[Gdańsk] Gry wojenne i historyczne

Rozgrywki indywidualne i klubowe. Sprawy organizacyjne klubów graczy.
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: Jan1980 »

Aż tak. Na chwilę obecną uważam, że jest to najlepsza gra planszowa w jaką grałem. Tylko jej cena jest zaporowa, nie ma opcji,żebym ją nabył. Ale na szczęście jest Muzeum :)
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: DaRealOdi »

Ktoś, oprócz Janka, jeszcze się jutro wybiera?
Awatar użytkownika
Highlander
Sergent-Major
Posty: 185
Rejestracja: wtorek, 1 lipca 2014, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: Highlander »

Dziękuję za udaną partię T&T Tomkowi i Jankowi! Drugie miejsce w punktacji było satysfakcjonujące bo przynajmniej udało się szeroko rozlać komunizm :) Podziękowania również dla DaRealOdi za cierpliwe wyjaśnianie niuansów zasad.
Moja kolekcja gier planszowych
Gdańskie wtorkowe spotkania z grami wojennymi i historycznymi w klubie Krolm - spis naszych gier
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: Jan1980 »

Wracałem do domu na tarczy (chociaż rowerem)...ale rano stwierdziłem, że to cały czas najlepsza gra w jaką grałem :)
Na następnym spotkaniu chciałbym siąść do czegoś lżejszego ale za 2 tyg...

Dzięki za miły choć ciężki wieczór!
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
Highlander
Sergent-Major
Posty: 185
Rejestracja: wtorek, 1 lipca 2014, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: Highlander »

Poczytałem sobie jeszcze przepisy (taktycznie mozna je bylo pobrac z strony GMT)i zauważyłem że źle graliśmy twierdzami. W zasadach było ze można zbudować tylko jedna na prowincję, a w Warszawie musiałem walczyć z dwoma :)

Doczytalem tez ze w ramach rekrutacji w skontrolowanym państwie neutralnym należy wstawić jednostkę podstawowej nacji gracza (czyli zawsze niemiecka, nie można włoskiej).

No nic, tez chętnie za 2 tygodnie sobie zagram rewanż jak bedą chętni.
Moja kolekcja gier planszowych
Gdańskie wtorkowe spotkania z grami wojennymi i historycznymi w klubie Krolm - spis naszych gier
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: DaRealOdi »

Wczorajsze spotkanie ponownie pod znakiem Triumph & Tragedy. Tym razem plansza zapełniła się bloczkami jednostek. Zwłaszcza alianci ustawili gęste zasieki. Chłopakom podobno grało się świetnie, choć - zgodnie z zarzutami niektórych graczy - wygrał "ten trzeci", który nie wojował (alianci pozostali neutralni w konflikcie niemiecko-sowieckim).
Na drugiej stronie stołu razem ze Sławkiem próbowaliśmy tym razem War Stories: Liberty Roads (2 scenariusze). To moje drugie podejście do tej gry. Bardzo chciałbym ją lubić, ma świetny system zarządzania bloczkami (zwłaszcza pojazdami) i system rozstrzygania walki, ale całość nie robi na mnie wielkiego wrażenia i czuję lekki zawód. Może to z powodu zasad LoS, może kwestia mechaniki wydarzeń (dodatkowe aktywacje dla obrońcy lub atakującego), a może po prostu scenariusze początkowe nie są zbyt dobrze zaprojektowane... Jeszcze nie wiem, ale raczej jestem War Stories zawiedziony. Sławkowi się jednak całkiem podobało, a ja też wciąż mam nadzieję, że w tej grze odkryję wreszcie "to coś", więc na pewno jeszcze zagramy.
Awatar użytkownika
Highlander
Sergent-Major
Posty: 185
Rejestracja: wtorek, 1 lipca 2014, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: Highlander »

DaRealOdi pisze:Wczorajsze spotkanie ponownie pod znakiem Triumph & Tragedy. Tym razem plansza zapełniła się bloczkami jednostek. Zwłaszcza alianci ustawili gęste zasieki. Chłopakom podobno grało się świetnie, choć - zgodnie z zarzutami niektórych graczy - wygrał "ten trzeci", który nie wojował (alianci pozostali neutralni w konflikcie niemiecko-sowieckim).
Nie do końca Alianci zostali neutralni (fakt - bardzo chcieli). Gdy się okazało że za chwilę mogą wygrać przez nokaut punktowy, Sowieci korzystając z pasywności Osi zaatakowali Aliantów (Irak, Rumunia) i ich wasali (Persja) aby zbić im populację i surowce. W efekcie nokaut udało się odwlec i dograliśmy do ostatniej rundy, ale dystans był zbyt duży. Jakby Oś się też rzuciła na Aliantów, to kto wie... ale się nie rzuciła. Na koniec ZSRR walczył na całym kontynencie (jeszcze Turcja, Grecja, Skandynawia), a Alianci pozostali w pokoju z Osią. Generalnie byłem zdziwiony końcową militarną pasywnością kolegów - może nie wiedzieli, jak bardzo miałem rozciągnięty i tym samym osłabiony front. W przypadku Aliantów było to pewnie związane z tym że Tomek (Aliant) miał już taką przewagę, że mógł zignorować sowieckie kąsanie.

