Defilada z okazji 1000-lecia Polski

Defilada z okazji 1000-lecia Polski

Postby orkan » Monday, 12 May 2008, 21:34

http://www.youtube.com/watch?v=JrYwuvmCyK0

To Filmik z You Tube z defilady 1000-lecia.
Defilada 1000-lecia to apogeoum propagandy GZP WP (to hasło na Warsie i Sawie - "POLSKA LUDOWA ZWIEŃCZENIEM TYSIĄCLETNIEJ....."). Pokazuje ono jednak jak defilady robi się porządnie. Szkoda, że nie ma części lotniczej. LO i OPK przygotowały wtedy wiele atrakcji.
Mnie interesują jednak szczegóły:
Czy dostrzegacie jakieś błędy w strojach z epoki?
Ja się skoncentrowałem na DWS.
Piechota II RP - mnie rażą te puszki na maskę i prawdopodobnie owijacze na nogach. Puszki były używane z braku nowszych masek w zasobniku chlebakowym, ale owijacze do munduru wz. 36?
Formacje ułanów II RP. Były tam dwie. Jedni mieli białe otoki, drudzy żółte, ale proporczyki na kołnierzach. Prawdopodobnie ci drudzy to już pułk RP drugiej i pół (PRL powstał po roku 1947 gdy rozwiązano 1 DK).
Brak formacji PSZ na Zach. To dziwne. Może tak zmontowano ten fragment filmu. Przecież jednostki SZ PRL czciły rocznicę bitwy i poległych żołnierzy tamtych formacji, choćby rejs Groma i Błyskawicy do Narwiku, opieka PKW w Egipcie nad cmentarzem w Tobruku, a to były czasy gomułkowskie).
Dla uważnych, w dalszej części, gdy na plac wjeżdża "technika", mała niespodzianka. Załogi wozów (w większości) mają jak się mi wydaje prototypowe hełmofony. Dla mnie jest to szokujące odkrycie, gdyż mają kształt podobny do przedwojennego wz. 39.
Dodam tylko, że już wtedy były zaawansowane prace nad hełmem opartym na czerepie hełmu wz. 32. Miał on zastąpić hełm wz. 50 wzorowany na radzieckim wz. 41. Nowy wz polskiego hełmu stalowego otrzymał nazwę wz. 67 i jest używany do dziś.
I taka ciekawostka w WP na wschodzie podczas DWS ukształtował się zwyczaj, zastąpiony potem rozkazem, malowania orzełków na pojazdach bojowych. Tu widzimy również nowe rozwiązanie tzn szachownica ustawiona w romb. Zastąpiła ona orzełka do roku 1989. Marzy mi się, aby na naszych wozach dzisiaj pojawił się znowu znak rozpoznawczy w postaci znaku husarskiego lub tylko jego krzyża.
Last edited by orkan on Thursday, 1 January 1970, 02:00, edited 1 time in total.
Czego nam zabrakło w 1939? Min!!!
orkan
Adjudant
 
Posts: 241
Joined: Saturday, 14 October 2006, 16:46
Location: Westerplatte

Postby kadrinazi » Monday, 12 May 2008, 22:47

Wojsko z XVII wieku - piechota - zarówno dziesiętnicy z dardami jak i muszkieterowie w polskich strojach z muszkietami i berdyszami - trochę to poplątane...
Kontakt tylko na maila
kadrinazi
Tat-Aluf
 
Posts: 3639
Joined: Tuesday, 9 May 2006, 12:09
Location: Karak Edinburgh


Return to Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests