Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: Leliwa »

Coś nie za dużo ruchu na planszy. Czy doszlo do manewru na dużą skalę?
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Sous-lieutenant
Posty: 357
Rejestracja: wtorek, 12 marca 2013, 17:09
Been thanked: 1 time

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: Antioch Seleucyda »

Miło ponownie ujrzeć mapę 1920 roku :-)
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych, historycznych grach wojennych i innych około historycznych sprawach.
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: Khamul »

Fakt, na mapie zbyt wiele się nie działo, przypominałem sobie raczej przepisy, niż wykonywałem szalone akcje strategiczne. Ogólnie scenariusz nie jest porywający. W ten weekend rozegrałm Wyprawę kijowska, która jest o niebo lepsza. Dzisiaj rozłożyłem Wiosnę 1920, postaram się wrzucić kilka zdjęć.

Musze przyznać, że sama gra, nawet w tej szacie graficznej może spokojnie i dzisiaj konkurować na zachodzie ze swoją mechaniką. To była, po Waterloo 1815, moja ulubiona i najczęściej grana gra tak z 15/20 lat temu. I dzisiaj się temu nie dziwię.

PS. Moge leliwa napisać, że szukamy trzeciej osoby do Roku 1920 na tegoroczne Pola Chwały?
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: Raleen »

Ja bym na Waszym miejscu spróbował autora zachęcić. Kiedyś mi się udało i sobie zagraliśmy na Polach Chwały w OWC :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: Legun »

Generalnie jestem chętny, tylko wrześniowy łikęd to jest bardzo trudny termin - wolę go spędzić w górach. Listopad byłby o niebo lepszy. Gdyby jednak zapowiadali niepogodę i nie jechałbym nigdzie dalej, to kto wie...
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: Khamul »

Jakoś w połowie tygodnia skończyłem rozgrywkę w Wiosnę 1920. Zdjęcia tutaj http://strategie23pal.tumblr.com/post/1 ... iosna-1920
Na północy linia frontu nie została przełamana, chociaż przesunęła się trochę. Na południu działo się więcej, najpierw z wielkimi problemami został zajęty Kijów, następnie Armia Konna zaczęła regularnie przerywać linie Polaków. Ostatni etap skończył się prawie katastrofą dla Polaków, w związku z tym, iż nie wyszły im dwa bardzo ryzykowne ataki. No ale gdyby te ataki się udały, myślę, że bolszewicy zostaliby zatrzymani...

W chwili obecnej rozgrywam sobie Bitwę Warszawską. Trzeba przyznać, że gra nadaję się na 1 osobę. Gra się fajnie, szybko i przyjemnie - ach ta jedna tabela walki, która załatwia wszystko :P.

PS. Jakby autor na jesień chciał ze mną zagrać w Rok 1920 to jestem skłonny wybrać się do Krakowa, ewentualnie zapraszam do Będzina na nasze rozgrywki, to jakieś godzina piętnaście minut samochodem...
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: renald »

Khamul, jak na świeżo widzisz punkty zwycięstwa w Wiośnie 1920?
Napisałem o swoich wątpliwościach kilka lat temu na forum, ale autor mnie olał ;)

Zacytuję siebie młodszego o 4 lata:
„Ja przy okazji mam krótkie pytanie.
Jakiś czas temu zasiedliśmy do tej znakomitej gry, wybierając scenariusz „Wiosna 1920”. Rozgrywka zakończyła się przed czasem poddaniem partii przez grającego stroną polską. Kiedyś, wiele, wiele lat temu pamiętam, również rozgrywałem ten scenariusz, i zakończył się on także przed czasem (wtargnięciem rosyjskich dywizji na polski TDW).
Ale do sedna. Jako że nigdy nie miałem okazji ukończyć tego scenariusza, mam wątpliwości, co do zbalansowania zdobywanych punktów zwycięstwa, bądź też zrozumienia przeze mnie zasad ich naliczania. Przepisy mówią o zdobywaniu 1 PZ za każdy PS przewagi nad przeciwnikiem. Gdy popatrzę na kartę scenariusza, widzę bardzo dużą dysproporcję pomiędzy PS polskich jednostek, a PS radzieckich jednostek. Dysproporcję tak dużą na korzyść sił bolszewickich (nie mogę w tej chwili podać liczb), że nie wyobrażam sobie zniwelowania jej niszczeniem wojsk radzieckich, otrzymywanymi uzupełnieniami, przewagą moralną i utrzymaniem celów terenowych przez Polaków. Dla porównania scenariusz „Brama Smoleńska” przyznaje PZ za każdy stracony przez przeciwnika PS, a to jest znacząca różnica.
Jak to jest z tymi PZ w Wiośnie 1920?”
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: Leliwa »

