Separatyzmy w Europie i na świecie

Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Telamon »

Uważaj aby w krajach sąsiednich nie zaczęli myśleć podobnie o "nas", jako o przejawie groźnego separatyzmu godzącego w świętą ideę panslawizmu.

https://www.youtube.com/watch?v=G136GODWKhc

Ja tam się nowego hymnu już uczę. :P
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Torgill »

Telamon pisze:Uważaj aby w krajach sąsiednich nie zaczęli myśleć podobnie o "nas", jako o przejawie groźnego separatyzmu godzącego w świętą ideę panslawizmu.
A sądzisz, że tak nie myślą?
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: RAJ »

Torgill pisze:Natomiast - przy całej sympatii do nich - trzeba się patrzyć na NASZ interes. Niepodległa Katalonia nim nie jest.
Może nie jest a może jest. To kwestia dyskusyjna. Rzeczywisty wkład Hiszpanii w obronę wschodniej flanki NATO jest pomijalny.
Do tego od dawna narastają w Hiszpanii problemy wewnętrzne wzmacniane przez radosną imigrację.
Natomiast przepięknie to wszystko obnaża obłudę eurokratów. Wzmacnianie EU gdy ma ono zepsutą głowę wcale nie jest dla nas korzystne.
Aktualnie EU jest niestety na dobrej drodze do państwa totalitarnego, z biurokratyczną władzą w żaden sposób niezależną od obywateli.

Zaś patrząc z punktu widzenia czysto ludzkiego, Katalonia jak najbardziej ma prawo do samostanowienia.
Rząd Hiszpanii zupełnie spierdo...ł tę rozgrywkę i wcale mnie to nie dziwi. Mogli sprawę zagłaskać a zamiast tego wysadzili bombę.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Torgill »

RAJ pisze:Może nie jest a może jest. To kwestia dyskusyjna. Rzeczywisty wkład Hiszpanii w obronę wschodniej flanki NATO jest pomijalny.
Rozpad Unii jako takiej nie jest w naszym interesie, oznaczałoby to powrót do koncertu mocarstw (czego bardzo sobie życzy Rosja), w którym nasz ciągle słaby kraj, pozbawiony armii, która ma możliwość samodzielnej eskalacji i deeskalacji działań wojennych, byłby w bardzo niedobrej sytuacji.
Pogłębianie integracji i Europa dwóch prędkości również nie jest w naszym interesie - jak widać stąpamy po bardzo grząskim gruncie.

Wkład Hiszpanii nie jest duży, podobnie jak wielu innych krajów, ale chodzi o symbol. Żołnierze hiszpańscy są na wschodniej flance, w razie ataku oni również zostaną zaatakowani - tak to ma działać. Tak samo nasze fregaty pływały "symbolicznie" na Morze Śródziemne.

O Katalonii z punktu widzenia UE. Jest sporo o casusie Kosowa.
https://www.mpolska24.pl/post/15280/roz ... racja-z-ue
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: RAJ »

Autonomia katalońska nie zagwarantowała sobie prawa do referendum wbrew Konstytucji Hiszpanii...Przywódca autonomii katalońskiej jednostronnie uznał, że „Konstytucja Hiszpanii” jest nieistotna, bo w myśl prawa międzynarodowego każdy naród ma prawo do samostanowienia. I to prawda, ale pod pewnymi warunkami. Musi istnieć naród, odrębny język i zaszłości historyczne, ucisk i kolonizowanie.
LOL. Jakie brednie.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Secesja Bawarii. Kiedy dokładnie?

Post autor: cdc9 »

elahgabal pisze:
cdc9 pisze:Dwieście, bez mała, lat naszej historii to nieustanne przeciwstawianie się różnym konstytucjom i tylko ta perspektywa każe mi patrzeć na Katalonię z pewną sympatią.
Ja nie mam tutaj nawet cienia sympatii. Katalonia, Kraj Basków, Korsyka, Śląsk, Szkocja, Bawaria. Tak jakby cofamy się w czasie. Jeszcze trochę i niepodległości zażądają Etruria, Zweibrücken, Burgundia, Okcytania, Gaskonia, Mercja... :twisted:
A dlaczego nie? Czyżbyś wyznawał teorię końca historii? Czy naprawdę uważasz, że mapa polityczna Europy, do zgaśnięcia Słońca, nie ulegnie zmianie?
W ostatnich 30. latach powstało wiele nowych państw z odłączenia się od innych i jakoś to "Zachodowi" nie przeszkadzało, więc czemu demokratyczna Europa miałaby nie przyjąć do wiadomości, że i u niej są tacy, ktorzy chcą być "na swoim"?
Przecież jesteś zbyt wytrawnym znawcą historii, abyś nie wiedział jaka była historia Hiszpanii ostatnich 200. lat. Tyle tam było powstań, wojen domowych, rewolucji i zmian ustrojowych, że dążenia Katalonii nie powinny Ciebie dziwić.Już nie wspominam o wcześniejszych dążeniach separatystycznych Barcelony. A co do Niemiec, to pewnie nikt tam odłączyć się nie chce, a gdyby jednak, to proste pytanie: A ileż to lat istnieje coś takiego jak jedne Niemcy? Przecież nawet nie 150 lat. Włochy tak samo zresztą.
Dlaczego więc przyjmujemy, że te bidne ;) 150 lat mają większe znaczenie niż pi razy drzwi 1000 lat wcześniejszych doświadczeń? Nie znajduję na to dobrej odpowiedzi. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: elahgabal »

Ja nie lansuję tezy końca historii tylko patrzę na to pod kątem relacji Europa vs Rosja. I z tego względu secesje mi się nie uśmiechają. Polityczne rozczłonkowanie Europy nie leży w naszym interesie.
Jeśli Katalonia wyjdzie z Hiszpanii to tym samym nie będzie jej w NATO. I może pojawić się takie stwierdzenie: "Albo wy nas natychmiast do UE i NATO przyjmiecie albo my to i owo opowiemy Putinowi". Niemożliwe?
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: RAJ »

Niemożliwe i to z wielu powodów.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: elahgabal »

Dlaczego?
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: RAJ »

Zaczynając od tego, że cokolwiek mieliby istotnego do przekazania już dawno zostało przekazane przez Grecję. Dalej nikt by takiego partnera nie dopuścił do istotnych informacji. I wreszcie ich położenie wyklucza potrzebę pilnego znalezienia się w NATO.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: elahgabal »

RAJ pisze:Zaczynając od tego, że cokolwiek mieliby istotnego do przekazania już dawno zostało przekazane przez Grecję.
O. Tutaj czuję się cokolwiek zaskoczony. Możesz rozwinąć?

Zatem jeśli nie chodziłoby o wejście do NATO to do UE.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Torgill »

Oto i taka informacja:

http://forsal.pl/swiat/aktualnosci/arty ... u-dni.html

Wojsko nie, ale wzmocni oddziały Guardia Civil w terenie i zawiesi prawa autonomii.
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: Anomander Rake »

Również nie mam sympatii dla Katalonii, podobnie jak dla Lombardii. Idea by każdy bogatszy region odłączał się od państwa do którego przynależy, żeby nie dzielić się wypracowanym majątkiem jest mi obca. Owszem, w Katalonii dochodzą jeszcze inne czynniki, ale gdyby oddzielić ten finansowy to już naprawdę niepodległość Katalonii popierała by zdecydowana mniejszość.
Inna rzecz, że działania prawicowego rządu Hiszpanii, któremu w polityce wewnętrznej na rękę jest eskalacja konfliktu, są bezsensowne i faktycznie mogą przyczynić się do oddzielenia Katalonii, a już na pewno przyczyniają się do zwiększenia liczby zwolenników tejże niepodległości.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: cdc9 »

Zgadzam się z tym zdaniem.
Im więcej czytam i oglądam tym bardziej nie rozumiem skąd tak bezmyślna agresja. Suflowana w mediach teza o walkach w niedzielę nie trzyma się kupy: demonstranci nie walczyli, nie stawiali żadnego oporu, nie byli uzbrojeni; policja po prostu wchodziła i pałowała jak leci, starych, młodych, kobiety ... Niepojęte. :(
Zauważyłem też kilka filmików/kadrów, w których ludzi przed agresją bronili miejscowi strażacy i coś w rodzaju Straży Miejskiej. Wygląda więc na to, że przywieziono przyjezdnych odpowiednio umotywowanych (vide Pekin 1989).
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Separatyzmy w Europie i na świecie

Post autor: cdc9 »

Anomander Rake pisze:Również nie mam sympatii dla Katalonii, podobnie jak dla Lombardii. Idea by każdy bogatszy region odłączał się od państwa do którego przynależy, żeby nie dzielić się wypracowanym majątkiem jest mi obca. Owszem, w Katalonii dochodzą jeszcze inne czynniki, ale gdyby oddzielić ten finansowy to już naprawdę niepodległość Katalonii popierała by zdecydowana mniejszość.
Inna rzecz, że działania prawicowego rządu Hiszpanii, któremu w polityce wewnętrznej na rękę jest eskalacja konfliktu, są bezsensowne i faktycznie mogą przyczynić się do oddzielenia Katalonii, a już na pewno przyczyniają się do zwiększenia liczby zwolenników tejże niepodległości.
Wybacz, ale przy Katalonii argument finansowy wcale nie musi być najważniejszy. Barcelonę pałowano i za Franco, i za Juana Carlosa np. rozruchy w 1976 roku. Nie wspominam już o historii dawniejszej.
Chcę tylko zwrócić uwagę, że niewątpliwie istnieje coś takiego jak naród kataloński, że nie jest to efemeryda.
Ciekawostka.
Dowiedziałem się, że autonomia (wprowadzona ileś lat temu) spowodowała, że w podstawówkach katalońskich uczono hiszpańskiego tylko dwie godziny w tygodniu. Reszta przedmiotów po katalońsku. Wychowano więc pokolenie ludzi, dla których Hiszpania jest niejako obcym krajem.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Geopolityka i współczesne konflikty zbrojne”