Oświadczenie na temat pewnych nieprawdziwych informacji dot. forum

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Oświadczenie na temat pewnych nieprawdziwych informacji dot. forum

Post autor: Raleen »

Szanowni Użytkownicy

Krótkie oświadczenie z mojej strony dotyczące spraw związanych z planszowymi grami wojennymi i środowiskiem ludzi nimi się zajmujących. Otóż co pewien czas zdarza się, że w środowisku tym upowszechniane są różnego rodzaju nieprawdziwe informacje (by nie powiedzieć wprost – kłamstwa) na temat tego forum, jego funkcjonowania i na mój temat jako administratora. Potem powstają w oparciu o te historie różne mity, które zdarza się, że żyją swoim życiem. Stykam się z tym zjawiskiem już od kilkunastu lat, w związku z tym na ogół nie komentuję, bo często nie ma czego, a komentowanie i wdawanie się w dyskusje daje niektórym ludziom jedynie pożywkę do tego typu działań. Odniosę się jedynie do dwóch rzeczy, na które ostatnio natrafiłem.


1) Wchodzenie przez administratora na konta użytkowników
Spotkałem się z twierdzeniem jednej z osób, która kiedyś zamieściła u nas artykuł na portalu, o tym, że jako administrator wchodziłem jej na konto na forum i wysyłałem z tego konta posty. Wyjaśniam – tak jak zresztą wyjaśniałem to kiedyś owej osobie – że mamy na forum zamontowany mod czyli rozwiązanie techniczne pt. „Zmiana autora postu”. Jest to opcja techniczna dostępna tylko dla administratorów. Opcja ta w niektórych wersjach skryptu phpBB w przeszłości była opcją standardową, a więc nie jest to nic nadzwyczajnego. W innych wersjach skryptu była opcją dodatkową, tzn. administrator mógł ją sobie zainstalować na forum, ale nie musiał. Rozwiązanie to działa w ten sposób, że administrator ma guzik przy każdym poście, dzięki czemu może zmienić autora postu. Po kliknięciu na ten guzik otwiera mu się okienko, w którym wpisuje nick użytkownika, do którego post zostaje przypisany, i po zatwierdzeniu taki post staje się postem tego użytkownika. Nie wiąże się to z wchodzeniem na konto użytkownika i wysyłaniem postu z jego konta. Generalnie rozwiązanie to jest przydatne na forach np. w razie awarii, w przypadku gdyby zniknęła część postów i trzeba było je ręcznie odtworzyć, czy w przypadku łączenia for. U nas od dłuższego czasu rozwiązanie to wykorzystywaliśmy do jednego celu: stałą praktyką jest, że każdy nowy materiał, jaki zamieszczony został na naszym portalu, linkuje się na forum. Zamiast za każdym razem jako administrator wysyłać swojego posta, sztucznie nabijając sobie licznik, i podpisywać kto jest autorem danego artykułu (bądź innego materiału) zamieszczanego na portalu, wolałem, żeby link był w poście osoby, która jest autorem. Dzięki temu lepiej widać kto jest autorem. Pomijam takie kwestie jak to, że niektórzy sami chcą zlinkować swój artykuł na forum, a nie żeby im ktoś inny linkował. Mnie z kolei zależało na tym, żeby robić to szybko i sprawnie i jednocześnie, żeby komunikaty nad tymi linkami były jednolite. Stąd narodziła się praktyka polegająca na tym, że zamieszczałem na forum swój post, a następnie go przerabiałem za pomocą opcji „Zmiana autora postu” na post autora materiału zamieszczonego na portalu. Treść postu ogranicza się do informacji: „Artykuł/Recenzja/(inny materiał) na Portalu Strategie:” i linka. Wszyscy, którzy cokolwiek zamieszczali na portalu, byli informowani o tym jak to działa i oczywiście jeśli sobie tego nie życzyli, nie stosowaliśmy tego rozwiązania. W każdym razie, jeszcze raz chciałbym podkreślić, że stosowanie tego rozwiązania nie ma nic wspólnego z wchodzeniem na konta użytkowników i wysyłaniem postów z tych kont. Każdy kto opowiada takie rzeczy albo nie ma pojęcia o czym mówi, albo zwyczajnie kłamie. Jeśli ktoś nie wierzy, może spytać jak to działa na forum supportu phpBB bądź informatyków, którzy mają wiedzę na ten temat. Dodam jeszcze, że wiele firm hostingowych oferuje darmowe okresy testowe, więc jeśli ktoś byłby naprawdę uparty, może sobie nawet testowo założyć forum i sam sprawdzić jak to działa.


