Kwestia mniejszości narodowych w grze MAJ 1926

Gra o zamachu majowym w 1926 r.
Umpapa
Général de Division
Posty: 3529
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 94 times
Been thanked: 50 times
Kontakt:

Kwestia mniejszości narodowych w grze MAJ 1926

Post autor: Umpapa »

Kwestia mniejszości narodowych w II RP jest ogromnie rozleglym zagadnieniem pełnym
przemilczeń i przeinaczeń.

Tutaj chciałbym przedstawić moją wizję udziału mniejszości narodowych w wypadkach majowych.

___________________________________

1. Żydzi

Żydzi (zwłaszcza młodzi i zasymilowani) poparli zamachowców. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, ze rząd Witosa tworzyła endecja, chadecja i PSL "Piast", a żadna z tych partii nie słynęła z miłości do Żydów.

Najwieksze ośrodki żydowskie były też najsilniejszymi ośrodkami piłsudczykowskimi.
W Łódź Żydzi wchodzili w skład ochotniczych batalionów.
We Lwowie Żydzi urządzali demonstracje w celu poparcia Piłsudskiego.
W Warszawie znacząca cześć ochotników była pochodzenia żydowskiego.

Wyższe warstwy żydowskie (czyli te, które miały cos do stracenia) jak i tradycjonalisci zachowały milczenie. Co ciekawe, entuzjazmu dla piłsudczyków nie okazywali też syjoniści (z racji mało znanego faktu, iż ich taktycznym sojusznikiem była endecja, a taktycznym przeciwnikiem piłsudczykowscy"asymilanci").

Jak to wygląda w mechanice gry?

Istnieje Karta:
_______________________________
Żydzi (czerwona karta zdarzenia, niestartowa)

Postaw 2 Barykady na 2 Polach zajetych przez Twoje bataliony. Dociągnij 1 neutralną kartę.
ALBO
Ryzyko rośnie o 1. Determinacja Piłsudczyków maleje o 1.
Postaw 1 Batalion Ochotników w Muranowie lub w dowolnym czerwonym polu Rezerwy.
Obaj gracze stawiają po 1 (różowym) Pułk Ochotników w dowolnie przez się wybranym miejscu spośród: Łodzi, Białegostoku, Kielc, Lublina, Nałęczów, Białej Podlaskiej, Chełma, Baranowicz, Sarn. Pozostaw tę Kartę na planszy obok Kalendarza. W SOBOTĘ o PÓŁNOCY musisz usunąć z Rezerwy (lub Warszawy) jeden (różowy) Batalion Ochotników.
______________________

Jak widać można kartę wykorzystać dwojako: budowlano-politycznie albo (wzywając młodzież żydowską do broni) militarnie.
Wezwanie młodzieży pod broń mocno denerwuje Kahał i wyczerpuje kapitał zaufania pokładany przez Zydów w Piłsudskim. Grosza już nie dadzą. ;)

Istniała jeszcze niebieska Karta "Szabas", ale z racji jej okazjonalnej użyteczności (zagrywalna tylko w sobotę - usuwała część ochotników) zmuszony byłem ją usunąć (a fajna graficznie była, ze świecznikiem szabasowym).[/b]
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 14 grudnia 2009, 23:26 przez Umpapa, łącznie zmieniany 2 razy.
Umpapa
Général de Division
Posty: 3529
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 94 times
Been thanked: 50 times
Kontakt:

Post autor: Umpapa »

2. Ukraińcy i Białorusini

Ukraińskie organizacje historycznie nie poparły zamachowców (choć "Hromadśkyj Hołos" organ prasowy USRP poparł). Po prawdzie, piłsudczycy nie byli też tak zdesperowani, aby uzbrajać Ukraińców, a i w Warszawie było ich bardzo mało (w sumie nie więcej niz kilkaset osób, wg spisu).

Jak juz pisałem, duża część żołnierzy pułków strony zamachowej to byli Ukraińcy, szczęśliwi, że mogą sobie postrzelać do "prawdiwe polske pany". Po maju krążyło o tym sporo endeckich anegdot.

Ukraińskie legalne organizacje polityczne poparły Piłsudczyków, na tyle ostrożnie by nie wywoływać wzrostu nastrojów prorządowych. Było parę manifestacji na kresach.

Gross ukraińskiej opinii publicznej oczekiwał z nadzieją wojny domowej celem wywołania powstania (a pamiętajmy, że status Małopolski Wschodniej był wówczas legalnie skomplikowany, Liga Narodów podważała polską nad tym terenem suwerenność).