Na pewno gratulacje dla Tomka (nie wiem jaki ma login na tym forum :) za skuteczne zmanipulowanie mnie w pierwszych etapach rozgrywki (sugestia żebym nie grał przeciwko niemu zabierając mu kontrolę nad prowincją, bo przecież jesteśmy aliantami i musimy razem bić Niemca :))

To czego mi bardzo brakowało do końca gry, to świadomość jakie są konkretne możliwości specjalnych działań militarnych (floty, desanty, lotnictwo, bombardowania przemysłu) - jak to odkrywałem po kolei to już było za późno na zastosowanie. Czuję że jest tam morze możliwości budowania sobie strategii, szczególnie Osią.

Im więcej powspominam, tym bardziej mam ochotę na kolejną partię.
Moja kolekcja gier planszowych
Gdańskie wtorkowe spotkania z grami wojennymi i historycznymi w klubie Krolm - spis naszych gier
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: DaRealOdi »

Tomek pisuje raczej na forum GF, w równoległym wątku (jako tomek zet):
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =4&t=36591

No jest faktycznie morze możliwości. To nie są detale na pierwszą rozgrywkę, bo przy tłumaczeniu i tak nie sposób ich spamiętać, ale odgrywają istotną rolę. Np okręty podwodne - doskonały sposób, żeby wykończyć aliantów ekonomicznie, a których chyba nikt jeszcze (w naszych rozgrywkach) nie używał.
Ostatnio zmieniony środa, 23 marca 2016, 15:20 przez DaRealOdi, łącznie zmieniany 1 raz.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: RAJ »

Miałem rozgrywkę Niemcami, gdzie po zajęciu Francji odciąłem Anglię Ubotami, przez co miał tylko 2 punkty produkcji. Pozwoliło mi to wykonać skuteczną operację Seelowe w następnym roku.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: Raleen »

Co do manipulowania graczy, tak by grali "w określoną stronę", to w wielu grach cenna umiejętność, bywa, że decydująca, natomiast jak ktoś jest nowy to stosowanie jej przeciwko niemu nie zawsze jest fair.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Highlander
Sergent-Major
Posty: 185
Rejestracja: wtorek, 1 lipca 2014, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: Highlander »

Raleen pisze:(...) natomiast jak ktoś jest nowy to stosowanie jej przeciwko niemu nie zawsze jest fair.
Na tyle byłem już obeznany z przepisami że powinienem to zauważyć ;)
Moja kolekcja gier planszowych
Gdańskie wtorkowe spotkania z grami wojennymi i historycznymi w klubie Krolm - spis naszych gier
Awatar użytkownika
Muzeum II WŚ
Carabinier
Posty: 25
Rejestracja: poniedziałek, 8 czerwca 2015, 14:40

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: Muzeum II WŚ »

Kalendarz najbliższych spotkań:

- 29 marca, wtorek, Gdynia, Caffe Anioł LUB Gdańsk, Bifor (głosowanie), godz. 17-22
- 5 kwietnia, wtorek, Gdynia, Caffe Anioł, godz. 17-22
- 13 kwietnia, środa, Gdynia, Caffe Anioł, godz. 17-22
- 19 kwietnia, wtorek, Gdańsk, Bifor, godz. 17-22
- 26 kwietnia, wtorek, Gdynia, Caffe Anioł, godz. 17-22
- 4 maja, środa, Caffe Anioł, godz. 17-22
- 10 maja, wtorek, Gdańsk, Bifor, godz. 17-22


Ze względu na rozgrywki Ligi Mistrzów (a co za tym idzie: obłożenie kibicami Bifora), w kwietniu tylko jedno spotkanie odbędzie się w Gdańsku.

Co do terminu 29 marca, miejsce spotkania wybrane zostanie w głosowaniu!
Prosilibyśmy o deklarację obecności (na forum lub mailowo) ze wskazaniem preferowanego miejsca (do 28 marca, do godz. 23.00).
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: Herman »

Ja po 2-3 pierwszych grach byłem dosłownie zakochany w tej grze i odliczałem już czas do kolejnych spotkań z T&T. Wtedy Pędrak powiedział mi swoją opinię (powyżej) a ja uznałem go za szaleńca i świętokradcę. Po blisko 10 partiach niestety potwierdzam słowa Pędraka. Przy doświadczonych graczach tytuł bardzo traci, a Niemcy mają tak naprawdę jedną drogę do zwycięstwa (atak na Francję, blokada morska i atak na Wielką Brytanię). Jeśli im się to nie uda to praktycznie są bez szans na zwycięstwo. Stany posiadania ZSRR i Alinatów sa często podobne i o zwycięstwie w niesmaczny sposób decydują ukryte punkty za PD.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Muzeum II WŚ pisze: (...)

Co do terminu 29 marca, miejsce spotkania wybrane zostanie w głosowaniu!
Prosilibyśmy o deklarację obecności (na forum lub mailowo) ze wskazaniem preferowanego miejsca (do 28 marca, do godz. 23.00).
Głosuję na Bifor.
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: [Gdańsk, Gdynia] Gry wojenne i historyczne pod egidą Muz

Post autor: DaRealOdi »

Na razie Gdynia - Gdańsk 0 : 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Spotkania, kluby”