Test of Fire - First Bull Run 1861 (Mayfair Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Test of Fire - First Bull Run 1861 (Mayfair Games)

Post autor: Andy »

Nie mogę się połapać. Znalazłem na BGG banerek reklamowy do takiej gry Wallace'a, kliknąłem i znalazłem się tu: http://mayfairgames.com/game.php?id=365 ... l+Run+1861

Gra ma profil na BGG: http://www.boardgamegeek.com/thread/697 ... ent-review Wygląda na to, że już się ukazała.

Przeszukałem nasze forum - i nic. Nikt nie pisał, nikt nic nie wie? Czarek nie awizował nowego Wallace'a? ;)

A może nie umiem szukać?
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43386
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3948 times
Been thanked: 2515 times
Kontakt:

Re: Test of Fire - First Bull Run 1861 (Mayfair Games)

Post autor: Raleen »

Ona dość świeżutka jeszcze jest, bo wpisy na BGG są z 10 września. A u nas miłośnicy Wallace'a tak się zagrywają "Kilkoma akrami śniegu", że na razie może nie zauważyli :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Test of Fire - First Bull Run 1861 (Mayfair Games)

Post autor: Andy »

Ale Czarek? Nie wiedział, że coś takiego się szykuje? :shock:

Szok. :mrgreen:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
yanoo
Sergent
Posty: 106
Rejestracja: poniedziałek, 6 czerwca 2011, 00:15
Has thanked: 1 time

Re: Test of Fire - First Bull Run 1861 (Mayfair Games)

Post autor: yanoo »

Mnie bardziej zastanawia fakt, że gra nie jest awizowana przez Treefroga, które wydają większość (wszystkie?) z gier Wallace'a.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Test of Fire - First Bull Run 1861 (Mayfair Games)

Post autor: Andy »

Bo tym razem wydawcą są Mayfair Games. ;)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Test of Fire - First Bull Run 1861 (Mayfair Games)

Post autor: clown »

Ale Czarek? Nie wiedział, że coś takiego się szykuje?
Wiedział wiedział :) anonsowałem jej wydanie kilka miesięcy temu na forum Gry Planszowe. To gra wojenna w wersji "light", której mechanika opiera się na kartach, dzięki którym wydajemy rozkazy, prowadzimy ostrzał, reorganizujemy jednostki itp. Prosty system walki (trafienia na k6 przy 5 i 6 oczkach, dodatkowe modyfikatory przy artylerii i zagranych kartach). Ot taka rodzinna gra wojenna :)
Podobno ma to być pierwsza gra z serii, aczkolwiek nie wiem czy będzie to seria poświęcona tylko wojnie secesyjnej.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Test of Fire - First Bull Run 1861 (Mayfair Games)

Post autor: Andy »

Ulga! Cały, zdrowy, na posterunku! :D
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Test of Fire - First Bull Run 1861 (Mayfair Games)

Post autor: clown »

Dodam jeszcze, że cały czas przegryzam się nad zakupem tej gry, bo opinie na BGG podzielone. Na pewno dominuje pogląd, że w grze występuje spora losowość, porównywalna z serią C&C. Jeden z graczy narzekał natomiast na mechanizm automatycznej przegranej po zagraniu karty 'Rout' i udanym rzucie kością (w zależności od ilości zniszczonych jednostek, dany rzut przerywa bitwę). Jest to podobny mechanizm do rzutu na kapitulację w FWW, więc tutaj bym nie marudził :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
rastula
Sergent-Major
Posty: 154
Rejestracja: piątek, 27 września 2013, 14:03
Lokalizacja: Kernwerk
Kontakt:

Re: Test of Fire - First Bull Run 1861 (Mayfair Games)

Post autor: rastula »

Zapraszam do ściągnięcia tłumaczenia kart (z grafikami z instrukcji online) oraz podstawowych zasad gry - ot taka 2 stronicowa karta pomocy:

http://www.boardgamegeek.com/filepage/1 ... es-summary
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Test of Fire - First Bull Run 1861 (Mayfair Games)

Post autor: Neoberger »

Kupiłem Bull Run i Shiloh do gry z synem.
Myślałem, że są to gry lekkie i nie wymagające zbyt wiele.
Okazało się, że potrafią spocić człowiekowi czoło :-)

Przepisy to uproszczona wersja Waterloo.
Nie ma strat oddziałów w postaci kosteczek. Po prostu oddział ma dwa stepy (dwie strony żetonu).
Sercem gry są kości i karty.
Atakujący modli się żeby karty schodziły jak najwolniej (koniec gry) ale jednocześnie karty są bardzo potrzebne i często mogą utworzyć w ręku porażające kombo.

W Bull Run przepisy i armie są uproszczone bo są to armie złożone z milicji. Wiele tu nimi nie zdziałamy. Za to teren pozwala na co najmniej trzy kombinacje taktyczne. Byle się nie rozdrabniać bo czasu nie ma za wiele.

W Shiloh armie są już lepiej dowodzone, artyleria jest rozdzielona pomiędzy brygady, a dowódcy bardziej elastyczni (można np. zamienić wszystkie kostki na kartę). Są tez oddziały weteranów, które mają lepsze parametry. Również kawaleria jest na planszy, a nie jako karty zdolne do dwóch szarż.

W sumie gry niedrogie, proste, ale zapewniające solidną 1,5 godzinną rozrywkę.
I wielki plus. Rozkłada się je i składa w 5 minut. Dosłownie.
:-)
Berger
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”