Ponieważ koniecznie chciałem zawrzeć w grze możliwość powołania pod broń Ukraińców, zastanawiałem się w jakim scenariuszu historycznym byłoby to możliwe.

Musiałby się znaleźć ktoś, kto poderwałby Ukraińców do walki o sprawę Piłsudskiego, ktoś z dużym autorytetem.

Takim kimś, po 6 latach wygnania w 1926 był Symon Petlura.

Historycznie w trakcie zamachu majowego Petlura przebywał w Paryżu, a 10 dni po zamachu majowym został zamordowany przez przez zamachowca Szolema Szwarcbarda, z inspiracji OGPU, co zostało potwierdzone dopiero wiele lat później. Szwarcbard podczas procesu w Paryżu utrzymywał, że morderstwa dokonał w akcie zemsty za wymordowanie jego rodziny na Ukrainie w okresie rządów Petlury i został przez ławę przysięgłych uniewinniony.

Wielkim przyjacielem Petlury był wspaniały Polak, Henryk Józewski (urodzony konspirator, w podziemiu w latach 1910-1919 oraz 1939-1953, MSW URL Petlury i II RP, prometejczyk, wojewoda wołyński, autor tzw. eksperymentu wołyńskiego).
Józewski ukrywał Petlurę (i jego rodzinę) po pokoju ryskim (notabene hańbiącej nas zdradzie wobec najwierniejszego naszego sojusznika, złamanie umowy warszawskiej :oops: ).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Józewski
http://rzeczpospolita.pl/dodatki/plus_m ... _a_12.html
(BTW, czemu Brytyjczycy potrafią wyszukac takie opowieści znaszej historii, a my nie?)

Józewski był historycznie głęboko zaangażowany w przygotowanie zamachu majowego.

Wyobraziłem sobie, że w alternatywnej rzeczywistości, Piłsudski uzyskując realniejszy obraz sytuacji mógł być niepewny sukcesu. Pragnąc się zabezpieczyć dążyłby do pozyskania poparcia wszystkich możliwych czynników. Akceptacja (poparcie?) poczynań Pilsudczyków przez ostatniego Prezydenta URL mogło zwiekszyć entuzjazm żołnierskich i strzeleckich mas.

Petlura z drugiej strony jest zainteresowany poparciem zamachu bo:
1. sam Petlura wraca do wielkiej gry,
2. endecki rząd może być zagrożeniem dla Ukraińców,
3. piłsudczykowscy Ukraińcy obiecują prawie-autonomię,
4. a nuż Polska sie rozpadnie w ogniu wojny domowej, a wtedy pojawiłaby się szansa dla Petlury przejęcia władzy na terenach opanowanych przez Ukrainców (jako protektorat LN).

Piłsudczycy potajemnie ściagają Petlurę do Polski (dociagając właściwą Kartę), i jeśli będą tak zdesperowani (bardzo wysoka Determinacja), wykorzystają jego osobę/legendę do wzmocnienia swojej pozycji.

Białorusini (ci świadomi) w II RP zazwyczaj szli w ślad Ukraińcow, jak za panią matką. ;)
_____________________________________________
Bracia Rusini (czerwona karta zdarzenia, niestartowa)

Zagraj jeśli Determinacja Piłsudczyków jest wyższa niz 5.

Ryzyko rośnie o 2. Determinacja Rządu rośnie o 1.
Postaw po 1 Pułku Ochotników w 3 wybranych miastach spośród: Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, Chyrowa, Stryja, Kowla, Janowa, Łucka, Łunińca, Dąbrowic, Brodów, Równa. Postaw 1 Pułk (Białoruskich Ochotników) w Nowogródku albo w Wilnie.
___________________________________________

Masa oddziałów. Duże problemy.

Zazwyczaj lepiej jest tę kartę trashować (czyli wykorzystać do odrzucenia jako zapłata za jakąś operację, albo recyklować odrzuć-by-dociągnąć w Sztabie Generalnym).

Prawdopodobnie obetnę część miast na kresach, ażeby zmniejszyć mapę kolejową i upchnąć ja na głównej planszy.

Ahe, wiem, że Ukraińcy nie lubili określenia "Rusini", ale było on bardzo popularne. Poza tym, Karta ta obejmuje tez Białorusinów.

