XIX Galicyjskie Manewry Strategów - Muszyna (4-6 sierpnia 2023)

Większe, zorganizowane spotkania graczy i wszelkiego rodzaju imprezy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: XIX Galicyjskie Manewry Strategów - Muszyna (4-6 sierpnia 2023)

Post autor: Raleen »

Po namyśle na konwentowe boje zabieram także "Kawaguchi's Gamble". Jak pisałem, dużo nie biorę, bo i tak czas mamy ograniczony.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: XIX Galicyjskie Manewry Strategów - Muszyna (4-6 sierpnia 2023)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ja już na stanowisku bojowym przed monitorem.

Wielkie podziękowania dla Wszystkich za fantastyczną atmosferę i męskie/damskie rozmowy o grach.
Ukłony dla Mme Pompadour vel Pani Elżbiety (nie mylić z cesarzową Wsiej Rusi).

Podziękowania dla moich zacnych przeciwników, czyli dla Adama Niechwieja za mordęgę nad Salomonami i dla Matiego Czerwińskiego za fantastyczne rozgrywki pod Waterloo i pod Bałakławą.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: XIX Galicyjskie Manewry Strategów - Muszyna (4-6 sierpnia 2023)

Post autor: Raleen »

Już po konwencie i trzeba wracać do rzeczywistości, znaczy się codzienności. Chwilę czasu to zwykle zajmuje...

Bardzo dziękuję dbj za organizację imprezy. Jak zawsze było przytulnie i panowała świetna atmosfera.
Podziękowania dla współgraczy: dbj, Topolożka, Macieja94 i Samuela. Pograłem także nocną porą z Adamem z Muszyny, którego również pozdrawiam, jeśli to czyta.
Dziękuję również za ciekawe rozmowy podczas konwentu i w drodze na niego, zwłaszcza Adamowi Niechwiejowi.
Z rzeczy wartych wspomnienia, udało się przeprowadzić kolejną edycję konkursu wiedzy o grach wojennych i myślę, że wypadła całkiem nieźle.

Niedługo pojawi się na portalu relacja z konwentu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10585
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2103 times
Been thanked: 2831 times

Re: XIX Galicyjskie Manewry Strategów - Muszyna (4-6 sierpnia 2023)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ja tylko żałuję, że nie wiedziałem, czyja jest gra o Bitwie o Grzbiet Edsona. Zdesantowałbym się ze swojej gry wprost na plaże obok Lunga Point i ruszył na Wzgórze 80. Co się odwlecze, to nie uciecze.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
BartZ
Chasseur
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 7 kwietnia 2023, 17:19
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: XIX Galicyjskie Manewry Strategów - Muszyna (4-6 sierpnia 2023)

Post autor: BartZ »

Hej!

Dzieki wielkie za konwent, za swietna atmosfere i kudos dla dbj za organizacje! Ogromne podziekowania dla wspolgraczy - Jankowi za „remis" w IS, ekipie HiSowskiej za dwie partie, Andrzejowi za ‘89, Sebastianowi za WoTR i Sławkowi z Topolożkiem za Friedricha. Przy kazdej grze zabawa byla wysmienita ;)
Dziekuje tez za cieple przyjecie Ady i przygarniecie jej do paru gier! Plan byl ze moze zagra z kims w C&C i pojdzie podziwiac rynek z perspektywy restaruacji, natomiast nie spodziewalem sie ze az tak udzieli sie jej atmosfera konwentu.

Do zobaczenia w przyszlym roku!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: XIX Galicyjskie Manewry Strategów - Muszyna (4-6 sierpnia 2023)

Post autor: Raleen »

Relacja z imprezy na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=123
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: XIX Galicyjskie Manewry Strategów - Muszyna (4-6 sierpnia 2023)

Post autor: Raleen »

Jeszcze trochę zdjęć z pierwszej rozgrywki w "Here I Stand" (sytuacja w 4 etapie):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: XIX Galicyjskie Manewry Strategów - Muszyna (4-6 sierpnia 2023)

Post autor: Leliwa »

Banish the snakes.
Jak informują nas wydarzenia na kartach, nie chodziło tylko o jakąś stałą niechęć ludu do nowej wiary, ale o zabójczy wpływ najazdów pogańskich Sasów i Piktów z Brytanii, którzy palili kościoły i zabijali chrześcijan, jak też wiarę w pozostałych w opiekę nowego Boga. Bardzo jest to wyraźnie pokazane w fabule gry przez tytuły kart wydarzeń.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: XIX Galicyjskie Manewry Strategów - Muszyna (4-6 sierpnia 2023)

Post autor: Raleen »

Dziękuję za wyjaśnienie Leliwo. Przy okazji napisz o swoich wrażeniach z imprezy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: XIX Galicyjskie Manewry Strategów - Muszyna (4-6 sierpnia 2023)

Post autor: Leliwa »

Pojawiłem się jeszcze przed południem w Powroźniku a niebawem później pojawiłem się w Domu Starców, pardon w Dworze Starostów.
Tam zastałem ekipę krakowską grającą w Braterstwo i Jedność, oraz Hamilkara, który czekał wyraźnie na mnie. Rozłożyiiśmy po pewnej zwłoce Mojego Hannibala i stoczyliśmy zacięty pojedynek pełen przypominania sobie pewnych niuansów, bo graliśmy jakiś czas temu. Graliśmy scenariusz 13 czyli alternatywne ustawienie pełnej kampanii z Rzymianami w Galii Zaalpejskiej oraz jedostkami Galów w Galii PRzedalpejskiej. Przebieg gry był taki.
1) Hannibal niestety niepotrzebnie maszerując z Magonem przegrywa bitwę gdzieś nad Rodanem, ale z drugą próbą przechodzi Alpy wymykając się rzymianom i korzystając z miejscowych przewodników.
2) Tam wzmacnia się Galami i rzuca wyzwanie Rzymowi, który zmuszony jest do przetransportowania do Italii armii z Sycylii.
3) Publiusz Scypion też zamiast maszerować na Hiszpanię, przechodzi Alpy, ale zostaje pokonany przez Hannibala.
4) W następnych bitwach m. in z Fabiuszem. Szczęście jest zmienne, ale Kartagina się wykrwawia i Hannibal jest zmuszony do odbudowy wojska kartami "trójkowymi".
5) Wreszcie przychodzą też i dobre karty zarówno wydarzeń jak i bitewne. Tuż przed pojawieniem się Scypiona Starszego Hannibal pogrążył dwie armie rzymskie. Wykorzystał sytuację i opanował Samnium i Etrurię zdobywając wyraźną przewagę w wojnie.
6) W międzyczasie Rzymianie dokonali ataku na Numidię, ale zostali pobici przez przetransportowaną z Iberii armię Hazdrubala.
7) W roku pojawienia się Scypiona Starszego Hannibal stoczył dwie bitwy, najpierw ze Scypionem wygrał, ale potem przegrał z konsulami i wykrwawił się. Zmusiło go to do wycofania się do Galii Przedalpejskiej.
8) Zdziesiątkowany Hannibal przechodzi Apeniny dążąc do pokonania i zlikwidowania Scypiona, który ma tylko jedną jednostkę. Dochodzi do bitwy, którą mimo przewagi 9-7 w kartach Hannibal przegrywa. Jest w matni w Etrurii. Wymyka się konsulom, ale dochodzi do powtórnej konfrontacji ze Scypionem. Obaj wodzowie mają po 1 jednostce. Przewagą ma Hannibal 8-7, ale Scypion znów ma lepsze karty i wygrywa. Hannibal ginie, ale wykrwawił mocno Rzymian i zaabsorbował ich w Italii.
9) Po śmierci Hannibala Hazdrubal z dużą armią rusza znów przez Alpy na odsiecz Galom.
10) Mago korzystając ze zwycięstwa morskiego Kartaginy ląduje w Sycylii i zdobywa przejściowo kontrolę nad nią z wyjątkiem Panormus i Messany.
11) Scypion z odbudowaną armią ląduje w Betyce. Kartaginie udaje się przechwycić posłańca proponującego przejście Gadesu na stronę rzymską Przejściowo Kartagina traci kontrolę nad tą prowincją z wyjątkiem właśnie tego warownego miasta. W Iberii pojawia się powracający z Sycylii Mago i z powodzeniem stawia czoło Scypionowi.
12) I tak dojechaliśmy do końca, bo w Italii nic się nie zmieniło. W Afryce jedyną akcją zbrojną Hannona był marsz do Numidii, by przywrócić kontrolę na przejściowo utraconych terytoriach. Kartagina wygrała 9 do 8 kontrolując 4 Prowincje w Iberii i 4 w Afryce oraz Galię Przedalpejską. W rzymskich rękach pozostała reszta Italii (5 prowincji - Samnium, Lacjum, Kampania, Etruria, Kalabria), Obie prowincje sycylijskie oraz Sardynia z Korsyką.
Dzięki za wytrwałość dla Sebastiana.
Potem zagraliśmy w Sukcesorów na 5. Ostatecznie skład zmieniał się tak, że z początkowej piątki zostało nas tylko 2. Ja i Wally. Reszta wykazała się dość słabym morale. Wygrałem na początku 4 etapu przez regencję i opiekę nad Aleksandrem IV kontrolując Egipt, Judeę, Fenicję, Kelesyrię i Cypr. Miałem też najsilniejszą flotę o sile 4 oraz kontrolowałem Olimpias, która przebywała w Egipcie. Przeciwnikom nie pomogło nawet potępienie Eumenesa. Grę zaczynałem w Hellesponcie i Kapadocji mając Leonnatosa i Eumenesa. Generalnie gra wyglądała tak, że starałem się połączyć i rozbudowywać siły, kosztem kontroli nad terytoriami. w pewnym momencie miałem 0 VP. Decydujący był zdaje się etap 2 gdy przerwałem marazm i zaatakowałem połączonymi siłami Ptolemeusza będącego uzurpatorem, który nieopatrznie wyszedł z Egiptu nie kontrolując Judei. Kolega Ptolemeusza czyli Perdikkas ruszył na odsiecz pozostawionemu bez obrony Egiptowi, ale nieopatrznie zabrał z sobą Aleksandra IV, którego wykradłem przez kartę Zdrada. Te wydarzenia były kluczowe dla gry. Do tego nieopatrzne wydanie bitwy morskiej przez Wojtka kontrolującego Cypr, który w ten sposób przestał być Obrońcą Dynastii. Z osobliwości gry brak było pogrzebu Aleksandra oraz próby zdobycia Rodos.
Ostatnio zmieniony środa, 16 sierpnia 2023, 21:40 przez Leliwa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: XIX Galicyjskie Manewry Strategów - Muszyna (4-6 sierpnia 2023)

