: DBA w Krakowie - wtorki albo czwartki

Post autor: Raleen »

Poza Hail Caesar i ewentualnie wczesnośredniowieczną Sagą (ale to jednak bazowo inny okres i mechanika nie bardzo pasująca do starożytności) też nie bardzo kojarzę z popularnych systemów. Z mniej popularnych jest jeszcze Field of Glory, ale w to poza paroma znajomymi mi osobami z Warszawy mało kto w Polsce grywa, chociaż są gracze, którzy mają armię do tego. DBA ma też bardziej rozbudowane wersje typu DBX.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”