Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Biały Vilk »

Próbowałem. Piny też nie zawsze trzymają. Poza tym, myślenie o pinie w głowni miecza nasadzanej na rękojeść to już nanotechnologia ;)
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
johnke11y
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2015, 20:06

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: johnke11y »

Biały Vilk pisze:Próbowałem. Piny też nie zawsze trzymają. Poza tym, myślenie o pinie w głowni miecza nasadzanej na rękojeść to już nanotechnologia ;)
A to ciekawe. Wynikałoby, że to jakiś dziwny materiał do odlewu figurek użyto.
Maciej Różalski
MALUJĘ FIGURKI: Cennik, galeria, zasady
Wykonuję i sprzedaję makiety terenów.Szczegóły na blogu.
Fenias
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 12 listopada 2019, 22:16

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Fenias »

Cześć, na imię mam Paweł i jestem z okolic Trójmiasta.
Na wstępie przepraszam jeżeli padło już takie pytanie. Jestem laikiem, interesuje mnie gra w tematyce II wś. Posiadam modele w skali 1:72 czołgów oraz pojazdów różnego typu w większości niemieckich. Jaki system/grę polecacie na początek przygody? Będę grać że znajomymi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Raleen »

Pewnie różne osoby różne rzeczy będą Ci polecać. Ja proponuję, żebyś przyjrzał się systemowi "Battlegroup". Ma swój dział u nas na forum, mam nadzieję, że trafisz (a gdyby nie, daj znać ;)).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 864
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 137 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: twhistoria »

Możesz spróbować zagrać w Blitzkrieg Commander na modelach w 1:72.
Ja jednak uparcie proponowałbym przesiąść się na skalę 1:100 I grać we Flames of War.
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Sarmor »

Jeśli masz same pojazdy, możesz spróbować Tanks albo What a Tanker.
Podręcznik do Tanks (także po polsku) znajdziesz w internecie, ale do gry potrzebujesz też kart czołgów - być może jest gdzieś nieoficjalny spis, z którego mógłbyś skorzystać.
Do What a Tanker potrzebujesz już anglojęzycznego podręcznika, który możesz kupić od brytyjskiego wydawcy (Too Fat Lardies) albo w sklepie Warband: https://warband.pl/pl/p/What-a-Tanker/602 Do gry przygotowałem też polski skrót zasad, który znajdziesz na FB: https://www.facebook.com/groups/544033709323292/ (Obiecuję założyć niedługo temat o tej grze na forum!)
W obu grach walczą ze sobą siły po kilka pojazdów pancernych, przy czym w Tanks bierze udział dwóch graczy, a WAT jest przeznaczony do gry w większym gronie, gdzie każdy kontroluje po jednym czołgu (ale można też grać z kilkoma czołgami na osobę). Tanks jest nieco bardziej konwencjonalnym systemem, WAT jest dość losowe, ale moim zdaniem zabawniejsze.

Bardziej realistyczne starcia pojazdów pancernych można by rozegrać w Chain of Command, ale to raczej zasady do walk piechoty.

Do pozostałych gier potrzebujesz już figurek żołnierzy. Do wyboru jest sporo systemów, z czego najpopularniejsze to chyba Bolt Action (raczej grany figurkami 1/56), Flames of War (raczej grany figurkami 1/100), Battlegroup, Chain of Command. Tu pojawiają się dwa pytania:
1. Jak dużymi siłami chcesz grać? Drużyna, pluton, kompania?
2. Czy ogarniecie sobie zasady ze znajomymi (i ewentualnie z naszą pomocą :) ), czy wolelibyście znaleźć kogoś na miejscu, kto zaprezentuje Wam grę? To drugie rozwiązanie może ograniczyć wybór gier i zmusić do zmiany skali.
TheNode.pl – zapraszam!
Fenias
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 12 listopada 2019, 22:16

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Fenias »

Dziękuję za szybką odpowiedź ;) posiadam również figurki, 2 zestawy Niemców oraz 1 brytoli. Odpowiadając na pytania.
1. Szczerze mówiąc nie wiem bo dopiero zapoznaję się z tematyką i zacznę na początek od małych potyczek.
2. No chcieliśmy spróbować sami ale może dobrym pomysłem byłoby poszukać kogoś w okolicy. Jeżeli chodzi o zmianę skali to szkoda mi mojej aktualnej "kolekcji". Duża część pojazdów jest już pomalowana a chciałem im dać drugie życie bo póki co czekają w witrynie.
Czy jest jakaś pozycja łatwo dostępna (może być po angielsku) z łatwiejszym poziomem wejścia. Chodzi mi o załapanie podstaw itp. chyba że zacząć od czegoś już konkretnego tylko powoli rozszerzać zasady?
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 864
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 137 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: twhistoria »

