[Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Neoberger »

Raleen - też znalazłem. Była w... instrukcji. :lol:

Fajne te stare wpisy. Gdzieś czytałem, że linia kolejowa była nie taka, jednostki po kilka razy (bo raz w umocnieniach, a raz jako polowa).
Grę robiłem z mapy niemieckiej z 1907 r. (dzięki panu z Lektorium Instytutu Historii miałem w tamtych czasach wielkie ksero!).
Wykaz jednostek z Reichsarchiv Der Weltkrieg 1914-1918.
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Raleen »

Odnośnie postów, pamiętam, że Leo z kolegami badali sieć kolejową i rozmieszczenie jednostek. Ja nie siedziałem w tym okresie historycznym, więc co najwyżej powtarzałem ich uwagi, nie wdając się w ocenianie czy są poprawne czy nie (wtedy wydawało mi się, że mają rację), ale Ciebie nie było wtedy na forum, to i nie miał się do tego kto odnieść.

Natomiast co do dyskusji o grze, koncentrującej się głównie na warstwie przepisowej, uważam, że są to jedne z wartościowszych dyskusji jakie są na forum. No chyba że przyjmujesz, iż są one bez wartościowe tylko dlatego, że Ty nie brałeś w nich udziału ;).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
pawcioo
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2015, 15:46
Has thanked: 1 time

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: pawcioo »

Raleen - ad.13 to faktycznie racja; za mocno się wczytałem i zrozumiałem "nadjeżdżających" jako poruszających się w jednym etapie, a nie całościowo.
I co do dyskusji o przepisach tutaj, to się zgadzam. Zanim do Was napisałem ( i do każdego, kogo myśli rozumiałem i uważałem, że ma rację) przekopałem całe forum i net ogólnie w poszukiwaniu odpowiedzi.

Berger - mam to na uwadze, dlatego jestem wdzięczny również Raleenowi za jego odpowiedzi.
Co do PC Games CD to...WOW! Aż odjechałem fotelem pod ścianę. Byłem mały, nie miałem komputera ale PC Games zbierałem od pierwszego do ostatniego numeru. Ludzie czytali SS albo CDA..a ja i jeszcze kumpel w klasie czytaliśmy PC Games. Mieliście recenzje i zapowiedzi gier, których nikt nie miał i które w, np. CDA ukazały się dopiero po kilku latach. Gdy kolejny numer już się nie ukazał, nie wiedziałem co mam zrobić ze sobą! Musisz mi na priv albo i tu, napisać dlaczego PC Games upadło.

I odnośnie Tannenberga: Artyleria Boyen ma 0 punktów ruchu, stąd moje pytanie.
Jeśli pusty żeton maskowania to nie jednostka, to czym on jest? Powinien być rozdział o pustych żetonach :)
A) Czyli punktowanych miast dla Rosjan też nie można zajmować pustymi żetonami maskowania?
B) Czy jeśli pusty żeton maskowania stanie obok wrogiej armaty i swoją strefą kontroli ją obejmie, to czy stosuje się 11.18?
C) Czy pociąg może przejechać obok pustego żetonu maskowania? Czy są jakieś konsekwencje? (Jeśli pusty żeton maskowania podejdzie do rozładowującego/załadowującego się pociągu, to jednostki w wagonach tracą punkty wytrzymałości, zgadza się?)
D) Czy jeśli cokolwiek (jednostka, dowództwo, pusty żeton maskowania) stoi na torach z brzegu planszy, to czy przeciwnik nie może wjechać tą koleją, czy jednak może i od razu jest walka?
E) Czy pusty żeton maskowania może zniszczyć opuszczone wrogie okopy?
F) Czy fortecę w Piławie można wesprzeć jednostkami? (trochę dziwny ten heks)
Wątpliwości mam jeszcze w 13.53
G) Jest starcie 2 dowodzonych korpusów z 2 dowódcami na jeden wrogi niedowodzony korpus. W tym starciu wybieram sobie 1 dowódcę o największej liczbie gwiazdek i tylko jego modyfikator się liczy, tak?
H) Jeden dowódca może wspierać wiele oddziałów swojego korpusu uczestniczących w różnych starciach? (są przez niego dowodzone)
I) Czy kawaleria musi być dowodzona aby dokonać rozpoznania?
J) Jeżeli oddział wykonuje odwrót(lub ucieczkę) przez wrogą strefę kontroli(1 punkt wytrzymałości) i nie posiada zaopatrzenia (1 punkt wytrzymałości za ruch bez zaopatrzenia) to w jakiej kolejności są tracone punkty? Najpierw za strefę czy najpierw za ruch?
Ma to znaczenie kiedy oddział posiada 3 punkty wytrzymałości i jego pierwszy heks ruchu to heks z wrogą strefą kontroli.
K) Czy przy przy samotnym ostrzale artylerii bierze się pod uwagę modyfikatory(terenu, dowództwa)?
Errata:
L) 11.19 czyli podwojone straty + jeszcze jeden punkt? czy jak?
M) 13.31 czyli jednostka nie musi być w zasięgu dowódcy aby odzyskać poziom sprawności bojowej?
N) 15.12 Czy można przedłużać zaopatrzenie taborami z fortec? ( o ile w ogóle można ciągnąć do fortec zaopatrzenie)

