Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: TommyGn »

Szukałem na BGG realistycznych gier o kampanii Napoleona w Rosji w 1812, i przyznam, że ich ilością jestem rozczarowany. Jak na taki arcyciekawy temat, pełny opcji co by było, wyszły bowiem 2 realistyczne [The Invasion of Russia (1812) (2014r) i 1812 (1972r)] i kilka mniej lub bardziej uproszczonych [np. Kutuzov (2008 r.), Highway to the Kremlin (2001 r.) czy Война 1812 Года: Кутузовские Шахматы (2003)].
Czy ktoś zna może jeszcze jakieś?
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 marca 2015, 20:17 przez TommyGn, łącznie zmieniany 1 raz.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: jacus1944 »

Odświeżę temat...zaintrygowała mnie ocena autora postu, że Invasion of Russia 1812 jest bardziej realistyczna niż Highway to Kremlin od OSG...nie grałem w te gry dlatego jestem ciekaw Waszych opinii, bo widząc popularność gier ze stajni OSG myślałem, że to dobre i realistyczne symulacje. Gra Invasion of Russia kosztuje ok. 180 zł, a nowe wydanie Highway to Kremlin ok. 600 zł, więc różnica ogromna...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: Raleen »

Pewnie trochę zależy jeszcze od oczekiwań. Mnie zastanawia bardziej na ile są porównywalne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: Leliwa »

Do 1812 (wersja obszarowa, bo jest jeszcze heksowa) jest instrukcja online oraz moduł Vassala. Można więc zobaczyć praktycznie za darmo, a jak ktoś pragnie sobie zrobić samoróbkę, to też jest to możliwe bo są i skany żetonów i mapy. Ciekaw jestem też opinii o uproszczonym charakterze gry Zuckera w porówaniu do gry Pole'a. Coś bliżej?
Na korzyść Pole'a przemawia też fakt, że kampania 1812 połączona jest z kampanią 1813. U Zuckera jest o to trudno bo odpowiednie gry są w różnej skali.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: jacus1944 »

Dzięki za info. Autor wątku otworzył go 6 lat temu...może w tym czasie ograł przedmiotowe gry, nadal śledzi forum i podzieli się swoimi uwagami?
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: Leliwa »

Teraz zauwazyłem. Ograł albo sprzedał i zapomniał. Ja zakupiłem Pole'a 1812 i 1813 świeżo. Może coś nakręcimy.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: jacus1944 »

Byłoby super. A 1812 z mapą heksową czy obszarową? Przyznam, że szukałem w sieci zdjęć mapy obszarowej, ale nie znalazłem...
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: Leliwa »

http://www.vassalengine.org/wiki/Module ... _in_Russia - moduł
https://boardgamegeek.com/boardgame/408 ... eon-russia - strona na BGG
http://www.spigames.net/PDFv2/1812.pdf - cała gra on-line w obu wersjach, drukować, wycinać, sklejać i jeszcze raz wycinać, i grać.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
TJR
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 7 lipca 2019, 20:52
Has thanked: 2 times

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: TJR »

Poszukuję obecnie w miarę przystępnych gier na szczeblu operacyjnym (od dywizji w górę), nie żadnych ekskluzywnych potworów za 500 zł z milionem żetonów. Moją uwagę zwróciły właśnie gry od Europa Simulazioni, "1812" i "Napoleon Nemesis". Poza tym wydaje mi się, że wielkiego wyboru nie ma. Z Operational Studies Group jest "The Days System" gdzie szczególnie ze względu na tematykę zwróciła moją uwagę "THE SEVEN DAYS OF 1809 NAPOLEON AND THE ARCHDUKE CHARLES". Niestety gra ma już swoje lata i jest trudno dostępna.
Czy koledzy polecili by coś z tego szczebla prowadzenia wojny, szczególnie chodzi mi o kampanie 1805, 1809 oraz 1812-1814 (wyłączając Hiszpanię). Widziałem gry wydawnictwa Shakos, ale akurat te kampanie, które wydali aż tak mnie nie interesują.
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: jacus1944 »

Z Operational Studies Group jest jeszcze ogólnie dostępna 2 edycja Highway to Kremlin. Jednostki w skali dywizji, 2 mapy w skalsycznym, zachodnim wymiarze 34x22 cale. Tam tę grę i co prawda jeszcze nie ograna, ale lada moment się za nią zabiorę. Jest też dedykowany moduł Vassala. Zresztą gry od Europa Simulazioni również posiadam, więc jeżeli miałbyś ochotę zagrać via Vassal to zapraszam do kontaktu w wiadomości prywatnej.
TJR
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 7 lipca 2019, 20:52
Has thanked: 2 times

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: TJR »

Highway to Kremlin również oglądałem, ale cena jest zaporowa. Plus mapa jest dość obszerna a jak czytałem wcale nie wykonana bez błędów co za tą cenę wcale nie zachęca. Na rozgrywkę 1812 przez vassala jak najbardziej jestem chętny, ale najpierw muszę ogarnąć zasady.
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: jacus1944 »

Ja również muszę się z nimi zapoznać, więc odezwę się jak to ogarnę. Co do Highway to Kremlin to masz rację i jest to po prostu żałosne, że gra za ok. 120 dolarów jest wydana z mapą, którą trzeba samemu dociąć, żeby obie połówki się połączyły.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: Raleen »

Jeśli chodzi o gry stricte operacyjne, to żeby były proste, w miarę tanie, a do tego jeszcze, jak rozumiem, ciekawe, to łatwo nie będzie.
Raczej w tej skali i jeszcze o mniej popularnych kampaniach to są gry dla bardziej zaawansowanego gracza, który też zazwyczaj jest gotów trochę więcej wyłożyć.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
TJR
Tambour
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 7 lipca 2019, 20:52
Has thanked: 2 times

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: TJR »

Tanie gry zachodnie to trochę oksymoron, wiadomo. Wszystko jest względne, np. 1812 i Napoleon Nemesis można połączyć, nie są jakieś bardzo skomplikowane a za około 400 zł dostajemy rozgrywkę w kilku wariantach.
Zachęcająco wygląda np. Napoleon at the Crossroads, ale już z dostępnością jest krucho plus nie udało mi się znaleźć instrukcji w internecie co oczywiście stanowi pewien opór przed wydaniem 600 złotych.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojna Napoleona z Rosją 1812 - gry strategiczne i operacyjne

Post autor: Raleen »

600 zł to dużo, chociaż gra z tego co się orientuję (bywał u nas pewien kolega, który siedział w temacie) jest dobra.
Generalnie najlepszy jeśli chodzi o operacyjne napoleońskie jest Kevin Zucker. On zajmuje się tym tematem już jakieś 30 lat i w tym się specjalizuje.
Nie są one bardzo proste, ale nie są też trudne. Co do ceny, ostatnio mogła pójść w górę... Kiedyś nie były takie drogie. Może wyjściem jest też poszukanie używek.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”