Niemieckie siły pancerne w Finlandii

Sprzęt i uzbrojenie wojsk w XX wieku.

Niemieckie siły pancerne w Finlandii

Postby Sarmor » Monday, 15 December 2014, 22:56

Poszukuję informacji na temat niemieckich jednostek pancernych działających w Finlandii w latach 1941-45 (zarówno podczas wojny kontynuacyjnej, jak i lapońskiej), rejonów ich działań oraz wykorzystywanych przez nie pojazdów. Bardzo mile widziane schematy malowania, bo wiedzę tu uzyskaną chciałbym wykorzystać do powiększenia kolekcji. :)

Dzięki Lexikon der Wehrmacht wiem o:
- 40. Panzer-Abteilung, wyposażonym w czołgi Panzer I, Panzer II i Befehlspanzer I, a następnie także Panzer III, które działało w Finlandii od czerwca 1941 aż do rozwiązania jednostki 10 czerwca 1941 (po zmniejszeniu jej do wielkości kompanii),
- 211. Panzer-Abteilung, uzbrojonym w czołgi Hotchkiss H38 i Somua S35 i walczącym od lipca 1941 do jesieni 1942; co działo się dalej - tego już nie wiem,
- 741. i 742. Sturmgeschütz-Batterie, wyposażone w StuH, przebywały na froncie w Finlandii od maja do jesieni 1943 roku i ponoć wiele tam nie zdziałały.

Dodatkowo natrafiłem na dwa zdjęcia niemieckich czołgów Somua S35 z Finlandii - jednego zdobytego w 1944 przez Armię Czerwoną (dostępne choćby tu), drugiego zniszczonego przez Finów (w "Europa Północna 1939-1945" Bellony) - ale nie wiem, z jakich jednostek pochodziły.
Podobnie trafiłem na informację, że podczas wojny lapońskiej doszło do starć między fińskimi T-26 a "francuskimi czołgami" używanymi przez Niemców (walki o Tornio?), ale nic więcej nie udało mi się ustalić. Przyznam, że ten przypadek najbardziej mnie interesuje i z chęcią przeniósłbym go na stół.

Ktoś może wie coś więcej?
"For when countries are in conflict, then we find the soldier's part
Is to clean up all the troubles that the politicians start."

The Node / Sturmovik Commander PL Zapraszam!
Sarmor
Major General

Re: Niemieckie siły pancerne w Finlandii

Postby Bormac » Tuesday, 16 December 2014, 21:13

Nie mam niestety teraz tytułu przed oczami, a nie pamiętam dokładnie, ale coś niecoś powinieneś znaleźć w jednej z publikacji wyd. Militaria.
Ale tu temat ogranicza się do 1941 roku z tego co pamiętam.

http://www.jadarhobby.pl/militaria-350- ... 21817.html

Swoją drogą autor pisuje/pisał na tym forum.
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
Bormac
Adjudant

Re: Niemieckie siły pancerne w Finlandii

Postby Sarmor » Saturday, 14 February 2015, 13:37

Dzięki za informację, czwarty tom "Barbarossy 1941" kupiony i prawie przeczytany (swoją drogą przydałaby mu się solidna korekta językowa).
Są w nim pobieżne informacje na temat 40. i 211. Panzer-Abteilung, ich wyposażenia oraz udziału w walkach w 1941. Jako tako wystarczy.

Nadal poszukuję źródeł o 741. i 742. Sturmgeschütz-Batterie oraz jednostce wyposażonej we francuskie czołgi, która walczyła tam w 1944-5 (cały czas 211. Panzer-Abteilung?).

Przeglądając udostępnione niedawno fińskie archiwum zdjęć z okresu (http://sa-kuva.fi/) trafiłem na cztery fotografie niemieckich StuHów. Czy to możliwe, by obie baterie były wyposażone wyłącznie w te pojazdy i nie posiadały żadnego StuG III?
Image
"For when countries are in conflict, then we find the soldier's part
Is to clean up all the troubles that the politicians start."

The Node / Sturmovik Commander PL Zapraszam!
Sarmor
Major General

Return to Sprzęt i uzbrojenie wojsk