Khamul pisze:Fakt, na mapie zbyt wiele się nie działo, przypominałem sobie raczej przepisy, niż wykonywałem szalone akcje strategiczne. Ogólnie scenariusz nie jest porywający. W ten weekend rozegrałm Wyprawę kijowska, która jest o niebo lepsza. Dzisiaj rozłożyłem Wiosnę 1920, postaram się wrzucić kilka zdjęć.

Musze przyznać, że sama gra, nawet w tej szacie graficznej może spokojnie i dzisiaj konkurować na zachodzie ze swoją mechaniką. To była, po Waterloo 1815, moja ulubiona i najczęściej grana gra tak z 15/20 lat temu. I dzisiaj się temu nie dziwię.

PS. Moge leliwa napisać, że szukamy trzeciej osoby do Roku 1920 na tegoroczne Pola Chwały?
Tak.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: Khamul »

Faktycznie coś jest nie tak z tą punktacją. Na planszy Polakom nie poszło źle, powiedziałbym całkiem nieźle a przegrali 65 do 90 punktów. Moim zdaniem na punkty Polakami chyba wygrać się nie da, no chyba, że ktoś kompletnie zmaści grę bolszewikami... Może faktycznie punkty powinny być liczone za wyeliminowane PS a nie pozostałe na planszy?
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: renald »

A więc nie byłem/jestem odosobniony w swych wątpliwościach :)
Może autor jednak skomentuje?

Ja byłbym chętny na trzeciego w 1920 na PCh, tylko jeszcze nie wiem, czy we wrześniu będę w okolicach Małopolski :(
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: Khamul »

I rozegrałem jakiś czas temu Bitwę Warszawską. Na północy Polacy z trudem powstrzymali bolszewików, chyba głównie dzięki bardzo szczęśliwej obronie Brześcia (niesamowicie szczęśliwe rzuty), na południu za to lud robotniczy został nieźle pogoniony, gdy Konarmija w jednym etapie miała tak zaskakująco pechowe rzuty, że wszystkie jednostki zostały osłabione i musiała ona być wycofana...

http://strategie23pal.tumblr.com/post/1 ... warszawska

Pewnie za niedługo zabiorę się za Cud nad Wisłą.
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: Leliwa »

Khamul pisze:I rozegrałem jakiś czas temu Bitwę Warszawską. Na północy Polacy z trudem powstrzymali bolszewików, chyba głównie dzięki bardzo szczęśliwej obronie Brześcia (niesamowicie szczęśliwe rzuty), na południu za to lud robotniczy został nieźle pogoniony, gdy Konarmija w jednym etapie miała tak zaskakująco pechowe rzuty, że wszystkie jednostki zostały osłabione i musiała ona być wycofana...

http://strategie23pal.tumblr.com/post/1 ... warszawska

Pewnie za niedługo zabiorę się za Cud nad Wisłą.
Widać że bolszewicy nie poszli na manewr oskrzydlający, ale i tak źle się to dla nich skończyło.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: Legun »

renald pisze:Khamul, jak na świeżo widzisz punkty zwycięstwa w Wiośnie 1920?
Napisałem o swoich wątpliwościach kilka lat temu na forum, ale autor mnie olał ;)

Zacytuję siebie młodszego o 4 lata:
„Ja przy okazji mam krótkie pytanie.
Jakiś czas temu zasiedliśmy do tej znakomitej gry, wybierając scenariusz „Wiosna 1920”. Rozgrywka zakończyła się przed czasem poddaniem partii przez grającego stroną polską. Kiedyś, wiele, wiele lat temu pamiętam, również rozgrywałem ten scenariusz, i zakończył się on także przed czasem (wtargnięciem rosyjskich dywizji na polski TDW).
Ale do sedna. Jako że nigdy nie miałem okazji ukończyć tego scenariusza, mam wątpliwości, co do zbalansowania zdobywanych punktów zwycięstwa, bądź też zrozumienia przeze mnie zasad ich naliczania. Przepisy mówią o zdobywaniu 1 PZ za każdy PS przewagi nad przeciwnikiem. Gdy popatrzę na kartę scenariusza, widzę bardzo dużą dysproporcję pomiędzy PS polskich jednostek, a PS radzieckich jednostek. Dysproporcję tak dużą na korzyść sił bolszewickich (nie mogę w tej chwili podać liczb), że nie wyobrażam sobie zniwelowania jej niszczeniem wojsk radzieckich, otrzymywanymi uzupełnieniami, przewagą moralną i utrzymaniem celów terenowych przez Polaków. Dla porównania scenariusz „Brama Smoleńska” przyznaje PZ za każdy stracony przez przeciwnika PS, a to jest znacząca różnica.
Jak to jest z tymi PZ w Wiośnie 1920?”
Nie było to chyba jednak "olanie", lecz pewnie gdzieś sprawa mi umknęła w natłoku zawodowych i rodzinnych obowiązków. Postaram się poprawić :roll: . Gdy się wyrwę z obecnego wiru, na pewno ustawię sobie powiadomienia o nowych postach w tym wątku. Co do warunków zwycięstwa w scenariuszu "Wiosna 1920", to muszę sobie sprawę odświeżyć - od czasu testowanie gry minęło jednak ćwierćwiecze. Z tego, co mi świta, to taki warunek wynika z oczekiwań względem zniszczonych sił bolszewickich. Tu pojawia się pewien problem - straty, jakie ponosi Armia Czerwona na Ukrainie w pierwszych kilku ruchach są w bardzo dużym stopniu zależne od doświadczenia i pomysłowości gracza polskiego. Gracz, który nie czuje możliwości, jakie daje zaczepnie wykorzystania faza ruchu odwodów, może zadać przeciwnikowi kilkukrotnie mniejsze straty, niż gracz, który wie jak to zrobić. Przyglądnę się sprawie w wolnej chwili.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: Khamul »

Legun pisze:Z tego, co mi świta, to taki warunek wynika z oczekiwań względem zniszczonych sił bolszewickich. Tu pojawia się pewien problem - straty, jakie ponosi Armia Czerwona na Ukrainie w pierwszych kilku ruchach są w bardzo dużym stopniu zależne od doświadczenia i pomysłowości gracza polskiego. Gracz, który nie czuje możliwości, jakie daje zaczepnie wykorzystania faza ruchu odwodów, może zadać przeciwnikowi kilkukrotnie mniejsze straty, niż gracz, który wie jak to zrobić. Przyglądnę się sprawie w wolnej chwili.
C.2. WARUNKI ZWYCIĘSTWA
Grę wygrywa strona, która po jej zakończeniu (po ruchu bolszewickim 13.VI) ma więcej punktów zwycięstwa. Otrzymuje się je za:
- każdy PS przewagi nad przeciwnikiem – 1 PZ,
- każdą straconą przez przeciwnika dywizję – 1 PZ,

- każdy poziom przewagi moralnej na którymś z TDW – 5 PZ,
- każde zaoszczędzone uzupełnienie – 1 PZ.
C.2.1. Gracz polski otrzymuje dodatkowe punkty za:
- utrzymywanie Kijowa – 5 PZ,
- kontrolę linii kolejowej Mińsk - Bobrujsk - Żłobin - Kalenkowicze - Mozyrz - Korosteń – 5 PZ.
C.2.2. Gracz bolszewicki otrzymuje dodatkowe punkty za:
- zdobycie Równego – 5 PZ,
- zdobycie Wilna – 10 PZ.
C.2.3. Gracz bolszewicki wygrywa (gra zostaje przerwana), jeśli zdobył Lwów lub wszedł jakąś jednostką na Polski TDW.
Odnosząc się do tego co napisałeś, ileż tam można tam skasować dywizji? 3-5? czyli tyle punktów zdobywamy, jak później bolszewicy odbudują wszystko, to nie ma szans przy założeniach tej punktacji - każdy PS przewagi nad przeciwnikiem – 1 PZ...
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?

Post autor: Legun »

Khamul pisze:PS. Moge leliwa napisać, że szukamy trzeciej osoby do Roku 1920 na tegoroczne Pola Chwały?
Wygląda na to, że będę jutro w Niepołomicach. Chętnie bym spróbował "Wiosny 1920", żeby sprawę sobie odświeżyć. Wiem, że trochę późno, lecz może ktoś sprawdza jeszcze forum na komórce. Spróbuję jeszcze pw.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”