Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest środa, 20 czerwca 2018, 01:34

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Serbowie - OdB do Wielkiej Wojny
PostNapisane: wtorek, 10 kwietnia 2007, 17:23 
Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 15:58
Posty: 1232
Wszystkie informacje pochodzą z książki M. Bjelajac "Genarali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941. Studija o vojnoj eliti i biografski rečnik", Beograd 2004, ss. 329-332.

Rozwinąłem wszystkie skróty oprócz pp, czyli pułk piechoty. Tam gdzie było możliwe podałem polskie nazwy.

"FORMACJA I KONCETRACJA WOJSKA SERBSKIEGO W PRZEDDNIU WOJNY 1914
Naczelne dowództwo- Sztab Naczelnego dowództwa w Kragujevacu

I Armia- Sztab we wsi Rača

Braničevski oddział (Požarevac): Dunajska dywizja II poboru; 3 dywizion artylerii, 22 pp III poboru;
Dunajska dywizja I poboru (Belgrad)
Timočka dywizja II poboru (Rača)
Moravska dywzja II poboru ()
Timočka dywzja I poboru (Smederevska Palanka)

II Armia- Sztab w Aranđelovac'u

Moravska dywizja I poboru (Aranđelovac)
Mieszana dywizja I poboru (wieś Darosava)
Šumadijska dywizja I poboru (Lazarevac)

III Armia- Sztab w mieście Valjevo

Drinska dywizja I poboru (Valjevo)
Drinska dywizja II poboru (Ljubovija, Krupanj, Loznica)

Užička vojska [Użyczkie wojsko]- sztab Užice

Šumadijska dywizja II poboru (Užice)
Užička brigada (Bajina Bašta)
Limski oddział (Priboj)

FORMACJA ARMII SERBSKIEJ PRZED OPERACJAMI W 1915

A) NA PÓŁNOCNYM I ZACHODNIM FRONTACH
1) I armia - sztab Valjevo, od Višegrada wzdłóż Driny i Sawy do wsi Ostružnice
Drinska dywizja II poboru
Dunajska dywizja II poboru
Sokolska brygada
Užički oddział
Moravska dywizja (Krupanj-Ub)

2) Obrona Belgradu (sztab na Terlaku) od wsi Ostružnice do Grocke

3) III arnia- sztab Aleksandrovac, od Grocke do Golubca
Braničevski oddział
Dunajska dywizja I poboru
Drinska dywizja I poboru

4) Krajinski oddział

5) Rezerwa strategiczna ND: Timočka dywizja II poboru (Sopot)

B) NA FRONCIE WSCHODNIM KU BUŁGARII

1) Timočka vojska (sztab w Zaječaru) od ujścia Timoku do góry Midžor

Mieszana dywizja I poboru (koło Zaječaru)
Šumadijska dywizja II poboru (koło Knjaževca)
Negotinski oddział
Załoga fortyfikacji Zaječaru

2) II armia- (sztab w Pirocie) od Midžora, przez Nišavę do Patrice
Timočka dywizja I poboru
Morawska dywizja I poboru (bez 2 pp, który byłó koło Strumice)
Šumadijska dywizja I poboru (po rozpoczęciu działań włączona do składu III armii)
Dywizja kawalerii
Vlasinski oddział

3) Jednostki nowych obszarów (sztabw Skoplje) od Patrice, przez Deve Bair, Carevog Sela do Dojrana
Vardarska dywizja
Bregalnička dywizja
4) Jednostki kosowskiego okręgu dywizyjnego dyslokowane jako załogi w Prištinie, Priznenie, Uroševacu, Kosowskiej Mitrowicy
5) Jednostki bitoljskiego okręgu dywizyjnego dyslokowane jako załogi miejscowości Bitolj, Prilep i Kičevo

C) KU ALBANII
Prizrenski oddział (sztab w Ljum-Kula)
Podrimski oddział (sztab w Debru)
Ohridski oddział (sztab w Ohridzie)

FORMACJA WOJSKA SERBSKIEGO W WOJNIE 1916 ROKU

Naczelne dowództwo - sztab w Solun [czyli Saloniki- Zeka]
I armia (prawe skrzydło sektoru serbskiego od prawego brzegu Vardaru)

1) Moravska dywizja: I brygada piechoty (1. i 2. pp); II brygada piechoty (3. i 16. pp); Moravski pp III poboru; pułk artylerii górskiej (2 dywizjony górskie, 1 dywizjon polowy i 1 dywizjon haubic)

