Freedom! (Phalanx)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Freedom! (Phalanx)

Post autor: Raleen »

Zapowiedź gry na Portalu Strategie i informacja o kampanii kickstarterowej:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=118
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Freedom! (Phalanx)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Grałem dwa razy z Leliwą i dwa razy przegrałem Turkami. Arcyfajna i klimatyczna gra o oblężeniach i szturmach greckiego miasta w czasie greckiej wojny o niepodległość.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Freedom! (Phalanx)

Post autor: Leliwa »

Turcy (i Egipcjanie) musza dobrze zrównoważyć wysiłek włożony w ostrzały i szturmy oraz w zaopatrzenie w pieniądze, amunicję i żywność.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Freedom! (Phalanx)

Post autor: Raleen »

Obserwowałem kiedyś na Polach Chwały jak Leliwa grał. Niestety zajęty byłem innymi rzeczami, a czasami żałuję, że się nie przyłączyłem.

Pytanie mam do Was, czy to jednak jest bardziej euro, czy "nasze" ;). Dostrzegacie tam to coś co czyni różnicę? ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Freedom! (Phalanx)

Post autor: Leo »

Ja grałem raz i nie dostrzegłem w tym tytule nic "eurowego" oprócz klocuszków. To rasowa gra wojenna - z dużą liczbą decyzji do podjęcia i z dużą liczbą walk rozstrzyganych rzutami kostką.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Freedom! (Phalanx)

Post autor: Raleen »

Ok, ale decyzje i rzuty kostką występują też w eurograch (chociaż te ostatnie mniej...). Raczej pytanie na ile występuje optymalizacja, w Waszej ocenie oczywiście.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Re: Freedom! (Phalanx)

Post autor: Leo »

Jak najbardziej. I jest też dużo historycznego chromu. Na pewno nie jest to gra o niczym.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Freedom! (Phalanx)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

To jest gra o oblężeniu i szturmach. Brakuje jedynie realnie oddanych (w sensie z imienia i nazwiska) jednostek, za to odniesienie historyczne mają karty, na których przedstawiono albo rzeczywiste wydarzenia albo różne postacie, także rzeczywiste..
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Freedom! (Phalanx)

Post autor: Leliwa »

Mimo, że informacja historyczna zawarta w grze jest uboga i skupia się raczej na kartach. Nie ma żadnego rysu historycznego, oprócz dosłownie kilku zdań wstępu. Zapewne ze względu na "rynkowe wymogi poprawności historycznej", czyli "żeby nie urazić nikogo" strony to nie Turcy Osmańscy a "Imperium", Egipcjanie to tylko "Sojusznicy", zaś Grecy to jedynie "Insurgenci". Nazwy te nasuwają mi taką myśl, że gdyby nie nazwa obleganego miasta i okolicznych miejscowości, oraz tytuły kart i króciutkie informacje na nich (1-2 zdania maleńką kursywą), to równie dobrze oblężenie mogłoby się toczyć w wymyślonym świecie, takim jak świat Gwiezdnych Wojen. Może i o to chodziło, żeby zachęcić klientelę nie-historyczną. To taka szpileczka, bo gra jako gra wojenna poza tym jest bardzo w porządku, jeśli nie liczyć niedoróbek na torach i przeszarżowania kolorystycznego mapy (co nieco psuje czytelność).
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
khomaniac
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 26 września 2020, 11:16
Been thanked: 1 time

Re: Freedom! (Phalanx)

Post autor: khomaniac »

Może nie wszyscy jeszcze wiedzą, ale Phalanx po zebraniu 250 zamówień wyda grę po polsku.
Obecnie brakuje 28.
https://sklep.phalanxgames.pl/freedom,3,1225,1242
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Freedom! (Phalanx)

Post autor: dbj »

Ja spokojnie czekam, aż się polska wersja pokaże. I zobaczymy czy w polskiej wersji będziemy mieli historyczne nazwy stron, czyli Imperium Osmańskie zamiast imperium i Greków zamiast insurgentów. A może jeszcze nazwa zostanie zmieniona na Missolungi? Wykrzyknik może zostać. A tak naprawdę to zobaczę na edycję instrukcji, bo jak ją tak skopią jak do polskiego Imperial Struggle, to wolę wersję anglosaską.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Freedom! (Phalanx)

Post autor: dbj »

Jest 250 zamówień, gra ukaże się w naszym języku. Jeszcze tylko dzisiaj można ją zamówić w przedsprzedażowej cenie.
https://sklep.phalanxgames.pl/freedom,3,1225,1242
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”