UBOOT: The Board Game (Phalanx)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące II wojny światowej.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

UBOOT: The Board Game (Phalanx)

Post autor: RAJ »

Dziwne, że jeszcze nikt nie wyciągnął...
Kooperacyjny symulator uboota dla 1-4 osób.
https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... board-game

Galeria z expo:
http://www.gamesfanatic.pl/2017/06/07/uboot-uk-expo/

Wywiad z twórcami:
http://www.gamesfanatic.pl/2017/06/21/w ... gry-uboot/

Recenzja prototypu gry na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Gra "U-Boot" wydawnictwa PHALANX nagrodzona podczas rozdania nagród Charles S. Roberts:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=118
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
ozy
Tai-sa
Posty: 1498
Rejestracja: czwartek, 30 marca 2006, 10:30
Lokalizacja: Opole

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: ozy »

Kilka zdjęć z testów realizowanych w miniony weekend w Katowicach:

https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A4CC8AE
https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A54A846
https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A4D33F5

I krótka relacja:
Czas trwania operacji: 6 godzin (po 2 na załogę)
Sukcesy: posłano na dno 18 000 ton alianckiego zaopatrzenia
Straty: jeden Uboot, zatopiony przez bomby głębinowe (nikt z załogi nie przeżył ;))
Satysfakcja załóg: wysoka :mrgreen:

Notatka dla dowództwa: w operacji uczestniczyły dwie panie (jedna jako nawigator, druga w stopniu pierwszego oficera). Zapytanie o odbiór gry spotkało w obu przypadkach z zaskakująco pozytywną odpowiedzią 8-) Sprawa zostanie przekazana do centrali BdU celem dalszego rozpoznania...
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: RAJ »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: RAJ »

Zdjęcia z Essen. To jeszcze gra planszowa czy już coś nowego?
http://www.gamesfanatic.pl/2017/11/10/g ... oot-essen/
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43335
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: Raleen »

Ciekawa sprawa z tą grą i całą otoczką, która jej towarzyszy. Może gry planszowe podążą w przyszłości w takim kierunku...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
ghostdog
Sous-lieutenant
Posty: 488
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2006, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: ghostdog »

A mnie się nie podoba korzystanie z aplikacji. Jakoś tak nie pasuje mi to. Ale to tylko moje wrażenie.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43335
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: Raleen »

Co do mnie też chyba jestem tradycjonalistą, ale poprzyglądać się zawsze można ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: Ulysses »

Do czego potrzebna jest ta aplikacja?
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: RAJ »

Zacytuję wypowiedź z FB:
Nie jest to typowy wargame - nie ma hexów, nie rzucamy kostkami. Nie jest to też pierwsza planszówka wspomagana apką - fakt.

Faktem jest natomiast, że dotychczasowe apki w grach to głównie stopery i cyfrowe talie kart, podczas gdy w Uboocie mamy teatr działań z rozwojem wydarzeń w czasie rzeczywistym. Taki Silent Hunter lite ściśle sprzężony z planszą

Jest to też chyba pierwsza planszówka oddająca presję dowodzenia w czasie rzeczywistym. Jako kapitan trzeba mieć plan, umieć go przekazać załodze i trzymać ich w ryzach w chwilach paniki. Tu nie ma rzutów na zebranie rozbitego oddziału - trzeba to zrobić samemu, werbalnie, często nie przebierając w słowach - jak Wam się podoba taki test na leadership?

No i ostatnie - tu nie ma turlania. W ogóle. Nic a nic. To czy torpeda trafi zależy od tego czy nawigator prawidłowo naprowadzał okręt na cel. To czy zdążymy się zanurzyć zależy od tego czy mechanik miał operatorów balastu w pogotowiu. To czy hydrofon złapie cel zależne jest od tego jak pierwszy oficer 'kręci gałą' w aplikacji

Mógłbym jeszcze napisać o realistycznej nawigacji, czy wielu innych rzeczach, tylko po co. Jak ktoś nie wychodzi poza swą strefę komfortu (hex & counter FTW!), to i tak go nie przekonam.

Jeśli natomiast ktoś chce spróbować manewrów na morzu, tropienia celu, użerania się z załogą i ogółem pierwszej planszowej symulacji (do tego w naprawdę rubej oprawie), to i tak pewnie ma już kasę odłożoną
Aczkolwiek zawsze można kupić jeszcze jedną grę z papierową planszą w hexy i sprawdzić jak dobrym się jest dowódcą za pomocą rzutów kostkami. I ja to szanuję - dla każdego coś miłego, wszak nie każdy jest gotów wykrzykiwać rozkazy, stresować się i w ogóle po co komu ta trauma
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: Jan1980 »

Kolejna część to będzie symulator Latającej Fortecy :)
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
rastula
Sergent-Major
Posty: 154
Rejestracja: piątek, 27 września 2013, 14:03
Lokalizacja: Kernwerk
Kontakt:

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: rastula »

Warto zaznaczyć że model 3D statku nie jest niezbędny do rozgrywki i zastąpił pierwotnie planowaną planszę. Ma więc znamiona ks owego bajeru.

Ja projekt obserwuję, choć wątpliwe abym wsparł bo ani apka ani RTS to nie jest to czego oczekuję od gry. Poza tym trudno by mi było zebrać odpowiedni zespoł neonazioli ;)...(tak, tak, już były podjazdy do autorów że jak zbrodniczą formację mamy odgrywać, no jak?).
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: Jan1980 »

Ja projekt obserwuję, choć wątpliwe abym wsparł bo ani apka ani RTS to nie jest to czego oczekuję od gry. Poza tym trudno by mi było zebrać odpowiedni zespoł neonazioli ;)...(tak, tak, już były podjazdy do autorów że jak zbrodniczą formację mamy odgrywać , no jak?).
Muszę się pod tym podpisać niestety. Apke bym jeszcze przebolał ale granie nazistowską łodzią podwodną, szczególnie jeśli kosztuje to sporo kasy nie jest dla mnie:/
Ah ten subiektywizm.
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: clown »

Poza tym trudno by mi było zebrać odpowiedni zespoł neonazioli ;)
:lol:
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
ghostdog
Sous-lieutenant
Posty: 488
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2006, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: ghostdog »

rastula pisze:Warto zaznaczyć że model 3D statku nie jest niezbędny do rozgrywki i zastąpił pierwotnie planowaną planszę. Ma więc znamiona ks owego bajeru.

Ja projekt obserwuję, choć wątpliwe abym wsparł bo ani apka ani RTS to nie jest to czego oczekuję od gry. Poza tym trudno by mi było zebrać odpowiedni zespoł neonazioli ;)...(tak, tak, już były podjazdy do autorów że jak zbrodniczą formację mamy odgrywać, no jak?).
O kurczę. To chyba w żadną grę z okresu II WŚ nie można zagrać. Ktoś tam zawsze prawie będzie musiał Niemcami grać :(
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
Awatar użytkownika
Jan1980
Lieutenant
Posty: 588
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2013, 14:44

Re: UBOOT: The Board Game

Post autor: Jan1980 »

:)
A ja właśnie Tokio nie chciałbym bombardować. Ale Niemcy mogę od ręki :)
ps. Czy UBOOT będzie chodził solo?
Ой дарожка доўгая да дому
За Вялікае Княства за Карону
Пераможам ворагаў спакусы
Мы ж Літвіны, Мы ж Беларусы
ODPOWIEDZ

Wróć do „II wojna światowa”