2) Vardarska dywizja (w rezerwie Naczelnego dowództwa): I brygada piechoty (21. i 22. pp); II brygada piechoty (23. i 24. pp); pułk artylerii górskiej (2 dywizjony górskie, 1 dywizjon polowy, 1 dywizjon haubic)

3) Czetnicki oddział wojewody Babunskog

II armia (centrum serbskiego sektoru frontowego)

1) Šumadijska dywizja: I brygada piechoty (10. i 11. pp); II brygada piechoty (12. i 19. pp); Šumadijski pułk III poboru; pułk artylerii górskiej (2 dywizjony górskie, 1 dywizjon polowy, 1 dywizjon haubic); Šumadijski szwadron kawaleryjski

2) Timočka dywizja: I brygada piechoty (13. i 14. pp); II brygada piechoty (15. i 20. pp); Timočki pp III poboru; pułk artylerii górskiej (2 dywizjony górskie, 1 dywizjon polowy, 1 dywizjon haubic); Timočki szwadron kawalerii

III armia (lewe skrzydło sektoru serbskiego ku Bitolj'owi i Kajmakčalan'owi)

1) Drinska dywzja: I brygada piechoty (4. i 5. pp); II brygada piechoty (6. i 17. pp); Drinski pp III poboru; pułk artylerii górskiej (2 dywizjony górskie, 1 dywizjon polowy, 1 dywizjon haubic); Drinski szwadron kawalerii

2) Dunajska dywizja: I brygada piechoty (7. i 8. pp); II brygada piechoty (9. i 18. pp); Dunajski pp III poboru; pułk artylerii górskiej (2 dywizjony górskie, 1 dywizjon polowy, 1 dywizjon haubic); Dunajski szwadron kawalerii

3) Dywzja kawalerii (1, 2, 3, 4. pułki kawalerii)

4) Ochotniczy oddział wojewody Vuka

5) Batalion Serbów ochotników

FORMACJA SERBSKIEGO WOJSKA W WOJNIE 1917-1918

Naczelne dowództwo- sztab Naczelnego dowództwa

I armia (sztab we wsi Skočivar)
Moravska dywizja (1, 2. i 3. pp, pułk artylerii)
Drinska dywzija (4, 5. i 6. pp, pułk artylerii)
Dunajska dywizja (7, 8. i 9. pp, pułk artylerii)
Dywizja kawalerii (1, 2, 3. i 4. pułki kawalerii)

II armia (sztab we wsi Dragomanci)
Šumadijska dywizja (10, 11. i 12. pp. pułk artylerii)
Timočka dywizja (13, 14. i 15. pp, pułk artylerii)
Jugosłowiańska dywizja (21, 22, 1. i 2. jugosłowiańskie pp, pułk artylerii"

_________________
zajecza-norka.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 10 kwietnia 2007, 17:23 
Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 15:58
Posty: 1232
A teraz OdB przejściowe. Jest to tylko pierwsza część, o II armii dopiszę nieco później.
A co do skrótów:
MO - to mitraljesko odelenje, czyli drużyna ckm;
Mostovni tren- jednostka pontonierska, ale nie wiem w jakiej sile. Dopiszę jak tylko się dowiem i naprawę niedociągnięcia w tłumaczeniu (to teraz to tzw. pierwszy rzut ;) )

Mile Bjelajac "Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941. Studija o vojnoj eliti i biografski leksikon", Beograd 2004, ss. 332-333

DISLOKACJA I PRZEJŚCIOWA FORMACJA 1918/1919 ROKU

Ministerstwo wojska i marynarki (Belgrad - stopniowe przenoszenie z Salonik do maja 1919)
Naczelne Dowództwo - Sztab Belgrad (od 18. listopada 1919)

