Ortografia i gramatyka - dyskusje

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tak, mozilla np. też podkreśla od razu jak się pisze na forum w okienku, ostatnio za sprawą kolegi się przekonałem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zeka

Post autor: Zeka »

Ciekawostka, przeczytajcie:

Fenomelnalna moc ludzkiego umysłu

Nie młgoem urzyiweć, że mgoę zumierzoć to co wśłaine cztyam.
Foennmnelaa moc lgudzikeo ułmsyu! Włudeg bdaań ppodzrzeynorwach na Usrniweciytee Cmabrigde, nie ma zinnaczea w jekaij keolśjcnoi lteriy unomcziesze są w swiłoe, jyeinde iottnse jset, aby piszwera i onisatta lteria błyy na wyśłaiwcm miscjeu. Rtszea mżoe być caicikłowie pnarzeszmiea, a i tak jset się w sintae pyrzatczeć tsket bez pmelrobu. Dzjiee się tak paoinweż ldzkui usmył nie cztya kdaeżj lriety po keoli lecz słwoa jkao cśłaoć. Nmietiswoae, co? No cóż, a ja zwasze małelyśem, że ogrifrtoaa jset wnżaa.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Zeka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Czy jest szansa, by wpłynąć na pewnego uczestnika forum by używał języka zbliżonego do naszej mowy ojczystej? Chodzi mi o Lisowskiego Jr., którego wypowiedzi (poza tym że nie maja czesto sensu) aż się proszą o ortograficzną i interpunkcyjną korektę.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jest szansa :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

kadrinazi pisze:Czy jest szansa, by wpłynąć na pewnego uczestnika forum by używał języka zbliżonego do naszej mowy ojczystej? Chodzi mi o Lisowskiego Jr., którego wypowiedzi (poza tym że nie maja czesto sensu) aż się proszą o ortograficzną i interpunkcyjną korektę.
Mnie się wydaje, niestety, że jego kuriozalne - pozbawione wartości merytorycznych - wypowiedzi zaśmiecają (po raz pierwszy muszę użyć tego mocnego słowa) na razie każdy temat, w którym są umieszczane. :cry:
Ostatnio zmieniony sobota, 21 kwietnia 2007, 17:25 przez Strategos, łącznie zmieniany 1 raz.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Zgadzam się z Toba Strategosie - chłopak pisze w każdym temacie, najczęściej bez ładu, składu i poszanowania dla języka.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Niestety, użyte przez Ciebie, Kadrinazi, słowo "często"
kadrinazi pisze:wypowiedzi (poza tym że nie maja czesto sensu)
jest mocno na wyrost.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

:oops: zjadłem ogonek, ale wstyd - 'nie zauważyłem belki w oku moim' - wstyd...
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Ależ nie o to chodzi! W Szkocji, zdaje się, nie ma ogonków na klawiaturze? :wink:
Problem w tym, że wypowiedzi Lisowskiego jr. są pozbawione sensu nie "często" tylko "zawsze".
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Aaaa, o to chodzi - ale ogonek i tak zjadłem :) Klawiaturę już w laptopie przestawiłem na polską - nie będzie Szkot pluł mi w twarz :cool:
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Dajcie już spokój koledze. Lepiej pogadać z nim przez PW.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

To z nim pogadaj. Obawiam się, że jak Ci odpowie, to nic z tego nie zrozumiesz... :)
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Myślę, że takie publiczne wskazywanie kto jak pisze jest w pewnym sensie poniżające. I niech obrońcy czystości mowy pamiętają, że tak naprawdę nie język jest najważniejszy, a człowiek - a łatwo jest kogoś obsmarować... I nie piszę tego, bo jestem przeciwnikiem poprawnej pisowni. (Sam mam z nią problemy). Ale takie wskazywanie publiczne można robić w dziale moderatorskim, a administrator może skontaktować się przez PW z taką osobą, a nie, że całe forum debatuje, każdy może wejść przeczytać etc...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3943 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Też tak uważam, takie publiczne dyskusje dobrze nie robią, lepiej już wyciąć i zostawić osobę w spokoju, a zwracać jej uwagę na PW albo w innej formie. W pełni zgadzam się tu z Wojpajkiem. Warto też brać pod uwagę czy jest to ktoś nowy czy już osoba, którą dobrze znamy. Ja bym zawsze starał się by koledzy zachowywali maksimum wyrozumiałości wobec osób nowych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Forma i treść. Wszystko jedno jak, byle szybko i skutecznie to załatwić (chodzi przecież o wizerunek Forum). Cierpliwość też nie jest niewyczerpana.

Ostatnie nasze posty można wyciąć, jeżeli nie chcecie tego tu poruszać.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”