CCN OT2021 - wieści

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: CCN OT2021 - wieści

Post autor: Leliwa »

Jeszcze dwie rundy a potem play-off z miejsc 1-8. Musze się postarać żeby wejść, bo pierwsze dwie rundy nie poszły dobrze. Szczególnie druga, gdy jedną z partii z Tomaszem słabo zagrałem. Będę miał 5 punktów (1+1+3), a z Ancients mam takie doświadczenie, że do play-off trzeba zdobyć ponad 9 punktów. Może w tym turnieju 9 wystarczy, bo dość dużo było dwumeczów nieskończonych z wynikami 1-1.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: CCN OT2021 - wieści

Post autor: Raleen »

Wiesz, fajnie będzie jeśli ktoś od nas się przebije, tak że niezmiennie Ci kibicuję.

Z tym, że gracze się wykruszają w trakcie to raczej standard. Pamiętam u nas różne ligi w tym dawne rozgrywki w Ścieżki chwały. Tak samo było. Po pewnym czasie zapał opada w naturalny sposób.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: CCN OT2021 - wieści

Post autor: Leliwa »

Rozlosowano rundę czwartą. W rundzie trzeciej było 5 podwójnych zwycięstw za 3 punkty oraz dwa walkowery. Te ostatnie kosztem Tomka i Mateusza, którym zabrakło czasu i ducha. Na szczęście dla mnie te walkowery są nagradzane tylko jednym punktem. Po trzeciej rundzie zajmuję miejsca 7-10 ze stratą 3 punktów do dwu liderów. Jednym z nich jest mój przeciwnik z pierwszej rundy. Wydaje się, że awans z 9 punktami jest całkiem realny. Tymczasem mój przeciwnik w 4 rundzie nosi miano Gomjabbar, a bić się będziemy na jednym ze skrzydeł bitwy pod Salamanką. czyli scenariusz z wersji podstawowej bitwy. Wniosek co do 5 rundy jest taki, że zapewne będą tam Prusacy. Przewagę w tym scenariuszu posiadają Anglicy mający i strzelców ze sztucerami Bakera i dwie jednostki gwardyjskie (do tego pewnie i Somerset Light infantry), i przewagę w kawalerii. Na dodatek szerszą rękę (6 do 5) i więcej kart taktycznych (6 do 4). Brak punktów za teren sprawia że bitwa będzie miała charakter dość otwarty. Stoczono 80 oficjalnych partii z czego 43 wygrane angielskie i 37 francuskich.

Obrazek
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: CCN OT2021 - wieści

Post autor: dbj »

Leliwa pisze: poniedziałek, 13 grudnia 2021, 22:46 Rozlosowano rundę czwartą. W rundzie trzeciej było 5 podwójnych zwycięstw za 3 punkty oraz dwa walkowery. Te ostatnie kosztem Tomka i Mateusza, którym zabrakło czasu i ducha.
Z tego co słyszałem, to na brak czasu i ducha naszych kolegów, ogromny wpływ miała postawa ich zagranicznych przeciwników, którzy na umówioną godzinę pojedynku stawiali się z co najmniej godzinną tolerancją.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: CCN OT2021 - wieści

Post autor: Leliwa »

dbj pisze: środa, 15 grudnia 2021, 13:11
Leliwa pisze: poniedziałek, 13 grudnia 2021, 22:46 Rozlosowano rundę czwartą. W rundzie trzeciej było 5 podwójnych zwycięstw za 3 punkty oraz dwa walkowery. Te ostatnie kosztem Tomka i Mateusza, którym zabrakło czasu i ducha.
Z tego co słyszałem, to na brak czasu i ducha naszych kolegów, ogromny wpływ miała postawa ich zagranicznych przeciwników, którzy na umówioną godzinę pojedynku stawiali się z co najmniej godzinną tolerancją.
Tak bywa. Tym niemniej odnosiło się to do przeciwników w poprzednich rundach. Tomasz miał jako przeciwnika w rundzie 3 Marka McGilchrista, który jako organizator turnieju raczej by nie nawalił. Ja na razie nie narzekam. W poprzedniej rundzie umawiałem się z człowiekiem z Kalifornii (9 godzin różnicy). Teraz z kimś ze strefy pacyficznej (10 godzin różnicy) i nie miałem, jak też mam nadzieję, że nie będę miał problemów. Już wstępnie się umówiliśmy na 19 grudnia.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: CCN OT2021 - wieści

Post autor: Leliwa »

Jak ktoś chce pokibicować mnie albo koledze o mianie Brad Jessup, to w niedzielę o 18.00 na Vassalu. Jeszcze chętniej powitam sparingpartnera, z którym będę mógł zagrać przed meczem. Oferuję grę stroną teoretycznie silniejszą, czyli Wielką Brytanią.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: CCN OT2021 - wieści

Post autor: Leliwa »

Nie jestem zadowolony... choć wyszło całkiem nieźle, jak by powiedział Lord Wellington. Oto plansza, na górze moi herbaciarze, na dole szerzyciele rozwodów i Kodeksu Napoleona Brada. Powinienem wygrać większą różnicą punktów. Ale po kolei.
I etap - British Dragoons i RHA ruszają z kopyta i ustawiają się na suchym korycie strumyka. Piechota lekka i artyleria francuska zasuwa ku wzgórzom, by się na nich dobrze ustawić. I generał Foy też.
Następuje szarża kawalerii brytyjskiej. Szaserzy francuscy krwawią, piechota pod generałem Foy krwawi, a kartacze artylerii konnej wyrywają w niej bruzdy. Odpowiedzi francuskich, pałaszy, karabinów i dział nieskuteczne.
W 3 aktywacji artyleria konna rozbija czworobok francuski na wzgórzu, a jenerał Foy uchodzi. Trwa pukanina w centrum, a po lewej Francuzi dopiero się zbierają do marszu. Widząc to dragoni ostatecznie rozbijają szaserów i jest 2-0.
W centrum piechota brytyjska idzie naprzód, ale w zbyt małej liczbie i w następnej aktywacji dostaje w pysk z 12-funtówek. Zostaje tylko jeden bloczek, ale nic to, bo szok na lewym skrzydle brytyjskim trwa. Bloody Artillery tym razem podsuwa się z dragonami na wzgórza ku piechocie lekkiej, która też tworzy czworobok, ale bez straty karty. Kartacze są bezlitosne, bo zostaje samotny bloczek czworoboku. Jednocześnie ruszają ku centrum Somerset Light Infantry i Zielone Kurtki. Francuzi próbują zareagować ostatnimi jednostkami piechoty pod Foyem i podciągają się na lewym swym skrzydle jako też w centrum. Niestety dla nich skrwawieni już w dwu szarżach na piechotę wroga dragoni (jedna z dwu jednostek) wytrzymują ostrzał.
Wtedy z dźwiękiem muzyki "Przyjdź do altanki, którą dla ciebie wystroiłem" oraz "Over the hills and far away" ruszają do szarży na bagnety regimenty liniowe z centrum i chłopcy z Somerset. Lekcy Dragoni wjeżdżają do wioski nad strumieniem, a lekka piechota rozbija ostatecznie czworobok francuskich "leżer-infanteristów". Równocześnie Brytyjczycy biorą, korzystając z umiejętności saperskich baterię francuską na wzgórzach i rozbijają kolejny regiment piechoty lekkiej tuż obok, wcześniej już osłabiony kulami strzelców ze sztucerami Bakera. Nie wchodzą jednak na wzgórza, bo w odległości strzału karabinowego są dalej jeszcze trzy kolumny francuskie. 5-0.
Debakiel francuski blisko, więc generał Foy chce zdobyć choć jeden punkt. Bierze na cel samotny bloczek dragoński i udaje mu się to. W odpowiedzi lekka piechota redukuje do połowy zdolność bojową tych strzelców. Następuje króciutki impas, bo Brytyjczycy nie mają przejściowo kart na lewe skrzydło by dokończyć dzieła. Francuzi przegrupowują się ku środkowi, na co Brytyjczycy podciągają w centrum rezerwy.
Wreszcie Francuzi ruszają do ostatniego ataku, chcąc jeszcze urwać z jeden-dwa punkty. Ustawiają atak strzelecki na osłabioną walką z artylerią kolumnę piechoty i Foy prowadzi Infanterie de Ligne do ataku na wzgórza. Niestety dla Cesarstwa atak na bagnety na ich prawym skrzydle jest pierwszym akordem tego etapu i nie dochodzi do próby rozstrzelania piechoty brytyjskiej w centrum. Chłopcy z Somerset skutecznie kontratakują (First Strike) i rozbijają Francuzów. Foy ucieka po raz drugi. 6-1 ostatecznie.
Obrazek
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: CCN OT2021 - wieści

Post autor: Leliwa »

Rewanż w wigilię. Tym razem kości i karty zupełnie się odwróciły ode mnie. W poprzedniej partii nie dałem mu możliwość zbyt dużej reakcji i nie mógł narzekać na kości. W tej partii moje działania spotkały się z odmową współdziałania ze strony kostek. Na prawym rozstrzygającym skrzydle w sumie rzucałem 29 kośćmi z czego uzyskałem 6 trafień. Z wyjątkiem działań przeciwko grenadierom (tu na 10 kościach - 5 trafień). Ale to nic nie pomogło, bo dostałem sekwencję 14 trafień na 16 kościach przeciwnika razem w jednej aktywacji. 6-1 znów dla Brytyjczyków i remis w dwumeczu. Szczęście wojenne, ech!
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
PzKpfw II

Re: CCN OT2021 - wieści

Post autor: PzKpfw II »

dbj pisze: środa, 15 grudnia 2021, 13:11
Leliwa pisze: poniedziałek, 13 grudnia 2021, 22:46 Rozlosowano rundę czwartą. W rundzie trzeciej było 5 podwójnych zwycięstw za 3 punkty oraz dwa walkowery. Te ostatnie kosztem Tomka i Mateusza, którym zabrakło czasu i ducha.
Z tego co słyszałem, to na brak czasu i ducha naszych kolegów, ogromny wpływ miała postawa ich zagranicznych przeciwników, którzy na umówioną godzinę pojedynku stawiali się z co najmniej godzinną tolerancją.
Tak było, postawię Ci kolejkę jak się spotkamy. Ci ludzie z turnieju są często niepoważni. Umawiają się na 21-22 naszego czasu, a potem ze zjaranym uśmiecham hiszpańskiego zielarza zjawiają się jak gdyby nigdy nic, bez słowa przepraszam i oczekują, że wspaniałomyślnie zasiądę o godzinie 12 w nocy przed komputerem, żeby tak ze 3-4 godzinki na luzie pyknąć, a potem na 8 rano iść na spokojnie do pracy. Żeby to raz było, ale Mateusz miał przyjemność dwa razy z takim gościem, ja raz. Jedynie z Michałem wszystko poszło sprawnie i skończyliśmy bez problemów. Mnie taka postawa leniuchów światowych zniechęciła mocno, syna jeszcze bardziej, więc trudno się dziwić, że nie biorę w tej hucpie udziału ;)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: CCN OT2021 - wieści

Post autor: Leliwa »

Zakończyłem udział w tym turnieju dwumeczem z Gilefornem o imieniu Andriej z Rosji. Podwójna klęska 3-6 i 3-6 w drugim scenariuszu z Salamanki. Gileforn to zeszłoroczny triumfator OT napoleońskiego i w tym roku moim kosztem pewnie przejdzie do Play-off. Oczywiście wszystko było do wygrania, choć jego kostki były dzisiaj w mechaniźmie Vassala. No ale jak ja mam praktykować i dobrze grać jak z nikim z Polski (Poza Michałem K) nie można się umówić na grę?
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
mk20336
Adjoint
Posty: 761
Rejestracja: poniedziałek, 13 lutego 2017, 20:39
Has thanked: 65 times
Been thanked: 419 times
Kontakt:

Re: CCN OT2021 - wieści

Post autor: mk20336 »

Aby wątek zakończyć Happy Endem, pragnę donieść że mimo bratobójczej walki w półfinale, sam finał zakończył się polskim sukcesem :)
Tak mnie to natchnęło, że aż artykuł popełniłem:

LINK: Commands & Colors Ancients 2021 Open Tournament Results

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”