Peter H. Wilson - Wojna trzydziestoletnia 1618-1648

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Peter H. Wilson - Wojna trzydziestoletnia 1618-1648

Post autor: adi2 »

Witam. Kupowac? :)
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Peter H. Wilson - Wojna trzydziestoletnia 1618-1648.

Post autor: elahgabal »

Mam na liście życzeń. Ale siłą rzeczy nie czytałem.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Re: Peter H. Wilson - Wojna trzydziestoletnia 1618-1648

Post autor: Aldarus »

Kupować :) Zwłaszcza, że w Polsce prawie nie ma książek kompleksowo ujmujących temat Wojny 30-letniej.
Czytałem wersję angielską - klasa sama dla siebie. Co do polskiego tłumaczenia się nie wypowiem (kupiłem, ale jeszcze nie czytałem).
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Peter H. Wilson - Wojna trzydziestoletnia 1618-1648

Post autor: adi2 »

Aldarus pisze:Kupować :) Zwłaszcza, że w Polsce prawie nie ma książek kompleksowo ujmujących temat Wojny 30-letniej.
Czytałem wersję angielską - klasa sama dla siebie. Co do polskiego tłumaczenia się nie wypowiem (kupiłem, ale jeszcze nie czytałem).
No to kupie. Ja kiedyś czytałem o wojnie 30 letniej w książce Petera Englunda "Lata wojen".

PS A i "Szwedzkie wojny 1611-32" też są zachęcające.
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Re: Peter H. Wilson - Wojna trzydziestoletnia 1618-1648

Post autor: Aldarus »

Też ją czytałem - ale nie ma co porównywać. Zupełnie inna kategoria :)
Z książek o wojnie 30 letniej całkeim sympatycznie się czyta Wolke, Larsson, Villstrand Wojna trzydziestoletnia. Jest to pozycja znacznie krótsza od ksiązki Wilsona, siłą rzeczy mniej szczegółowa, choc sprawnie napisana. Zawiera ciekawostki, jak choćby rozdział Wojna oblężnicza: Magdeburg 1631. Nie wiem czy jest jeszcze gdzieś do dostania.
Jest też parę pozycji dotyczących różnych aspektów wojny np. Wojna trzydziestoletnia na Śląsku Maronia. Tu szczególnie ciekawe są kwestie kosztów utrzymania wojsk, aprowizacji, kontrybucji itp.
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Peter H. Wilson - Wojna trzydziestoletnia 1618-1648

Post autor: adi2 »

Jednak kupiłem "Wojnę 1812" Mariana Kukiela. Trzydziestoletnia poczeka w kolejce :)

PS. Taka ciekawostka o trzydziestoletniej wojnie; kiedyś byłem w jakimś starym niemieckim miasteczku (bardzo ładnym i klimatycznym) i miejscowa legenda mówi; oblegający generał (było oblegane przez Pappenheima bodajże) ogłosił, że jak ktoś wypije duży dzban wina od razu to zniesie oblężenie. Znalazł się miejscowy śmiałek co to uczynił, ale padł martwy po wypiciu.
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Re: Peter H. Wilson - Wojna trzydziestoletnia 1618-1648

Post autor: Aldarus »

Czytałem - warto. Kukiel potrafił pisać jak mało kto. Moją ulubioną jego pozycją są jednak Dzieje polityczne Europy.
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 36 times
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Re: Peter H. Wilson - Wojna trzydziestoletnia 1618-1648

Post autor: gocho »

PS. Taka ciekawostka o trzydziestoletniej wojnie; kiedyś byłem w jakimś starym niemieckim miasteczku (bardzo ładnym i klimatycznym) i miejscowa legenda mówi; oblegający generał (było oblegane przez Pappenheima bodajże) ogłosił, że jak ktoś wypije duży dzban wina od razu to zniesie oblężenie. Znalazł się miejscowy śmiałek co to uczynił, ale padł martwy po wypiciu.
Na głównym placu miasta znajduje się budynek z zegarem, z którym związana jest legenda. Upamiętnia on wydarzenia w 1631, gdy pod murami oblegali miasto żołnierze hrabiego Tilly. Legenda głosi, że na dźwięk mechanicznego skowronka hrabia Tilly miał powiedzieć, iż jeśli ktokolwiek w ciągu trwania tego dźwięku wypije jeden galon wina w jednym ciągu, miasto zostanie ocalone. Burmistrz Nusch przyjął wyzwanie, dzięki czemu miasto nie zostało zrównane z ziemią. Mieszkańcy miasta obchodzą „Święto Ratowania Miasta” każdego roku na Zielone Świątki, podczas których odbywają się liczne festiwale, koncerty i wydarzenia kulturalne.
Chodzi pewnie o Rothenburg ob der Tauber. Miasteczko przepiękne.

A co literatury uzupełniającej historię wojny 30letniej dodałbym jeszcze "Historie wojen morskich. Wiek żagla" Wieczorkiewicza. Jest tam też wiele znakomitych opisów morskich działań z innych wojen XVII i XVIII wieku. Można sobie chociażby doczytać o tym czego zabrakło w ogólnych opracowaniach np. uzupełnić wiedzę z "Wojny siedmioletniej" Szabo.

Teraz do pełni szczęścia brakuje jeszcze jakiegoś dobrego opracowania wojny hiszpańsko-francuskiej 1648-59. W biografii "Kondeusza" trochę o tym jest, przydałoby się więcej.
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
adi2
Adjudant-Major
Posty: 337
Rejestracja: piątek, 5 lipca 2013, 21:10

Re: Peter H. Wilson - Wojna trzydziestoletnia 1618-1648

Post autor: adi2 »

gocho pisze:
Na głównym placu miasta znajduje się budynek z zegarem, z którym związana jest legenda. Upamiętnia on wydarzenia w 1631, gdy pod murami oblegali miasto żołnierze hrabiego Tilly. Legenda głosi, że na dźwięk mechanicznego skowronka hrabia Tilly miał powiedzieć, iż jeśli ktokolwiek w ciągu trwania tego dźwięku wypije jeden galon wina w jednym ciągu, miasto zostanie ocalone. Burmistrz Nusch przyjął wyzwanie, dzięki czemu miasto nie zostało zrównane z ziemią. Mieszkańcy miasta obchodzą „Święto Ratowania Miasta” każdego roku na Zielone Świątki, podczas których odbywają się liczne festiwale, koncerty i wydarzenia kulturalne.
Chodzi pewnie o Rothenburg ob der Tauber. Miasteczko przepiękne.

A co literatury uzupełniającej historię wojny 30letniej dodałbym jeszcze "Historie wojen morskich. Wiek żagla" Wieczorkiewicza. Jest tam też wiele znakomitych opisów morskich działań z innych wojen XVII i XVIII wieku. Można sobie chociażby doczytać o tym czego zabrakło w ogólnych opracowaniach np. uzupełnić wiedzę z "Wojny siedmioletniej" Szabo.

Teraz do pełni szczęścia brakuje jeszcze jakiegoś dobrego opracowania wojny hiszpańsko-francuskiej 1648-59. W biografii "Kondeusza" trochę o tym jest, przydałoby się więcej.
Hehe. O, pewnie masz rację. Dzięki za sprostowanie. Dobrze sobie to przypomniec :)

PS. Dzięki Wam za rady książkowe.
Chętnie zagram online (Vassal itp.). Moje filmiki z gier PC kampanii mp(Europa Universalis 2):

http://youtu.be/mkga5VM5aY0
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”