Rok 1809. Raszyn

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: jacus1944 »

Obrazek


Obrazek

Kolejna próbka testowych żetonów.
Ostatnio zmieniony środa, 7 grudnia 2022, 01:52 przez jacus1944, łącznie zmieniany 2 razy.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: Ulysses »

jacus1944 pisze: wtorek, 31 sierpnia 2021, 13:35

Tak oto prezentuje się kirasjer, jednak takie plany miałem do wczoraj kiedy okazało się, że kilka drukarni poinformowało mnie, że nie "udźwigną" jakości takich grafik...dlatego mam ogromną prośbę, jeżeli znacie polską drukarnię, która jest w stanie wyprodukować sztance z żetonami 15 mm x 15 mm z 2 mm spadem i jakością ok. 600 dpi będę wdzięczny za namiary...

Zapytaj TiS. Ostatnio robili żetony do Stargard Solstice.
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: jacus1944 »

Ulysses pisze: wtorek, 31 sierpnia 2021, 16:17
Zapytaj TiS. Ostatnio robili żetony do Stargard Solstice.
Ulyssesie serdeczne dzięki za informację.
Ostatnio zmieniony środa, 7 grudnia 2022, 01:07 przez jacus1944, łącznie zmieniany 1 raz.
PzKpfw II

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: PzKpfw II »

Witold Janik pisze: poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 14:48 Gratuluję samozaparcia i trzymam kciuki ;)

- Raszynianin z urodzenia (przez 35 lat za oknami na stawy).

PS.
jacus1944 pisze: poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 14:37Książę Poniatowski będzie reprezentowany odrębnym żetonem, zresztą oddając historyczne wydarzenia otrzyma "specjalne" umiejętności.
Czy tak samo będzie z pułkownikiem Cyprianem Godebskim? ;)
Hej, witam w klubie, ja co prawda od 15 lat w Raszynie, od urodzenia na Grochowie, ale miło się dowiedzieć, że ktoś tu jeszcze gra :)
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: jacus1944 »

Obrazek

Kolejna próbka testowych żetonów.
Ostatnio zmieniony środa, 7 grudnia 2022, 01:55 przez jacus1944, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: jacus1944 »

Obrazek

Pierwszy wydruk próbny :-) Podobno przy sztancowaniu jednego arkusza nie sposób trafić precyzyjnie w linie cięcia i dlatego są one widoczne. Najważniejsze, że pomimo rozmiaru żetonów 15 x 15 mm grafiki reprezentują wysoką jakość, a przede wszystkim widoczne są detale i elementy umundurowania. Będziemy jeszcze pracować nad sztandarami i ich umiejscowieniem, żeby zmieścić trochę większe sylwetki kawalerzystów. Czekam jeszcze na próbniki z innych drukarni, więc liczę, że niebawem uda mi się domknąć te, nazwijmy szumnie, sprawy wydawnicze ;-)
Awatar użytkownika
malik
Caporal
Posty: 52
Rejestracja: sobota, 20 marca 2021, 19:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 40 times
Been thanked: 19 times

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: malik »

Nie ma sensu drukować linii cięcia kiedy całość idzie na sztancę. 😉
Trzymaj to tylko w pliku roboczym a do druku puszczaj bez tych linii.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
malik
Caporal
Posty: 52
Rejestracja: sobota, 20 marca 2021, 19:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 40 times
Been thanked: 19 times

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: malik »

Nawet jeśli Drukarnia mówi Ci ze zrobią z 1mm spadem to w składzie trzymaną się 2 i masz 1mm zapasu.
A co do samych grafik może więcej światłocienia - czarny cień - by nie były takie płaskie?
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: jacus1944 »

malik pisze: wtorek, 5 października 2021, 01:56 Nawet jeśli Drukarnia mówi Ci ze zrobią z 1mm spadem to w składzie trzymaną się 2 i masz 1mm zapasu.
A co do samych grafik może więcej światłocienia - czarny cień - by nie były takie płaskie?
Dzięki serdeczne za komentarz. Co do kwestii graficznych to nadal pracujemy nad finalną wersją.
Ostatnio zmieniony środa, 7 grudnia 2022, 01:10 przez jacus1944, łącznie zmieniany 1 raz.
Bukovsky
Appointé
Posty: 45
Rejestracja: środa, 9 lutego 2022, 11:57
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: Bukovsky »

Hej, te próbne wydruki to z tej drukarni gdzie TiS drukuje?
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: jacus1944 »

Próbne wydruki są wykonane właśnie w tej drukarni, natomiast z uwagi na użycie zwykłego kartonu nie zdecydowałem się na ich usługi. Znalazłem inną drukarnię i finał jest taki, że żetony odrobinę zmieniły charakter, ale z pewnością na plus. Będą oczywiście wyprodukowane na tekturze litej, można je będzie określić "pancernymi" :-) z uwagi na to, że zostałem wywołany do tablicy to skorzystam z okazji i poinformuje, że "problemy wydawnicze" szczęśliwie już za mną, projekt wchodzi w decydującą fazę, czego efektami niebawem się pochwalę...
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: cadrach »

Wyglada to świetnie, ale ciagle mało opowiedziałeś o zasadach. Jak skomplikowane będą? Ile może trwa rozgrywka? Czy na żetonach będą jakieś współczynniki, czy zamierzasz wykorzystać po prostu rozróżnienie na rodzaje broni i żetony w rozgrywce pozostaną takie, jakie pokazałeś na załączonych zdjęciach? Z góry dzięki za odpowiedzi :-)
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: jacus1944 »

cadrach pisze: poniedziałek, 21 lutego 2022, 13:55 Wyglada to świetnie, ale ciagle mało opowiedziałeś o zasadach. Jak skomplikowane będą? Ile może trwa rozgrywka? Czy na żetonach będą jakieś współczynniki, czy zamierzasz wykorzystać po prostu rozróżnienie na rodzaje broni i żetony w rozgrywce pozostaną takie, jakie pokazałeś na załączonych zdjęciach? Z góry dzięki za odpowiedzi :-)
Pełna zgoda co do skąpości informacji na temat mechaniki, ale założyłem sobie, że pokażę całość na pokazowych rozgrywkach kiedy będę mieć już przygotowane komponenty gry, żebyście również zobaczyli ich jakość itd. Jednocześnie dziękuję Ci za zainteresowanie :-)
Ale wracając do Twoich pytań to nie będzie żadnych współczynników na żetonach. Zawsze denerwowało mnie to, że jednym rzutem oka na planszę byłem w stanie oszacować słabsze zgrupowanie. U mnie każdy batalion będzie mieć kartę, którą w trakcie walki wręcz czy prowadzenia ognia będzie się jak gdyby zagrywać. Nie będzie również żetonów strat, a znowuż karty, które będzie się gromadzić z kartą batalionu. Dzięki temu nie będzie trzeba ciągle zaglądać pod żetony. Nie będzie praktycznie również żetonów pomocniczych określających stan spoistości oddziału, o tym będzie informować awers i rewers oraz inne znaczniki, które nie uprzykrzają życia jak te nakładane na żeton, aż w końcu nic nie widać i ciągle trzeba podnosić coś, przesuwać itd. To w kwestii bardziej technicznej.
Co do mechaniki gry to ogromne znaczenie będzie miało morale, walka na bagnety będzie rozstrzygająca, w rym sensie, że przegrany wycofa się w pełnym nieładzie, "plecami" do zwycięzcy, a oddział zwycięski również będzie ponosił straty w różnych zakresach. Trudno będzie skoordynować wspólny atak różnych batalionów, w szczególności w przypadku braku widoczności między nimi czy różnych poziomów spoistości szyku. Będzie też odrobinę zmian w stosunku do tego co znamy z innych systemów w kwestii ostrzału artyleryjskiego. Połowa korpusu nie przedefiluje przed Twoją baterią, a później odpalisz tak jak wroga bateria, stojąca na wzgórku i mająca cały czas "czyste" przedpole. Będą przepisy o odwodach, ale nie tylko tych strategicznych, ale również tym "taktycznym" w ramach pułku czy konkretnego zgrupowania. Rozważam również mechanizm oddający zmęczenie oddziałów oraz system wydawania rozkazów, który z jednej strony jest bardzo prosty, a z drugiej rozkazy nie są jawne dla przeciwnika.
To zaledwie kilka szczegółów, ale będę wdzięczny za jeszcze odrobinę cierpliwości kiedy pokażę już całość rozgrywki ze wszystkimi szczegółami na gotowej mapie, żetonach i kartach. Gdybyś miał kolejne pytania, pisz śmiało, będę opowiadał :-)
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: cadrach »

Dzięki za odpowiedź. Brzmi to interesująco. Chylę czoła, że próbujesz innego podejścia (brak współczynników, czy karty batalionów). Osobiście bardzo też doceniam chęć uprzątnięcia z planszy przeszkadzajek i usprawnienia rozgrywki pod względem technicznym (samego "interfejsu").

W jakiej mierze masz już opracowane zasady? Trzymam kciuki za wytrwałość, bo takie podróżowanie mniej znanymi ścieżkami to jednak rzecz dla wytrwałych.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Rok 1809. Raszyn

Post autor: jacus1944 »

Serdecznie Ci dziękuję za dobre słowo. Zasady są w zasadzie w całości opracowane, pozostaje kwestia dotestowania pewnych nieoczywistych rozwiązań, które mnie bardzo kuszą, ale które muszą działać maksymalnie precyzyjnie, żeby nie wydłużać i nie obciążać nadmiernie gry. Mapa będzie sztywna, składana, z angielska popularnie zwana mounted.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”