Operacja Wileńska i Przełamanie pod Święcianami 1915

Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Operacja Wileńska i Przełamanie pod Święcianami 1915

Post autor: Legun »

Poszukując informacji o działaniach na Litwie i Białorusi jesienią 1915 natrafiłem na bardzo ciekawą pozycję http://www.grwar.ru/library/Evseev-Svencyany/index.html
Może ktoś byłby zainteresowany przegryzieniem się przez to i przygotowaniem jakiegoś artykułu. Bardzo dużo ciekawych map i dokładne zestawienie sił. Piękny zagon kawaleryjski i ciekawe przeciwdziałanie z rosyjskiej strony. Swoją drogą, to wygląda na to, że polska wikipedia (inne zresztą też) jest bardzo uboga jeśli idzie o IWŚ. Opis bitwy pod Łodzią woła o pomstę do nieba.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 61 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Post autor: brathac »

Zgadza się. Ale na obcojęzycznych wersjach nie jest z Łodzią lepiej.
Awatar użytkownika
Darth Simba
Sous-lieutenant
Posty: 373
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:46
Lokalizacja: Przasnysz
Been thanked: 3 times

Post autor: Darth Simba »

Wydrukowane, spróbuję jeszcze dodać okładki, i w wolnej chwili przeczytam.
No cóż, o I WŚ to tylko po rosyjsku ^^
Tylko trzeba się jeszcze przyznawać do znajomości języka, a z tym to już gorzej :rotfl:
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Darth Simba pisze:Wydrukowane, spróbuję jeszcze dodać okładki, i w wolnej chwili przeczytam.
Bardzo się cieszę - czekam cierpliwie na jakieś wieści z frontu wileńskiego. To faktycznie kompletnie biała karta - nie spotkałem się z jakimkolwiek opisem tej operacji, poza jakąś zupełnie mglistą, pośrednią wzmianką w Pajewskim.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Darth Simba
Sous-lieutenant
Posty: 373
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:46
Lokalizacja: Przasnysz
Been thanked: 3 times

Re: Operacja Wileńska i Przełamanie pod Święcianami 1915

Post autor: Darth Simba »

No w końcu... :D
Po ponad trzech latach zakończyłem czytanie ;)

Co prawda nie pamiętam teraz co było na początku i w środku :P ale ogólnie wygląda pozycja całkiem nieźle.
W miarę dokładne dane kto z kim gdzie kiedy i dlaczego, OdB można uznać za dokładne (gorzej ze stroną niemiecką, czasem w tekście nie wiadomo), schematy i mapki czytelne na dostateczny +.

A teraz wrażenia.

Niemcy jak zwykle starannie zaplanowali, i realizowali plan. I zgubiła ich nadmierna pewność siebie, tyle razy pokonywali Rosjan, że "i tym razem nie będzie inaczej". A tym razem carscy w pewnym momencie odeszli od realizacji planu niemieckiego i zaczęli realizować swój plan.

Rosjanie jak zwykle "chcieli ale nie mogli", spora część wyższych dowódców nie nadawała się na zajmowane stanowiska. Reszta w połowie leniwa, połowa pozostałej połowy niezdecydowani, nieliczni działający tak jak powinni. I ci właśnie działali bez "niemieckiego" kompleksu, i to przyniosło sukces. Mały to mały, ale zawsze, niestety dla Rosjan nie udało się mocniej "przetrzepać" poddanych Wilhelma II.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Operacja Wileńska i Przełamanie pod Święcianami 1915

Post autor: Legun »

Ech, gdyby tak chciało Ci się napisać jakieś większe opracowanie na ten temat...
Mój szwagranek właśnie zaczął studiować historię. Jest też w kilku grupach rekonstrukcyjnych. Czyta po niemiecku i ma już jakieś doświadczenie w pisaniu. Mógłbym go skierować do Ciebie. Może wspólnymi siłami dałoby się zrobić dwustronny obraz przebiegu tej bitwy.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Darth Simba
Sous-lieutenant
Posty: 373
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:46
Lokalizacja: Przasnysz
Been thanked: 3 times

Re: Operacja Wileńska i Przełamanie pod Święcianami 1915

Post autor: Darth Simba »

Ło matko, a co to za rodzaj powinowactwa "szwagranek"??? :shock:

Nie wiem jak z czasem będę się wyrabiał, na czytanie i granie domowe jeszcze starcza, ale na dłuższy wyjazd rekonstrukcyjny, manewrowy czy towarzyski, to już problem :( Szczególnie jak jest się posiadaczem ziemsko - końskim.

Nie mniej, przekaż namiary, może coś by dało się zadziałać.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Operacja Wileńska i Przełamanie pod Święcianami 1915

Post autor: Legun »

Darth Simba pisze:Ło matko, a co to za rodzaj powinowactwa "szwagranek"??? :shock:
Jeżeli bratanek to syn brata, to szwagranek to syn szwagra :) (dokładnie zaś męża siostry żony). Siostrzeniec żony jest dłuższe, stąd propaguje taki neologizm 8-).

Sprawa nie jest pilna w żadnym wypadku - możesz sobie rezerwować czas na emeryturze ;). Mam nawet pomysł na tytuł:
"Konna Armia Kajzera" ;).
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Darth Simba
Sous-lieutenant
Posty: 373
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:46
Lokalizacja: Przasnysz
Been thanked: 3 times

Re: Operacja Wileńska i Przełamanie pod Święcianami 1915

Post autor: Darth Simba »

Legun pisze:
Darth Simba pisze:Ło matko, a co to za rodzaj powinowactwa "szwagranek"??? :shock:
Jeżeli bratanek to syn brata, to szwagranek to syn szwagra :) (dokładnie zaś męża siostry żony). Siostrzeniec żony jest dłuższe, stąd propaguje taki neologizm 8-).

Sprawa nie jest pilna w żadnym wypadku - możesz sobie rezerwować czas na emeryturze ;). Mam nawet pomysł na tytuł:
"Konna Armia Kajzera" ;).

Gdybyś mi tak tłumaczył genealogię, to pogoniłbym z widłami ;)
Nauczony doświadczeniem: a bo to ciotka, (jak ciotka to ze strony matki), po wpisaniu w drzewko wychodzą bzdury, a po zajrzeniu do aktów USC okazuje się że to siostra ojca... Co prawda podobno należy używać określenia "ciotka ojczysta" i "ciotka macierzysta", ale jakoś nie mogę się przyzwyczaić :)

Skoro nie pilna i na emeryturze, to czemu nie ;)

A ten krewny to rekonstruktor jakiej maści? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Operacja Wileńska i Przełamanie pod Święcianami 1915

Post autor: Legun »

Darth Simba pisze:A ten krewny to rekonstruktor jakiej maści? :mrgreen:
Wszelkiej - wprost podróżnik w czasie :) Wczesnośredniowieczny woj, c.k.dezerter i żołnierz września :roll:

Nie wiem, czy już widzieliście, lecz pojawiło się wydawnictwo z baaardzo interesującymi reprintami, w tym tłumaczonymi z rosyjskiego. O operacji wileńskiej jest tu trochę:
http://napoleonv.pl/opis/3856466/kawale ... ojnie.html
Jest też tłumaczenie książki Korolkowa o Łodzi :shock:
http://napoleonv.pl/opis/5211370/operac ... towej.html
Zakupiłem te dwie oraz jeszcze o roli fortyfikacji i Gołowina generalnie o armii carskiej:
http://napoleonv.pl/opis/4307941/strate ... odzie.html
http://napoleonv.pl/opis/4167134/armia- ... ojnie.html
Jak przeczytam, zrelacjonuję.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Operacja Wileńska i Przełamanie pod Święcianami 1915

Post autor: Raleen »

Znamy bardzo dobrze to wydawnictwo Legunie, nawet niektóre z ich pozycji już zrecenzowaliśmy, a nad niektórymi mamy też patronat jako forum i portal.

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=111

I wojną to się Simba zajął niedawno, z epoki napoleońskiej czy średniowiecza porecenzowane jest znacznie więcej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Darth Simba
Sous-lieutenant
Posty: 373
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:46
Lokalizacja: Przasnysz
Been thanked: 3 times

Re: Operacja Wileńska i Przełamanie pod Święcianami 1915

Post autor: Darth Simba »

Legun pisze:
Darth Simba pisze:A ten krewny to rekonstruktor jakiej maści? :mrgreen:
Wszelkiej - wprost podróżnik w czasie :) Wczesnośredniowieczny woj, c.k.dezerter i żołnierz września :roll:
( ... )
Zakupiłem te dwie oraz jeszcze o roli fortyfikacji i Gołowina generalnie o armii carskiej:
http://napoleonv.pl/opis/4307941/strate ... odzie.html
http://napoleonv.pl/opis/4167134/armia- ... ojnie.html
Jak przeczytam, zrelacjonuję.
Ujdzie, ja obskakuję powstanie styczniowe i I Światową :)

To jak przeczytasz o fortyfikacjach to wrzuć coś na forum, bo ja w tej chwili czytam wspomnienia Dowbora - Muśnickiego :mrgreen:

Wezmę i coś napiszę, a póki co to powiem, że miłośnikom Piłsudskiego i "czynu legionowego" lepiej zażyć jakieś Valium czy inny Nerwosan przed czytaniem :twisted:
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Operacja Wileńska i Przełamanie pod Święcianami 1915

Post autor: Legun »

Odświeżam temat, bo zbliża się setna rocznica bitwy i we wrześniu chętnie napisałbym o tej całkowicie zapomnianej operacji do Tygodnika Powszechnego. "Konna Armia Kajzera" albo nawet "Niedoszłe Kanny Konnej Armii Kajzera" ;).
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Operacja Wileńska i Przełamanie pod Święcianami 1915

Post autor: Legun »

Tekst powstał. Nie jest to może szczególnie szczegółowy jej opis, lecz jednak generalny przebieg, sens i konsekwencje starałem się oddać:
https://www.tygodnikpowszechny.pl/konna ... zera-30589
Swoją drogą, to redakcja znalazła piękny obrazek z epoki:
Obrazek
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Wysoki
Sergent
Posty: 123
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2014, 21:06
Been thanked: 4 times

Re: Operacja Wileńska i Przełamanie pod Święcianami 1915

Post autor: Wysoki »

Trafiłem tu przypadkiem, ale widzę, iż kilka lat temu byli chętni na Przełamanie pod Święcianami :).
W takim razie zawiadomię - właśnie kończymy nad nią prace w Napoleonie V, powinna być w listopadzie dostępna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia I wojny św.”