Konwent w Krakowie 26-28 kwietnia 2013

Większe, zorganizowane spotkania graczy i wszelkiego rodzaju imprezy.
Namek
Adjudant-Major
Posty: 308
Rejestracja: środa, 22 września 2010, 19:31
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: Konwent w Krakowie 26-28 kwietnia 2013

Post autor: Namek »

Trochę późno ale odniosę się jeszcze do naszej rozgrywki w VQ.
Nie byłem pewny czy napisać tutaj czy w temacie Virqin Queen, ale jako że link do relacji jest tu tak więc.. :)
Zerknąłem do instrukcji i okazało się że poza tym że graliśmy nie właściwie z niemożnością powracania na zimę wszystkich jednostek do stolicy wedle woli to popełniliśmy jeszcze błąd odnośnie sojuszy. Mianowicie dwaj gracze nie mogą być ze sobą sprzymierzeni przez dwie tury pod rząd. Nie wiem jak to wyglądało w innych wypadkach, bo nie zwracałem uwagi na wszystkie relacje pomiędzy graczami którzy mnie w danym momencie nie absorbowali ale w dwóch ostatnich turach Anglia była sprzymierzona z Protestantem a Francja z Hiszpanią. O ile sojusz Francja-Hiszpanie ograniczył się tylko do wsparcia moralnego o tyle Anglicy przez obie tury korzystali z pól protestanckich do wycofywania się jak i przemarszów.

Co do samego przebiegu rozgrywki to po starciach z Hugenotami i Anglikami o Szkocję w pierwszej turze sytuacja dla Francji się uspokoiła. W czasie 2 i 3 tury nie tocząc konfliktów zbrojnych skupiłem się na patronatach, koloniach i sprawdzaniu innych opcji w rozgrywce a zaniedbałem rozbudowę amii. Zemściło się to na mnie w 4 turze gdy Anglia wraz z Cesarstwem postanowiły wspólnie zatrzymać szybko zbierającą Vp Francję.
Co prawda gdyby nie błędy przy rozgrywce jak już wspomniana niemożność powrotu wszystkich sił do stolicy na zimę i to że wraz z Kajtkiem zapomnieliśmy o dobieraniu regularsów na początku tur to sytuacja Francji była by w momencie agresji wyraźnie lepsza (o 3 regulary i 3 najemników więcej w stolicy robiło by pewną różnice) więc mógłbym od początku starać się bronić skutecznie po obu stronach a tak chcąc coś zdziałać musiałem odpuścić obronę przed jednym oponentem a skupić się na odparciu słabszego Anglika, a jedynie w międzyczasie starałem się na szybko powołać wojsko mogące osłabić siły Cesarskie oblegające Metz. Próba osłabienia cesarskich zakończyła się sporą porażką i gdyby nie to że dostałem w 5 turze kartę zmuszającą Cesarstwo do zawarcia pokoju to było by bardzo nieciekawie, zwłaszcza że Hugenocie wykorzystując moją nieuwagę (i żetony francuskiego wojska szczelnie zakrywające ich wpływy religijne ;)) podstępnie pozbawili mnie kolejnego klucza.

Tyle uwag do rozgrywki z mojej strony. Dzięki raz jeszcze za szkoleniową rozgrywkę. Sorry że trochę chaotycznie ale już późno i pisze na szybko :).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Konwent w Krakowie 26-28 kwietnia 2013

Post autor: Raleen »

Jeśli chodzi o sojusze to dobrze graliśmy - sojusz działa w ten sposób, że zawiera się go na jedną turę i po tej turze automatycznie wygasa. Potem w kolejnej turze można go znowu zawrzeć, i też tylko na jedną turę.
Natomiast co do wycofywania do stolicy rzeczywiście źle graliśmy (chociaż w trakcie sugerowałem Mikołajowi, który to sprawdzał w instrukcji, że według mnie działa to inaczej), co mogło Ci trochę skomplikować życie, nawet bardziej niż sojusze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Namek
Adjudant-Major
Posty: 308
Rejestracja: środa, 22 września 2010, 19:31
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: Konwent w Krakowie 26-28 kwietnia 2013

Post autor: Namek »

A faktycznie sojusze dobrze graliśmy, mój błąd :)
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Konwent w Krakowie 26-28 kwietnia 2013

Post autor: Khamul »

Samuel, czy planujesz jakiś konwent na jesień?
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwenty”