Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest sobota, 22 września 2018, 03:34

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Pax Renaissance (Sierra Madre Games)
PostNapisane: sobota, 14 stycznia 2017, 23:03 
Carabinier

Leo napisał(a):
Ja tym wolał jakiś mniej wyświechtany temat (np. walka o koncesje i wpływy w XIX-wiecznych Chinach) a nie po raz setny wojny napoleońskie.
Ale ja w ogóle jestem dziwny.

Leszku, mógłby Cię zainteresować Infamous Traffic:

https://boardgamegeek.com/boardgame/206 ... us-traffic

PostNapisane: niedziela, 15 stycznia 2017, 15:10 
Colonel en second

No, no...wygląda rzeczywiście interesująco. Nie miałem pojęcia o tej grze. Jak dobra, to chętnie kupię.

PostNapisane: sobota, 21 stycznia 2017, 10:44 
Général de Brigade

Gra jest strasznie chaotyczna, jako tako planować da się góra na jedną turę naprzód.
Ale spodobała mi się. :)

PostNapisane: poniedziałek, 23 stycznia 2017, 12:42 
Padpałkownik

Po jednej rozgrywce chyba mogę się zgodzić - chaos i duża dynamika wydarzeń sprawiają, że faktycznie trudno coś długofalowo zaplanować. Wydaje się zatem, że przede wszystkim chodzi o uważne obserwowanie sytuacji i umiejętne wykorzystanie nadarzającej się okazji, a w mniejszym stopniu o mozolne wypracowywanie sobie silnej, zwycięskiej pozycji.

Przy czym, pamiętać warto, że według Leo, nie w każdej rozgrywce państwa co i rusz skaczą od jednego gracza do drugiego. Być może zdarzają się rozgrywki bardziej stabilne, u nas ostatnio dominowała zdecydowanie ogromna zmienność.

W każdym razie, gra jest fajna, mechanika wręcz imponująca. Nie czuję w tym, co prawda, wciągającej opowieści o renesansie i zgodziłbym się z tezą Raja wyrażoną zaraz po rozgrywce, że na tym silniku można zrobić grę o zupełnie innej tematyce. Niemniej, mechanika broni się sama.

Czy coś byś przeciw miała?

PostNapisane: poniedziałek, 23 stycznia 2017, 20:47 
Lieutenant-Adjudant-Major

Raubritter napisał(a):
Przy czym, pamiętać warto, że według Leo, nie w każdej rozgrywce państwa co i rusz skaczą od jednego gracza do drugiego. Być może zdarzają się rozgrywki bardziej stabilne, u nas ostatnio dominowała zdecydowanie ogromna zmienność.

Trafiło się nam w rynku bardzo wiele kart z akcjami militarnymi. Czasem do talii nie wejdą wcale lub w mniejszej ilości i rywalizacja od razu przybiera bardziej pokojowy wymiar. Wojny religijne pokazały swoją naturę. Kilka dżihadów i krucjat z rzędu i większość wschodniej Europy była wyludniona.

https://lh3.googleusercontent.com/_qbiV ... 35-h776-no

PostNapisane: wtorek, 24 stycznia 2017, 09:15 
Général de Brigade

Moje wrażenia.
http://www.gamesfanatic.pl/2017/01/24/c ... sucharami/

PostNapisane: wtorek, 24 stycznia 2017, 19:15 
Adjudant Commandant

RAJ - zadam pytanie, które zawsze pada na Forum Planszowym by skosić piszącego - po ilu rozgrywkach jest ta recenzja? :D
Nota bene dowolna liczba podana w odpowiedzi na tamtym Forum wywołuje odpowiedź: za mało by ocenić grę. :lol:

Co do tekstu. Piszesz zdaje się o 2 kartach komet, a jest ich po 2 na każdy z rynków - wschodni i zachodni. Razem 4.
Czy jest chaotyczna? Nie wiem bo jeszcze nie grałem, ale doświadczenia z Pax Pamir wskazują, że po opanowaniu przepisów i celów zwycięstwa, gracze gdy już się nauczą - grają bardzo planowo i świadomie dobierają karty.
Gra chaotyczna jest możliwa, ale to przedszkole i jest dużo zabawy gdy wyłania się zwycięzcę. Jest... przypadkowy. :o
Wydaje się, że tak jest i w tej grze.

Poza tym... klub antylosowościowy zniszczył kiedyś na moich oczach rozgrywkę w Fiefa i okazało się, że to nieudana, głupia i losowa gra. Tylko... skąd popularność i cztery wydania w przeciągu 30 lat? :lol:

PostNapisane: wtorek, 24 stycznia 2017, 20:12 
Général de Brigade

Neoberger napisał(a):
1) RAJ - zadam pytanie, które zawsze pada na Forum Planszowym by skosić piszącego - po ilu rozgrywkach jest ta recenzja? :D
Nota bene dowolna liczba podana w odpowiedzi na tamtym Forum wywołuje odpowiedź: za mało by ocenić grę. :lol:

2) Co do tekstu. Piszesz zdaje się o 2 kartach komet, a jest ich po 2 na każdy z rynków - wschodni i zachodni. Razem 4.
3) Czy jest chaotyczna? Nie wiem bo jeszcze nie grałem, ale doświadczenia z Pax Pamir wskazują, że po opanowaniu przepisów i celów zwycięstwa, gracze gdy już się nauczą - grają bardzo planowo i świadomie dobierają karty.
Gra chaotyczna jest możliwa, ale to przedszkole i jest dużo zabawy gdy wyłania się zwycięzcę. Jest... przypadkowy. :o

4) Poza tym... klub antylosowościowy zniszczył kiedyś na moich oczach rozgrywkę w Fiefa i okazało się, że to nieudana, głupia i losowa gra. Tylko... skąd popularność i cztery wydania w przeciągu 30 lat? :lol:

1) To nie jest recenzja. Ale masz rację, zamiast "jest warta zainteresowania" powinno być "zainteresowała mnie".
Ogólnie w Cotygodnikach pisujemy o swoich wrażeniach i rzuty okiem, również po jednej rozgrywce.
2) Bambrough mówił, że są 2 komety. Może źle zrozumiałem sens wypowiedzi.
3) Jest chaotyczna bo sytuacja na stole potrafi się bardzo szybko zmienić a dwie tury często wystarczą do całkowitego przemeblowania marketu.
4) Nie wiem, co to ma wspólnego z moim tekstem.

PostNapisane: wtorek, 24 stycznia 2017, 20:55 

RAJ napisał(a):
Neoberger napisał(a):
1) RAJ - zadam pytanie, które zawsze pada na Forum Planszowym by skosić piszącego - po ilu rozgrywkach jest ta recenzja? :D

2) Co do tekstu. Piszesz zdaje się o 2 kartach komet, a jest ich po 2 na każdy z rynków - wschodni i zachodni. Razem 4.
3) Czy jest chaotyczna? Nie wiem bo jeszcze nie grałem, ale doświadczenia z Pax Pamir wskazują, że po opanowaniu przepisów i celów zwycięstwa, gracze gdy już się nauczą - grają bardzo planowo i świadomie dobierają karty.

4) Poza tym... klub antylosowościowy zniszczył kiedyś na moich oczach rozgrywkę w Fiefa i okazało się, że to nieudana, głupia i losowa gra. Tylko... skąd popularność i cztery wydania w przeciągu 30 lat? :lol:

1) To nie jest recenzja. Ale masz rację, zamiast "jest warta zainteresowania" powinno być "zainteresowała mnie".
Ogólnie w Cotygodnikach pisujemy o swoich wrażeniach i rzuty okiem, również po jednej rozgrywce.
2) Bambrough mówił, że są 2 komety. Może źle zrozumiałem sens wypowiedzi.
3) Jest chaotyczna bo sytuacja na stole potrafi się bardzo szybko zmienić a dwie tury często wystarczą do całkowitego przemeblowania marketu.
4) Nie wiem, co to ma wspólnego z moim tekstem.

Wspominałem o dwóch kometach, ale zarówno na wschodni jak i zachodni rząd rynku. Moim zdaniem gra nie jest chaotyczna, a jedynie dynamiczna. Planować można zawsze, a fakt, że inni gracze realizują po drodze swoje cele to chyba typowe w grach wieloosobowych. Patrząc na dostępne karty na rynku i stole graczy oraz dostępne pieniądze u przeciwników można jako tako przewidzieć kto dysponuje jakim wachlarzem zagrań. Raju sam zastanawiałeś się całkiem długo nad tym co zrobić więc chyba da się coś zaplanować, przewidzieć?

Gra moim zdaniem ma dwa mankamenty. 1. Imperialne zwycięstwo jest o wiele łatwiejsze do osiągnięcia niż pozostałe i co za tym idzie wiele finezji ucieka po drodze. 2. Nierówna pozycja startowa mocno ogranicza, a wręcz praktycznie przekreśla szanse pomarańczowego gracza na zwycięstwo.

W Pamirze chyba udało się zachować większy balans. O Porfirianie jeszcze za mało wiem aby się wypowiadać.

PostNapisane: wtorek, 24 stycznia 2017, 21:09 
Général de Brigade

Zastanawiałem się długo bo nie wiedziałem co zrobić, bo moje zastanawianie się z poprzedniej tury było już nieaktualne. :)
Oczywiście znajomość talii poprawia możliwości planowania, nadal podtrzymuję swoją opinię o chaotyczności tej gry.
W okresie rozwoju kiedy gracze skupiają się na dokupywaniu kart, bardzo często w ciągu dwóch tur wymieniało się nawet 8-10 kart z marketu.
Innymi słowy nie było możliwości planowania, że za dwie tury na markecie będzie to i tamto.
Później zaś sytuacja na mapie zmieniała się tak dynamicznie, że plany sprzed dwóch tur były totalnie nieaktualne.

PostNapisane: środa, 25 stycznia 2017, 15:40 
Carabinier

Nie nazwałbym tego chaosem, a raczej wymuszeniem taktycznego podejścia do gry zamiast strategicznego. Sytuacja jest dynamiczna, ale da się zaplanować i zrealizować cele krótkoterminowe, natomiast raczej niemożliwe jest założenie sobie przed grą rodzaju zwycięstwa, które chcemy osiągnąć. Ograniczone możliwości obrony, bardzo utrudniają bunkrowanie się w danym miejscu na dłużej, ale dlatego istotne jest, aby odpowiednio dobierać moment przejmowania państw, wystawiania koncesji czy zmiany religii.

PostNapisane: środa, 25 stycznia 2017, 15:58 
Général de Brigade

Widzę, że boli was to słowo. :)
Niech wam będzie, "dynamicznie zmieniająca się sytuacja". :)

PostNapisane: środa, 25 stycznia 2017, 22:56 
Carabinier

RAJ napisał(a):
Widzę, że boli was to słowo. :)
Niech wam będzie, "dynamicznie zmieniająca się sytuacja". :)

Od razu lepiej :D

PostNapisane: czwartek, 26 stycznia 2017, 17:43 
Lieutenant

Czy karty maja standardowe wymiary?

PostNapisane: czwartek, 2 lutego 2017, 12:13 

Niedawno zakończyliśmy kolejna partię na vassalu, tym razem zakończona świętym zwycięstwem Saracenów. Niestety mam wrażenie, że rozstawienie początkowe coraz bardziej determinuje przebieg gry. Wiadomo, że wschód jest bardzo podatny na dżihady, a stąd już krótka droga do imperialnego i świętego zwycięstwa. Nawet Państwo Papieskie nie ma szans się obronić jeśli z Konstantynopola wyjdzie taki atak. Jeśli ktoś che odnieść święte zwycięstwo chrześcijanami to musi się nieźle natrudzić. Większość rozgrywek przebiega właśnie w podobny sposób. Walka toczy się o posiadanie jak największej liczby kart imperiów i odbieranie ich sobie za pomocą dżihadów. Prowadzi to rozszerzenia teokracji i tym samym nadarza się szansa na święte zwycięstwo. Wygranie za pomocą Globalizacji czy Renesansu jest zdecydowanie trudniejsze. Niemniej gra się ciągle bardzo fajnie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 117 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]