Multination stacks, overstacking i inne

Gra wydawnictwa GMT Games (polska edycja wyd. Gołębiewski)

Multination stacks, overstacking i inne

Postby Jasz » Wednesday, 16 May 2007, 12:34

Mam kilka perełek dla ekspertów od instrukcji (korzystam z ver. 2004 nie wiem czy jest nowsza)

1. Atak wielonarodowościowy. Przykład. Na jednym polu 2xFRA i BEF na drugi angole. Z instrukcji wypadło jasne sformułownie o obowiązku atakowanie wszystkimi jednostkami z pola wielonarodowościowego (w naszym wypadku BEF'em). Z nowych przepisów wynika, że wystarczy aktywować takie pole do ataku.

2. Overstaking.
Przykład. Mamy wycof o 1 pole i 2 pola sąsiadujące: jedno z 3 sojuszniczymi jednostkami i drugie puste ale pod kontrolą przeciwnika. Opcja A wycof na pole z 3 jest niemożliwe więc można się wycofać na pole przeciwnika; B można się wycofać na pole z 3 jednostaki ale jednosta ginie w wyniku overstckingu.

3 Overstacking bis
Powiązana z 2. Ginie armia wchodzi korp i cofa się o 1 pole. Jedyne pole jest z 3 sojuszniczymi jednostkami. Opcja A korp się tam cofa i ginie w wyniku overstacking. Opcja B korp nie ma się gdzie cofnąć i spada, spada również na zawsze armia której korp nie miał się gdzie cofnąć.

Jak pewnie załważyliście "przyjazne" rozwiązanie z 2 i 3 się wykluczają nawzajem.

4. Multination stacks a OOS.
Co się dziej jak na jednym polu mamy jednistki 2 narodowści z tego jedna jest odcięta? Czy i za ile można ich aktywować do ruchu i/lub ataku. Zgodnie z instrukcją trzba wszystkich na polu a przecież wszystkich się nie da?
User avatar
Jasz
Général de Brigade
 
Posts: 2172
Joined: Monday, 11 September 2006, 21:12
Location: Warszawa

Postby Jasz » Thursday, 17 May 2007, 08:30

No i nikt nie ma pomysłu? Warto zrobic obowiązująca wykładnie bo turniej w toku a sam mialem 2 z ww. sytuacji w grzez z Kuboffem.
User avatar
Jasz
Général de Brigade
 
Posts: 2172
Joined: Monday, 11 September 2006, 21:12
Location: Warszawa

Re: Multination stacks, overstacking i inne

Postby Andy » Thursday, 17 May 2007, 09:43

Cierpię na ogromny deficyt czasu, więc tylko na gorąco:
Jasz wrote:korzystam z ver. 2004 nie wiem czy jest nowsza

Nie ma.
Co się dziej jak na jednym polu mamy jednistki 2 narodowści z tego jedna jest odcięta? Czy i za ile można ich aktywować do ruchu i/lub ataku. Zgodnie z instrukcją trzba wszystkich na polu a przecież wszystkich się nie da?

Skoro korzystasz z instrukcji '04, to znajdziesz tam bez trudu następujące stwierdzenie w reg. 9.2.4:
Uwaga: Jeżeli niektóre (ale nie wszystkie) z
narodowości, znajdujących się na
“wielonarodowościowym” polu, są odcięte od
zaopatrzenia, pole to wciąż można aktywować. Odcięte
jednostki nie będą mogły wykonać ruchu ani ataku,
mimo że należy je wziąć pod uwagę podczas obliczania
kosztu aktywacji.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
User avatar
Andy
Grossadmiral
 
Posts: 9611
Joined: Thursday, 22 December 2005, 19:49
Location: Piastów

Re: Multination stacks, overstacking i inne

Postby Andy » Thursday, 17 May 2007, 09:48

Jasz wrote:1. Atak wielonarodowościowy. Przykład. Na jednym polu 2xFRA i BEF na drugi angole. Z instrukcji wypadło jasne sformułownie o obowiązku atakowanie wszystkimi jednostkami z pola wielonarodowościowego (w naszym wypadku BEF'em). Z nowych przepisów wynika, że wystarczy aktywować takie pole do ataku.

