IX Strategos (2-3 marca 2024)

Większe, zorganizowane spotkania graczy i wszelkiego rodzaju imprezy.
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 518
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 197 times
Been thanked: 123 times

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Cesarz pisze: sobota, 2 marca 2024, 09:33
gegitor pisze: piątek, 1 marca 2024, 16:46
Aldarus pisze: piątek, 1 marca 2024, 15:46 -laszlo- Fan39 gegitor

Rozumiem, że start HIS-a jutro o godzinie 10 Wam pasuje ?
Jasne. Mam dość daleko i mogę mieć mały poślizg, więc wtedy zacznijcie wyjaśnianie zasad beze mnie, jeśli będzie trzeba.
Tylko niech przez to nie skończę jako papież :-)
Oj tam, gra papieżem może być fajna, chyba że będziesz miał słabe karty, bo ze wszystkich graczy papież dostaje najnniej kart, ale za to ma dwie domowe :D.
Największa frajda jest wtedy gdy możesz spopielić jakieś heretyka :), mi w jednej rozgrywce udało się spalić na stosie 3 heretyków. Ważne też, jest grając papieżem, wiedzieć kiedy skończyć bić się z żabojadem o Florencję, a skupić się na budowaniu naw Bazyliki św. Piotra (i zdobywając punkty zwycięstwa), raz w ten sposób prawie wygrałem papą, ale bodajże herbaciarz miał kartę, którą mógł mi zabrać Genuę :cry:.
Ja bym na pewno wolał grać papieżem niż protestanem, nie tylko zobaczę względu na moje przekonania ;) w ogóle protestant w HISie to chyba największa słabość dizajnu tej gry - de facto gra w coś zupełnie innego niż pozostali gracze.

Dla porównania w VQ protestant z mechaniką rebelii to chyba moja ulubiona frakcja (tam zepsuta jest Francja, która może się najwyżej bronić).
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 518
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 197 times
Been thanked: 123 times

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

A teraz na poważnie - jako że jutro już się nie pojawię, to dziękuję bardzo Kristowi i ThT za rozgrywkę. Na pewno będzie ona dla mnie żródłem przemyśleń co jeszcze ew. dopracować w "Złotym Środku". Przede wszystkim jednak dziękuję Raleenowi za organizację i jak zwykle wspaniałą atmosferę!
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: Raleen »

Dzięki za liczne przybycie. Pierwszego dnia konwentu było naprawdę tłumnie. Musiałem dostawiać stoły. Spodziewałem się, że może być na styk, ale wydawało mi się, że jakoś się pomieścimy. Przed nami drugi dzień grania.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 518
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 197 times
Been thanked: 123 times

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Z ciekawosci:
1. Kto wygrał w HISa?
2. Jak wrażenia tych co grali w "Time of Wars"?
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: Leo »

Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) pisze: niedziela, 3 marca 2024, 10:59 Z ciekawosci:
1. Kto wygrał w HISa?
2. Jak wrażenia tych co grali w "Time of Wars"?
Grałem w Time of Wars i już ostatecznie wiem, że nie będzie to mój ulubiony tytuł. Za żmudne, można tę grę było uprościć. I zdecydowanie ładniej wydać.
Zagraliśmy 5,5 etapu i nie skończyliśmy. Grałem Rosją i szło mi bardzo dobrze - przez większość gry modernizowałem swój kraj i praktycznie nie walczyłem.

Ogólnie wszyscy po grze mieliśmy podobne odczucia - towarzysko było bardzo fajnie, ale gra jest przeciętna.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: Silver »

Planowałem kilka rozgrywek w Great battles of Alexander oraz Men of iron a skończyło się tylko na Gaugameli w 1 z tych systemów oraz pół kolejnej rozgrywki w tym samym systemie; a byłem na całym konwencie. Jednak nie znienawidziłem tych gier i chce mi się jeszcze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: Raleen »

Obrazek

IX STRATEGOS dobiegł końca. Wypadł pod wieloma względami lepiej niż się spodziewaliśmy. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na imprezę i współtworzyli to wydarzenie. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście. Niedługo na Portalu Strategie pojawi się obszerna relacja z konwentu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 518
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 197 times
Been thanked: 123 times

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Kristo.kk pisze: niedziela, 28 stycznia 2024, 00:08 Zgłaszam się do Złotego Środka.
ThT_ pisze: sobota, 3 lutego 2024, 22:27 Hej, znajdzie się jeszcze miejsce dla dwóch nowicjuszy przy Złotym Środku?
Raz jeszcze dziękuję współgraczom za rozgrywkę! Napisałem krótkie jej podsumowanie, jeśli ktoś zechce się podzielić również i własnymi refleksjami będę zobowiązany.
https://www.strategie.net.pl/viewtopic. ... 25#p425425
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: Raleen »

Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) pisze: poniedziałek, 4 marca 2024, 13:21
Kristo.kk pisze: niedziela, 28 stycznia 2024, 00:08 Zgłaszam się do Złotego Środka.
ThT_ pisze: sobota, 3 lutego 2024, 22:27 Hej, znajdzie się jeszcze miejsce dla dwóch nowicjuszy przy Złotym Środku?
Raz jeszcze dziękuję współgraczom za rozgrywkę! Napisałem krótkie jej podsumowanie, jeśli ktoś zechce się podzielić również i własnymi refleksjami będę zobowiązany.
https://www.strategie.net.pl/viewtopic. ... 25#p425425
To była jedna z kilku rozgrywek autorskich. Cieszę się, że udało Ci się przetestować grę w nowym gronie.

Ja wojowałem m.in. z Grzegorzem Kuryłowiczem pod Grunwaldem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: Samuel »

Ja również ze swojej strony bardzo dziękuję za możliwość udziału w konwencie. Myślę, że był bardzo udany - frekwencyjnie, ale też jeśli chodzi o różnorodność oferty. Wielkie gratulacje dla Raleena za organizację!
Dla mnie sobota upłynęła pod znakiem umawianej od dawna partii "Triumph of Chaos" - z Damianem dograliśmy do końca 12 etapu, kiedy to ostateczne zwycięstwo Czerwonych (Damian) było równie oczywiste co ostateczne wyczerpanie obu graczy. Na temat rozgrywki i oceny samej gry napiszę parę słów na wątku.
W niedzielę z Raleenem zagraliśmy w "Zimną Wojnę" i "Unhappy King Charles" - gratuluję Przeciwnikowi podwójnego zwycięstwa!
Ostatecznie więc wróciłem do Krakowa jako potrójnie przegrany, ale dziś popołudniu odniosłem drobny, już post-konwentowy sukces - mikro-żetonik z Churchillem z ToCh (In-Fighting Białych), który wykazał się wybitnymi tendencjami ucieczkowymi nie dorównał im uporem i przy kolejnym przetrząsaniu odnalazł się niespodzianie na dnie mojego plecaka. Ergo, nadal dysponuję kompletną wersją i mogę po raz kolejny stawić czoła tej grze (współgraczowi również, ale jest to jednak gra tego typu, w którym obaj gracze stawiają czoła przede wszystkim regułom). Sukcesem był też apartament przy Elsnera, 15 minut piechotą i 5 autobusem od konwentu, myślę, że Master Yoda potwierdzi, iż poza GŁOŚNO chodzącą lodówką był on naprawdę idealny.
Do zobaczenia przy kolejnej okazji!
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2426
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 55 times

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: Teufel »

Poproszę, w miarę możliwości, o relację przebiegu bitwy pod Gaugamelą.
Legiony i ja mamy się dobrze.
-laszlo-
Tambour
Posty: 9
Rejestracja: piątek, 22 kwietnia 2022, 03:00
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: -laszlo- »

Hej Aldarus i inni towarzysze rozgrywki.
Dzięki za was czas i cierpliwość, zostałem fanem HIS. Będę na pewno się próbował umówić następnym razem!
Dzięki Raleen za organizację i ciekawy rys historyczny.

Pozdrawiam z Gdyni.
gegitor
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: środa, 4 października 2017, 15:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: gegitor »

Tak tylko przy okazji wspomnę, że w ramach tegorocznego zlotu Zimnej Wojny na greckiej Kythirze (https://twilight-struggle.com/tournament/126) planowany jest także mecz w HIS.
I owszem, przy okazji bezwstydnie promuję główny event :-)
Przy okazji zapraszam na szybki turniej internetowy TSa - Grand Slam Warszawa:
https://twilight-struggle.com/tournament/149
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: Silver »

Teufel - nie pamiętam dokładnie co zachodziło w czasie bitwy, ale tak pokrótce to Alexander na swoim skrzydle rozbił Scytów a potem zetknął się z silną obroną katafraktów i do końca bitwy trwały tam krwawe boje. Pod koniec bitwy tam zdarzył się rzut na tabelę Doom w wykonaniu Aleksandra i jego jednostki musiały odskoczyć od przeciwnika, ale nie miało o większego znaczenia dla wyniku bitwy i uporządkowały się po tym ostatecznie na tym skrzydle.
W centrum przebiłem się rydwanami przez falangę a następnie potrwało to trochę by przebić się kolejnymi, lecz razem z dowódcą. Dowódca był niezbędny po drugiej stronie falangi by móc znów nimi dowodzić. Niestety już było po bitwie, gdy mógłby się on się tam uaktywnić.
Na prawym skrzydle perskim także rydwany nieco utorowały drogę pozostałym wojskom perskim i rozcięło to skrzydło. Niestety tam nie miałem wiele rozkazów by zdążyć wykorzystać ten fakt. Na to skrzydło skierował się też Król Królów.
Persowie przekroczyli swój próg ucieczki, a ich przeciwnicy chyba zbliżali się do 120 pkt?
Bardzo długo trwała ta bitwa i większość czasu zajmowały ruchy Macedończyków i to mikrozarządzanie, bo wykorzystano 8 pomniejszych dowódców. Także zdecydowaliśmy się przed bitwą by dać Aleksandrowi możliwość wykonywania pierwszego ruchu w turze. Dodatkowo nie graliśmy na opcjonalne zasady zwarcia, bo uznaliśmy przed bitwa że Macedończycy mają mniejszą szansę na wygraną.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: IX Strategos (2-3 marca 2024)

Post autor: Raleen »

Leo pisze: niedziela, 3 marca 2024, 12:09
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) pisze: niedziela, 3 marca 2024, 10:59 Z ciekawosci:
1. Kto wygrał w HISa?
2. Jak wrażenia tych co grali w "Time of Wars"?
Grałem w Time of Wars i już ostatecznie wiem, że nie będzie to mój ulubiony tytuł. Za żmudne, można tę grę było uprościć. I zdecydowanie ładniej wydać.
Zagraliśmy 5,5 etapu i nie skończyliśmy. Grałem Rosją i szło mi bardzo dobrze - przez większość gry modernizowałem swój kraj i praktycznie nie walczyłem.

Ogólnie wszyscy po grze mieliśmy podobne odczucia - towarzysko było bardzo fajnie, ale gra jest przeciętna.
Dzięki za tę opinię. Zaciekawiła mnie, tym bardziej, że na Strategosie z tego co widziałem grali doświadczeni gracze i niektórzy zdaje się brali nawet udział kiedyś w testach tej gry.
Samuel pisze: poniedziałek, 4 marca 2024, 22:34 Ja również ze swojej strony bardzo dziękuję za możliwość udziału w konwencie. Myślę, że był bardzo udany - frekwencyjnie, ale też jeśli chodzi o różnorodność oferty. Wielkie gratulacje dla Raleena za organizację!
Dla mnie sobota upłynęła pod znakiem umawianej od dawna partii "Triumph of Chaos" - z Damianem dograliśmy do końca 12 etapu, kiedy to ostateczne zwycięstwo Czerwonych (Damian) było równie oczywiste co ostateczne wyczerpanie obu graczy. Na temat rozgrywki i oceny samej gry napiszę parę słów na wątku.
W niedzielę z Raleenem zagraliśmy w "Zimną Wojnę" i "Unhappy King Charles" - gratuluję Przeciwnikowi podwójnego zwycięstwa!
Bardzo dziękuję, że do nas wpadłeś Samuelu, tym bardziej, że z Krakowa miałeś dużo dalej niż wielu innych. Nie ukrywam, że także jestem bardzo zadowolony z tego jak wypadła ta edycja imprezy.

Co do naszych rozgrywek, o ile "Zimną wojnę" mam w miarę ograną, to sukces w "Unhappy King Charles", w którego jak sam wiesz grałem po omacku (z czasem sobie przypominałem...), zupełnie mnie zaskoczył. Tym bardziej, że okazał się dość wyraźny. Grałem kiedyś w tą grę, ale było to tak dawno temu, że właściwie nic nie pamiętałem. Z tego co przyglądałem się przebiegowi rozgrywki, pod koniec miałeś jednak sporo pecha podczas rzutów przy rozgrywaniu bitew. Niezależnie od tego muszę przyznać, że Armia Nowego Wzoru w grze nie okazała się tak groźna na jaką mi wyglądała i jaka zdaje się powinna być. Przyznam, że przed rozgrywką obawiałem się tego momentu, kiedy dojdzie do tej zmiany i wydawało mi się, że dla Rojalistów będzie to już równia pochyła, a tu nic takiego nie miało miejsca. Dzięki zwłaszcza za tego "Nieszczęśliwego Króla Karola". Bardzo się cieszę, że mogłem sobie odświeżyć tą grę i chętnie jeszcze zagram przy kolejnej okazji.

Szykuję relację z konwentu, ale pojawi się prawdopodobnie już jutro, czyli w czwartek, bo jest dużo zdjęć do przejrzenia i obróbki, jest też o czym pisać.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwenty”