Podsumowanie 2022 roku na Portalu Strategie

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 41815
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3012 times
Been thanked: 1808 times
Kontakt:

Podsumowanie 2022 roku na Portalu Strategie

Post autor: Raleen »

Parę słów podsumowania dot. działalności naszego portalu w ciągu 2022 roku.

1. Na tle poprzednich lat to co najbardziej rzuca się w oczy i co zaznaczyło się szczególnie w ciągu ostatniego roku to duża liczba tłumaczeń zasad gier planszowych, jakie opublikowaliśmy. Często są to nie tylko tłumaczenia zasad, ale także playbooków i różnych dodatkowych materiałów. Mnóstwo stron tekstu. W sumie ukazały się tłumaczenia do 10 gier:

- "Salerno '43" (wyd. GMT Games)
- "Great Battles of Julius Caesar Deluxe Edition" (wyd. GMT Games)
- "Königsberg: The Soviet Attack on East Prussia, 1945" (wyd. Revolution Games)
- "Trench War" (wyd. Fellowship of Simulations/Wisdom Owl)
- "Stalingrad '42" (wyd. GMT Games)
- "Across the Bug River" (wyd. Vuca Simulations)
- "Crossing the Line: Aachen 1944" (wyd. Vuca Simulations)
- "Men of Iron" w wersji tri-pack (wyd. GMT Games)
- "At Any Cost: Metz 1870" (wyd. GMT Games)
- "Red Winter" (wyd. GMT Games)

Podziękowania dla tłumaczy i redaktorów: episodica, starego gracza, Macieja94 i Leyasa. I mnie udało się dołożyć swoją skromną cegiełkę jako redaktorowi, choć do tłumaczeń jako takich nie mam talentu. Największy wkład niewątpliwie wniósł episodic.

2. Drugą rzeczą, też do pewnego stopnia nową, w każdym razie z wielu powodów szczególną i wartą wspomnienia, są liczne relacje z konwentów i imprez wargamingowych. Ten rok był wyjątkowy jeśli chodzi o imprezy zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym. Pojawiły się nowe, takie jak I konwent planszowych gier wojennych w Bydgoszczy, gdzie gościliśmy po raz pierwszy. Byliśmy też na tych, które istnieją dopiero od niedawna i dopiero po pandemii zaczęły rozwijać skrzydła. Mam na myśli takie imprezy jak festiwal malarstwa figurkowego Kontrast 2022 i II Otwarte Mistrzostwa Polski SAGA 2022. W sumie na portalu pojawiły się relacje z 7 imprez wargamingowych, na których miałem w tym roku przyjemność gościć:

- II Otwarte Mistrzostwa Polski SAGA 2022
- IV Gladius
- Kontrast 2022
- I konwent wojennych gier planszowych w Bydgoszczy
- XVIII Galicyjskie Manewry Strategów
- XVI Pola Chwały
- VII Strategos

3. Jak zawsze, mocną stroną portalu są recenzje książek o tematyce historycznej (wśród nich pojawiły się dwie poświęcone jednocześnie historii i wargamingowi). W sumie w ciągu tego roku opublikowaliśmy 22 recenzje książek.

Podziękowania dla recenzentów: Leyasa, Dyzia, Macieja94, Karela W.F.M. Doormana, Cadracha, Paula Yanka, Karoliny Kiełkowskiej i Grzegorza Barczewskiego.

4. Stosunkowo dużo, zwłaszcza w pierwszej połowie roku, pojawiło się relacji z rozgrywek w gry planszowe (w drugiej połowie roku częściej zamieszczane były na forum). W sumie opublikowaliśmy ich 17. Poza mną jedyną osobą, której relacja znalazła się na portalu, jest Arno.

5. Wiele uwagi, jak zawsze, poświęcaliśmy Konkursowi Modelarskiemu Forum Strategie. Zapowiedzi konkursu i dwa finały (21 i 22 edycja) zajmują poczesne miejsce wśród materiałów, jakie w tym roku ukazały się na portalu.

6. Z mniej popularnych rzeczy na portalu pojawiły się także w tym roku:

- dwie recenzje filmów
- jedna recenzja gry komputerowej
- jedna recenzja systemu bitewnego
- jedna relacja z rozgrywki w system bitewny

7. Nie mógłbym także nie wspomnieć o Konkursie Wydawnictwa Bellona, który cyklicznie prowadzimy na portalu (i na forum). W tym roku odbyło się 12 edycji.

8. Wreszcie last but not least, ciągu tego roku udało się "rewitalizować" wiele starych tekstów, zwłaszcza recenzji planszówek, robiąc lepsze zdjęcia. Dziękuję wszystkim, którzy mi w tym pomogli. Była to niejednokrotnie bardzo żmudna i wymagająca praca.

Dziękuję wszystkim, którzy w tym roku wnieśli wkład w działalność portalu.

Dziękuję również wszystkim, którzy czytali i komentowali nasze teksty.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Portal Strategie”