Kryzysowa przerwa w działaniu Forum Strategie

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Kryzysowa przerwa w działaniu Forum Strategie

Post autor: Raleen »

Witajcie po dłuższej przerwie!

Należy się Wam parę słów wyjaśnienia odnośnie tego co się działo, tym bardziej, że w trakcie nie informowaliśmy o przebiegu prac ani o terminie ich zakończenia. Wzięło się to stąd, że wszystko rozwijało się dynamicznie, tak że pewnie nie raz musiałbym rozsyłać Wam tego rodzaju wiadomości i dementować poprzednie. Chwilowo nie było też jak, ponieważ stary serwer wygasł, a rozesłanie masowego maila na nowym nie było możliwe, z kolei z powodów technicznych komunikat o przenosinach, widniejący na stronie głównej forum, co jakiś czas znikał. Niestety tak to zwykle jest, że przenosimy się z serwerów w momencie, gdy źle się na nich dzieje, więc często nie ma nawet jak zostawić na starym miejscu ogłoszenia.

Przerwa związana z przenosinami forum na nowy serwer przedłużyła się i to znacznie ponad to co planowaliśmy. Główną przyczyną były kłopoty techniczne, w tym z bazą danych. Jest ona trochę nietypowa, a przy tym dużych rozmiarów. Po części forum jest więc ofiarą swojego sukcesu i dotychczasowego ogromnego rozrostu całości struktur. Po drodze, w trakcie przenosin, pojawiły się nieprzewidziane okoliczności techniczne. Musieliśmy też zweryfikować poprawność bazy, gdyż zawierała ona błędy, które powodowały, że forum działało tak jak działało. Tak czy inaczej, przenosiny były nieodzowne ze względu na to, że poprzedni serwer po prostu źle działał i generował część spośród występujących wcześniej błędów. Również pojawiające się na SiS wirusy nie pochodziły od nas. Arteusz sukcesywnie je usuwał, ale pojawiały się nawet gdy nikt z nas nic nie wgrywał i nie logował się w ogóle do panelu administracyjnego strony.

Przyczyny techniczne nie były jedynymi i nie da się ukryć, że nie wszystko poszło tak jak miało pójść. Nietrudno się co do tego zorientować, choćby po rozbieżności czasowej między planowanym czasem przenosin a tym, ile one ostatecznie zajęły. Nie będę się jednak na ten temat rozwodził. Powiem tylko, że podłoże wszystkich problemów miało wyłącznie charakter techniczny. W związku z powyższym i ogólnie z tym, że forum było tak długo niedostępne, chciałbym wszystkich przeprosić. Zdaję sobie sprawę, że macie być prawo niezadowoleni, a nawet wkurzeni tym, że trwało to tak długo. Ze swojej strony mogę jedynie zapewnić, że cały czas starałem się czuwać nad przebiegiem prac. Część spośród moderatorów, z którymi komunikowałem się w trakcie przenosin, przyzna, że nie zasypiałem gruszek w popiele. Nie wyjechałem też przez ten czas na urlop i nie zostawiłem forum samemu sobie, jak niektórzy mogliby podejrzewać.

Przerwa i niedostępność forum przez dłuższy czas to również dla nas wielka strata. Jednak pozwolę sobie mieć nadzieję, że osoby, które były z nami przez tyle już czasu, niektórzy od początku działalności forum, pozostaną i będziemy funkcjonować jak dawniej. Razem przeszliśmy już tyle burz i zawirowań, że przy tym ta przerwa, mimo że bardzo poważna, nie wydaje się końcem świata. Sądzę, że najlepsze co możemy zrobić, to wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski. Przede wszystkim, i mogę to już zapowiedzieć, zwiększy się obsada techniczna forum - więcej osób będzie się zajmowało bazą danych i sprawami z nią związanymi. Dotychczas robił to wyłącznie apj. Obiecuję też, że dołożę wszelkich starań, by tego sytuacje się nie powtarzały i byście nie byli narażeni więcej na tak długie przerwy.

W najbliższym czasie postaramy się też w jakiś sposób wynagrodzić Wam okres posuchy. Już dziś wystartuje czwarta edycja konkursu historycznego, w którym do wygrania będą tradycyjnie książki oraz kupon na zakupy (growe i/lub figurkowe) w Wargamerze. Planujemy też drugi konkurs, w którym będą do wygrania figurki Games Workshop. Postaram się również wygospodarować jakieś nagrody dla najaktywniejszych forumowiczów i recenzentów.

Z tego co widziałem, wszystko już w miarę dobrze działa. Jakieś drobne usterki, jak to zwykle po przenosinach, mogą się jeszcze pojawiać - jeśli coś takiego zauważycie, zgłaszajcie to apj, albo w dziale Administracja-Dyskusje. Jeśli chodzi o kwestie techniczne mam jeszcze jedną uwagę: ponieważ mogą się zmienić zasady wpisywania haseł (skrypt forum po odświeżeniu może wymagać w haśle co najmniej jednej dużej litery i/lub liczb), prosiłbym wszystkich, również tych, którzy rzadko do nas zaglądają, o zalogowanie się w najbliższym czasie i weryfikację swoich danych w profilu. Szczegóły poda apj.

Dalsze ogłoszenia techniczne, w tym dotyczące zmiany haseł, a także dyskusje i komentarze dotyczące przenosin, znajdować się będą w poniższym wątku:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... 948#130948

W razie jakichkolwiek problemów technicznych, w tym zwłaszcza z dostępem do forum, proszę się kontaktować ze mną i z apj (najlepiej jednocześnie):
raleen@gmail.com
apjapj@gmail.com

Kończąc, pozostaje mi zaprosić wszystkich do aktywnego udziału w forum. Mam nadzieję, że pozwoli to przezwyciężyć tą kryzysową przerwę i szybciej przywrócić forum do życia.

Raleen
Główny Administrator
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Post autor: Arteusz »

Do boju! ;) :D (Piszę aby temat był widoczny z głównej strony forum, bo dopisałem kilka postów do działu Nowości na stronie SIS i ten temat by znikł pod tamtymi postami).
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tak, operację "Wiosenne przebudzenie" czas zacząć. W niedługim czasie postaram się powrzucać trochę ciekawych materiałów, bo bynajmniej czasu przerwy operacyjnej nie zmarnowałem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Post autor: ozy »

Logowanie techniczne :)
Dobrze, że forum już działa.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”