I ARMIA
Sztab armii - Nowy Sad

Dunajska dywizja

Sztab - Subotica
7. pp sztab - Nowy Sad
1. batalion sztab, 1. i 3. kompanie - Nowy Sad; 4. kompania - Ilok;
2. batalion - Zagrzeb;
3. batalion sztab i 1. kompania - Zemun; kompanie - Inđija, Stara Pazova, Surčin;
MO - Nowy Sad;
8.pp sztab - Subotica
1. batalion sztab - Subotica;
2. batalion - Baja; dwa plutony i MO między Baje i Felše St. Ivan; 4. kompania - Bačalmaš;
3. batalion sztab - Subotica
MO - Subotica
9.pp sztab, pułkowe MO - Sombor
1. batalion sztab i dwie kompanie - Stara Kanjiža; kompania - Senta; 4. kompania - Morgonoš;
2. batalion - Sombor;
3. batalion i 4. kompania - Vrbas; kompania - Bačka Topola; kompania - Odžak; 3. kompania - Kula, dwa plutony we Vrbasu
Mieszany pp - sztab - Petrovaradin
1. batalion sztab i trzy kompanie - Senta; 4. kompania - Apatin;
2. batalion sztab i dwie kompanie - Bečej; 3. kompania - Ada; 4. kompania - Žabalj
3. batalion - Petrovaradin; dwa plutony - Titel
4. batalion -------
Dunajski pułk artylerii
Górski dywizjon - Senta
1. dywizjon artylerii polowej - Subotica
2. dywizjon artylerii polowej - Sombor
Dywizjon haubic - Petrovaradin
Zdobyczna bateria - Ljubljana (pod dowództwem I armii)
Dunajski szwadron - Nowy Sad
Półbatalion inżynieryjny-sztab - Nowy Sad; kompania - Gročanska Ada (Belgrad); kompania - Grdelica

Dywizja kawalerii

Sztab - Temišvar
1. brygada kawalerii sztab - Temišvar
1. pułk kawalerii w Temišvarze: sztab; 1. szwadron (bez dwóch plutonów); część sił 2. szwadron; 3. szwadron;
we wsi Tepeš dwa plutony 1. szwadronu
wsi od Rekasa do Nove Moldave: główne siły 2. szwadronu
4. pułk kawalerii w Temišvarze: 1. i 2. szwadrony (bez dwóch plutonów)
od wsi Lipe w kierunku na Segedin: 3. szwadron i dwa plutony 2. szwadronu
2. brygada kawalerii sztab - Velika Kikinda
2. pułk kawalerii- sztab we Šiklošu (pod dowództwem Drinskiej dywizji)
1. szwadron we wsi Selje; 1. pluton we Varaždini
2. szwadron we Šilkošu
3. szwadron we Barču
3. pułk kawalerii - sztab Velika Kikinda
1. szwadron - Velika Kikinda (wcześniej we Oršavie)
2. szwadron - Velika Kikinda (wcześniej od wsi Torogovo do Bad Herkulesa)
3. szwadron - Pakrac, Daruvar, Sisak
Dywizjon pieszy - Temišvar
Konna artyleria polowa - Temišvar
Konna artyleria górska - (przy Jugosłowiańskiej dywizji)

Moravska dywizja

Sztab - Temišvar (wcześniej Vršac)

1. pp sztab i MO - Temišvar
1. batalion - Temišvar
2. batalion sztab i dwie kompanie oraz MO - Novi Arad; 3. kompania Lipa-Zabranj-Mikloš; 4. kompania Neš- Sveti Petar
3. batalion - Temišvar
2. pp - sztab i pułkowe MO - Kikinda
1. batalion: sztab, 4. kompania - Sirig; 1. kompania i MO - Novi Segedin; 2. kompania - Daska-Obed; 3. kompania - Sveti Ivan-Tur
2. batalion: sztab, 1. kompania i MO - Kikinda; 2. kompania - Turski Bečej; 3. kompania -Čamar-Mikloš; 4. kompania - Zombolj-Mokrin
3. batalion: sztab, dwie kompanie i MO - Bečkerek; trzy plutony 3. kompanii - wieś Arad-Sveti Đurađ; 1. pluton - wieś Perlez; 4. kompania - Pančevo
3. pp sztab i pułkowe MO - Vršac
1. batalion: sztab, dwie kompanie i MO - Rešica; 3. kompania - Anina; 4. kompania - Baškanjbanja
2. batalion: sztab, dwie i pół kompanie - Bela Crkva; 3. kompania - wieś Dozović; 4. kompania - Oreovica-Jasenovo
3. batalion - Vršac
Moravski pułk artylerii - sztab - Temišvar
1. dywizjon artylerii górskiej: dwie baterie - Temišvar; 3. bateria - Novi Arad
2. dywizjon artylerii górskiej: sztab i dwie baterie - Bečkerek
Dywizjon artylerii polowej: sztab i dwie baterie - Vršac; 3. bateria - Novi Arad
Dywizjon haubic - sztab i półtora baterii - Vršac
Morawski szwadron - Sen Mikloš
Półbatalion inżynieryjny - Vršac, dwie kampanie na remoncie kolei w Banacie i Serbii

