The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Wallenstein
Sergent-Major
Posty: 172
Rejestracja: środa, 26 kwietnia 2006, 09:13
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Wallenstein »

Zgadza się, w wersji ziplock nie ma kart.
Awatar użytkownika
Derenga
Sergent
Posty: 145
Rejestracja: sobota, 27 listopada 2010, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Derenga »

Ale można je później dokupić. Tyle że każdy deck kosztuje 11$ (przynajmniej na stronie wydawcy).
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: clown »

Frydland jest wg mnie bardzo trudny do wygrania dla Francuzów. Rosjanie dość szybko przechodzą Łynę po mostach pontonowych, chociaż paru ich wodzów ma problemy z regularną aktywacją. Kiedyś nawet udało mi się ich zatrzymać na drugim brzegu Łyny dwoma brygadami Lannes'a. Istotne jest to, żeby sprowadzić jak najszybciej na pole bitwy korpusy Victora, Neya i Gwardię. To bój spotkaniowy, więc wygra ten, kto się szybciej uszykuje do bitwy. Należy też pamiętać, że Napoleon wygrał bitwę dopiero późnym popołudniem. Trzeba spowalniać Rosjan Lannes'em i Mortierem, a za ich plecami szykować niespodzianki. Problem w tym, że dzięki kartom nie zawsze idzie to wszystko jak po sznurku.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Raleen »

W wydanej niedawno książce wyd. Napoleon V panowie Arnold i Reinertsen twierdzą, że pod Frydlandem Bennigsen przyjął bitwę tylko dlatego, że groziła mu dymisja i carska niełaska, za zbyt defetystyczne oceny sytuacji militarnej. Może w grze nie zostało to uwzględnione i dlatego odbiega od Waszych oczekiwań.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: clown »

Pełna zgoda co do teorii Arnolda, ale w grze o takim szczeblu raczej ciężko coś takiego oddać, bez popadania w zbyt mocne skryptowanie rozgrywki. My wcielamy się w dowódcę armii i musimy bitwę wygrać bez względu na nasze osobiste przekonania. Kiedyś na CSW pytałem o rady w kwestii tego scenariusza i Zucker sugerował zmniejszenie współczynnika inicjatywy Bennigsena z 3 do 1, co rzeczywiście ogranicza Rosjan. Grałem jedną partię z taką zmianą i było już dużo lepiej.
Poza tym moje oczekiwania co do tej gry są spełnione w stu procentach :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Raleen »

clown pisze:Pełna zgoda co do teorii Arnolda, ale w grze o takim szczeblu raczej ciężko coś takiego oddać, bez popadania w zbyt mocne skryptowanie rozgrywki. My wcielamy się w dowódcę armii i musimy bitwę wygrać bez względu na nasze osobiste przekonania. Kiedyś na CSW pytałem o rady w kwestii tego scenariusza i Zucker sugerował zmniejszenie współczynnika inicjatywy Bennigsena z 3 do 1, co rzeczywiście ogranicza Rosjan. Grałem jedną partię z taką zmianą i było już dużo lepiej.
Poza tym moje oczekiwania co do tej gry są spełnione w stu procentach :)
Nie wiem jak to oddać, ale wydaje mi się, że to jest zagadnienie jak najbardziej pasujące do szczebla operacyjnego, to czy na dowódcę armii wywierano naciski, żeby w taki, a nie inny sposób postępował. Przychodzi mi w tym momencie na myśl np. gra "Ostatnia wojna cesarzy", gdzie takie czynniki jak wymuszona ofensywa Rosjan w Prusach Wschodnich się pojawiają - przepraszam, że przykład może odległy. Nie znam tej gry, więc trochę ciężko mi coś więcej powiedzieć...

Natomiast przy okazji powiem, że nadal czeka u nas niedokończone tłumaczenie zasad Zuckera do Rossbach, i nawet rozmawiałem z nim (niecały rok już będzie) na temat tego by zgodził się je opublikować na portalu, co udało mi się uzyskać, tylko czasu nie stało.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: clown »

Oficjalnie powrócił przepis o +1MP za stackowanie: http://talk.consimworld.com/WebX?14@@.ee6bef6/10633

Wg mnie bardzo dobrze, że ten przepis wrócił i kompletnie nie rozumiem, dlaczego Zucker z niego zrezygnował w trakcie prac nad nową edycją przepisów. To jest właśnie problem tychże przepisów. Niby systemowe, ale w każdym momencie pojawiają się jakieś małe, ale dość istotne zmiany.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: renald »

Na wargamer.com recenzent napisał, że scenariusz Wachau-Mockern można rozegrać, jako dwa osobne, jedno-mapowe starcia. Jak Kapitanie oceniasz takie przedsięwzięcie? Da się w takim układzie zaimplementować rolę korpusu Marmonta?
Nie znam tej gry, ani systemu, a promocja OSG kusi. Czy na wejście w system, Lipsk będzie dobry?
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: renald »

Chodziło mi bardziej o „soczystość” gry, atrakcyjność i grywalność poszczególnych scenariuszy w porównaniu z innymi tytułami. Stąd też pytanie o podział scenariusza Wachau-Mockern.
Czy zasady do Lipska znacząco różnią się od poprzednich dwóch części (zarówno pod względem redakcyjnym jak i merytorycznym)?
Czy dobrze wnioskuję, że używanie aktualnych zasad do wcześniejszych tytułów nie zostało przez nikogo przetestowane i może rodzić problemy?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Raleen »

Niedawno nabyłem "Napoleon at Leipzig" - w końcu mamy w tym roku okrągłą rocznicę bitwy pod Lipskiem i wypadałoby ją należycie świętować. Gra już przy pierwszym oglądzie robi oczywiście wrażenie, choć muszę przyznać, że jak spojrzałem na okładkę na pudełku i tytułowy obrazek przedstawiający Napoleona rozmawiającego z księciem Poniatowskim (znana ilustracja z epoki), to widać niestety piksele, co trochę rozczarowuje.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: clown »

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... anger-1814
"La Patrie en Danger" to kolejna odsłona cyklu, tym razem przedstawiająca pięć bitew kampanii roku 1814. Są to: Brienne, La Rothiere, Champaubert, Montmirail i Vauchamps. Ze względu na ilość żetonów w każdej bitwie moim zdaniem idealnie nada się do debiutowania w tym systemie. W przyszłym tygodniu powinienem mieć u siebie, więc pewnie pojawi się jakaś relacja.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: clown »

Gra czeka na pierwszą rozgrywkę (oby w ten weekend, bo Albuera też patrzy tęsknym okiem z półki) natomiast szykuję na tę grę konkretne zmiany, zasugerowane mi przez Markusa Stumptnera, który swojego czasu opracowywał zmiany do gry Napoleon Last Battles, która to gra jest rdzeniem dla tej serii. Podstawowe zmiany to:
- stackowanie jednostek - 12 punktów siły i maksymalnie dwie jednostki na polu,
- zmiana sekwencji walki: tabelka ostrzału/szturmu zamiast zwykłej CRT i przy tej pierwszej mamy straty poziomów, a nie rezultaty zmuszające do wycofania się, inne przepisy o szarży i ostrzale artylerii,
- rozkazy i przepisy o dowodzeniu. Teraz każda formacja będzie dysponowała rozkazami, które głównodowodzacy będzie mógł zmieniać. Pokrótce opiszę je wszystkie:
a) atak - konieczność ruchu w kierunku najbliższej jednostki przeciwnika, atakowania, gdy jest o 2 heksy od naszej jednostki (można zamiast ataku bezpośredniego wykonać ostrzał artylerią, ale tylko do dwóch etapów)
b) obrona - nie może wchodzić w strefę kontroli przeciwnika, może z niej wychodzić
c) marsz - działa mniej więcej jak March Order w TLNB (wyznacza się pole, do którego oddział maszeruje, tylko w tym rozkazie oddziały korzystają z bonusów do ruchu po drodze)
d) rezerwa - dowódca nie może się ruszać, a jednostki atakować i wchodzić w strefy kontroli, możliwa jest reorganizacja jednostek.
Zmiana rozkazów odbywa się z opóźnieniem uzależnionym od jakości dowódców. Rozkazy mogą się także zmienić niezależnie od gracza np. w przypadku poniesienia zbyt dużych strat w ataku.
Wszystko do sprawdzenia w praktyce.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: nexus6 »

Czy wszystkie te gry od Zuckera bazują na tym samym systemie?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Raleen »

Nie wiem czy wszystkie, bo on ich stworzył wiele, ale generalnie jego gry są systemowe, tak że jak się nauczysz jednych przepisów, to będą do wielu bitew i na długo wystarczą (domyślam się, że o to Ci chodzi jak pytasz o systemy).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: clown »

Tylko LNB :idea: to w tym momencie najlepszy i najbardziej "dopieszczony" z jego systemów.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”