Longstreet Attacks: The Second Day at Gettysburg

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Longstreet Attacks: The Second Day at Gettysburg

Post autor: Ulysses »

Kolejna gra w systemie Blind Swords. Jeden mały scenariusz, dwa średnie (fragmenty dużego historycznego scenariusza) i dwa duże (w tym jeden alternatywny) fajnie, stopniowo wprowadzają w grę. Co ciekawe najbardziej mi się podobał scenariusz alternatywny, w którym Sickles nie przesunął się do przodu – kończy się on albo automatycznym zwycięstwem Konfederatów za zdobycie jednego z trzech określonych punktów lub zwycięstwem Unii po zakończeniu gry (w pozostałym scenariuszach liczone są punkty za teren, a w historycznym także za straty obu stron) – Konfederaci muszą atakować bardzo desperacko, cały czas ryzykując. Gra się sympatycznie, masa chromu. Duże znaczenie mają możliwości poszczególnych dowódców - Unii są słabsi, ale nie jest tak źle jak w At Any Cost. Także generalnie morale jednostek Unii jest mniejsze. Gra jest emocjonująca, wiele się dzieje, klimat jest rewelacyjny. Świetna mapa.
Minusy?
Brakuje mi chita „koordynacja”, który pozwoliłby (np. za ujemny modyfikator do aktywacji?) aktywować więcej niż jedną brygadę. Być może autor bał się, że dawałoby to zbyt dużą przewagę Konfederatom? Brakuje mi dwóch alternatywnych dużych scenariuszy – Longstreet nie wykonuje kontrmarszu i atak Konfederatów z manewrem oskrzydlających, z południa, dokoła Round Top (ten scenariusz mógłby być ciekawy, ale stawiałby Unię w bardzo trudnej sytuacji). Mam trochę wątpliwości, co do ceny. W Polsce ziplock kosztuje 209 zł, a AAC, w pudełku 179 - 189 zł. Longstreet Attacks ma trochę większe i grubsze żetony. Może po prostu GMT rozpuściło mnie tymi pudłami z kilkoma mapami :D
Podsumowując świetna gra i świetny system. Interesująca prostsza pułkowa alternatywa dla GBACW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”