EDIT:
Po zamordowaniu w Paryżu Symona Petlury w maju 1926 r. wybrany przewodniczącym Dyrektoriatu URL - prezydentem URL na emigracji. Koordynował wszystkie działania ukraińskiej emigracji niepodległościowej tego odłamu, w tym był inicjatorem wieloletniej współpracy ze Sztabem Głównym Wojska Polskiego. Współpraca ta, rozpoczęta została po wymianie korespondencji Liwickiego z Józefem Piłsudskim w początkach 1927 roku i po aprobacie Piłsudskiego trwała do wybuchu II wojny światowej. Jej część tajna obejmowała sporządzenie planów organizacji i mobilizacji armii ukraińskiej, jako sojusznika Polski, w przypadku wojny polsko-sowieckiej. Został sporządzony, w porozumieniu z polskim Sztabem Głównym plan mobilizacyjny wojska ukraińskiego, w oparciu o emigrantów i Ukraińców zamieszkałych w Polsce. Oficerowie i podoficerowie armii URL zostali przyjęci do Wojska Polskiego jako tzw. oficerowie i podoficerowie kontraktowi.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrij_Liwicki
Po przewrocie majowym 1926 żołnierze ukraińscy otrzymali paszporty i status uchodźców politycznych.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pawło_Szandruk
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 1 lutego 2010, 00:48 przez Umpapa, łącznie zmieniany 6 razy.
Awatar użytkownika
Piotro
Sergent-Major
Posty: 183
Rejestracja: wtorek, 19 maja 2009, 23:09
Lokalizacja: Wrocław/Częstochowa

Post autor: Piotro »

Ale kiedy jako piłsudczyk postawię nowy batalion żydowskich ochotników, a potem on zostanie zniszczony, to w sobotę i tak muszę usunąć jakiś inny, nawet z drugiego końca mapy? Trochę dziwne, choć trzeba przyznać, że każde inne rozwiązanie podwoiłoby ilość tekstu na karcie.

Btw. Jak idą testy u ludzi z zewnątrz? Może w głównym wątku gry byś się już pochwalił co nieco? ;)
Umpapa
Général de Division
Posty: 3529
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 94 times
Been thanked: 50 times
Kontakt:

Post autor: Umpapa »

Innych mniejszości nie wykorzystałem w grze: nie wyobrażam sobie by Niemcy lub Litwini poparli którąś ze stron.
Ale kiedy jako piłsudczyk postawię nowy batalion żydowskich ochotników, a potem on zostanie zniszczony, to w sobotę i tak muszę usunąć jakiś inny, nawet z drugiego końca mapy? Trochę dziwne, choć trzeba przyznać, że każde inne rozwiązanie podwoiłoby ilość tekstu na karcie.
Po pierwsze, to troche Żydów już masz na starcie, tych najbardziej Piłsudczykowskich.
No i, jeśli dowieziesz te 2 Pułki Ochotnikow do Warszawy to będziesz mial extra 6 Batalionów Ochotników nawet po Szabasie (w końcu sporo z nich to byli socjaliści, folkisci i bundyści).
Last but not least, ochotnicy długo się reorganizują po rozbiciu, więc zazwyczaj o północy znajdzie się na Kalendarzu jakis rozbity Batalion, który rozejdzie się za macą. ;)
To jest w końcu jedno miasto. ;) Tramwajem rozjechali się na szabas do Muranowa. ;D
Btw. Jak idą testy u ludzi z zewnątrz? Może w głównym wątku gry byś się już pochwalił co nieco?
Na razie walczę z instrukcją. Obiecałem ją na Boże Narodznie, a jeszcze sporo mi zostało.
Potem ujednolicę karty + zamówienie z Chin.
Na końcu finalna mapa.
Do końca lutego się wyrobię.
Wtedy się zaczną prawdziwe zewnętrzne testy, crash-testy, a nie testy u przyjaciół. ;)

Postaram sie umieścić jakieś zdjęcia z tej i poprzednich edycji.
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 grudnia 2009, 10:02 przez Umpapa, łącznie zmieniany 7 razy.
Umpapa
Général de Division
Posty: 3529
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 94 times
Been thanked: 50 times
Kontakt:

Post autor: Umpapa »

Aha, prosiłes o flavour-texty:

"Obcą jest nam wszelka nienawiść plemienna i narodowościowa. Bojownicy wolności wszystkich krajów i narodów są naszymi braćmi. Umiemy hołd oddać wszelkiej wielkiej myśli, w jakimkolwiek języku się zrodziła, umiemy uczcić wszelkiego poetę i myśliciela, jakikolwiek naród go wydał." J.Piłsudski - Źródło: Z powodu jubileuszu Puszkina, Robotnik nr 31, 4 czerwca 1899
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maj 1926”