2) Usuwanie i blokowanie wątków o grach nieodpowiadających administracji
Przez całą ponad 14-letnią historię forum był jeden przypadek, że jako administrator prowadzący forum nie życzyłem sobie zamieszczania tutaj wątków o grach jednego z autorów. Dotyczyło to w sumie dwóch gier tego autora. O grach, których był współautorem, dyskutowano bez przeszkód. Starałem się bowiem w tym ostatnim przypadku, żeby nie uderzało to w innych autorów. Powody tej sytuacji były następujące:
a) Zarówno forum jak i ja osobiście jako administrator byliśmy szkalowani i pomawiani o różne rzeczy na forum prowadzonym przez tego autora i wszelkie moje uwagi by coś z tym zrobić zostały zbyte.
b) Nie mogłem się w pewnym momencie odnieść do zarzutów jakie mi stawiano na forum prowadzonym przez tego autora, bo zablokowano mi konto.
c) Dyskusje o grach tego autora co do zasady kończyły się przepychankami, i to tego rodzaju, jakich szczególnie staraliśmy się u nas unikać.

Uważam, że w tego rodzaju sytuacjach obowiązuje ZASADA WZAJEMNOŚCI. Jeżeli administrator forum A chce wchodzić na forum B, albo żeby o jego grach dyskutowano (i tym samym pośrednio je promowano) na forum B, to nie uprawia wycieczek i nie szkaluje administratora forum B oraz nie blokuje mu konta. W przypadku, gdy tak robi, trzeba się liczyć z tym, że może go spotkać to samo bądź innego rodzaju nie zawsze przyjemne konsekwencje. Samemu wielokrotnie zdarzało mi się linkować i promować różne rzeczy na innych witrynach internetowych i tam gdzie to robiłem zawsze starałem się utrzymywać dobre relacje z właścicielem danej witryny. Takie były powody tych działań i nie miały one związku z jakością gier.

Jakiś czas temu forum prowadzone przez tego autora przestało istnieć. W związku z tym sprawa stała się niejako nieaktualna. Wtedy sam założyłem wątki o tych grach. Są na forum do tej pory i nikt w nie nie ingerował ani ich nie blokował. Nie ma w nich żadnych negatywnych komentarzy z mojej strony czy ze strony któregokolwiek z moderatorów forum. Spotkałem się też kilkakrotnie od tamtego czasu z owym autorem i utrzymujemy poprawne stosunki.

Na koniec jeszcze jedna historia związana z tą sprawą i twierdzeniami jakoby te tematy były usuwane z forum w związku z moją zawiścią wobec owego autora. Otóż jakiś czas temu, jak forum prowadzone przez tego autora jeszcze istniało, proponowano mi, bym dopuścił dyskusje o tych grach, bo niektórzy bardzo chcieli „dołożyć” owemu autorowi. Wiązało się to z tym, że na tamtym forum wybuchły wówczas kłótnie i niektórzy zrezygnowali albo zostali wyrzuceni (z moderacji bądź z forum w ogóle). Niektóre osoby chciały się więc na swój sposób „zrewanżować” owemu autorowi i zarazem administratorowi tamtego forum, prowadząc wobec niego wtedy swoistą wojnę podjazdową (niestety tak to czasami wygląda w tym środowisku). Dlatego złożono mi taką propozycję, licząc na to, że chętnie temu przyklasnę. Gdybym kierował się zawiścią wobec tego autora i zależało mi na tym, żeby mu „dołożyć”, miałbym wówczas znakomitą okazję by to zrobić, i to jeszcze cudzymi rękami. Niestety, ku rozczarowaniu osoby składającej mi tą propozycję, nie przystałem na to, zdając sobie sprawę, że dla forum nic dobrego z tego nie wyniknie.

Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że był to jedyny taki przypadek w kilkunastoletniej historii forum i jak starałem się to pokazać była to sytuacja szczególna. Obecnie sprawa od dawna jest już nieaktualna. Na forum można znaleźć wiele gier, których autorom nie zawsze było z nami po drodze, i nikt nie bronił dyskutować o nich ani nie blokował takich dyskusji, w związku z tym twierdzenie, że na tym forum blokujemy dyskusję o grach, które nie podobają się administracji, jest nieprawdziwe.


Ciekawskich informuję, że nie będę podawał nazwisk i innych szczegółów. Cały powyższy tekst stanowi jedynie ustosunkowanie się do zarzutów, które były wobec mnie wysuwane, a które bez znajomości szerszego tła mogą się niektórym wydawać racjonalne. Tylko z tego względu postanowiłem się do tego odnieść.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”