Mr Madison War (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Mr Madison War (GMT)

Post autor: Teufel »

Wojna 1812r. Amerykanów z Brytyjczykami nad Wielkimi Jeziorami.
System CDG, szkoda tylko, patrząc na mapę, że nie można będzie powalczyć na obszarze południa, którą to kampanię świetnie opisał R. Kłosowicz w "Orleanie 1815".

http://www.gmtgames.com/p-348-mr-madisons-war.aspx
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Mr Madison War (GMT)

Post autor: Raleen »

Zastanawiające są wywody autora w czymś przypominającym wywiad - na tej zlinkowanej stronie, na temat tego jak system card driven będzie działał w jego grze. Planuje on m.in. dawanie od razu punktów zwycięstwa za zagranie karty jako wydarzenie. Ma to być alternatywa dla zagrywania ich jako punktów operacyjnych. Przyznam, że nie przepadam za takimi rozwiązaniami. Podobała mi się pod tym względem gra Red Russia - że uniezależniała ruchy wojsk od zagrywania kart. Jakoś bardziej popieram ten kierunek, chociaż dużo zależy jeszcze od skali.

Z innych rzeczy, autor wspomina o zindywidualizowanych dowódcach. Dalej jest tam też coś o poczuciu misji edukacyjnej :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Arteusz
Praetor
Posty: 3144
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 16:17
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Re: Mr Madison War (GMT)

Post autor: Arteusz »

Dużo porównań do Washinton's War. Jak dla mnie to dobrze. A i konflikt ciekawy.
Moje gry
Szlachectwa nie nabiera się przez urodzenie, ale przez czyny.
"Moim obowiązkiem, jako patrioty, nie jest umrzeć za swój kraj, ale sprawić, żeby wróg oddał życie za własny".
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Mr Madison War (GMT)

Post autor: Wilk »

Jakoś ucichło, a tu w międzyczasie gra przeszła przez P500 i jest już sporo zamówień (prawie 700) - jest już także finalna mapa: http://pics44.de/img/i/d/g/8aydlqan.jpg, ja pewnie odpuszczę, ale zagrałbym chętnie, bo konflikt ciekawy.
Mnie rozwiązania typu "zagraj kartę, dostań VP" aż tak nie rażą i kojarzą się głównie z Twilight Struggle - dla mnie zazwyczaj świadczą one o próbach "modelowania" przez autora ciągu wydarzeń zachodzących w grze tak, aby jak najbardziej przypominał on wydarzenia historyczne.
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Mr Madison War (GMT)

Post autor: ChevalierVernix »

Mapa wygląda nieźle. Washington's War była świetną, nieskomplikowaną grą i od samego początku, kiedy MMW dostała się do P500, wygląda mi na to, że z nią może być podobnie :P
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Mr Madison War (GMT)

Post autor: Samuel »

Hm, czy ktoś ma jakieś wiadomości o tym tytule - dobre lub złe?
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Mr Madison War (GMT)

Post autor: adalbert »

Ostatnio zagrałem kilka razy, choć za każdym razem z jakimiś drobnymi potknięciami w szczegółach, jeżeli chodzi o przepisy.
Moim zdaniem to bardzo solidna gra, takie klasyczne CDG. Ciekawym rozwiązaniem są osobne talie dla poszczególnych lat - 1812, 1813 i 1814. Nieźle pomyślane są też początek (pewne ograniczenia do czasu wyjścia karty Declaration of War) i koniec gry (powiązany z kartą Treaty of Ghent).
Jeżeli chodzi o przebieg zmagań, to jakiś spektakularny blitzkrieg jest tu mało prawdopodobny. Trzeba cierpliwie nękać przeciwnika, powalczyć o kontrolę nad jeziorami, no i koniecznie dbać o zaopatrzenie, czyhając na możliwość odcięcia przeciwnika. Odnośnie do kart, które można zagrać na punkty zwycięstwa - jest ich dość sporo i zazwyczaj każdy z graczy zagra ich w ten sposób mniej lub więcej. Mają one walor edukacyjny, ponieważ zawierają opis jakiegoś historycznego wydarzenia. Raczej nie przesądzają o zwycięstwie, ponieważ tak naprawdę w ogóle niełatwo jest osiągnąć coś więcej niż moral victory (poziomy zwycięstw zależą od przewagi w PZ).
Wydaje mi się, że na słabym drafcie szczególnie może ucierpieć gracz kierujący Amerykanami, ponieważ ich dowódcy wymagają generalnie kart wyższej wartości do aktywowania.
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Mr Madison War (GMT)

Post autor: adalbert »

Ostatnia gra potoczyła się bardzo ciekawie. Kiedy w 1813 r. udało mi się zdemolować brytyjską flotę na jeziorze Erie i zaraz potem zmusić do poddania duży garnizon fortu Malden (wraz z kadrą oficerską) myślałem, że dalsza gra toczy się jedynie o rozmiar mojego zwycięstwa. Tymczasem przeciwnik konsekwentnie realizował forsowaną od początku gry ofensywę na Albany, a ja za nic nie potrafiłem go odrzucić, pomimo zaangażowania bardzo znacznych sił. Ostatecznie miasto zostało zajęte (+12 punktów), na moment odzyskane i znów - tym razem ostatecznie - utracone. Brytyjczycy zasłużenie zostali moralnymi zwycięzcami wojny (jakieś +4 punkty).
kret1975
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: wtorek, 27 sierpnia 2019, 19:57
Lokalizacja: Poznań okolice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Mr Madison War (GMT)

Post autor: kret1975 »

Odświeżam wątek, grę nabyłem w Fort Gier i mam zamiar ją ograć. Czy ktoś z Poznania moze grał w tą grę. Jakies doświadczenia opinie? Wygląda solidnie, opinie dobre w sieci....
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”