Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest piątek, 14 grudnia 2018, 10:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Commands and Colors: Napoleonics (GMT)
PostNapisane: czwartek, 24 sierpnia 2017, 10:22 
Carabinier

Witam czy ktoś jeszcze w to grywa? Napoleona nabyłem aby powoli wciągać synów (7 i 9) w świat planszówek i zaczyna się to udawać :) Gra jest bdb do tego celu, wręcz nawet nieco za trudna jak dla planszowego nowicjusza! Tak sobie myślę, że kiedy opanujemy juz wszystkie zasady i ogramy scenariusze to czy warto dukupic jakiś dodatek z armią jeśli tak to jaki?

PostNapisane: czwartek, 24 sierpnia 2017, 10:36 
Colonel Général

Jak najbardziej grywają. Na najbliższych Polach Chwały kolega Leliwa szykuje nawet większą rozgrywkę:
viewtopic.php?f=191&t=16729&start=15
Będzie trochę młodzieży (takiej młodszej, dopiero poznającej planszówki), to pewnie ją zaangażujemy.

Gdybyś miał ochotę się wybrać, to oczywiście zapraszamy.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: czwartek, 24 sierpnia 2017, 10:40 
General

kolosm napisał(a):
Witam czy ktoś jeszcze w to grywa? Napoleona nabyłem aby powoli wciągać synów (7 i 9) w świat planszówek i zaczyna się to udawać :) Gra jest bdb do tego celu, wręcz nawet nieco za trudna jak dla planszowego nowicjusza! Tak sobie myślę, że kiedy opanujemy juz wszystkie zasady i ogramy scenariusze to czy warto dukupic jakiś dodatek z armią jeśli tak to jaki?

To zależy. Tak naprawdę według mnie zbieranie wszystkich dodatków to wtopienie sporej ilości pieniędzy, bo gry serii CC tanie nie są. Wydaje mi się, że lepiej oswoić synów z podstawką; potem dokupić coś o równie prostych zasadach - np. Manouvre i stopniowo zwiększać stopień trudności. Może się np. okazać, że stare (i nie wiem czy dostępne nawet z drugiej ręki) Wojny Napoleońskie Dragona też byłyby fajne bo gra była stosunkowo prosta a równocześnie dawała dobre wprowadzenie w świat typowych heksówek.

PostNapisane: czwartek, 24 sierpnia 2017, 15:23 
Carabinier

Co do PCH to fakt, planów brak więc czemu nie? :) Jeszcze do przemyślenia!
Odnośnie dodatków to faktycznie, można by jednak zamiast nich powoli zbierać również w miarę proste gry i poszerzać zakres grania :) Te Wojny Napoleońskie już od dawna mi chodzą po głowie, szukam ich w całym necie ale dostępność znikoma :( Nawet tu na forum podpytuję osoby, które w to grywały ale na razie bez rezultatów :/
Dzięki za szybki odzew.

PostNapisane: czwartek, 14 grudnia 2017, 18:49 
Carabinier

Czy jest możliwość zdobycia do Commands and Colore instrukcji po polsku i w jaki sposób?

PostNapisane: środa, 20 grudnia 2017, 12:00 
Général de Division Commandant de place

Zajrzyj na BGG, może coś będzie. Ja na pewno nie tłumaczyłem.

PostNapisane: czwartek, 21 grudnia 2017, 17:49 
Adjudant

Tłumaczenie CCN jest na Games Fanatic.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=10740

Ja przetłumaczyłem ponadto karty zwykle i taktyki z dodatku Generals, Marshals, Tacticians. W formie wkładek do koszulek.

PostNapisane: niedziela, 14 stycznia 2018, 15:27 
Carabinier

Dzięki za informacje.
A przy okazji poszukuje drewnianych kości do Commands & Colors Napoleonics czy ktoś wie gdzie takowe można nabyć?

PostNapisane: wtorek, 16 stycznia 2018, 11:56 
Tambour

Po co Ci akurat drewniane? Zakupiłem plastikowe (czy raczej zwykłe, bo nie wiem czy kości są robione konkretnie z plastiku) o pustych ściankach, na których można nalepić wydrukowane oznaczenia.

PostNapisane: środa, 17 stycznia 2018, 18:28 
Carabinier

Chodzi mi o gotowe kości do tej gry bo na pewno mają większą wytrzymałość, a rzeczywiście plastikowe też mogą być.

PostNapisane: środa, 7 lutego 2018, 21:33 
Capitaine-Adjudant-Major

Podstawkę i jaki dodatek wziąć? Ew. dwa dodatki?
Od razu mówię, że kampanie w Hiszpanii uważam za front trzeciorzędny i jeśli już to bym chciał grać klasyczne scenariusze, z Rosję i Austrią.

No i w sumie sobie odpowiedziałem.

A czy są jakieś scenariusze 1813-1814?

PostNapisane: czwartek, 8 marca 2018, 12:41 
Général de Division Commandant de place

Z lat 1813-1814 cała masa. Najwięcej chyba w pruskim dodatku i w 5 rozszerzeniu. Choć są i u Moskali.

http://www.commandsandcolors.net

3 u Moskali z 1814
5 u Prusaków
12 z 5 rozszerzenia (9 z kampanii 1813)
Epickie Mockern i Laon
Tyle oficjalne
Poza tym 10 Brada Hursta (z czego aż 5 o Lutzen - wszystkie o kampanii letnio-jesiennej 1813)
5 Michaela Dippela z czego La Grande Battle - Laon.
razem 37 z czego 2 epickie i 1 LGB
A to tylko niemiecko-francuski teatr działań. Bo są jeszcze działania na froncie hiszpańsko-francuskim. A te mamy zarówno w podstawce jak i w 5 rozszerzeniu.

Jak chcesz grać bitwy z kampanii 1813 roku w Niemczech to zestaw minimalny to: Podstawka, Moskale, Austriacy, Prusacy, 5 rozszerzenie Marszałkowie, Generałowie i Taktycy. Bez Epic i Spaniardów. Oczywiście, jeśli nie interesują cie epickie starcia.

Od biedy można też grać bez piątego dodatku (pobierając ze strony scenariusze "piątki") ale wtedy masz tylko talie podstawową, która jest uboższa i nie masz kart taktycznych.

PostNapisane: piątek, 26 października 2018, 16:07 
Caporal-Fourrier

Tak czytam i czytam (naszła mnie ochota na coś XIX w) i opinia Neobergera bardzo mnie przekonuje do tej gry.
Proste zasady mogą pozwalać na przedstawienie wielu aspektów i to wcale nie powinno ich dyskwalifikować.

Aby to jakoś uzasadnić posłużę się przykładem gier Dywizjon 303 i Eskadra 111 wydanych przez IPN. Proste zasady, ale oddają bardzo wiele - prędkość można zamienić na siłę ataku, dzięki prędkości można założyć, że masz przewagę wysokości, zaskoczenia od słońca itp.
Fakt, gry te po iluś partiach przypominają grę w kółko i krzyżyk, ale wcale nie dlatego, że są takie proste, ale dlatego że plansza jest taka mała - parę sztuk i rodzajów jednostek więcej dobrze by tej grze zrobiło, ale nie byłaby już dla dzieci.
Zwracam uwagę, że nie dla dzieci, które grają z ojcami, ale dla dzieci w szkołach, które uczą się historii i niekoniecznie ją lubią (a tak może polubią).

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 88 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]