Post autor: Leliwa »

Był jeszcze Napoleon 1806 (w piątek), gdzie uczyłem Gładkiego, który złapał szybko reguły, ale rozproszył się w ataku Francuzami, co pozwoliło Prusakom przy szczęśliwych kartach zadać Francuzom duże straty na swym lewym skrzydle, oraz dwa razy Ruchelowi obronić Erfurt przeciwko atakom pojedynczych korpusów francuskich.
W sobotę graliśmy też wieczorem w 6 osób w chrystianizację Irlandii "Banish the snakes" i chyba nie wycisnęliśmy na tyle dużo zapału misyjnego oraz mądrości żeby wygrać. Na 10 krain iryjskich nawróciliśmy w całości ludność z 5 oraz jednego z 4 królów. W sumie wynik 9,5 punkta oznaczał niedużą, ale porażkę. Król Artur Smokobójca (Pendragon) niestety nie pojawił się i pewnie wciąż śpi w Avalon.
W niedzielę poznawałem na podstawie przykładu z gry grę Captain's Sea o walkach fregat podczas wojen napoleońskich oraz stoczyliśmy pojedynek z Jeremim w CC Samurai Battles, który pechowo przegrałem.
Do tego zdaje się też wygrałem ex aequo turniej Raleena. W sumie wzbogaciłem się w Muszynie o 4 książki, a zubożyłem o nieco złotych wydanych na jedzenie w kawiarni Dworu i w Karczmie u Jędrusia. Sympatycznie tez pogwarzyłem ze swymi gospodarzami w Powroźniku (nr 70B - polecam).
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwenty”