Pax Pamir (Sierra Madre Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Pax Pamir

Post autor: maciunia »

Neoberger pisze:Ja sobie przy tej grze wyobrażam perskie dywany, popijam mocno posłodzoną i wielokrotnie przelaną herbatę i pławię się wyobrażając, że... mam z kim w to zagrać. :cry:
No właśnie, z kim w to grać? Dlatego nie kupiłem Porfiriany, bo czułem, że zawsze przegra z Sukcesorami, Strugglem, COINami, Światem Dysku, Bangiem i czym się tylko da.
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2096
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 122 times

Re: Pax Pamir

Post autor: Neoberger »

Jest już wersja 1.1 autora gry.
Można kupować karty od innych graczy. What? :shock:

https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... amir-rules
Berger
Awatar użytkownika
rzabcio
Caporal
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 2 czerwca 2012, 23:27
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pax Pamir

Post autor: rzabcio »

What? Ja widzę, że nie można. :)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2096
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 122 times

Re: Pax Pamir

Post autor: Neoberger »

Tacy studenci u mnie nie zaliczali.
Cost. The cost of a card depends on its current column in the Market. The leftmost column is free, the next column costs one rupee, then two, etc. Pay this cost by placing one rupee on each card in the same row to the left of the card you are purchasing. If purchasing a card from another player, the seller determines the card’s cost. The price is then paid directly to the seller.
bo
Deal-Making. Players may not freely exchange cards or rupees. However, players are free to make any deal during the game. Deals are non-binding.
Berger
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2423
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 52 times

Re: Pax Pamir

Post autor: Teufel »

Dziś z rzabciem i Marcinem zagraliśmy w Pax Pamir, podobno to dobry wstęp do gier systemu COIN. Gra mocno abstrakcyjna (6 kart każe nam wyobrażać sobie mapę środkowej Azji), aczkolwiek, po kilku rundach okazuje się, że bardzo szybko można wygrać dzięki badaniu stanu "mapy" i dostępnych kart lub przegrać, gdy nie pilnuje się innych graczy. Mimo prostoty jest sporo kombinowania. Polecam ;)
Legiony i ja mamy się dobrze.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2096
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 122 times

Re: Pax Pamir

Post autor: Neoberger »

Planszę do gry można dokupić samodzielnie albo na odwrocie planszy Pax Porfiriana nowa edycja.
Berger
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2096
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 122 times

Re: Pax Pamir

Post autor: Neoberger »

Dzisiaj zagraliśmy w 3 osoby.
Wygrało Imperium Afgańskie politycznie. Może dlatego, że jeden kolega się poddał z przepisami i grał z lekkim obrzydzeniem, a drugi jak zawsze miał entuzjazm do gry. :cry:

Tym niemniej próbowaliśmy używać przepisów 1.2 i okazało się, że w przypadku podatków autor nieźle pozmieniał. Czyżby gra się rozkraczała i ciągle trzeba coś zmieniać? :shock:

Tym niemniej gra bardzo dobra, ale wymagająca, posługująca się tak odmiennymi rozwiązaniami, że na początku głowa odpada. RAJ chyba nazywa to progiem wejścia. :)
Berger
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Pax Pamir

Post autor: clown »

Ja zagrałem raz i prawdę mówiąc nie wiedziałem co robić :? a jeszcze jak autor zmienia przepisy to w ogóle będzie kosmos.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
rzabcio
Caporal
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 2 czerwca 2012, 23:27
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pax Pamir

Post autor: rzabcio »

Szczerze mówiąc jestem zaskoczony, że komuś przeszkadza fakt, że gra ewoluuje. Przecież to o wiele lepsza droga niż autor zacietrzewiony w swoich jednych słusznych racjach. Poza tym bez przesady, przykładowo Phil Eklund zmienia zasady "High Frontiers" co pół roku. Tutaj jest to po prostu dostosowanie do wychodzącego na Essen dodatku "Khiber Knives". :)
BTW, świetna nazwa, co?
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2096
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 122 times

Re: Pax Pamir

Post autor: Neoberger »

Po prostu jak autor zmienia przepisy to oznacza, że mogą być w takim razie każde. Dowolne. Jakiekolwiek. Domowe. Dla mnie to jest plansza, żetony i dalej dowolność.
Ale przekonuje argument, że zmiana 1.2 jest pod dodatek.
Czyli mogę spokojnie grać w wersję 1.1, która zlikwidowała błędy i niedorzeczności. Bo na razie dodatku nie planuję.
Berger
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: Pax Pamir

Post autor: Bambrough »

Do tej pory nowe wersje przepisów wynikały z doprecyzowania zasad, a nie wprowadzania jakiś znaczących zmian. Ostatnia publikacja faktycznie dotyczy dodatku i oprócz nowych kart raczej dramatycznie nie zmienia toku gry. Jeśli ktoś byłby chętny to możemy w tym lub przyszłym tygodniu chwilę zabawić się w Wielką Grę na vassalu.
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: Pax Pamir (Sierra Madre Games)

Post autor: Bambrough »

Obrazek
Obrazek

Widać, że dodatek uzupełni grę o chyba ostatni brakujący element czyli wydarzenia historyczne i bonusowe zdolności. Rozgrywka zapewne nabierze rumieńców.

Być może wzorem wątku RoR udałoby się w Agresorze lub innej lokalizacji umówić rozgrywkę na 4-5 graczy?
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Pax Pamir (Sierra Madre Games)

Post autor: Samuel »

Zachęcony przez przychylne komentarze i ja stałem się szczęśliwym nabywcą "Pax Pamir". Przez dwa ostatnie wieczory udało mi się rozegrać grę parokrotnie, w składzie trzyosobowym (Samuel vs Samuel vs Samuel) i czteroosobowym (Samuel vs Samuel vs Samuel vs Samuel). Za każdą rozgrywką eliminowałem kolejne niedopatrzenia wynikające z pobieżnej (zaledwie czterokrotnej) lektury instrukcji, dziś jeszcze spojrzałem sobie na filmiki i już prawie wszystko - jeśli chodzi o zasady - mi się wyklarowało. Pozostały w zasadzie dwa pytania:
1) Czy Loyality Card wlicza się czy nie do limitu, które można mieć na stole?
2) Czy drogi dają jakąś korzyść poza darmowym przemarszem armii (i punktacją końcową)? Jeśli nie, to wydaje mi się to małym odszkodowaniem za fakt, że narażają na opodatkowanie. :evil:
Mam nadzieję, że znajdę w Krakowie i nie tylko kolejnych partnerów do tej fascynującej gry (niekoniecznie o nicku Samuel). :)
Awatar użytkownika
rzabcio
Caporal
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 2 czerwca 2012, 23:27
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pax Pamir (Sierra Madre Games)

Post autor: rzabcio »

Rozdwojenie jaźni poziom ekspert. :-P

1. Nie, karta lojalności nie jest w tableau, podobnie jak karta postaci pod którą powinna leżeć ta pierwsza.

2. Nic więcej nie dają. No, chyba, że bietzesz pod uwagę warunek zwycięstwa w trybie ekonomicznym i fakt, że by posiadać dominację mocarstwo musi mieć przynajmniej po jednym wszystkiego.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Pax Pamir (Sierra Madre Games)

Post autor: Samuel »

Bardzo dziękuję! Na dziś wieczór szykuje się więc kolejna pasjonująca rozgrywka w stałym składzie. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”