Fenias pisze: środa, 13 listopada 2019, 16:11 Dziękuję za szybką odpowiedź ;) posiadam również figurki, 2 zestawy Niemców oraz 1 brytoli. Odpowiadając na pytania.
1. Szczerze mówiąc nie wiem bo dopiero zapoznaję się z tematyką i zacznę na początek od małych potyczek.
2. No chcieliśmy spróbować sami ale może dobrym pomysłem byłoby poszukać kogoś w okolicy. Jeżeli chodzi o zmianę skali to szkoda mi mojej aktualnej "kolekcji". Duża część pojazdów jest już pomalowana a chciałem im dać drugie życie bo póki co czekają w witrynie.
Czy jest jakaś pozycja łatwo dostępna (może być po angielsku) z łatwiejszym poziomem wejścia. Chodzi mi o załapanie podstaw itp. chyba że zacząć od czegoś już konkretnego tylko powoli rozszerzać zasady?
Blitzkrieg Commander (skala dowolna)
https://www.wargamevault.com/product/21 ... mmander-IV

Spróbuj może też tego (wstęp do Mein Panzer) (skala dowolna)
https://www.odgw.com/forums/files/file/ ... er-junior/

Wstęp do Microarmour (skala dowolna)
http://www.ghqmodels.com/pdf/WWII%20tank%20game.pdf

Pełna wersja Microarmour (skala dowolna)
http://www.ghqmodels.com/pdf/Game-WWII.pdf

Flames of War po polsku
http://fowglogow.blogspot.com/p/podstawy-zasad-fow.html (skala 1:100)
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Sarmor »

Wydaje mi się, że zacząć można od każdego z wymienionych systemów.

Tanks i What a Tanker są lżejszymi systemami, więc może będą lepsze na początek.
Tanks będzie tańsze, bo podręcznik jest za darmo (o tu: https://www.dropbox.com/s/kifgcng3e70hq ... a.pdf?dl=0) i trzeba tylko skombinować karty czołgów i ulepszeń. Z tych dwóch gier ta jest bardziej klasyczna z budowaniem rozpiski - tj. dobieraniem czołgów i ich wyposażenia – ale IMHO samo granie już nie jest specjalnie ciekawe. Plus niestety wybór pojazdów jest ograniczony niemal wyłącznie do modeli wydanych oficjalnie przez wydawcę, czyli tylko Niemcy, Rosjanie, Brytyjczycy i Amerykanie z końca wojny i trochę z Afryki plus dwa pojazdy włoskie. (Chyba że jest jakoś sporo fanowskich pojazdów, ale nie szukałem).
What a Tanker będzie droższą imprezą, bo trzeba dokupić podręcznik, ale za to w środku są listy dla Amerykanów, Brytyjczyków, Niemców, Rosjan, Włochów, Francuzów i Japończyków na lata 1940-45. To chyba najluźniejszy z proponowanych tytułów: czołgi lepiej dobierać na zasadzie umawiania się z kolegami, a podczas rozgrywki trzeba się nastawić na to, że kostki mogą się sprzysiąc przeciw nam i nie pozwolić nam na jakiekolwiek działania - ale jeśli tak się stanie, to dogrywamy partię do końca (nie powinno to zająć długo) i zaczynamy kolejną, w której a nuż los się odwróci. Ja się z tym pogodziłem i bawię się świetnie, ale np. kolega uznał grę za głupią, bo jest nieprzewidywalna.

