14 LAT FORUM STRATEGIE

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 37066
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 359 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

14 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen » poniedziałek, 23 września 2019, 09:23

Dziś mija 14 lat od założenia forum. Dziękuję wszystkim, którzy są z nami. Szczególnie dziękuję tym, którzy wspierają nas na różne sposoby.

Spośród tego co działo się w ciągu ostatniego roku na pierwszy plan wysuwa się oczywiście modernizacja forum. Chodziło przede wszystkim o to by przystosować je bardziej (na ile to możliwe) do przeglądania z urządzeń mobilnych. Poza tym dotychczasowy skrypt miał swoje lata i także z tego względu zmiany były konieczne. Potrwało to znacznie dłużej niż rok temu sądziliśmy, gdy dyskutowaliśmy z moderatorami całą operację w lecie 2018. Niestety w głównej mierze była to kwestia powierzenia tego osobie, która nie była wystarczająco kompetentna, a potem na różne sposoby usiłowała ratować sytuację. Przez to straciliśmy wiele miesięcy. Od drugiej połowy maja, gdy sprawę przejął SeeM, wszystko potoczyło się szybciej i udało się zrobić najważniejsze i najtrudniejsze rzeczy. Obecnie parę rzeczy wymaga jeszcze zrobienia bądź udoskonalenia, ale generalnie wszystko działa i operacja dobiega powoli końca. Mam nadzieję, że tak jak około 9 lat temu, gdy po trudnych przenosinach na nowy serwer musieliśmy zmieniać skrypt, wkrótce w pełni wyjdziemy z technikaliami na prostą.

Wiele dobrego udało się zrobić w tym roku, mimo różnych trudności. W pierwszej kolejności wspomnę dwie edycje konkursu modelarskiego, którego poziom wzrasta z edycji na edycję (właśnie dobiegła końca XVI edycja). Przybywa nagród i dobrych, rzetelnych sponsorów (tutaj ukłony zwłaszcza w stronę sklepu Bolter, ale także Kromlech Historical). Udało się zorganizować w ciągu tego roku dwa konwenty, które robimy sami, czyli STRATEGOSA i GLADIUSA. Współtworzymy też niezmiennie od 14 lat największą imprezę historyczną w naszym kraju – POLA CHWAŁY. Nadal współpracujemy również blisko z organizatorami GALICYJSKICH MANEWRÓW STRATEGÓW i PODWAWELSKIEGO SPOTKANIA Z GRĄ HISTORYCZNĄ I STRATEGICZNĄ. Osobny temat to działalność klubu AGRESOR, gdzie w ciągu ostatniego roku zaczął być organizowany ku pamięci naszego zmarłego kolegi, pierwszego prezesa klubu, ś.p. Tomka Bulzackiego MEMORIAŁ jego imienia, czyli kolejna impreza, gdzie można pograć w gry wszelkiej maści. Osobiście cieszę się, że udało mi się wydać na przełomie listopada i grudnia 2018 grę „Iganie 1831”, a niedługo wyjdzie kolejna – „Ostrołęka 16 lutego 1807”. To dwie nowe gry w okresie krótszym niż rok. Coraz bardziej wychodzimy też z grami i naszym hobby za granicę. Wiele dobrego robi ekipa GM Boardgames. Szczególnie interesujący może się okazać figurkowy system morski, który od pewnego czasu przygotowują. W ciągu ostatniego roku rozwinęliśmy też współpracę z cenionym przez wielu graczy planszowych sklepem Fort Gier, który ku pożytkowi i radości wielu został przejęty przez Maćka Chmielewskiego, co uratowało go od upadku. Przez forum i portal przewijało się i przewija szereg wartościowych inicjatyw, jak choćby związanych z tworzeniem nowych gier, które nawet trudno by mi tu było wyliczać i opisywać. Jeśli chodzi o tematy historyczne, wspomnę jeszcze, że w ciągu tego roku udało nam się nawiązać i rozwinąć współpracę z jednym z wydawnictw literatury historycznej, co mam nadzieję będzie procentować w najbliższym czasie.

Niezależnie od różnych akcji i inicjatyw, w których bierzemy udział jako forum, czy którym patronujemy, najważniejsze jest oczywiście samo forum jako takie. Cieszę się, że w coraz większym stopniu gromadzi ono ludzi, którzy są zainteresowani konkretnymi, rzetelnymi dyskusjami, trzymającymi pewien poziom, a nie spamowaniem, lansem i rozmowami prowadzonymi językiem lajków i sms-ów, dominującymi dziś w internecie. Myślę, że pod tym względem mamy zarówno pasjonatom wargamingu, jak i historii wiele do zaoferowania.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje”