Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

Filmy, seriale, programy telewizyjne i wszelkie inne tematy związane z kinem i telewizją.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

Post autor: cdc9 »

Chociaż zdaję sobie sprawę, że jest to serial już dość leciwy (z 1980 roku) i odbiega on od tego co dziś jest standardem w realizacji serialów historycznych, to jednak chcę go polecić miłośnikom historii, których na Forum nie brakuje.
Okazją do mego wpisu jest znakomita inicjatywa TVP emisji tego filmu, po rekonstrukcji cyfrowej, już od najbliższego poniedziałku:
https://centruminformacji.tvp.pl/363283 ... nej-europy
Dla osob nie znających tego filmu, napiszę krótko, że jest to przedstawienie historii Wielkopolski od Kongresu Wiedeńskiego do Powstania Wielkopolskiego. Obok naturalnie postaci fikcyjnych będzie można poznać tak ważne postaci dla naszej historii jak Chłapowski, Cegielski czy Raczyński. Serial jest ciekawym uzupełnieniem percepcji naszych dziejów XIX wieku znanych zazwyczaj z pozycji wydarzeń dziejących się w zaborze rosyjskim.
Pierwszy odcinek to powrót napoleońskich weteranów (w tym gen. Chłapowskiego) do domu, nie masz już nadziei pokładanych w Napoleonie, powstało Wielkie Księstwo Poznański z namiestnikiem ks. Antonim Radziwiłłem i trzeba rozejrzeć się co tu robić na gruzach marzeń.
Polecam. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy.

Post autor: Leliwa »

cdc9 pisze:Chociaż zdaję sobie sprawę, że jest to serial już dość leciwy (z 1980 roku) i odbiega on od tego co dziś jest standardem w realizacji serialów historycznych, to jednak chcę go polecić miłośnikom historii, których na Forum nie brakuje.
Okazją do mego wpisu jest znakomita inicjatywa TVP emisji tego filmu, po rekonstrukcji cyfrowej, już od najbliższego poniedziałku:
https://centruminformacji.tvp.pl/363283 ... nej-europy
Dla osob nie znających tego filmu, napiszę krótko, że jest to przedstawienie historii Wielkopolski od Kongresu Wiedeńskiego do Powstania Wielkopolskiego. Obok naturalnie postaci fikcyjnych będzie można poznać tak ważne postaci dla naszej historii jak Chłapowski, Cegielski czy Raczyński. Serial jest ciekawym uzupełnieniem percepcji naszych dziejów XIX wieku znanych zazwyczaj z pozycji wydarzeń dziejących się w zaborze rosyjskim.
Pierwszy odcinek to powrót napoleońskich weteranów (w tym gen. Chłapowskiego) do domu, nie masz już nadziei pokładanych w Napoleonie, powstało Wielkie Księstwo Poznański z namiestnikiem ks. Antonim Radziwiłłem i trzeba rozejrzeć się co tu robić na gruzach marzeń.
Polecam. :)
Pamiętam. Niezapomniane postaci ks. Wawrzyniaka, Cegielskiego czy ostatni odcinek poświęcony Powstaniu.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Adjoint
Posty: 763
Rejestracja: środa, 23 września 2015, 18:06
Lokalizacja: Warszawa, Warszawa Warszawa

Re: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

Post autor: LordDisneyland »

Warto dodać, że obsada była naprawdę imponująca - https://pl.wikipedia.org/wiki/Najd%C5%8 ... opy#Obsada


Jako nastoletnie pacholę nudziłem się przy tym potwornie, ale już w XXI wieku serial oglądałem z przyjemnością.
Polecam uwadze państwa St.Brudnego w roli szpicla Kwaśniewskiego :D
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

Post autor: Leliwa »

LordDisneyland pisze:Warto dodać, że obsada była naprawdę imponująca - https://pl.wikipedia.org/wiki/Najd%C5%8 ... opy#Obsada


Jako nastoletnie pacholę nudziłem się przy tym potwornie, ale już w XXI wieku serial oglądałem z przyjemnością.
Polecam uwadze państwa St.Brudnego w roli szpicla Kwaśniewskiego :D
Ale to nie z tych Kwaśniewskich bo oni wcześniej inaczej się nazywali.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

Post autor: cdc9 »

Już o tym nie chciałem pisać, ale masz oczywiście rację.
Realizacja takiego serialu, w takiej obsadzie i z taką dbałością o realia (scenografia, kostiumy) dziś kosztowałaby krocie. Kogo dziś byłoby stać na kręcenie serialu przez dwa lata?

Oczywiście film oglądałem, ale teraz koniecznie obejrzę raz jeszcze. Jestem ciekaw efektu po rekonstrukcji. Mam takie doświadczenie z oglądania takich poprawionych filmów, że to całkiem inne wrażenie.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
rastula
Sergent-Major
Posty: 154
Rejestracja: piątek, 27 września 2013, 14:03
Lokalizacja: Kernwerk
Kontakt:

Re: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

Post autor: rastula »

To następne pewnie Blisko, coraz bliżej.
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

Post autor: Szary »

O, będzie okazja obejrzeć w całości. Jak byłem dzieciakiem, to pamiętam, że trochę tam mi akcji brakowało, ale dziś pewnie będzie w sam raz.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

Post autor: Anomander Rake »

Jako nastoletnie pacholę nudziłem się przy tym potwornie, ale już w XXI wieku serial oglądałem z przyjemnością.
+1 :mrgreen:
runnersan
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 998
Rejestracja: poniedziałek, 21 sierpnia 2006, 18:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

Post autor: runnersan »

Wczoraj jakoś mam wrażenie, zamiast filmu leciał gadający pan. Za to w programie dziś o 20.30 jest ten film.
Zapraszam do przeglądania...

http://wirtualnygeneral.blogspot.com/
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy

Post autor: cdc9 »

Oczywiście masz rację. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Film”