[Kraków] Sekcja Gier Historycznych w KNHSUJ

Rozgrywki indywidualne i klubowe. Sprawy organizacyjne klubów graczy.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

[Kraków] Sekcja Gier Historycznych w KNHSUJ

Post autor: Samuel »

Witajcie,
jak wspomniałem, od tygodnia z okładem działamy oficjalnie na UJ jako Sekcja Gier Historycznych. Jest nas wedle moich szacunków 15 zapisanych + sporo sympatyków tj. sympatycznych graczy odwiedzających nasze spotkania bez deklaracji przynależności :). W planie na ten rok akademicki przynajmniej 3 dłuższe, otwarte spotkania o dotychczasowym charakterze, przy czym jedno, 26-27 kwietnia, miałoby charakter dwudniowego konwentu organizowanego wspólnie z UP (zasadniczo, to Kolega Antek jest tu głównym organizatorem :) ). W tej chwili jesteśmy w fazie dogrywania lokalu, mam nadzieję, że wktótce ujawnimy konkrety. Ponadto spotkania o bardziej hermetycznym charakterze służące grom RPG, a także parę spotkań naukowych poświęconych sztuce tworzenia gier strategicznych i jej wykorzystaniu w dydaktyce i pracy badawczej historyka. We wrześniu radosny udział w Polach Chwały... Plany ambitne, ale mierzymy siły na zamiary ;) .
Chciałbym, żeby ten wątek służył zarówno omawianiu naszych wewnętrznych spraw, jak i kontaktom Forumowiczów, których serdecznie zapraszamy na nasze imprezy. Dziękuję Raleenowi za umożliwienie mi wykorzystania w tym celu Forum. :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Sekcja Gier Historycznych w KNHSUJ Kraków

Post autor: Raleen »

Ja życząc wszystkiego dobrego, pozwolę sobie przykleić ten temat, jako że Sekcja działa prężnie (a przynajmniej wszystko na to wskazuje, że będzie :)). Gratuluję Samuelowi, że udało mu się zmobilizować szersze grono graczy i nowych osób, które mamy nadzieję dołączą do nas w najbliższym czasie 8-) . Zapraszamy na Forum zarówno do dyskusji o grach, jak i o historii, i na wszelkie powiązane z tym tematy. Mam nadzieję, że konwent w kwietniu dopisze i przyczyni się do rozwoju środowiska krakowskiego.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Sekcja Gier Historycznych w KNHSUJ Kraków

Post autor: Samuel »

A ja dziękuję wszystkim Kolegom, bez których nie udałoby się osiągnąć tego rezultatu: RyTo, Andersowi, Antkowi, Leliwie, który parokrotnie przyjechał do nas z Lubelszczyzny, Kolegom ze Stowarzyszenia Szlachty Ziemi Krakowskiej, z "Ogniem i Mieczem" i wszystkim innym graczom, którzy zawitali na nasze spotkania :) .
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Sekcja Gier Historycznych w KNHSUJ Kraków

Post autor: Telamon »

Ech... trzeba będzie znaleźć czas, skończyć malować swych Rzymian i zacząć lud pobożny figurkowizować historycznie...
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Sekcja Gier Historycznych w KNHSUJ Kraków

Post autor: Samuel »

Zgodnie z naszą piątkową umową zamieszczam na użytek zwłaszcza Sekcji listę posiadanych gier planszowych, łącznie z nierozpakowanymi. Dodaję krótki opis, choć oczywiście o wiele bardziej miarodajne informacje znaleźć można na ogół w wątkach poświęconych tym grom na Forum. Starałem się wskazać pewną ilość obiektywnych danych: objętość instrukcji (czasem trudna do wymierzenia ze względu na obecność pewnej liczby przepisów w dodatkowych Scenario Books), ilość graczy, czas trwania, CDG - gra, w której karty wydarzeń pełnią rolę podstawową, CSG - pomocniczą, Hex - na planszy heksowej, PtP - point to point.

"Zimna Wojna" - 2 osoby, do 4 godzin ale na ogół kończy się znacznie wcześniej, instrukcja: 12 stron, CDG, bez ruchomych żetonów, gra o charakterze bardziej politycznym niż wojennym, rywalizacja USA i ZSRR o kontrolę polityczną nad światem w okresie 1945-1989, na BGG miejsce 1, ale trzeba wziąć poprawkę na fakt, że zdobyte głosami graczy nie nastawionych na gry wojenne. Dla mnie zdecydowanie zbyt prosta i zbyt losowa.
"Paths of Glory" - 2 osoby, 10 godzin, instrukcja: 32 strony, CDG, PtP, I wojna światowa w skali armii / korpusów, na BGG miejsce 2 i, według mnie, zasłużone, mimo dyskusyjnego przedstawienia pewnych wątków. Wielki plus to niepowtarzalność rozgrywek i trzymanie w napięciu do ostatniego momentu. Nie polecałbym brania na pierwszy ogień, zwłaszcza ze względu na dużą liczbę wyjątków do pamiętania.
"Pursuit of Glory"- 2 osoby, 10 godzin, instrukcja: 48 stron, CDG, PtP, I wojna światowa na Bliskim Wschodzie w skali korpusów / dywizji, na BGG wysokie miejsce 43, trzeba jednak jasno powiedzieć, że choć klimat i realizm gra ma większy niż "Paths of Glory", to dużo większe niezrównoważenie (często rozstrzygnięcie przychodzi po 3 etapach), bardzo schematyczna wojna na Bałkanach i kosmiczna ilość wyjątków do pamiętania. W grę powinni grać gracze, którzy już dobrze znają łatwiejsze "Paths of Glory" ze względu na dużą ilość wspólnych zasad.
"Here I Stand"- 6 osób, do 7 godzin choć często kończy się wcześniej, instrukcja: 44 strony, CDG, PtP, instrukcja: stron, konflikt polityczno-religijny I poł. XVI w., na BGG miejsce 4, zasłużone, mimo efektu "Here I Sleep" podczas pasjonujących tylko dla 2 graczy walk religijnych.
"Virgin Queen"- 4-6 osób, do 8 godzin choć często kończy się wcześniej, instrukcja: 44 strony, CDG, PtP, instrukcja: stron, konflikt polityczno-religijny II poł. XVI w., kontynuacja "Here I Stand", na BGG miejsce 5, plusami w stosunku do HISa jest większe powiązanie graczy, duża ilość dodatkowych elementów, jednak to powoduje to zwiększenie losowości i wydłużenie czasu gry, gra nie jest też tak dobrze zrownoważona.
"Onward Christian Soldiers"- 2-7 osób, 5-12 godzin, instrukcja: 29 stron ale osobne reguły dla II i III Krucjaty,CSG, PtP, strategiczno-operacyjna gra o pierwszych 3 krucjatach, interesujące rozwiązania, ale po części oparte na przechodzeniu z tabelki do tabelki, gra staje się przez to bardziej żmudna i długa.
"Kingdom of Heaven"- 2 osoby, 2-4 godzin, CDG, instrukcja: 26 stron, CDG, PtP, strategiczno-operacyjna gra o kolejnych 10 kampaniach w Ziemi Świętej, gra dużo szybsza i bardziej klimatyczna od poprzedniej (zwłaszcza oblężenia), ale rozwiązania nie do końca przemyślane psują dość zasadniczy wątek jakim jest toczenie bitew.
"A House Divided"- 2 osoby,4 godziny, instrukcja: stron, PtP, strategiczna gra o wojnie secesyjnej, stara i dość ceniona gra, plusem jest system awansu na weteranów, moim zdaniem jednak mocno niezbalansowana.
"Gustav Adolf the Great"- 2 osoby, szacowane 9 godzin (jeszcze nie grałem), instrukcja: 28 stron, Hex, taktyczna gra o 5 bitwach Gustawa Adolfa (2 w Polsce) w systemie "Musket and Pike", sam system tłumaczony na polski i ma wielbicieli, dla mnie zbyt skomplikowany i żmudny.
"Unhappy King Charles"- 2 osoby, 4-5 godzin, instrukcja: 28 stron, CDG, PtP, gra o wojnie domowej w Anglii w skali strategicznej, gra moim zdaniem naprawdę dobra, i choć nie dorównuje Ścieżkom Chwały, jest od nich prostsza i bardziej dostępna dla początkującego gracza.
"The God Kings"- 4 osoby, 8 godzin, instrukcja: stron, CDG, PtP, rywalizacja mocarstw na Bliskim Wschodzie w epoce brązu, ciekawy temat i wykonanie, ale gra raczej krytykowana, przynajmniej w wersji na 4 graczy.
"No Peace without Spain"- 2 osoby, 3-4 godziny, instrukcja: 24 strony, CSG, PtP, wojna o sukcesję hiszpańską w skali strategicznej, gra bardzo przejrzysta, świetna na wprowadzenie, ale niestety nie najlepiej zbalansowana i mocno losowa.
"Eylau" - 2 osoby, nie grałem, instrukcja: 60 stron, Hex, gra taktyczna o bitwie pod Pruską Iławą, bardzo skomplikowana gra Kevina Zuckera, specjalisty od epoki napoleońskiej, kupiłem jako eksperyment i nawet nie zabrałem się do przegryzania.
"Borodino"- 2 osoby, nie grałem, instrukcja: 15 stron, Hex, gra taktyczna o bitwie.
"Grand Illusion"- 2 osoby, nie grałem, instrukcja: 32 strony, Hex, 1914 front zachodni w skali korpusów, nie grałem dotąd, podobno niezrównoważone, choć rozwiązania ciekawe, a temat bardzo dobrze opracowany.
"Napoleon at the Crossroads"- 2 osoby, nie grałem, instrukcja: 60 stron, PtP, kampania 1813 w skali korpusów / dywizji, nie grałem dotąd, gra Zuckera o podobnych zasadach co Eylau.
"Allemagne 1813"- 2 osoby, nie grałem, instrukcja: 15 stron, PtP, kampania 1813 w skali korpusów / dywizji, dużo prostsze i chwalone, ale też jeszcze nie grałem.
"Day of the Chariot" - 2 osoby, nie grałem, instrukcja: 15 stron, Hex, bitwa pod Kadesz.
"Ultimus Romanorum" - 2 osoby, nie grałem - szereg scenariuszy dotyczących historii Cesarstwa w V w., instrukcja: 12 stron, gra dopiero do wycięcia.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Sekcja Gier Historycznych w KNHSUJ Kraków

Post autor: Samuel »

Witajcie,
mam lekką zadyszkę organizacyjną, więc w ostatniej chwili, ale jednak:
we wtorek 14 maja o 18.30 ma odbyć się w Kole Historyków (Gołębia 13 niski parter) spotkanie z Panem Konradem n.t. renesansowej gry "Forteca"
w piątek tradycyjne spotkanie z grami na Gołębiej 13, sala 108, godz. 13.15-20.00.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Sekcja Gier Historycznych w KNHSUJ Kraków

Post autor: Samuel »

Jak napisałem na sąsiednim wątku:
zapraszam na kolejne, ostatnie w tym roku akademickim Spotkanie z Historyczną Grą Planszową, w piątek 21. czerwca godz. 13.15-20.00, Gołębia 13, sala 210 na II piętrze. :)
PPgryf
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: środa, 17 grudnia 2014, 22:59

Re: Sekcja Gier Historycznych w KNHSUJ Kraków

Post autor: PPgryf »

Mam jedno pytanko: jestem nowy na forum. Czy klub/sekcja ma jakąś stronę internetową/facebooka? Bo jestem zainteresowany spotkaniami, jeżeli odbywają się co tydzień czy jakoś tak. Aha i jeszcze jedno: czy są jakieś wymagania wiekowe do tych imprez czy spotkań?
"Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest myśl, że ma się przyjaciela" - Mały Książę


Pozdrawiam, Piotrek
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Sekcja Gier Historycznych w KNHSUJ Kraków

Post autor: Samuel »

Witam serdecznie,
z sekcją jest trochę tak, że w tym roku akademickim działalność przygasła (w tym jej strona na facebooku), mam jednak nadzieję, że w drugim semestrze studenci się poprawią (albo zwerbuję nowych po powrocie z urlopu zdrowotnego). Jednak już teraz w przerwie świątecznej postaram się coś zorganizować u siebie, nie mówiąc o tym, że stale potrzebuję chętnych do testów OLL. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Spotkania, kluby”