Drinska dywizja
Sztab - Osijek
Sztab 1. brygady piechoty - Darda

4. pp: sztab - Ljubljana
1. batalion - Ljubljana
2. batalion - Osijek; jeden pluton w Erdutu; 3. kompania - Šid
3. batalion - Ljubljana (wcześniej we Vinkovicima); 4. kompania i MO - Đakovo
5. pp: sztab - Slavonska Požega
1. batalion - Slavonska Požega
2. batalion - Kraljevica (Rijeka)
3. batalion: sztab, 3. kompania - Slavonski Brod; 1. kompania i MO - Tuzla; 2. kompania - Nova Gradiška, pluton w Novska; 4. kompania - Brčko, pluton - Šamska, dwa plutony - Bijeljina
6. pp: sztab - Pečuj
1. batalion: sztab - Pečvard; 1. kompania - Sigetvar; 2. kompania - Mohač; 3. i 4. kompanie - Batasek
2. batalion: sztab, 2. i 4. kompanie - Pečuj; 3. kompania - Pečvard; MO - Sigetvar; 1. kompania - St. Lerinc
3. batalion: sztab, 1. i 3. kompanie - Vilanj; 2. kompania - Monaštar; 4. kompania - Darda
batalion rezerwowy: 1. kompania - Vukovar; 3. kompania - Klenak; 4. kompania - Vinkovci; pluton - Šid; pluton - Dali; pluton - Ilok
Drinski pułk artylerii górskiej
Dywizjon artylerii górskiej: sztab, 4. i 5. baterie - Ljubljana; 3. bateria - Osijek; 1. bateria - Pečuj; 2. bateria - Slavonska Požega i Slavonski Brod
Dywizjon artylerii polowej: sztab Belje; 1. bateria - Albertfal
Dywizjon haubic: 1. bateria - Šabac; dwie baterie - Sremska Mitrovica; 2. bateria - Bršadin
Drinski szwadron - Podravska Slatina
Półbatalion saperów (pionierów) - Ruma, jedna kompania - Grdelica

Do dyspozycji sztabu I armii
Moravaski pp III poboru - Niš-Leskovac
Dunajskii pp III poboru - na utrzymywaniu drogi Niš-Aleksinac- Ražanj
Kompania minerów - Niš
MOSTOVNI TREN - Veliko Gradište
Jeńecki pułk (Bułgarów) - na utrzymywaniu drogi Vranje-Leskovac

_________________
zajecza-norka.blogspot.com


Ostatnio edytowano czwartek, 1 stycznia 1970, 02:00 przez Zeka, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 10 kwietnia 2007, 17:36 
Major
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 grudnia 2005, 15:58
Posty: 1232
Jeszcze o pewnym wydarzeniu z I wojny światowej, a mianowicie wybuchu powstania w Serbii, a zaten i w Czarnogórze, które było skierowane przeciwko siłą okupacyjnym... Jako bezpośredni powód wybuchu powstania, jeden z jego przywódców podał próby regrutacji ludności serbskiej przez armię bułgarską. Powstanie to, znane jako Toplički ustanak w 1917 (powstanie Toplickie) jest interesujące z kilku powodów, a mianowicie: był to jedyny taki zryw w ówczesnej wojennej Europie. Innym, niewątpliwie ciekawym, elementem tego powstania jest sposób walki- i to zarówno powstańców jak i wojsk bułgarskich i austro-węgierskich. Należałoby zaznaczyć, że wojska powstańcze operowały niezaleznie od Naczelnego Dowództwa armii serbskiej.
Zważywszy na taktykę wojsk powstańczych, Bugarzy doszli do wniosku, że duże związki nie nadają się do zwalczania sił partyzanckich. W celu usprawnienia sposobu walk, Bułgarzy utworzyli tzw. kontroddziały. Liczyły one od kilkunastu do kilkudziesięciu ludzi, a ich zadaniem było ścigać jeden określony oddział powstańczy. Tą metodę przejął też CK gubernator, który miał do czynienia z powstańcami w swojej strefie okupacyjnej. Do tego celu używał on niewielkich jednostek wydzielonych z batalionu żandarmerii "S", pułku pościgowego itp. Ta metoda, wsparta działalnością represyjną sił okupacyjnych (masowe egzekucje, palenie miejscowości) doprowadziła do upadku powstania, aczkolwiek nie zlikwidowała wszystkich sił powstańczych, które potem się odrodziły. W zasadzie pomimo rozbicia części sił, wojska powstańcze walczyły aż do zakończenia wojny.

_________________
zajecza-norka.blogspot.com


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group. Color scheme by ColorizeIt!
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL


Informacja o ciasteczkach
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji świadczonych usług. Jeśli nie akceptujesz tego faktu prosimy o opuszczenie tej strony.