O) Gracie tak jak jest w instrukcji: że najpierw ruszacie wszystko co jest w zasięgu armii, a potem dopiero wyznaczacie dowodzenie dla jednostek niedowodzonych, czy od razu w I fazie wyznaczacie dowodzenie wszystkim jednostkom?
Jeśli wg pierwszego wariantu, to w sytuacji gdy niedowodzona jednostka, po ruchu dowodzonego dowództwa, znajdzie się w jego zasięgu to uznaje się ją za dowodzoną czy też musi przejść procedurę samodzielnego dowodzenia?
P) Jaka może być sytuacja, że w fazie 3 pusty żeton maskowania znajdzie się we wrogiej strefie kontroli?
pawcioo
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2015, 15:46
Has thanked: 1 time

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: pawcioo »

Nie mam więcej pytań, wiem że dużo ale jak macie chwilę możecie odpowiedzieć :)
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Lord Voldemort »

Neoberger pisze:Raleen - też znalazłem. Była w... instrukcji. :lol:

Fajne te stare wpisy. Gdzieś czytałem, że linia kolejowa była nie taka, jednostki po kilka razy (bo raz w umocnieniach, a raz jako polowa).
Grę robiłem z mapy niemieckiej z 1907 r. (dzięki panu z Lektorium Instytutu Historii miałem w tamtych czasach wielkie ksero!).
Wykaz jednostek z Reichsarchiv Der Weltkrieg 1914-1918.
Uwagi Leo co do linii kolejowych niesluszne, bo chcial domalowywac te, ktore powstaly w miedzywojniu.
Podobnie zreszta, jak ta rosyjska zaznaczona na mapie najbardziej na zachod (do Brodnicy). Naprawde byla juz widoczna na mapie z 1907 r. :?:

Poza tym niemieckie linie kolejowe uwzgledniaja tez waskotorowki. Do dowozu zaopatrzenia jak najbardziej, ale transporty wojskowe to by chyba wymagaly zmiany taboru...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Raleen »

Pawcioo - odpowiadam, bo autor znów trochę Cię zaniedbuje widzę ;).

Zgadzam się, że powinien być rozdział o pustych żetonach.

Ad. A - Moim zdaniem nie można zajmować miast pustymi żetonami.
Ad. B - Nie powinno się stosować.
Ad. C - Faktycznie, tu jest pewien problem interpretacyjny. Nie potrafię Ci jednoznacznie odpowiedzieć. To potwierdza tylko to o czym pisałeś - że przydałyby się bardziej szczegółowe przepisy o pustych żetonach.
Ad. D - Jak wyżej.
Ad. E - Też jak wyżej.
Ad. F - Wydaje mi się, że nie można. Jakie masz wątpliwości odnośnie 13.53?
Ad. G - Tak.
Ad. H - Tak.
Ad. I - Z instrukcji wynika, że nie musi być dowodzona.
Ad. J - Wydaje mi się, że najpierw strata PW za brak zaopatrzenia.
Ad. K - Powinno się brać pod uwagę tylko modyfikatory powierzchniowe terenu (czyli np. modyfikatorów za rzekę się nie uwzględnia). Modyfikator dowództwa nie powinien być uwzględniany.
Ad. L - 1 dodatkowy punkt strat zamiast podwojonych strat.
Ad. M - Tak. To się chyba nie zmieniło, bo dawniej również jednostki z rozkazem STOP mogły odzyskiwać poziomy sprawności bojowej.
Ad. N - Odpowiedź masz w 15.12 - heks z fortyfikacjami posiadającymi załogę może stanowić bazę zaopatrzenia dla max 2 jednostek.

Ad. 0 - Ja grałem wg pierwszego wariantu.
Ad. P - Nie do końca rozumiem pytanie. Chodzi o 3 puste żetony na jednym polu (stos)?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Neoberger »

Pusty żeton to informacja o oddziałach nieprzyjaciela w danym rejonie, których wcale tam nie ma.
Wpływają na zachowanie gracza, na ruch jego oddziałów, ale same plotki nie wywołują skutków fizycznych (poza ucieczką artylerii moim zdaniem).

A. Nie. Napisane w 19.3 o jednostce, która przechodziła przez miejscowość.
B. A to ciekawe. Nie ma słowa w przepisach. Co prawda do pustych żetonów stosuje się tylko przepisy 8.21 i 8.22 zgodnie z 16.25, ale można przyjąć, że artyleria reaguje na plotki i musi uciekać przed pustym żetonem. :o
C. Drugie pytanie - zgadza się. Pierwsze - a co gdy wjedzie się w strefę kontroli normalnego oddziału? :D
D. 17.28.
E. Czy plotki mogą coś niszczyć? Przyjąć trzeba zasadę, że pusty żeton jest domniemaniem istnienia nieprzyjaciela i nie wyrządza szkód fizycznych.
F. Nie rozumiem.
G. Tak
H. Tak. To praca sztabowa, a nie tylko dowożenie sanitariuszek i wódki, których może rzeczywiście nie starczyć dla wszystkich.
I. To działalność patroli z danej brygady, która sama w sobie jest dowodzona. Moim zdaniem nie ma wpływu.
J. W trakcie ucieczki nie ma strat za brak zaopatrzenia. To nie jest ruch w sensie przepisów.
K. Liczy się teren, ale nie dowodzenie.
L. Do strat z powodu wzmożonego ostrzału dodaje się 1 punkt wytrzymałości.
M. To nic nie zmienia.
N. 15.12
O. Pierwszy wariant.
P. Nie rozumiem.
Berger
pawcioo
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2015, 15:46
Has thanked: 1 time

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: pawcioo »

F) 2 Krawędzie fortecy w Piławie znajduje się na heksach A17,B52 i B53 natomiast samo miasto jest na heksie A16,B52 i zajmuje jakieś 13% tego heksu, reszta to woda. Więc Niemcy mogą tam wysłać swoje jednostki? Rosjanie mogą tam wkroczyć i w ogóle zdobyć to miasto? (Raleen - jeśli nie można jej wspierać, to wkroczyć tam Rosjanami też nie można :) )

J) W takim razie czy Odwrót też nie jest ruchem w sensie przepisów?

O) W sytuacji gdy niedowodzona jednostka/dowództwo korpusu, po ruchu dowodzonego dowództwa/dowództwa armii, znajdzie się w jego zasięgu to uznaje się ją za dowodzoną czy też musi przejść procedurę samodzielnego dowodzenia?

P) 3.1 Faza 3: "Ponadto wszystkie "puste" żetony maskujące znajdujące się w tej fazie we wrogich strefach kontroli muszą być ujawnione i zdjęte z planszy." - jest możliwa w ogóle taka sytuacja, że w tej fazie, puste żetony maskowania znajdą się we wrogiej strefie kontroli?
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Neoberger »

F. Skoro to jest teren miasta i do tego twierdza to stosują się do niego wszystkie przepisy jak do powyższych. Co ma z tym wspólnego 87% wody? :)
J. Nigdzie nie ma takiej wskazówki. Większość gier wojennych ma rozdzielone przepisy o ruchu oraz ucieczce lub wycofaniu. Do ruchu odnosi się 4.0, a do odwrotu 9.3 w części, a do ucieczki 9.5.
O. Poprzednio nie doczytałem twojej uwagi na temat wariantu pierwszego na końcu twojej wypowiedzi. Zdawało mi się, że pisałeś o jednostkach, a potem wyskoczyły dowództwa. Najlepiej i najprościej jest ruszać jednostki (wtedy wiadomo, które są dowodzone, a które nie) i na końcu dowództwa.
P. A jak jest niemożliwa? O ile pamiętam puste żetony zdejmuje się tylko... 16.27. Podchodzisz żetonem pustym do wroga. W jego ruchu żeton jest zdjęty. A w jego ruchu gdy on podchodzi to żeton pusty jest zdejmowany. Raczej pytanie jest po co podchodzić pustym żetonem do wroga. Ale teoretycznie jest możliwa każda sytuacja. ;)

Żeby było jasne. Wszystkie odpowiedzi nie wynikają z wiedzy autora o grze. Za dużo lat. Po prostu przez pytania czytam przepisy. :D I wydaje się, że jest w nich wiele odpowiedzi. Jedyny problem to rzeczywiście niedookreślone żetony puste. :(
I nieszczęsna 19 Brygada Landwehry, której żeton wydrukowano dwa razy. :oops:
Berger
Awatar użytkownika
Camillus
Sergent
Posty: 132
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 18:20
Lokalizacja: Prusy Królewskie

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Camillus »

Wspaniale, autor we wlasnej osobie.

Ja dzis robilem przeprowadzke i przypadkiem odnalazlem Wieden 1683 i Tannenberg 1914, tylko planszy nie widzialem, gdzies moze w innej grze jest, ale tego nie bylo czasu sprawdzac...

Stad tez pojawilo sie u mnie pytanie czy jest szansa na nowe wydanie gry, z poprawkami, modyfikacjami. Moj egzemplarz dostalem od wujka, gdy mialem jakies 10 lat, chyba sam nie wiedzial co mi daje, a ja najpierw rozcialem zetony, a potem dopiero zrozumialem, ze trzeba je sklejac, no to szulalem awersow i rewersow jeden po drugim, a do tego tyle lat minelo, ze na bank brakuje zetonow.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Neoberger »

Camillus - jakby był wydawca to byłoby możliwe.
I jeszcze rozplątanie kwestii praw autorskich bo tutaj była niezła odpychanka kiedyś między trzema osobami.
Berger
Awatar użytkownika
Camillus
Sergent
Posty: 132
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 18:20
Lokalizacja: Prusy Królewskie

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Camillus »

Neoberger pisze:Camillus - jakby był wydawca to byłoby możliwe.
I jeszcze rozplątanie kwestii praw autorskich bo tutaj była niezła odpychanka kiedyś między trzema osobami.
O jakiej kwocie jest mowa, żeby to wydać, i czy jest sposób (finansowy?), by uregulować kwestię praw autorskich.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Darth Stalin »

Phi... ja się nauczyłem najpierw kleić a potem wycinać, już na pierwszej edycji Wojen Napoleońskich :lol:

Tylko potem robiło się trudniej, jak w Grunwaldzie, Wiedniu czy Tannenbergu zaczęły być żetony na grubszym kartonie... :twisted:
pawcioo
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2015, 15:46
Has thanked: 1 time

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: pawcioo »

Mam jeszcze pytanie co do zamaskowanych jednostek:

1. Czy jeśli tabor ma 2 punkty ruchu, to czy będąc zamaskowany ma 4?
1a. Jeśli odp. na 1. jest twierdząca to czy zmienia się jego zasięg zaopatrzenia? (z 2 punktów ruchu na 4 punkty ruchu)
2. Czy w przypadku, gdy jednostka ma 4 punkty straty w zaopatrzeniu, to jej ruch bez zaopatrzenia jest możliwy? Czy jest uziemiona i nie może się ruszać?
3. Przepis 9.59. Załóżmy że po rzucie kostką jednostka musi cofnąć się o jeszcze jedno pole. Czy musi to być ten sam kierunek jaki był do tej pory? W sensie że wszystkie 5 pól muszą być w tej samej linii? Nawet jeśli po 4 polach jednostka nie znalazła się w strefie kontroli ale po 5 polach w linii prostej się znajdzie a po 4 w linii prostej i piątym w lewo już nie?
4. Stos złożony z: piechoty, kawalerii, artylerii. Walka przeciwko piechocie. Odwrót. Jak traktować kawalerie? Dodaje się współczynnik +2 do odwrotu względem piechoty, czy nie? Rozpatruje się każdą jednostkę z osobna i każda robi odwrót indywidualnie?
5. Strefy kontroli. Jeżeli dozwolone jest przechodzenie przez jednostki, które neutralizują wrogą strefę kontroli, To dozwolone jest opuszczanie wrogiej strefy kontroli jednostkami ze stosu jeśli pozostawi się w tej strefie przynajmniej jedną jednostkę?
6. Czy można się samemu zdemaskować? W sensie stwierdzić że już nie chcę się dłużej maskować i zastąpić żeton maskowania jednostką.
7. Czy zamaskowana jednostka kawalerii może dokonywać rozpoznania?
8. Czy artylerie Boyen (ta z 0 punktów ruchu) można wsadzić w pociąg i gdzieś przewieźć?
9. Czy oddział będący w izolacji może odzyskać punkt wytrzymałości? (jeśli się nie ruszał i nic nie robił)
10. Czy jeśli samotna artyleria ostrzeliwuje inną samotną artylerię, to ta ostrzeliwana ponosi jakieś straty?
11. Czy podczas odwrotu/ucieczki oddział który musi przejść przez wrogą strefę kontroli musi zużyć jeden punkt ruchu więcej?
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 grudnia 2016, 09:17 przez pawcioo, łącznie zmieniany 8 razy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: [Tannenberg 1914] Ogólna dyskusja (Dragon)

Post autor: Raleen »

Bardzo sprytne, ciekawe co na ten temat autor :)

Ja, o ile jeszcze bym zaakceptował chwyt polegający na zamaskowaniu taboru, żeby miał większą ruchliwość, to w przypadku ciągnięcia zaopatrzenia powiedziałbym, że zamaskowany tabor w ogóle nie bardzo może przedłużać linię zaopatrzenia, ale to tylko luźna interpretacja.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”