Nazewnictwo działów historycznych

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.

Jak mają być nazwane działy historyczne?

Czas głosowania minął wtorek, 12 czerwca 2007, 11:35

1. Po staremu
15
52%
2. Nowe nazewnictwo pomysłu Comediante
14
48%
 
Liczba głosów: 29
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Nazewnictwo działów historycznych

Post autor: Raleen »

Są dwie koncepcje

1. Dotychczasowa, w obowiązującej obecnie formie.
2. Nowa, zaproponowana przez Comadiante

Nowa koncepcya:

Od czasów najdawniejszych do upadku Konstantynopola
Od upadku Konstantynopola do wybuchu Rewolucji Francuskiej
Od wybuchu Rewolucji Francuskiej do końca Wiosny Ludow
Od końca Wiosny Ludów do Wersalu
Od Wersalu do Poczdamu


Wadami nowej są:
1) Długość nazw
2) Mniejsza jednoznaczność nazw

Zaletą jest większa oryginalność.

Dyskusja na te tematy tutaj:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... &start=150

Głosujemy. Jak wypadnie, tak będzie. Ostatecznie nazwy można zmieniać praktycznie bez ograniczeń.

Ankietę zakładam na tydzień (7 dni), licząc od dzisiaj.
Ostatnio zmieniony wtorek, 5 czerwca 2007, 13:45 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

Nowa koncepcya przyniesie powiew świeżości. Głosuję na bramkę numer 2.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Primo: ComEdiante
Secundo: upieram sie za uzyciem okreslenia "Od odkrycia Nowego Swiata do Rewolucji Francuskiej" zamiast powtarzania Konstantynopola!

Dla ulatwienia dodam, ze to ten sam rok - a uzycie obu wydarzen swiadczy o naszej szerokiej wiedzy historycznej i szacunku dla niej. :)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Gdzie ten sam rok?

Upadek Konstantynopola - 1453
Odkrycie Ameryki - 1492
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

No to ja wole bez takiego szacunku :) ;)
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Comediante pisze: Dla ulatwienia dodam, ze to ten sam rok - a uzycie obu wydarzen swiadczy o naszej szerokiej wiedzy historycznej i szacunku dla niej. :)
ups
Awatar użytkownika
bert04
Sergent-Major
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 4 maja 2007, 00:23

Re: Nazewnictwo działów historycznych

Post autor: bert04 »

Jeśli już propozycja jest ComEdiante, to może jednak według jego wersji?

Jestem też za tym, żeby nie powtarzać wydarzeń w dwóch działach, bo wtedy ludziska będą o upadku Konstantynopola pisać w obu!

Pozwolę sobie na drobną modyfikację listy

Od starożytności do upadku Konstantynopola
Od Kolumba do Rewolucji Francuskiej
Od Kongresu Wiedeńskiego do Wiosny Ludów
Od Wojny Secesyjnej do I. Wojny Światowej
Od Wersalu do Poczdamu


To tylko przykład, że takie rozdzielenie jest możliwe. A że czasem jest odstęp paru lat? Według mnie to nie szkodzi, a nawet lepiej rozdziela tematy.

Oczywiście jestem też za nazwaniem działów według ważnych wydarzeń. I uważam, że można to zrobić skrótowo
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Raleen pisze:Gdzie ten sam rok?

Upadek Konstantynopola - 1453
Odkrycie Ameryki - 1492
Wrrrrr.... Upadek Granady 1492.... :oops:

Okreslenie "od Kolumba" mi sie nie podoba. Co od Kolumba? Nie po polsku.

Piszac ComEdiante zwracalem uwage, ze jest tam E a nie A. Ale nie trzeba tam wstawiac wielkiej litery. Niemniej dziekuje. :)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
bert04
Sergent-Major
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 4 maja 2007, 00:23

Post autor: bert04 »

-> COMeDIANTE

Nie zawsze zaznaczam :D :) :o :wink: :twisted: :P itp. jak piszę z przymrużeniem oka. Może dlatego, że prawie ciągle tak piszę?

Z tym Kolumbem chodziło mi o skrót, bo taki jeden tu :!: :?: :idea: twierdził, że mu nazwy za długi wychodzą
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Nazewnictwo działów historycznych

Post autor: Raleen »

bert04 pisze:Jeśli już propozycja jest ComEdiante, to może jednak według jego wersji?

Jestem też za tym, żeby nie powtarzać wydarzeń w dwóch działach, bo wtedy ludziska będą o upadku Konstantynopola pisać w obu!

Pozwolę sobie na drobną modyfikację listy

Od starożytności do upadku Konstantynopola
Od Kolumba do Rewolucji Francuskiej
Od Kongresu Wiedeńskiego do Wiosny Ludów
Od Wojny Secesyjnej do I. Wojny Światowej
Od Wersalu do Poczdamu


To tylko przykład, że takie rozdzielenie jest możliwe. A że czasem jest odstęp paru lat? Według mnie to nie szkodzi, a nawet lepiej rozdziela tematy.

Oczywiście jestem też za nazwaniem działów według ważnych wydarzeń. I uważam, że można to zrobić skrótowo
Niestety te nazwy mają jedną wadę: nie pokazują od razu czy to ma być od końca I wojny światowej czy od początku, czyli nie pokazują jednoznacznie granicy podziału. Stąd lepiej typować wydarzenia pojedyncze jak np. Wersal czyli pokój wersalski z 1918 czy Poczdam, podobnie upadek Konstantynopola.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Comediante pisze:
Raleen pisze:Gdzie ten sam rok?

Upadek Konstantynopola - 1453
Odkrycie Ameryki - 1492
Wrrrrr.... Upadek Granady 1492.... :oops:

Okreslenie "od Kolumba" mi sie nie podoba. Co od Kolumba? Nie po polsku.

Piszac ComEdiante zwracalem uwage, ze jest tam E a nie A. Ale nie trzeba tam wstawiac wielkiej litery. Niemniej dziekuje. :)
Dalej nie rozumiem co to ma do rzeczy. Co ma upadek Granady do upadku Konstantynopola? Upadek Konstantynopola jest symbolem ostatecznego upadku Cesarstwa Bizantyńskiego będącego kontynuatorem Cesarstwa Rzymskiego i dlatego jest symbolem.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
bert04
Sergent-Major
Posty: 182
Rejestracja: piątek, 4 maja 2007, 00:23

Post autor: bert04 »

OK, propozycje idealne nie są, ale starałem się o wersje jak najbardziej skrótowe. Zgodnie z sugestią, żeby za długich nazw nie było.

W drugiej linijce może też być
Od wyprawy Kolumba do Waterloo
jeśli lepiej pasuje.

Uważam ciągle, że nazwy nie powinny się powtarzać. Lepiej, jeśli np. upadkiem Bizancjum a odkryciem Ameryki było parę latek, niż żeby ludzie wydarzenia po dwóch działach rozrzucali.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Epoka napoleońska powinna być razem z I poł. XIX wieku więc "od Kolumba do Waterloo" odpada zdecydowanie.

Ankieta wskazuje, że idą łeb z łeb...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Raleen pisze:
Comediante pisze: Wrrrrr.... Upadek Granady 1492.... :oops:
Dalej nie rozumiem co to ma do rzeczy. Co ma upadek Granady do upadku Konstantynopola?
Nic! Pomylilem się mowiac, ze to w tym samym roku i probowalem wyjasnic dlaczego. W tym samym roku co odkrycie Ameryki byl upadek Granady. Pomylilem wydarzenia. Czy to teraz jasne?
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jasne :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”