16 LAT FORUM STRATEGIE

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

16 LAT FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen »

Dziś mija 16 lat od założenia forum. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy są z nami, a szczególnie tym, którzy wspierają forum na różne sposoby.

Jak każda rocznica, tak i ta stanowi okazję do napisania paru słów o tym co działo się w ciągu ostatniego roku i krótkiego podsumowania. Zacznę od sprawy może przyziemnej, ale sądzę, że bardzo istotnej dla wielu użytkowników. Doprowadziliśmy w zasadzie do końca zmiany techniczne, które planowaliśmy. Wśród nich warto wspomnieć zwłaszcza jedną: pojawiła się możliwość łatwego i sprawnego dodawania zdjęć do postów. Z tego co obserwuję i co pisało mi kilka osób, jest to bardzo przydatne i poprawiło funkcjonalność forum. Zimą i wczesną wiosną przeprowadziliśmy także szereg innych zmian organizacyjnych i technicznych. Od strony technicznej zajmował się tym SeeM, któremu chciałbym w tym miejscu szczególnie podziękować. Od strony organizacyjnej moderatorzy, którym również dziękuję. Nie wszystko co sobie założyliśmy udało się zrobić, ale tak to zwykle bywa. Mam nadzieję, że niedługo wrócimy do niektórych spraw. Mam tu na myśli zwłaszcza inicjatywę dotyczącą artykułów o grach bitewnych i szeroko rozumianym wargamingu, której pomysłodawcą był Torgill, a która pojawiła się kilka miesięcy temu. Od strony technicznej także pewne rzeczy chciałbym jeszcze wprowadzić, ale bardziej są to udogodnienia dla administratorów i ewentualnie moderatorów niż dla użytkowników.

Trochę zajmowałem się w ciągu ostatniego roku z pomocą kilku osób, głównie SPIDIvonMARDERA, Silvera i Niedziaka, stworzeniem i dodaniem nowych zdjęć do recenzji planszówek, które znajdują się na portalu. Wbrew pozorom jest to angażujące czasowo i wymagające zajęcie, jeśli chce się zrobić dobre jakościowo zdjęcia, ukazujące szczegółowo jak dana gra wygląda, zwłaszcza przedstawiające rozstawienie początkowe. Przy okazji dokonałem przeglądu szeregu starszych recenzji, które jak czyta się je po latach, na ogół wcale się nie zestarzały. Tym niemniej zwłaszcza od strony wizualnej nieraz wymagają zmian. Wiąże się to także z tym, że technika i nasze umiejętności od tamtych czasów rozwinęły się. Wraz z obszerną, długo przygotowywaną przeze mnie recenzją „Mławy 1939” wyd. Dragon, udało się też doprowadzić do końca recenzowanie na portalu gier Dragona i Mirage. Dzięki temu mamy recenzje wszystkich gier tych wydawnictw (przynajmniej jeśli chodzi o gry wydane w pudełkach) i często są to jedyne recenzje tych gier dostępne w sieci. Zdajemy sobie sprawę, że poza nami mało kto jest w stanie rzetelnie się tym zająć. Niektóre z dotychczasowych recenzji tych tytułów zamierzam rozwinąć bądź wzbogacić, więc będzie się tu jeszcze działo. Zamierzamy się też zająć niektórymi dodatkami i grami wydanymi w czasopismach „Dragon” i „Dragon Hobby”, jak „Wybrzeże 1939” czy „Narwik”. Zasadniczo udało nam się jednak doprowadzić do końca recenzowanie gier Dragona i Mirage. Niezależnie od tego recenzujemy także zupełnie nowe tytuły, zamieszczamy również relacje z rozgrywek i inne materiały, choć z uwagi na wspomniane działania w ostatnim okresie chwilowo zeszło to na dalszy plan.

Rzeczą widoczną w ciągu ostatniego roku, z której bardzo się cieszę, jest pojawianie się na forum coraz większej liczby projektów autorskich planszówek. Są one coraz lepsze i coraz ciekawsze. Pojawiają się też zupełnie nowe osoby, które usiłują w tej mierze coś wnieść do naszej społeczności. Coraz więcej z tych projektów ma szansę na wydanie. Sam również mam nadzieję, że uda mi się tutaj wnieść coś nowego w postaci przygotowywanej gry o bitwie pod Olszynką Grochowską. Jeśli będziemy tylko mogli jakoś wesprzeć autorów, zawsze jestem otwarty na wszelkie propozycje i inicjatywy. Gdyby nie udało się wydać gry, zawsze można zamieścić ją w wersji print & play do ściągnięcia na naszym portalu. Dla mnie to powrót do korzeni, bo jednym z powodów powołania forum w przeszłości było to, że nie mieliśmy w sieci miejsca do dyskusji, gdzie można by spokojnie porozmawiać o różnych projektach autorskich i dzielić się nimi, a także dyskutować o modyfikacjach zasad gier. Bardzo wartościową rzeczą są niektóre dyskusje o modyfikacjach zasad gier, zwłaszcza ostatnio dyskusja o grze „Zeeland” wyd. Taktyka i Strategia, gdzie dyskutanci doszli do całkowicie nowych rozwiązań i zweryfikowali wiele danych historyczno-wojskowych znajdujących się w tym tytule, najczęściej zupełnie błędnych, tak że gdyby to wszystko zebrać razem, można by śmiało stworzyć w oparciu o to co zostało napisane w tym wątku zupełnie nową grę, zdecydowanie lepszą od oryginału. Pojawiają się również na forum ciekawe dyskusje stricte historyczne.

Kontynuujemy z powodzeniem dotychczasowe inicjatywy wargamingowo-historyczne. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się niewątpliwie Konkurs Modelarski Forum Strategie. W ciągu ostatniego roku działalności odbyły się dwie edycje konkursu. Każdą z nich uważam za sukces. Ostatnia, dwudziesta jest jubileuszowa, bo zarazem mija 10 lat odkąd organizujemy ten konkurs. Miło się patrzy jak przez lata ze skromnej inicjatywy kilku osób rozrastał się on do tego co mamy obecnie. W ciągu ostatnich dwóch edycji przybyło uczestników, pojawiły się zupełnie nowe, a przy tym świetnie malujące osoby, które jak mogę sądzić po komentarzach na forum, dobrze się u nas zaaklimatyzowały. W ciągu tego roku do grona sponsorów dołączył Walord Games, jedna z wiodących firm wargamingowych na świecie, co niewątpliwie także wpłynęło na wzrost zainteresowania konkursem. Mam nadzieję, że w najbliższym roku uda nam się nawiązać współpracę z Osprey’em, który przed kilkoma laty za pośrednictwem księgarni Wojenna wspierał konkurs. Sponsorowane przez niego podręczniki bitewne do różnych systemów były przez długi czas jednymi z najbardziej pożądanych nagród. Sam konkurs przechodzi też z edycji na edycję różne zmiany organizacyjne, co było nieuniknione, ostatnio choćby z uwagi na jego rozrost ilościowy.

Pandemia najbardziej uderzyła w konwenty, kluby i ograniczyła możliwość organizowania spotkań i eventów. Ostatnio wszystko wróciło trochę do życia, chociaż restrykcje nadal obowiązują i nie wiadomo co będzie dalej. Tym niemniej bardzo się cieszę, że w lecie tego roku odbyły się XVII Galicyjskie Manewry Strategów, na których miałem przyjemność gościć. Impreza, jak zawsze, wypadła świetnie. Przez chwilę mogliśmy poczuć, że nie ma pandemii. Za to szczególne podziękowania na ręce Dbj jako organizatora. Przed nami rozpoczynające się jutro XV Pola Chwały, dużo większa impreza, odbywająca się dzięki determinacji władz samorządowych i organizatorów, mimo różnych problemów, jakie niesie ze sobą w obecnej sytuacji organizacja takiego przedsięwzięcia. Pola Chwały obchodzą w tym roku 15-lecie, chociaż z powodu pandemii jubileusz przesunął się o jeden rok. Do tej pory zawsze świętowaliśmy razem kolejne rocznice założenia forum i kolejne edycje imprezy. Począwszy od tego roku rozejdą się one. Wszystko wskazuje na to, że uda nam się spotkać na Polach Chwały w dość szerokim gronie. Wieczorem będzie więc także okazja wychylić kieliszek wina z okazji kolejnej rocznicy działalności forum. Nierozwiązana i na chwilę obecną problematyczna pozostaje kwestia organizacji imprez, które do tej pory odbywały się w klubie Agresor – Strategosa i Gladiusa, a także okolicznościowego Memoriału Tomasza Bulzackiego, jak również reaktywacji działalności samego klubu. Zobaczymy jak sytuacja będzie się rozwijać i w zależności od tego będę podejmował decyzje. W przypadku Gladiusa poczyniliśmy już pewne starania by zorganizować kolejną edycję. Jeśli nie uda się w dotychczasowym miejscu, będziemy próbować zrobić go w innej lokalizacji.

Ostatnia rzecz, o której chciałem wspomnieć, to współpraca z wydawnictwami książek historycznych. Konkursy Bellony w ciągu ostatniego roku na stałe zadomowiły się na forum i zyskały spore zainteresowanie również poza nim. Książki Bellony pojawiają się też jako nagrody w Konkursie Modelarskim Forum Strategie i będą pojawiać się przy innych okazjach. Zastąpiły one konkursy jakie dawniej sponsorowały wydawnictwo Erica, Osprey i inni. Recenzujemy także coraz więcej książek różnych wydawnictw, więc czasem nie nadążamy, mimo iż zajmuje się tym kilka osób. Mam nadzieję, że grono recenzentów w najbliższym roku poszerzy się. Gdyby ktoś czuł w sobie wenę albo chciałby spróbować – zapraszamy. Podobnie rzecz się ma w przypadku artykułów o tematyce historycznej. Wreszcie na koniec wspomnę o udanej współpracy z kanałem Hexmagazine. Jesteśmy otwarci na nowe formy przekazu w postaci filmów na You Tube i wierzę, że Heksmagazynek, przynajmniej jeśli chodzi o planszówki, z powodzeniem zagospodaruje ten obszar.

Jak co roku, nie o wszystkim udało mi się zapewne napisać, bo na forum przez ten czas wiele różnych rzeczy się działo. Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał mi za złe, jeśli coś istotnego z jego punktu widzenia pominąłem. Jednocześnie nie chcę się nazbyt obszernie rozpisywać, stąd skupiam się tylko na kilku najważniejszych rysach naszej działalności, oczywiście z mojej perspektywy. Ostatnia rzecz, o której wspomnę, to bardzo mnie cieszy, że dołączają do nas nowe osoby, nawet jeśli niezbyt często się odzywają. Widać to również na konwentach, gdzie poznałem w tym roku kilku zupełnie nowych, a zarazem doświadczonych graczy.

Dziękuję za ten rok działalności i mam nadzieję, że za rok spotkamy się wszyscy w dobrej formie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”