Abteilung vs Bataillon

Struktury wojskowe od 1922 do 1950 roku.

Abteilung vs Bataillon

Postby FortGier.pl » Thursday, 11 December 2014, 20:51

Mam pytanie o rozróżnienie w niemieckiej nomenklaturze określeń batalionu. Występuje abteilung albo bataillon.
Myślałem, że chodzi o rodzaj wojsk (choć nie do końca potrafiłem zdefiniować), ale w "Panzertruppen" Jentza znalazłem wyjaśnienie następujące:
abteilung - batalion złożony z mniej niż 5 kompanii
bataillon - batalion złożony z 5 kompanii

Czy ktoś może to potwierdzić, ewentualnie podać inne, uzasadnione wyjaśnienie?

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam
Konrad
FortGier.pl
www.fortgier.pl
FortGier.pl
Capitaine

Re: Abteilung vs Bataillon

Postby Raleen » Thursday, 11 December 2014, 22:16

Z tego co mi wiadomo, aczkolwiek nie poczuwam się tu do jakiejś wiedzy:

Abteilung odpowiada w jakiejś mierze bardziej dywizjonowi, czyli jednostce występującej w kawalerii i artylerii.
Bataillon występował zaś głównie w piechocie.

Wojska pancerne to w pewnym sensie kontynuacja kawalerii (kawaleria pancerna), stąd u nich były zwykle Panzerabteilungen. Podobnie w artylerii - tutaj też mogła mieć znaczenie kontynuacja, czy artyleria kontynuowała w pewnym sensie tradycje artylerii pieszej czy konnej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby michalst » Thursday, 11 December 2014, 22:34

Abteilung odpowiada w jakiejś mierze bardziej dywizjonowi, czyli jednostce występującej w kawalerii i artylerii.
Bataillon występował zaś głównie w piechocie.

Mi się tez tak zawsze wydawało.
michalst
Appointé

Postby FortGier.pl » Friday, 12 December 2014, 10:14

Ano chyba tak. Zarzuciłem też temat na dws i tam podobnie odpowiedział kol. orkan:

"Po prostu w niemieckiej hermeneutyce wojskowej był dualizm pojęciowy wobec pododdziałów szczebla batalionowego. W kawalerii i wywodzących się z niej oddziałach rozpoznawczych, wojskach pancernych i w artylerii był abteilung tłumaczony u nas błędnie jako dywizjon a w pozostałych rodzajach wojsk był batalion. Ten podział przeniesiono po wojnie do "Volkswehry" :wink: czyli Nationale Volksarmee (NAL)."

Choć liczyłem, że u Niemców jest to gdzieś jasno zdefiniowane. A wyjaśnienie w książce Jentza zupełnie mnie zbiło z tropu...
FortGier.pl
www.fortgier.pl
FortGier.pl
Capitaine

Postby Raleen » Friday, 12 December 2014, 11:12

Tylko dlaczego wg niego u nas to jest "błędnie tłumaczone jako dywizjon"?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Raleen
Colonel Général

Postby FortGier.pl » Friday, 12 December 2014, 11:18

Podejrzewam, że w tym przypadku chodziło mu o jednostki pancerne, które jednak raczej powinno się tłumaczyć na bataliony, a nie dywizjony (w artylerii, kawalerii, rozpoznawczych). Przynajmniej tak sądzę...
FortGier.pl
www.fortgier.pl
FortGier.pl
Capitaine

Postby clown » Friday, 12 December 2014, 11:22

Abteilungami były zawsze np. bataliony czołgów ciężkich. Tak przynajmniej zawsze je tłumaczono.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
clown
Général de Division Commandant de place

Postby orkan » Saturday, 31 October 2015, 03:06

Już służę kolegom. Abteilung to po prostu po polsku oddział. Dziś wszystkie oddziały niemieckie tego szczebla noszą miano batalionów nawet w artylerii i jednostkach rozpoznawczych (kultywujących tradycje kawaleryjskie). Dlaczego? Bo BW była formowana na modłę USArmy.

Natomiast w WH mamy w artylerii, w wojskach pancernych (czołgi, oddziały rozpoznawcze, oddziały ppanc), w kawalerii do czynienia z abteilung zamiast battalione.

Wszelkie tezy, że dyon to mniejszy batalion są tak naciągane jak makaron. Dyony i baony to ten sam szczebel organizacyjny nazywany różnie z powodów historycznych.
Czego nam zabrakło w 1939? Min!!!
orkan
Adjudant

Postby RAJ » Saturday, 31 October 2015, 09:36

Skoro temat odkopany, to ja dołożę, że Abteilung były wykorzystywane w różnym kontekście, np. w Abwehrze.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
RAJ
Général de Brigade

Postby czarek0402 » Saturday, 31 October 2015, 10:34

Abteilung to też po prostu pododdział, wydzielona komórka, etc.
czarek0402
Sous-lieutenant

Postby orkan » Tuesday, 3 November 2015, 04:25

Nie abteilung to nie pododdział tylko oddział. Jeśli nie znasz różnic zapraszam do lektury Leksykonu Wojskowego wyd MON.

Abteilung w niemieckiej hermeneutyce wojskowej oprócz oznaczenia oddziału w sile batalionu oznaczał tak jak u nas jednostki składowe sztabów, instytucji wojskowych itd.

Przecież nasze sztaby również składały się z oddziałów a w armii II RP istniała koncepcja OR - czyli oddziału rozpoznawczego DPiech składającego się z pododdziałów różnych broni. W tym samym czasie Niemcy na tym samym poziomie organizowali AA czyli Aufklarung Abteilung.
Czego nam zabrakło w 1939? Min!!!
orkan
Adjudant

Return to Struktury wojsk