[Gdańsk] Gry wojenne i historyczne

Rozgrywki indywidualne i klubowe. Sprawy organizacyjne klubów graczy.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Andy »

DaRealOdi pisze:Spotkanie upłynęło na emocjonującej rozgrywce w The Fires of Midway. Jak to w tej gierce bywa, zdarzyły się i heroiczne ataki, i niesamowicie skuteczne działa p-lot, nie mówiąc już o trudnych decyzjach. Połowa kampanii za nami, druga połowa przy najbliższej okazji.
O, i tak należy grać w FoM, a nie rozgrywać pojedyncze bitwy i narzekać na zły balans! ;)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Klakier
Appointé
Posty: 36
Rejestracja: środa, 6 września 2006, 07:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Klakier »

Ze swojej strony składam podziękowania Bartkowi za inicjatywę. Wielkie dzięki ! Nie grałem lata i dlatego tym większą frajdę sprawiła mi możliwość pogrania. ( na marginesie dodam, że nawet nie rozpaczałem, że frekwencja była niska, gdyż dzięki temu był czas na objaśnienie zasad i więcej czasu na czystą grę a to przecież chodzi!)
Co do samej gry, to oczami nowicjusza mogę powiedzieć, że dostarcza sporo emocji i zwrotów akcji.

Postanowiliśmy, że zagramy w Midway jako kampanię nawet jak nie ukończymy teraz to dokończymy w przyszłości. Przydzielono mi US Navy i z radością wziąłem swoje karty lotniskowców. Ładnie się prezentujących Yorktowna i Lexingtona. Po kilku sekundach uśmiech mi z lekka zmalał jak zobaczyłem po drugiej stronie 3 lotniskowce japońskie. Nadszedł upragniony moment rozpoczęcia i faza „memory” Pierwsze ciągnięcie kart, drugie, trzecie, czwarte… a u Bartka stos kart (ładnych kilkanaście) a u mnie 4… w tym momencie uśmiech mnie kompletnie opuścił i zwątpiłem w prawdziwość stwierdzenia „ szczęście początkującego” – to jakiś wytarty slogan powtarzany przez wrogą propagandę.
Umieściłem na mapie kilka znaczników chmurek a potem zaskoczenie, że jednak to nie ja ustawię startowo swoje okręty :( . Japoński Admirał dobrał karty fazy o mniejszych nominałach (i jeszcze u mnie sobie łobuz podmienił jedną). Potem zastosował prostą taktykę „poderwać co się da i zatopić amerykańców”. Czasem gdzieś mu zabrakło paliwa jednak większość doleciała na moje lotniskowce. Jednak szczęśliwie dla amerykańskich matek, poderwały się w porę myśliwce amerykańskie i tu okazało się, że wcześniejsze szczęście Bartka było tylko dobrym złego początkiem. Kapitalna obrona myśliwców i świetna obrona przeciwlotnicza okrętów spowodowała, że straty na okrętach były znikome ( chyba tylko na jednym z lotniskowców jakaś dziura w kadłubie po niesfornej torpedzie). Skupiłem się na naprawie okrętów i uzupełnianiu kart akcji. Druga runda wyglądała podobnie pełne naloty Japońskie i świetna obrona US. Znowu naprawy i uzupełnianie kart. Nawet nie przeprowadziłem próby nalotu na lotniskowce Japońskie. Trzeciej próby nie było Bartek mając status gracza „Confident” wycofał swoje lotniskowce z akwenu, gdyż najzwyczajniej zaczynało mu brakować samolotów i nie miałby czym atakować lub bronić. Ogólnie wynik 6:2 dla mnie (1VP startowo + 2VP za samoloty +3VP za wycofanie „Confident”) Godzina była jeszcze młoda więc postanowiliśmy kontynuować i rozegrać kolejny scenariusz kampanii tym razem samo „Midway” Najpierw cios w postaci zatopionego Lexingtona, który płynąc na kolejny akwen działań został zatopiony przez łódź podwodną nieznanego pochodzenia. Japończycy przystąpili do bitwy z czterema lotniskowcami a ja z trzema plus wyspa Midway. Z radością i optymizmem patrzyłem na świetne wartości obronne wyspy, na dużą ilość dobrych samolotów i oczyma wyobraźni (mając świeżo w pamięci błyskotliwe obrony lotniskowców z poprzedniej bitwy) już liczyłem ile to japońskich aeroplanów ustrzelę. Pierwszy ruch należał do japońskiego „Akagi” zgodnie z zasadami pierwszy nalot musiał być na Midway. Poderwano eksadry. doleciały… :( obrona zaspała, czy radary zawiodły nie wiadomo ale niewielu zostało wśród żywych, żeby to zrelacjonować. Bombowce japońskie zrobiły piekło na wyspie kolejne „inferna” pojawiały się jak krowie kupy na pastwisku, czyli bród, smród i pożoga. Midway nie odegrało już nic znaczącego w tej bitwie. (pomijając prawie samobójczą akcję dwóch samolotów w ostatniej rundzie) Bitwa była krwawa, naloty z jednej i drugiej strony. Liczne pożary i podtopienia, radosne okrzyki po udanych rzutach i niedowierzanie po spalonych „kluczowych„ rzutach. Przed ostatnią rundą sytuacja była dla US navy delikatnie mówiąc - nie ciekawa. Dwa lotniskowce zbliżały się majestatycznie do piasków dna oceanu. Midway płonęło w najlepsze i tylko dzielny USS Enterprise nieuszkodzony dotrzymywał pola. Japończycy mieli jeden w pełni sprawny lotniskowiec dwa dość ciężko uszkodzone i jeden zatopiony. Bartek wygrywał w VP, chyba coś koło 10 do 5 i tu pojawiła się ciężka decyzja zostać czy walczyć, ryzyko było sporo po obu stronach. Kto weźmie kartę akcji „1” może udanym nalotem wykluczyć ostatni pełnosprawny lotniskowiec wroga. Bartek był w trochę lepszej sytuacji więc postanowił zostać a ja przypłynąłem tu aby wygrać więc też zaryzykowałem. To USS Enterprise okazał się szybszy i posłała eskadry na japońskiego „Shokaku”. Okazał się, że japońskie myśliwce zero nie są wcale przereklamowane i tylko jeden Dauntless zdołał się przedrzeć jednak nie wyszło mu to na zdrowie magiczna „6” na kostce ( jedyny rezultat, który go wykańczał) i obrona przeciwlotnicza mogła narysować kolejne trofeum na lufie działa.
Bitwa skończyła się wynikiem 12:6 dla Cesarza w kampanii Bartek nadrobił i prowadzi teraz 14 : 12.
Ja już nie mogę się doczekać kiedy pomszczę straty na Midway… :twisted:

Krzysiek
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Leliwa »

Spoko, amerykańskie stocznie w try miga nadrobią straty.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Andy »

leliwa pisze:Spoko, amerykańskie stocznie w try miga nadrobią straty.
Nie w 1942 roku. W Fires of Midway kampania kończy się po bitwie koło Santa Cruz.

A jak tam w Waszej kampanii z remontami okrętów? Bo one bardzo wpływają na ogólną punktację.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Klakier
Appointé
Posty: 36
Rejestracja: środa, 6 września 2006, 07:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Klakier »

Po pierwszej bitwie nie było co remontować. Po Midway to jeszcze nie wiem, pewnie przed kolejną bitwą Bartek to zadeklaruje, bo mój Enterprise nie był mocno pokiereszowany.
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: DaRealOdi »

No, widzę, że koledze Klakierowi naprawdę rozgrywka się podobała :)
To i dobrze. Ja też jestem ciekaw, jak to będzie dalej, bo zespół amerykański wciąż jeszcze silny.

Mam nadzieję, że jeszcze kilku niegdysiejszych wargamerów postanowi odkurzyć dawne hobby i wpadnie na spotkania :)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Neoberger »

Dałem znać swoim znajomym z Trójmiasta, ale widzę, że nikt nie przyszedł. :(
Berger
Klakier
Appointé
Posty: 36
Rejestracja: środa, 6 września 2006, 07:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ [Gdańsk, Gdyni

Post autor: Klakier »

Na najbliższe spotkanie we Wrzeszczu namawiam jeszcze kolegę "emerytowanego wojennika". Zobaczymy czy się skusi.
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ (Gdańsk, Gdyni

Post autor: DaRealOdi »

Przypominam, że jutro od 17 kolejne spotkanie, tym razem w Biforze.
Frekwencję szacuje na 4-6 osób. Oprócz TFoM i Duela, wezmę też World of Tanks z dodatkiem i może coś jeszcze.
Awatar użytkownika
Maniak
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 15 czerwca 2015, 10:25
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ (Gdańsk, Gdyni

Post autor: Maniak »

Wpadnę na pewno.
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ (Gdańsk, Gdyni

Post autor: DaRealOdi »

No i kolejne spotkanie za nami, tym razem w gronie czteroosobowym, w tym kolejny odrodzony wargamer :) Bardzo fajnie :)

Na razie na stole pojawiają się lżejsze gierki (World of Tanks z dodatkiem i Duel of the Giants), ale w kolejnej turze spotkań (od połowy lipca) postaram się przynieść już coś konkretnego (prawdopodobnie zaproponuję Wings of Glory i Conflict of Heroes).

WoT to w sumie tylko deckbuildingowa karcianka z ładnymi wojennymi obrazkami, ale Duel to już eurogrowa z ducha gierka wojenna. W tej drugiej rozgrywce było naprawdę sporo tzw rozkminki, co zaowocowało zaledwie jednym celnym strzałem (a i to zaledwie uszkodzeniem) w ciągu 2 godzin gry :D Kolega tak sprytnie manewrował, że za nic nie chciał wejść pod lufy moich tygrysów i PaKów, a i ja poruszałem się raczej bezpiecznie po wzgórzach zamykających moje pozycje od tyłu.

Przy okazji, pojawiła się kwestia zasady, która BARDZO mi się nie podoba. Otóż czołg radziecki może w swoim ruchu po prostu przejechać przez skierowanego w jego stronę PaKa (zarówno odkrytego, jak i fałszywego). Żebyśmy się dobrze zrozumieli - czym innym jest wjazd w ppanca skierowanego w inną stronę (tu nie mam zastrzeżeń), ale taka szarża wprost na działo zupełnie mi się nie podoba. Tym bardziej, że taki przejazd umożliwia w kolejnej rundzie włączenie biegu wstecznego i zrobienie pakowi 'overrunu'... tyłem (przepisy tego nie zabraniają). Jakkolwiek luźno Duel oparty jest na realiach, takie akcje nie powinny być jednak dozwolone, zwłaszcza, że działami ogólnie cholernie ciężko jest w cokolwiek wcelować, a tu jeszcze jak się uda, to T-34 wjeżdża w nie jak w masło :/

No nic, kolejne spotkanie w czwartek, 2 lipca w Gdyni.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ (Gdańsk, Gdyni

Post autor: Andy »

DaRealOdi pisze:Jakkolwiek luźno Duel oparty jest na realiach
Oj, luźno, luźniutko! ;)
DaRealOdi pisze:takie akcje nie powinny być jednak dozwolone
Dlaczegóż zatem nie wprowadzić homerulka?

Ale ilustracja na pudełku piękna, czyż nie? :D
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ (Gdańsk, Gdyni

Post autor: DaRealOdi »

I takowego wprowadzimy, dedykowanym wspólnym rozkazem OKH i Stawki! :)
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ (Gdańsk, Gdyni

Post autor: DaRealOdi »

Jutro kolejne spotkanie, tym razem w Caffe Anioł.

Ktoś się wybiera?
Klakier
Appointé
Posty: 36
Rejestracja: środa, 6 września 2006, 07:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą MIIWŚ (Gdańsk, Gdyni

Post autor: Klakier »

Ja będę na pewno może będzie mi dane pomścić porażkę pod Midway. 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Spotkania, kluby”