The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: clown » piątek, 14 sierpnia 2015, 19:08

Najlepiej kupić tę część, której nie ma jeszcze w Szczecinie :P czyli kampanię 1812 roku :P
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant-Adjudant-Major
Been thanked: 1 time

Post autor: nexus6 » piątek, 14 sierpnia 2015, 19:17

Ale najdroższa (co jest dla mnie nie zrozumiałe, bo ma chyba tyle samo komponentów co poprzednie gry), a Comming Storm lada dzień może przestać być w ogóle dostępny. Zresztą klamka już zapadła, bo złożyłem zamówienie.
Awatar użytkownika
clown

Post autor: clown » piątek, 14 sierpnia 2015, 23:40

Co do cen, to się nie wypowiadam, bo właśnie z tego względu 1812 rok jeszcze nie gości u mnie na półce (i pewnie długo nie zagości). Pewnie kurs dolara ma tu znaczenie.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Kontakt:

Post autor: Leviathan » poniedziałek, 7 września 2015, 09:09

Napoleon Against Russia bardzo mi się podoba. W ogóle cały system bardzo mile mnie zaskoczył bo gra jest szybka i nie jest przekombinowana. W tym konkretnym tytule in plus na pewno oceniam to, że bitwy są zupełnie różne - W Borodino mamy zderzenie dwóch walców, w Smoleńsku oblężenie, a w takim Małojarosławcu wyścig i walkę na małej przestrzeni.
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Kontakt:

Post autor: Leviathan » poniedziałek, 14 września 2015, 20:13

Mój tekst na temat Napoleon Against Russia na Board Times:
Napoleon Against Russia, czyli francuska wycieczka na Kreml. Recenzja
Zapraszam do lektury i do dalszej dyskusji.
Awatar użytkownika
clown

Post autor: clown » wtorek, 15 września 2015, 09:54

Stety i niestety pozostaje mi się zgodzić co do ceny gry :( niby równoważy to ilość bitew w pudełku oraz regrywalność, ale trochę to wszystko zbyt wyśrubowane w górę.
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Kontakt:

Post autor: Leviathan » środa, 16 września 2015, 15:59

clown pisze:Stety i niestety pozostaje mi się zgodzić co do ceny gry :( niby równoważy to ilość bitew w pudełku oraz regrywalność, ale trochę to wszystko zbyt wyśrubowane w górę.
Dokładnie tak. Przy takiej cenie oczekiwałbym komponentów najwyższej jakości. Zwykła kartka A4 nie spełnia tego kryterium.
Awatar użytkownika
clown

Post autor: clown » czwartek, 17 września 2015, 07:46

Można jeszcze dodać, że w tej ostatniej części baboli było sporo, stąd poprawione karty posiłków, rozstawienia i inne dodatki, za które wstępnie należało zapłacić (10 dolców plus przesyłka). Dopiero po jakimś czasie te poprawki zawisły w postaci możliwej do wydrukowania.
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Kontakt:

Post autor: Leviathan » czwartek, 17 września 2015, 08:07

clown pisze:Można jeszcze dodać, że w tej ostatniej części baboli było sporo, stąd poprawione karty posiłków, rozstawienia i inne dodatki, za które wstępnie należało zapłacić (10 dolców plus przesyłka). Dopiero po jakimś czasie te poprawki zawisły w postaci możliwej do wydrukowania.
To fakt. W moim egzemplarzu to było dodane do pudełka - jako errata i dodatkowe arkusze.
Saw11
Sergent

Post autor: Saw11 » wtorek, 2 sierpnia 2016, 23:55

Mam pytanie dotyczące zasad: czy w turach nocnych (Night AM i Night PM) podczas fazy nocnego marszu jednostki mogą wchodzić w strefę kontroli przeciwnika?
Awatar użytkownika
clown

Post autor: clown » środa, 3 sierpnia 2016, 08:23

Piszę z głowy, czyli z niczego - o ile pamiętam, to nie. Można tylko wychodzić z ZOC'a.
Saw11
Sergent

Post autor: Saw11 » środa, 3 sierpnia 2016, 09:19

clown pisze:Piszę z głowy, czyli z niczego - o ile pamiętam, to nie. Można tylko wychodzić z ZOC'a.
No właśnie też bym tak powiedział, ale nie znalazłem tego w najnowszej instrukcji 6.71 Przy Night March nie ma żadnego postanowienia ograniczającego taki ruch.

I tak nie ma walk w nocy (przynajmniej w TCS), ale to mogłoby mieć znaczenie dla rekonesansu (tak samo jak w dzień podczas wchodzenia w EZOC?) i ewentualnego blokowania ruchów przeciwnika w kolejnym dniu. Ponadto rodzi się pytanie co z jednostkami w March Order, które muszą wykonywać ruch w kierunku obranego ukrytego celu - czyli gdyby takie jednostki mogły wejść w EZOC to zgodnie z March Order wręcz musiałyby to zrobić, chyba że zakazane byłoby wejście w taką strefę podczas Night March. :)

A, i jeszcze jedna kwestia. Gdyby można było wchodzić podczas tur nocnych w EZOC to byłoby to uprzywilejowanie gracza "drugiego", który pierwszy wykonuje tury nocne. Bo wszedłby w strefę kontroli przeciwnika, który musiałby się wycofać w swojej nocnej turze (gdyż o ile dobrze rozumiem faza obowiązkowego wychodzenia z EZOC jest przed fazą Night March).

Także skłaniałbym się za zakazem wchodzenia w EZOC w turach nocnych ;) Z drugiej strony wiem, że w niektórych bitwach jest opcjonalna walka w fazach nocnych, a bez wchodzenia w strefę kontroli przeciwnika to walk raczej nie będzie (chyba że można walczyć tylko tam, gdzie jednostki są w styczności jeszcze za dnia - tutaj musieliby się wypowiedzieć posiadacze gry, gdzie takie walki są dozwolone).
Awatar użytkownika
clown

Post autor: clown » środa, 3 sierpnia 2016, 09:34

Najnowsza wersja przepisów to 6.8.
Przejrzałem i przypomniałem sobie fazę nocną.

Second Player Night Turn
A. Start Phase
1. Disengagement Segment (Night PM turns):
The Phasing Player moves his units out of any EZOCs one or two hexes, not entering another EZOC. If no hex is available, the units remain engaged. Units in a town, improved position, or chateau (15.0) are not required to Disengage.
2. Recovery Segment:
All Friendly units still remaining in the Awaiting Recovery box are shifted to the Recovered Section.
3. Card Segment
(Night AM turns):
OPTIONAL
• Count VP's for cards pl
ayed, and for leaders in Towns.
• Remove used Mode Cards from play.
• Discard all cards from
hand.
• Adjust decks if directed to by the scenario instructions.
• Reshuffle both decks.
B. March Order Dispatch Segment
(Night AM turns)
Any one friendly Force may be sent a March Order (20.42). This March Order takes effect in the upcoming day.
C. Night March Phase
Units with a current March Order (20.4) in effect (not those who were just sent them in B above) may move. Movement Allowance at night is 2/3 MPs (inf/cav).
First Player Night Turn
1st Player Night Turn comprises phases A-C above, and D.

Nie ma tam w ogóle ruchu jednostek poza tymi z March Order oraz konieczności wyjścia z EZOC (z wyjątkami), więc nie ma problemu ;]
Saw11
Sergent

Post autor: Saw11 » środa, 3 sierpnia 2016, 10:03

clown pisze:Nie ma tam w ogóle ruchu jednostek poza tymi z March Order oraz konieczności wyjścia z EZOC (z wyjątkami), więc nie ma problemu ;]
No a jeżeli jednostka w March Order chce wejść w EZOC?
Awatar użytkownika
clown

Post autor: clown » środa, 3 sierpnia 2016, 11:47

Nie ma zakazu w przepisach, więc teoretycznie można byłoby zrobić taki brzydki numer przeciwnikowi ;] good catch ;]
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”