Strona 1 z 8

The Library of Napoleonic Battles (OSG)

: czwartek, 14 czerwca 2012, 19:55
autor: clown
Mój nowy nabytek (portfel mnie znienawidził :P) czyli cztery bitwy z okresu wojny z czwartą koalicją napoleońską: Jena/Auerstadt, Pruska Iława, Pułtusk/Gołymin i Frydland. Link do BGG:
http://boardgamegeek.com/boardgame/6719 ... ming-storm
Jesteśmy z Piecią w trakcie rozgrywki w tę ostatnią bitwę (w końcu mamy dziś 205 jej rocznicę).
Pierwsza tura rozpoczęła się od wylosowania tzw. Mode Card, czyli kart modyfikujących początkowe warunki rozgrywki. U mnie niestety Lannes i jego korpus rezerwowy nieco się rozproszył w kierunku przeciwnym do zamierzonego, ale na szczęście u Rosjan nastąpiło opóźnienie związane ze zbyt późną pobudką rosyjskich dowódców. Spowodowało to, iż połowa rosyjskich dywizji nie ruszyła w ogóle z miejsca. Na moje nieszczęście jednak Bagration, Konstanty i Golicyn, czyli dowódcy znajdujący się najbliżej Lannesa wstali wcześnie.
Formacje rosyjskiej piechoty uderzyły przez Młyński Strumień na Posthenen. Brygady Ruffina i Polentza oddały tę ostatnią wieś po zażartej, dwugodzinnej walce, w której utracono baterię artylerii konnej, a dywizja kawalerii Grouchy'ego została rozproszona. Jednocześnie wysłano meldunki o przyspieszeniu marszu korpusów Victora i Neya aby wspomogli Lannes'a. Oba korpusy utknęły jednak w zatorach na drodze (co za kretyn wybiera jedną drogę przemarszu dla dwóch korpusów?).
Pojedyncze jednostki zaczęły docierać jednak do Lannes'a i dzięki temu odwrót przybiera uporządkowaną formę. Dużą rolę odegrała brygada ciężkiej kawalerii Nansouty'ego, która powstrzymała skutecznie kawalerię Golicyna.
Zła wiadomość dla Francuzów - Napoleon i Gwardia przybędą z opóźnieniem ze względu na zmyloną drogę.
Ostermann, Olsufiew i Dochturow przekraczają Łynę po mostach pontonowych na południe od Frydlandu. Istnieje ryzyko okrążenia Lannes'a zanim przybędzie Ney. Sytuacja jest bardzo trudna...
I fotki uszeregowane w kolejności rozgrywania etapów:
http://i.imgur.com/YzLYy.jpg
http://i.imgur.com/dUxUJ.jpg
http://i.imgur.com/9aUpv.jpg
http://i.imgur.com/0SoZY.jpg
http://i.imgur.com/oWocj.jpg

The Library of Napoleonic Battles – karta pomocy gracza (nieoficjalna) do ściągnięcia na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Re: The Coming Storm (OSG)

: czwartek, 14 czerwca 2012, 22:28
autor: Neoberger
Musi jakaś słaba gra bo żetony postrzępione na rogach.

Re: The Coming Storm (OSG)

: czwartek, 14 czerwca 2012, 23:53
autor: clown
Wymuszona opóźnieniem Napoleona i Gwardii zmiana marszruty korpusu Neya, który kieruje się drogą na południe. Lannes toczy odwrotowe walki i czeka na Mortiera, który niemrawo próbuje zebrać swoje jednostki. Po jednym z udanych kontrataków następuje silny atak rosyjski, zakończony mocnym poturbowaniem korpusu Lannes'a. Na szczęście w porę przybyły Mortier osłania flankę Lannes'a.
Przybycie Gwardii i Cesarza aktywizuje także korpus Victora, który maszeruje drogą północną w celu obejścia pozycji rosyjskich w centrum. Bennigsen przerzuca dwie dywizje w ten rejon, jednak ich dowódcy mają problem z koordynacją działań. Gwardii udaje się osaczyć jedną z dywizji we wsi Hansfelde, jednak atak zostaje odparty. Podobnie rzecz ma się na południu, gdzie Ney próbował przechytrzyć Dochturowa, jednak i on nie uzyskał powodzenia. Ostatecznie gra kończy się strategicznym zwycięstwem Rosjan, którzy unikają poważniejszych strat, a straty francuskie obliczane są kilka tysięcy zabitych, rannych i wziętych do niewoli.
http://i.imgur.com/GwIDS.jpg
http://i.imgur.com/oFvGn.jpg
http://i.imgur.com/NWdG9.jpg
http://i.imgur.com/NJIiz.jpg
Garść wrażeń. Rozgrywka trwała około pięciu godzin, nie licząc przerw. Adekwatnie do swojej skali gra wyłapuje specyfikę ówczesnego pola walki. Mamy problemy z dowodzeniem, przemarsze i ich planowanie staje się prawdziwą zmorą sztabowców, a odpowiednie rozwinięcie sił do walki jest kluczem do sukcesu.
Autor słusznie wskazywał, że w tej grze sama walka jest jednym z kilku zawartych w niej mechanizmów, niekoniecznie najważniejszym. Czasem wystarczy bowiem próba manewru, obejścia, postraszenia przeciwnika, by popełnił on błędy.
W naszej rozgrywce kluczowe było opóźnienie Napoleona, dzięki czemu musiałem aktywować korpusy rzutem kością, co dawało przeciętne rezultaty. Piotrek szybko przerzucił swoje wojska przez Łynę i odepchnął mnie od Frydlandu, co dało mu sporo miejsca na rozwinięcie swoich wojsk. Próba mojego manewru od północy w przypadku rozbicia jednej z dywizji rosyjskich mogłaby przynieść opłakane dla nich skutki, ale zatrzymanie ataku dało czas Piotrkowi na przerzucenie rezerw.
Gra robi wrażenie. Następnym razem planujemy Pruską Iławę.

Re: The Coming Storm (OSG)

: piątek, 15 czerwca 2012, 21:27
autor: Samuel
Z zainteresowaniem sledze raport z pola bitwy - mnie nie stac bylo na calosc, kupilem tylko P. Eylau i czekam na kogos, kto w sztuce napoleonskiej w wydanu Zuckera nabral niejakiego doswiadczenia, zeby i mnie poduczyl. Poza tym, jak alternatywe, mam taka rzecz jak Napoleon on the Crossroads. Mam nadzieje, ze kiedys bedzie po temu okazja.

Re: The Coming Storm (OSG)

: sobota, 16 czerwca 2012, 00:00
autor: clown
Umówiłem się już z JB, że zabiorę Coming Storm do Muszyny i tam możemy zagrać np. Jenę/Auerstadt na cztery osoby. Całość nie powinna zająć nam więcej niż 4-5 godzin.
Dziś kontrolnie z braku partnera rozegrałem parę etapów Pruskiej Iławy solo - zupełnie inna sytuacja niż pod Frydlandem, ale można też próbować wymanewrować przeciwnika - tutaj kluczem jest wyjście na skrzydła, które nie są zabezpieczone lasami, czy rzekami, co może spowodować, że bitwa rozwinie się w innym kierunku niż historycznie. Teoretycznie przewagę w sile żywej (i druzgocącą w artylerii) mają Rosjanie, ale językiem u wagi jest korpus Davouta, który jest w stanie szybko zajść Rosjan z tyłu. Muszą oni w związku z tym przesunąć część sił przeciwko niemu, albo zaryzykować i uderzyć w centrum, gdzie jest kawaleria Murata i Gwardia.

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

: poniedziałek, 11 lutego 2013, 14:46
autor: Raleen
Ciekaw jestem co będzie się działo dalej. Jeśli chodzi o ten etap wstępny, trochę dziwi mnie zakaz walki w tym czasie: w końcu bitwy nie odbywały się w jakichś uświęconych dniach (aż przypominają mi się Rzymianie i ich wróżby przed walką) i czasami dochodziło do nich spontanicznie (tak to nazwijmy z braku lepszego określenia).

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

: poniedziałek, 11 lutego 2013, 15:01
autor: clown
Ale nie ma zakazu walki w tych scenariuszach. Przynajmniej na pewno nie było w TCS. Nie wiem jakie są startowe pozycje w scenariuszach z TLS, ale w TCS jest domarsz i walki mogą się odbywać. Ogólnie AtB są jeszcze ciekawsze niż DoB, bo pozwalają "poprawić" historyczną pozycję.

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

: poniedziałek, 11 lutego 2013, 15:03
autor: Raleen
Ja jakby co tylko piszę na podstawie tego co wcześniej się pojawiło.

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

: wtorek, 12 lutego 2013, 11:19
autor: Wallenstein
Tak, zasady są zdecydowanie lepiej napisane.
Co do zasad dla kart to jakieś kosmetyczne poprawki, doprecyzowania.

Mam pytanie do posiadaczy TCS.
Czy podczas bitwy pod Jeną, pierwszym atakiem też jest u was eliminacja pruskich gwardzistów, którzy od poczatku są ustawieni niemalże na widelcu? Przez taki manewr (wydaje się oczywisty) koalicja traci możliwość użycia gwardii z korpusu rezerwowego (chodzi mi o modyfikator użycia gwardii).

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

: wtorek, 12 lutego 2013, 12:17
autor: clown
Czy podczas bitwy pod Jeną, pierwszym atakiem też jest u was eliminacja pruskich gwardzistów, którzy od poczatku są ustawieni niemalże na widelcu? Przez taki manewr (wydaje się oczywisty) koalicja traci możliwość użycia gwardii z korpusu rezerwowego (chodzi mi o modyfikator użycia gwardii).
Modyfikator za gwardię obowiązuje tylko oddziały francuskie.

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

: wtorek, 12 lutego 2013, 13:54
autor: Wallenstein
Niekoniecznie.

Nowe zasady:
11.3 Committing Guard Units
This rule applies to all Guard (“Gde.”) units on both sides.
• In the first combat involving Guard unit of a given player,
that player receives a one-column favorable shift on the CRT.
Stare zasady:
16.6 Committing Guard (Gde) Units
In the first combat that includes any Guard unit of a
given side, that side receives a one-column favorable
shift on the CRT.

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

: wtorek, 12 lutego 2013, 15:20
autor: clown
Łe to ja protestuję - jest tylko jedna, prawdziwa Gwardia :twisted:

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

: wtorek, 12 lutego 2013, 15:55
autor: Wallenstein
Uzasadnienie, ze starych zasad:
The infantry of the Guard were elite troops thrown into
battle only at the critical moment to break enemy morale.

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

: wtorek, 12 lutego 2013, 18:40
autor: clown
Ciężko doradzić, ale gdybym miał wybierać, to raczej Frydland, bo ma więcej zawiłości taktycznych. Pułtusk/Gołymin jest przechylony w stronę Rosjan i tam gram z zasadą, że Benningsena nie ma na placu boju (ma to swoje uzasadnienie historyczne, bo wtedy organizował odwrót armii przez rzekę). To w pewien sposób ogranicza Rosjan pod Pułtuskiem, bo muszą rzucać na aktywację. Jest to pewna szansa dla Lannes'a. No i raczej trzeba korpus Davouta rzucić jemu na pomoc.

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

: środa, 13 lutego 2013, 08:03
autor: clown
Tylko pamiętaj, że w wersji ziplockowej nie ma zdaje mi się kart. Podpytaj Konrada jeszcze.