Parę uwag do "The U.S. Civil War"

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Parę uwag do "The U.S. Civil War"

Post autor: Neoberger »

Wydzielone z: viewtopic.php?f=10&t=13277&p=413672#p413672
mk20336 pisze: wtorek, 7 lutego 2023, 15:39 First Look at The U.S. Civil War - a wargame by Mark Simonitch

Dzisiaj przyjrzymy się grze Marka Simonitcha - The U.S. Civil War. Mamy tu okazję rozegrać cały ten krwawy konflikt w trybie kampanii lub pojedynczych scenariuszy. Zapraszam do materiału!

LINK: First Look at The U.S. Civil War - a wargame by Mark Simonitch

Obrazek
Jest tylko jeden człowiek, który ma prawo wypowiadać się o tej grze. To Piotr.
Polski bohater, któremu świat zawdzięcza 2 i 3 edycję przepisów.
Tylko on zna tę grę jak nikt.
Kocha ją i zna prawie wszystkie zagrania.

Tak, że poczułem jakby ktoś próbował wejść do świątyni jerozolimskiej nie będąc kapłanem.
Rozumiem, że Piotr nie ma kanału, ale...
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: The U.S. Civil War (GMT)

Post autor: Raleen »

Ja znam co najmniej kilku graczy, m.in. z południowej Polski, którzy dobrze grają w tę grę, tak że nie opowiadajmy takich rzeczy, bo dla osób z zewnątrz wygląda to pretensjonalnie, a nawet śmiesznie, chyba że z założenia Twoja wypowiedź miała mieć charakter kabaretowy :). Kilka razy zdarzyło mi się np. spotkać graczy znakomicie grających w moją grę, których nie ma na żadnych forach i w ogóle nie są bohaterami mediów społecznościowych. To uczy pokory i właściwego podejścia. Michał ma takie samo prawo jak inni wypowiadać się o grze i komentować rozwiązania w niej zawarte. Tak samo inni piszący tutaj.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: The U.S. Civil War (GMT)

Post autor: Neoberger »

Raleen --> pamiętaj, balon! Wentyl. Takie tam! ;)

Chciałem tylko zauważyć, że moja wypowiedź nie miała na celu podważenie kompetencji kogokolwiek. A na pewno nie Michała, który wie, że cenie jego zalew medialny. :D
Raczej chciałem boleśnie uwypuklić fakt, że Polacy mają swój udział nie tylko w omawianiu czy tworzeniu gier, ale i ich poprawianiu.
Swego czasu Mister A.Rake doprowadził do zmian w przepisach Stalin's War. Nieco tylko pomogło to tej słabej grze.
A teraz Piotr, który zmiażdżył Simonitcha spowodował nie tylko 2, ale i 3 edycję przepisów, gdzie autor zmienił każdy drobiazg, który wykorzystał Piotr by zrobić z tej gry II wojenny blitzkrieg. :lol:
To duma.
I nie sądzę by ktokolwiek w wiedzy o tej grze dorównał Piotrowi. Tyle.

A to, że z moich znajomych jako jedyny zakończył Verdun Steel Inferno po 2 etapie zaganiając przeciwnika do rogu planszy pominę milczeniem.
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: The U.S. Civil War (GMT)

Post autor: Raleen »

Berger, rozumiem, że jako znajomy kolegi Piotra, który z nim grywa, jesteś z tego bardzo dumny, i dlatego postanowiłeś go pochwalić :D . O tym, że wielu polskich graczy bierze udział w różnych aktywnościach związanych z grami wojennymi, nie musisz mnie przekonywać. W końcu prowadząc to forum i portal tyle lat nieustannie się z tym stykam. Poprawianie gier jest jedną z najczęstszych i najbardziej podstawowych. Sam od tego zaczynałem przed około 20 laty. Później poszedłem dalej... Natomiast z innych aktywności, choćby teraz tak się składa, że właśnie trwają prace nad dwoma kolejnymi tłumaczeniami instrukcji na portal, a biorąc pod uwagę ile ich zamieściliśmy w zeszłym roku, pobiliśmy chyba wszelkie rekordy. Oczywiście zasługa w tym głównie tych, którzy je robili. Ile dobrych rzeczy choćby Silver zrobił na przestrzeni lat, albo kiedyś Arteusz. Znakomici gracze. Ten ostatni zwłaszcza jeśli chodzi o tematy amerykańskie, szczególnie wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, ale i secesyjna. Zresztą z wykształcenia jest historykiem i trochę siedział w temacie, więc byłby tutaj nieoceniony. Szkoda, że nie ma czasu. O tym ilu jest u nas na forum autorów różnych tytułów i innych projektów (wydanych i nie), nawet nie wspominam. Długo by tak można... Natomiast przyznam, że nie przyszło mi do głowy zachwalać ich w taki sposób i w takiej formie jak Ty to robisz, zresztą nie wiem czy niektórzy by sobie życzyli :D .

Na chwalenie się swoimi (i ewentualnie swoich kolegów) przewagami i innymi sukcesami w grach muszę założyć osobny wątek :). Tutaj wolałbym, aby dyskusja koncentrowała się jednak na tytułowej grze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: The U.S. Civil War (GMT)

Post autor: Neoberger »

Wiesz, Piotr mnie przekonał do drugiego wydania, bo na grę z różnych powodów nie chciałem patrzeć.

A film o rozpakowaniu gry chyba nie jest jakimś zachwycającym tematem, szczególnie przy grze mającej już trochę, żeby nie można było ożywić wątku o najlepszej grze o ACW, właśnie po poprawkach. :ugeek:
Berger
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 780
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 69 times
Been thanked: 430 times
Kontakt:

Re: The U.S. Civil War (GMT)

Post autor: mk20336 »

Neoberger pisze: wtorek, 7 lutego 2023, 21:00 ...
Chciałem tylko zauważyć, że moja wypowiedź nie miała na celu podważenie kompetencji kogokolwiek. A na pewno nie Michała, który wie, że cenie jego zalew medialny. :D
...
Strasznie mi się spodobało stwierdzenia "zalew medialny" :lol:
Nie przeczę, pisanie to mój sposób na odpoczynek :)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: The U.S. Civil War (GMT)

Post autor: Neoberger »

Michał --> trzymaj się i zalewaj dalej! :D
Tak jak chwalę nie powiem kogo (bo sobie przypomniałem czemu nie wolno go wspominać :lol: ) tak ciebie trzeba chwalić bo jesteś cytowany i wstawiany na międzynarodowych stronach.
Polska!
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: The U.S. Civil War (GMT)

Post autor: Raleen »

Neoberger pisze: piątek, 10 lutego 2023, 23:42 Michał --> trzymaj się i zalewaj dalej! :D
Tak jak chwalę nie powiem kogo (bo sobie przypomniałem czemu nie wolno go wspominać :lol: ) tak ciebie trzeba chwalić bo jesteś cytowany i wstawiany na międzynarodowych stronach.
Polska!
Ależ nie ma problemu z chwaleniem czy wspominaniem innych i chwaleniem się na tym forum różnymi własnymi osiągnięciami :). Natomiast jako administrator, ze zrozumiałych względów, wolałbym by nie przybierało to takich form, że może odstraszać innych od pisania tutaj.

Swoją drogą, zajrzałem sobie na stronę GMT Games, gdzie są materiały o tej grze:
https://www.gmtgames.com/p-729-the-us-c ... nting.aspx
Najpierw zasady 3 edycji Living Rules. Nie ma tam nic o koledze Piotrze i jego wkładzie w nową edycję gry.
Patrzę do erraty - też nic nie ma.
Dalej jest Update Kit z 2021 roku, zawierający 4 różne pliki (nową edycję zasad, zaawansowane zasady do działań morskich, zmienione żetony, zmienione tabele). Tam również nie ma żadnej, nawet najmniejszej wzmianki o koledze, a są tam "Credits" aktualne na 2021 rok.
Zajrzałem do innych plików do tej gry dostępnych na stronie GMT Games (Player Aid Cards, Advanced Naval Rules i do FAQ, który nie otwiera się) i także nic nie ma.
Są jeszcze dwa tłumaczenia (na hiszpański i na japoński). W tłumaczeniu na hiszpański tłumacz zamieścił rubrykę "Credits" (tę na 2021 rok) i dopisał się na końcu. W tłumaczeniu na japoński też ta rubryka występuje. Czy tłumacz się podpisał, nie jestem w stanie stwierdzić, bo trudno się w ich "krzaczkach" zorientować.

Zajrzałem na BGG, gdzie jak każda gra, tak i ta ma rubrykę "Credits":
https://boardgamegeek.com/boardgame/162 ... ar/credits
Tutaj również nic nie ma.

Reasumując, albo kolega Piotr nie zadbał o to, albo mało jego wkład cenią, albo ten wkład nie był tak znaczący, jak to przedstawiłeś. Zamiast snuć tutaj opowieści o tym jakim wielkim znawcą tej gry jest i jaki wkład wniósł w jej nowe edycje oraz obsobaczać innych, przede wszystkim powinniście zadbać o to by pojawiła się jakakolwiek wzmianka o tym w instrukcji gry.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: The U.S. Civil War (GMT)

Post autor: Neoberger »

Raleen --> Ale mnie ubawiłeś na weekend.
Wszyscy wiemy, że Piotr rozwalał każdego autora w jego gry na AgroWarze.
Tak samo było z Simonitchem.
Wszystkie elementy, które Piotr wykorzystał w grze i zrobił z niej Blitzkrieg zostały poprawione.
A potem jeszcze przycięte wszystkie ostatnie przepisy, które się autorowi przypomniały.
Taka jest relacja Piotra i ja mu wierzę, bo jak mu streszczałem zmiany 3 edycji to zaczął mówić co jeszcze może być zmienione i było.
Co do reszty nie komentuję bo bywam złośliwy a to świetny temat by dokopać.
Dla mnie temat zamknięty.
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: The U.S. Civil War (GMT)

Post autor: Raleen »

Neoberger pisze: sobota, 11 lutego 2023, 11:07 Raleen --> Ale mnie ubawiłeś na weekend.
Wszyscy wiemy, że Piotr rozwalał każdego autora w jego gry na AgroWarze.
Tak samo było z Simonitchem.
Wszystkie elementy, które Piotr wykorzystał w grze i zrobił z niej Blitzkrieg zostały poprawione.
A potem jeszcze przycięte wszystkie ostatnie przepisy, które się autorowi przypomniały.
Taka jest relacja Piotra i ja mu wierzę, bo jak mu streszczałem zmiany 3 edycji to zaczął mówić co jeszcze może być zmienione i było.
Co do reszty nie komentuję bo bywam złośliwy a to świetny temat by dokopać.
Dla mnie temat zamknięty.
Berger, co do rozbawienia, to z wzajemnością.
Po pierwsze nie bardzo wiem kto to są "wszyscy".
Po drugie mnie w żadną grę nie rozwalał ani na AgroWarze ani nigdzie indziej, a już na pewno nie jako autora w moje gry :).
Ja tego o czym piszesz nie widziałem ani nie byłem na tym spotkaniu. Podobnie jak osoby nieinteresujące się wcześniej tą grą nie będą tego wiedziały, bo skąd mają wiedzieć?
Zresztą ja nie neguję jego zaangażowania w temacie, tylko poza niezbyt liczną grupką (z całym szacunkiem) nikt o tym nie wie, bo skąd ma wiedzieć?
Większość grających w tę grę to Amerykanie. Skąd oni mają to wiedzieć?
Skąd ma o tym wiedzieć przeciętny nabywca tej gry?
I skąd ma o tym wiedzieć Michał, który z tego co się orientuję (popraw mnie Michale jeśli się mylę) na tego typu imprezach nie bywał?
Ja piszę tak naprawdę w tym momencie o czym innym - że nie zadbaliście w ogóle o to by zostało to oficjalnie odnotowane, choćby w najmniejszym stopniu, albo w grę wchodzą dwa inne podane przeze mnie wyjaśnienia.
To trochę tak jak z Twoim "Grunwaldem 1410". Gdybym Ci nie powiedział kiedyś, że na BGG "Grunwald 1410" TiSu figuruje jako reedycja Twojej gry, to do tej pory by figurował.
I potem nie ma się co dziwić, że nowi gracze i ludzie, którzy nie siedzą w temacie, pytają się czy wydałeś nową wersję swojej gry u Zalewskiego.
To nie są teoretyczne rozważania, bo ja się z takimi pytaniami spotkałem.

Niedawno podczas kampanii prezydenckiej w Czechach po słynnej wypowiedzi Babisza na temat Polski i NATO, czeski minister spraw zagranicznych określił go jako "chaotnika". Myślę, że to słowo dobrze pasuje do Ciebie w kontekście Twoich ostatnich postów. Właściwie nie wiadomo o co Ci chodzi. Na początku, po tym jak Michał zlinkował materiał ze swojego bloga, atakujesz go pisząc, że poza kolegą Piotrem, to nikt nie powinien się na temat tej gry wypowiadać. Że Piotr to bohater, że on zna i kocha tę grę. O tym kapłanie już nie będę komentował... :D . Potem stopniowo okazywało się, że Michał nie jest wcale taki zły, a nawet jest całkiem dobry, zaś chodziło Ci głównie o pochwalenie kolegi Piotra, będącego Twoim współgraczem, jaki jest wspaniały i jak wielki wkład wniósł w nowe edycje tej gry. Niestety po sprawdzeniu wychodzi na to, że ani na stronie gry ani w żadnych oficjalnych materiałach z tym związanych nic o tym nie ma. Okazuje się, że nie jest to dla Ciebie żaden problem, bo "wszyscy" o tym wiedzą jaki był wkład Piotra i jak wspaniałym jest graczem. A ci "wszyscy" to głównie grupka osób, która była przed laty na jednej edycji wspomnianej przez Ciebie imprezy. Pomijam już fakt, że wiele postronnych osób czytających ten wątek zapewne nie wie nawet o którego Piotra chodzi, jako że jest to imię dość często spotykane wśród graczy wojennych (a nawet jak dowodzą statystyki jest to obecnie najpopularniejsze imię męskie w Polsce), ale może to i lepiej :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2514 times
Kontakt:

Re: Parę uwag do "The U.S. Civil War" i o tym komu wolno o niej pisać

Post autor: Raleen »

Pozwoliłem sobie wydzielić ten wątek jako, że nie dotyczy bezpośrednio gry jako takiej. Dwie uwagi ode mnie jako administratora:

1) Nie ma na tym forum miejsca na stwierdzenia tego typu, że komuś nie wolno wypowiadać się o danej grze, ponieważ jest jakiś inny mądrzejszy albo bardziej zasłużony gracz.

2) Jeśli ktoś wniósł istotny wkład w rozwój gry i chce na ten temat napisać, powinien skupić się na konkretach. Takie wypowiedzi, zwłaszcza omówienie zmian, jakie zaszły w zasadach, czy porównanie starej i nowej wersji, z pewnością będą interesujące dla graczy i są mile widziane.

Na tym kończymy, zamykam wątek.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zablokowany

Wróć do „XIX wiek”