Nie bardzo rozumiem co i skąd wypadło i w czym leży problem, więc znów tylko cytat:

12.1.11 Atak siłami wielu narodowości: jednostki
różnych narodowości mogą uczestniczyć w tym samym
ataku tylko wówczas, gdy na jednym polu znajdują się
jednostki wszystkich tych narodowości i wszystkie one
biorą udział w tym ataku. W związku z tym i w
odniesieniu do ograniczeń dotyczących zgrupowań, w
jednym ataku mogą uczestniczyć jednostki najwyżej
trzech narodowości.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
User avatar
Andy
Grossadmiral
 
Posts: 9611
Joined: Thursday, 22 December 2005, 19:49
Location: Piastów

Re: Multination stacks, overstacking i inne

Postby Andy » Thursday, 17 May 2007, 10:00

Jasz wrote:Przykład. Mamy wycof o 1 pole i 2 pola sąsiadujące: jedno z 3 sojuszniczymi jednostkami i drugie puste ale pod kontrolą przeciwnika. Opcja A wycof na pole z 3 jest niemożliwe więc można się wycofać na pole przeciwnika; B można się wycofać na pole z 3 jednostaki ale jednosta ginie w wyniku overstckingu.

Warto czytać FAQ - ma już pięć lat!

Q. I've got 2 Russian armies in Czernowitz which must retreat one space. I also have two armies in KP. Tarnopol is empty, but controlled by the CP. Can I retreat to the empty, CP controlled Tarnopol in order to avoid the overstacking problem? A. Yes
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
User avatar
Andy
Grossadmiral
 
Posts: 9611
Joined: Thursday, 22 December 2005, 19:49
Location: Piastów

Re: Multination stacks, overstacking i inne

Postby Andy » Thursday, 17 May 2007, 10:13

Czy my na pewno czytamy tę samą instrukcję'04?
Jasz wrote:3 Overstacking bis
Powiązana z 2. Ginie armia wchodzi korp i cofa się o 1 pole. Jedyne pole jest z 3 sojuszniczymi jednostkami. Opcja A korp się tam cofa i ginie w wyniku overstacking. Opcja B korp nie ma się gdzie cofnąć i spada, spada również na zawsze armia której korp nie miał się gdzie cofnąć.


12.5.6 Jeśli korpus, który zastąpił właśnie (w starciu,
którego rezultatem jest dane wycofanie) wyeliminowaną
armię, nie może się wycofać (włącznie z sytuacją, kiedy
jego wycofanie spowodowałoby przekroczenie limitu
zgrupowania) czy zignorować konieczności odwrotu
poprzez poniesienie jednego dodatkowego poziomu
strat, to zostaje wyeliminowany. Armia, którą zastąpił
ten korpus, zostaje usunięta z gry na stałe, tak jak w
przypadku, gdy sama armia nie jest w stanie się
wycofać. Wynika z tego, że zastąpienie wyeliminowanej
armii korpusem z Pola Rezerwy nie może stanowić
“ucieczki” od permanentnej eliminacji armii.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
User avatar
Andy
Grossadmiral
 
Posts: 9611
Joined: Thursday, 22 December 2005, 19:49
Location: Piastów

Re: Multination stacks, overstacking i inne

Postby Jasz » Thursday, 17 May 2007, 14:53

Andy wrote:
Jasz wrote:1. Atak wielonarodowościowy. Przykład. Na jednym polu 2xFRA i BEF na drugi angole. Z instrukcji wypadło jasne sformułownie o obowiązku atakowanie wszystkimi jednostkami z pola wielonarodowościowego (w naszym wypadku BEF'em). Z nowych przepisów wynika, że wystarczy aktywować takie pole do ataku.

Nie bardzo rozumiem co i skąd wypadło i w czym leży problem, więc znów tylko cytat:

12.1.11 Atak siłami wielu narodowości: jednostki
różnych narodowości mogą uczestniczyć w tym samym
ataku tylko wówczas, gdy na jednym polu znajdują się
jednostki wszystkich tych narodowości i wszystkie one
biorą udział w tym ataku. W związku z tym i w
odniesieniu do ograniczeń dotyczących zgrupowań, w
jednym ataku mogą uczestniczyć jednostki najwyżej
trzech narodowości.


Wcale, że nie :!:

Jest napisane: jednostki
różnych narodowości mogą uczestniczyć w tym samym
ataku tylko wówczas, gdy na jednym polu znajdują się
jednostki wszystkich tych narodowości. Zgonies z tym ograniczeniem i zasadą ogrniczonych staków, w walce nie może wziąść udziału więcej niż 3 narodowosci.

Nic o tym, że wszystkie muszą wziąść udział w ataku. Właśnie mi o to chodzi. Tak więc albo mamy inne instrukcje alebo ktoś dokonał nadinterpretacji.
User avatar
Jasz
Général de Brigade
 
Posts: 2172
Joined: Monday, 11 September 2006, 21:12
Location: Warszawa

Postby Jasz » Thursday, 17 May 2007, 14:58

Co do reszty zgoda. Z tym brakiem zapotrzenia to szukałem w zasadach zaopatrzenia a co do wycofów to chyba jestem ślepy :(
User avatar
Jasz
Général de Brigade
 
Posts: 2172
Joined: Monday, 11 September 2006, 21:12
Location: Warszawa

Postby Valmont » Thursday, 17 May 2007, 15:53

Ja zawsze korzystałem z angielskiej instrukcji. W niej co prawda nie jest napisane że te aktywowane jednostki muszą koniecznie walczyć, ale FAQ nie pozostawia żadnych wątpliwości w tej kwestii:
"Q. When launching a multinational attack, the rules specify that one space must contain units from all participating nationalities. Must those units actually participate in that particular attack? A. Yes.

czyli: "Q: W momencie zapoczątkowania wielonarodowego ataku, instrukcja precyzuje że jedno z pól musi zawierać jednostki wszystkich biorących udział w ataku narodowości. Czy te jednostki muszą wziąć udział w tym konkretnym ataku? A: TAK."
Wpieriod!
User avatar
Valmont
Adjudant
 
Posts: 228
Joined: Thursday, 22 December 2005, 19:47
Location: Warszawa

Postby Jasz » Thursday, 17 May 2007, 16:30

No to wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane. Dzięki.
User avatar
Jasz
Général de Brigade
 
Posts: 2172
Joined: Monday, 11 September 2006, 21:12
Location: Warszawa

Re: Multination stacks, overstacking i inne

Postby Andy » Thursday, 17 May 2007, 23:41

Chyba już jestem bardzo zmęczony, bo nie pojmuję. Co znaczy, że:
Jasz wrote:Nic o tym, że wszystkie muszą wziąść udział w ataku.

skoro:
jednostki różnych narodowości mogą uczestniczyć w tym samym
ataku tylko wówczas, gdy na jednym polu znajdują się
jednostki wszystkich tych narodowości i wszystkie one
biorą udział w tym ataku
.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
User avatar
Andy
Grossadmiral
 
Posts: 9611
Joined: Thursday, 22 December 2005, 19:49
Location: Piastów

Re: Multination stacks, overstacking i inne

Postby Valmont » Friday, 18 May 2007, 08:16

Andy wrote:Chyba już jestem bardzo zmęczony, bo nie pojmuję. Co znaczy, że:
Jasz wrote:Nic o tym, że wszystkie muszą wziąść udział w ataku.

skoro:
jednostki różnych narodowości mogą uczestniczyć w tym samym
ataku tylko wówczas, gdy na jednym polu znajdują się
jednostki wszystkich tych narodowości i wszystkie one
biorą udział w tym ataku
.


Drogi Andy, jeśli przeczytasz cytat z instrukcji którą przytacza Jasz zauważysz natychmiast, że tego co napisałeś na czerwono nie ma w jego cytacie i to mu nie dawało spokoju...
Wpieriod!
User avatar
Valmont
Adjudant
 
Posts: 228
Joined: Thursday, 22 December 2005, 19:47
Location: Warszawa

Postby Andy » Friday, 18 May 2007, 09:33

Dzięki, Drogi Valmoncie za wyjaśnienie! :) Wniosek z tego jest następujący: należy się posługiwać polską wersją instrukcji nie tylko z pobudek patriotycznych, ale też ze względów ściśle praktycznych. Jest ona po prostu lepsza od oryginalnej :cool: , bowiem uwzględnia ustalenia z FAQ-u, z dyskusji na Forum Ścieżek Chwały i z erraty imienia jednego z forumowiczów. :wink:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
User avatar
Andy
Grossadmiral
 
Posts: 9611
Joined: Thursday, 22 December 2005, 19:49
Location: Piastów


Return to Ścieżki chwały

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest