Merytoryka forum/dyskusji

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Jak by to ode mnie zależało to bym zamknął historię na pół roku i zostawił ludzi z samymi tematami o grach. Ale wiadomo - łatwiej jest napisać o historii kilka zdań, niż usiąść, zagrać w coś i potem to wrzucić na forum.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Wojpajek pisze:Jak by to ode mnie zależało to bym zamknął historię na pół roku i zostawił ludzi z samymi tematami o grach. Ale wiadomo - łatwiej jest napisać o historii kilka zdań, niż usiąść, zagrać w coś i potem to wrzucić na forum.
Oj, odważnie napisałeś, ale ja myślę, że aby napisać tych parę zdań o historii to też czasem trzeba się napracować - poczytać, poszukać lub chociażby pomyśleć. Ja lubię sobie czasami coś popisać w działach historycznych, a z drugiej strony z przyjemnością czytam sprawozdania z gier (np. Andy'ego o bombardowaniu Niemiec, czy sprawozdania z turnieju). Z drugiej strony wielu graczy podnosi problem ahistoryczności gier więc chyba dobrze jest, że historia znalazła sobie kącik na tym forum. Dobrze, że istnieje to forum jako miejsce spotkania historii wojskowości z grami strategicznymi.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Ja się generalnie zgadzam z Wojpajkiem i Ozym. Za dużo historii, za mało gier. Historia jest nierozłącznym tematem gier wojennych, ale tutaj doszło do zamiany. Mamy forum o historii, gdzie gry są dodatkiem (co widać po aktywności w topicach) ...
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Myślę, że można ustawić limit dla każdego forumowicza: 1 post w historii na tydzień, inaczej zawieszenie konta na tydzień ;)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Panowie wszystko zależy od tego ile czasu możemy poświecić ulubionemu hobby: graniu w gry wojenne. Czasy są takie, że niekiedy pracodawcy zależy bardziej na tym abyśmy byli bezrefleksyjnymi zmutowanymi robotami niż kulturalnymi pasjonatami :cry:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

ozy pisze:Jak dla mnie to na forum za dużo dysput historycznych a za mało AAR`ów, które bardzo lubię i pisać i czytać, oraz rozważań nad stosowanymi taktykami i zagraniami. Przecież cyfrówki są już dobrem powszechnym, łatwiej dokumentować starcia. Jest tu kilka moich AARów, ale że odzew mały to mi się nie chce ciągnąć dalej ;) Forum jest takie jakie są preferencje większości użytkowników. :)

PS W ogóle lubię twórczość własną (brawa dla Wojpajka za niedawny pomysł ekshibicjonizmu graficznego :) no i Nico świetne AARy robił)
Ja Cię chętnie pokomentuję, ale czasem odnosiłem wrażenie wręcz przeciwne - że przeszkadzam :) stąd nie pisałem.

Prawda jest taka, że tendencje się zmieniają - przez długi czas na forum dominowały gry tisopodobne i wtedy narzekali diablosi, teraz trochę na odwrót, kiedyś jak było mało historii narzekały osoby lubiące historię, że nie lubią pisać o zasadach. Podobnie z figurkami - miały okresy wielkich wzlotów aktywności i okresy kiedy niewiele się działo. Wielokrotnie trendy się zmieniały i będą się zmieniać :cool: stąd myślę, że za jakiś czas i z historią się zmieni. Faktem jest natomiast, że w okresie ostatnich miesięcy starałem się trochę rozwinąć działy historyczne. W sumie to jest prosta sprawa - jak dużo piszecie i jeszcze parę osób z Wami to zwykle prędzej ktoś się dołącza, dlatego jak nic się nie dzieje w jakichś tematach to zwykle staram się odświeżyć stare dyskusje, wrzucić coś nowego i trochę popisać - stara metoda każdego moderatora :wink: . Bo to jest tak jak w "Rejsie" - najtrudniej jest zacząć.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Należy dodać, że na ConsimWorld cała historia zamyka się w topicach dotyczących danej epoki - napoleońska, starożytna, czy też rodzaju wojny - morska itp. itd. Powoli mamy forum historyczne tutaj :\ i teraz rozumiem, co Grohu miał na myśli mówiąc, że jest przeciwnikiem historii na forum. Gry? Gry leżą i ledwo ktoś czasem o nich wspomni. Wystarczy zajrzeć do topicu o grach XIX wiecznych np. Ostatnie topici zakładam i piszę sam do siebie. Mi się tam już nie chce. Wolę sobie na CW pogadać o grach, tam przynajmniej mam z kim. Tu zaś piszę o historii, tylko to nie tak miało być. Przy czym pamiętam, że sam dużo pisałem o historii, nie tak, że zwalam na innych :P.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Nie powiedzialbym tego Nico. O grach na pewno trudniej sie dyskutuje niz o historii. Powiem ze bardzo chetnie np. wchodze na strone diablosow i czytam sobie opisy gier. Jednak ogolnie sprawy gier sa bardziej rzeczami informacyjnymi a mniej dyskusjami. Bardzo chetnie tez czytalem czy tez czytam o grach przez ciebie opisanych.
urodzony 13. grudnia 1981....
Zeka

Post autor: Zeka »

Niewątpliwie pewnej stagnacji sprzyja brak czasu, nieznajomość danego tytułu itp. Mnie ostatnio do tego wszystkiego doszedł brak miejsca - jestem zawalony ksiażkami, dokumetami i notatkami. Oprócz tego jest trudność z zebraniem graczy - wszyscy mamy różne obowiązki i nie zawsze jesteśmy wolni w tym samym czasie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Nico pisze:Należy dodać, że na ConsimWorld cała historia zamyka się w topicach dotyczących danej epoki - napoleońska, starożytna, czy też rodzaju wojny - morska itp. itd. Powoli mamy forum historyczne tutaj :\ i teraz rozumiem, co Grohu miał na myśli mówiąc, że jest przeciwnikiem historii na forum. Gry? Gry leżą i ledwo ktoś czasem o nich wspomni. Wystarczy zajrzeć do topicu o grach XIX wiecznych np. Ostatnie topici zakładam i piszę sam do siebie. Mi się tam już nie chce. Wolę sobie na CW pogadać o grach, tam przynajmniej mam z kim. Tu zaś piszę o historii, tylko to nie tak miało być. Przy czym pamiętam, że sam dużo pisałem o historii, nie tak, że zwalam na innych :P.
Nico, ale rzecz w tym, że jak zamkniesz dyskusje o historii albo je zaczniesz marginalizować to ludzie nie zaczną od tego więcej pisać o grach :idea: tylko przestaną w ogóle pisać :idea: . Jak ktoś ma coś do napisania o grach, to i tak napisze, jak nie ma to przez zamykanie działów historycznych go do tego nie zmusisz. A całe to podejście opiera się na takim właśnie myśleniu - pozamykajmy im historię to w końcu będą pisać o grach psiekrwie :wink: ale to tak nie działa :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Ja na przykład czytam tematy o grach, ale jako nieaktywny od lat, się za dużo nie wypowiadam. O historii jednak lubię i dlatego czasami coś piszę :) Niemniej jednak od samego czytania o grach też można nabrać smaku - niedługo kupuję 'Great Battles of Alexander' i wracam do świata planszówek.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jak dla mnie najlepiej przeplatać, jak się ciągle pisze o jednym to się nudzi. Dlatego bardzo mi odpowiada taka formuła i skład forum jak obecnie - zróżnicowana.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Ja w ogóle nie czytam historii. Bojkotuję te działy ;)
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Wojpajek pisze:Ja w ogóle nie czytam historii. Bojkotuję te działy ;)
Ja również zaczynam tak czynić! :)
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Panowie, spokojnie :).
Historia + granie czyni nasze hobby głębszym.

No oczywiście można grać np. w FtP zakazując nawet jakichkolwiek odniesień do historii, z wymyśloną na nowo mapą, bez nazw miejscowości tylko z podaniem współrzędnych, przy pomocy całkowicie abstrakcyjnych kart z żetonami przypominającymi pionki i figury szachowe :wink: ale mnie to dziwnie nie pociąga :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”