Z gier z piechotą:
- Bolt Action to walki plutonów ze wsparciem działa, czołgu i jakiegoś lżejszego pojazdu. Gracze mają dość dużą dowolność w dobieraniu jednostek. Do gry "podstawowymi" nacjami (Amerykanie, Brytyjczycy, Niemcy, Rosjanie) wystarczy chyba podręcznik podstawowy, ale są też dodatkowe podręczniki do poszczególnych nacji i podręczniki ze scenariuszami. Zasady są chyba w miarę przystępne, ale tu niech się wypowie np. Telamon (który pewnie będzie chciał Cię namówić na 28mm).
- Battlegroup to walki sił po kilka plutonów, też z całkiem dużą swobodą doboru jednostek (choć mniejszą niż w BA). Do gry potrzeba podręcznika głównego plus książki o jakimś konkretnym epizodzie wojny (Normandia, upadek Rzeszy itp. - wyjątkiem jest podręcznik do Kurska, który zawiera też zasady podstawowe). Zasady są raczej konwencjonalne, na początek nie powinny być złe.
- Chain of Command to walki plutonów piechoty z niewielkim wsparciem. Możliwości doboru jednostek są najmniejsze (podstawą jest etatowy pluton), ale trzeba przygotować pewną pulę jednostek wsparcia, bo możliwości wyboru określa rzut kostką (więcej info znajdziesz w temacie o tej grze na tym forum). Podręcznik podstawowy zawiera pełne listy dla podstawowych frakcji, do tego są darmowe listy (oficjalne i fanowskie), płatne kampanie o konkretnych bitwach i darmowa instrukcja, która pozwala odtworzyć dowolny pluton historyczny. Sama gra jest chyba najmniej konwencjonalna z wymienionych i ma chyba najbardziej złożone zasady. Bardzo ją lubię, ale nie wiem, czy będzie dobra na początek - choć może z otwartym umysłem da się ją łatwo opanować. ;)
- Flames of War to walki kompanii ze wsparciem. To jest nieco bardziej abstrakcyjna gra, bo zamiast pojedynczych żołnierzy mamy większe podstawki reprezentujące sekcje. Do gry potrzeba podręcznika podstawowego (da się dostać tanio wersję ze starterów) i książki o konkretnym teatrze działań. O mechanice niech Ci opowie twhistoria (albo zajrzyj na jego bloga).

Tytuły podlinkowane powyżej przez twhistorię też należą do tych abstrakcyjnych i raczej są przeznaczone do mniejszych skal modeli. W Blitzkrieg Commandera grałem raz i wydawał się ok (grywam w wersję współczesną, ale zmodyfikowaną przez kolegę i w sumie nie wiem, ile tam zostało z oryginału :mrgreen: ), Mein Panzer w zwykłej wersji jest raczej dla pasjonatów, a Microarmour podobno jest kiepski.
TheNode.pl – zapraszam!
Fenias
Tambour
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 12 listopada 2019, 22:16

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Fenias »

Wielkie dzięki za propozycje. Spróbuje na początek od wstępów do Mein Panzer Microarmour. Próbowałem na forum zgłębić polecane Battlegroup i szczerze mówiąc materiału jest wiele i nawet zbyt wiele ale w wolnym czasie postaram się zapoznać z informacjami. Rozumiem że w przypadku wcześniej wymienionej gry, gdy zakupie podręcznik do Kurska wystarczy mi on do gry czy jeszcze czegoś potrzebuje? Sprawdzę również What a Tanker i jeżeli chodzi o losowość nie przeszkadza mi (z żoną często gramy w gry planszowe). Jeżeli ktoś ma jakieś porady lub propozycje bardzo chętnie poczytam i z góry dziękuje.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Przemos19 »

Do Battlegroup starego Kurska nie da się kupić. Musisz kupić rulebook (mały, duży, PDF - co chcesz) oraz podręcznik z listami armii na dany okres i front, który Cię interesuje.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Telamon »

- Bolt Action to walki plutonów ze wsparciem działa, czołgu i jakiegoś lżejszego pojazdu. Gracze mają dość dużą dowolność w dobieraniu jednostek. Do gry "podstawowymi" nacjami (Amerykanie, Brytyjczycy, Niemcy, Rosjanie) wystarczy chyba podręcznik podstawowy, ale są też dodatkowe podręczniki do poszczególnych nacji i podręczniki ze scenariuszami. Zasady są chyba w miarę przystępne, ale tu niech się wypowie np. Telamon (który pewnie będzie chciał Cię namówić na 28mm).
Można oczywiście grać w skali 20mm ale jeżeli ktoś chce spotykać się z innymi graczami to będzie musiał zaopatrzyć się w figurki 28mm.
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Szary »

Czy wiecie gdzie można zaopatrzyć się w metalowe podstawki pod wymiar?

Szukam blaszek paru tuzinów 3x3 cm i tuzina 3x6 cm, a wizja ich samodzielnego cięcia uśmiecha mi się dość umiarkowanie.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 61 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: brathac »

Farby Citadel w buteleczkach z zakraplaczem - tutorial

https://jedyna-i-sluszna.blogspot.com/2 ... ach-z.html
Arno
Chasseur
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2021, 11:44
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Arno »

Co byście, panowie generałowie, polecili z zasad w skali 1:72 do żołnierzyków ze starożytności i średniowiecza? Mam ich trochę i pomyślałem, że może by je jakoś twórczo wykorzystać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”