Piekło okopów (Alter)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: Leliwa »

Tak. Zdecydowanie bardziej pasowałoby tu MMP, Decision Games, czy też stary Avalon Hill.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: Raleen »

Może i jest tam pewne niedopowiedzenie, ale sens jest moim zdaniem taki jaki podałem.

Zdaniem recenzenta jest na rynku trochę gier o I wojnie św., ale są to gry trudne - przypominające pod tym względem (ogólnie) gry GMT Games i Simmons Games (które to wydawnictwa jego zdaniem robią gry trudne i to jest pewną cechą, która je wyróżnia).

Czyli gry o I wojnie kojarzą mu się z grami GMT i Simmons Games, ale OGÓLNIE pod względem poziomu TRUDNOŚCI i PROFESJONALIZMU - te dwa ostatnie słowa tam wyraźnie padają.

Proponuję, może zamiast ścisłej egzegezy tekstu recenzji, skupiajmy się na meritum.

Gdyby to były przepisy instrukcji wtedy nawet bym temu przyklasnął, ale to jednak innego typu tekst jest. Co to ma za znaczenie czy autor recenzji wymieni 2 czy 3 albo 4 wydawnictwa?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Recenzja onetowa

Post autor: Leliwa »

uświadomiła mi, jak niewiele wiem o tym, co działo się wówczas w naszym kraju i dalej na wschodzie, we Lwowie, Mińsku czy Kijowie.
Co zabawniejszy fragmencik z recenzji "łonetowej". Dla autora recenzji Mińsk i Lwów, nie mówiąc o Kijowie, to nie są dawne miasta Rzeczpospolitej, tylko miasta leżące "dalej na wschodzie", na pewno zaś nie "w naszym kraju". Edukacja PRL/IIIRP. Szczególnie w kontekście Lwowa brzmi to ponuro.

Poza tym dowiedziałem się, że jest to gra "mroczna, opowiadająca o trudnych czasach". Nie lubię mroczności, więc nie kupię ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 9 kwietnia 2015, 22:18 przez Leliwa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: Neoberger »

Raleen - recenzent nie ma pojęcia o rynku gier i pisze. Nie lubię tego. Zna z jakiś konwentów duże makabry w które ludzie grają. Ale...
W tym momencie popełnia dwa błędy. Nie zna rynku i nie chce mu się zrobić reaserch'u w BGG (około 30 minut straty czasu). A pisze co mu się zdaje.
Ale gorzej. Porównuje kobyły strategiczne opowiadające o całej wojnie z grą taktyczną, w sposób abstrakcyjny pokazującą starcia na szczeblu batalionu.
A powinien porównywać czy raczej przywoływać jako tło gry taktyczne. Które są równie proste albo i prostsze.
Jakie?
Znowu 5 minut szukania:
http://fortgier.pl/p/16/23922/vaevictis ... jenne.html
http://fortgier.pl/p/16/23678/vaevictis ... jenne.html
http://fortgier.pl/p/16/22947/vaevictis ... jenne.html

Co się dzieje z tym światem i z systemem edukacji?
:cry:
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: Raleen »

Berger, powiedzmy, że znam recenzenta (widziałem się z nim niedawno osobiście) i mniej więcej jestem w stanie się zorientować na czym on się zna. Powiem tak - ja nie do końca lubię występować w roli adwokata sprawy, co do której nie jestem do końca przekonany (czasem tak to wychodzi wbrew mnie), tak że niech się sam tłumaczy ze swoich ocen. Natomiast od siebie powiem tylko krótko, że trochę przesadzasz.

Tak jak w dyskusji z Teuflem pisałeś mi, że nie mam z nim wspólnej płaszczyzny, tak wydaje mi się, że Ty nie masz z recenzentem :). Nie jest to wina żadnego z Was, żeby była jasność.

Ja tych gier z VV też nie znam jakby co (choć jak bym poszukał, może bym znalazł...). Pozostaje mi więc w swoim kontekście tylko ubolewać nad systemem edukacji ;) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: Neoberger »

Raleen - ale ja się nie czepiam recenzji, która jest bardzo dobra i wyczerpująca. :)
Po prostu było tam bez sensu o jedno zdanie za dużo i leki mi nie pomogły. :lol:
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: Raleen »

Berger - wreszcie coś pozytywnego napisałeś. Trzeba było tak od razu :). Bo ogólnie to te Wasze komentarze trochę depresyjnie działają. Ale ja też zapominam o jednej zasadzie internetowej: jak nic nie piszą na dany temat, znaczy się że jest dobrze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Islam Gerej III
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: środa, 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: Kraków - Stare Miasto
Been thanked: 4 times

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: Islam Gerej III »

Cześć,

ciesze się, że gra przypadła do gustu kolejnemu recenzentowi. Szczerzę, to obawialiśmy się, że w przeciwieństwie do Roku 63 i Przepustki, Piekło okopów okaże się grą za długą dla dzisiejszych planszówkowiczów.
Niestety, tak jak Kolega Berger wspomina, polskie drukarnie to wciąż średniowiecze. My jesteśmy malutkie wydawnictwo, nie stać nas ani na gigantyczne nakłady, super jakość czy szałową i oryginalna promocję. Staramy się zachować rozsądny balans cena/jakość. Ale ostatnio widziałem wydruk nakładu bardzo dużej i bogatej gry. Szczęka mi opadła jak zobaczyłem bąble folii na pudle, tęczę odcieni na kartach (nasz Rok 63 to był przy tym widok daltonisty :P) i karty wycięte chyba nożem z ząbkami. Oczywiście będzie reklamacje, będą zwroty i przedruk ale drugi druk wyjdzie tylko ciut lepiej niż pierwszy. Kontakt z drukarniami to jak gra w cykora rodem z I-wojennych zapasów lotniczych. Wszyscy czekają kto pierwszy odpuści.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: brathac »

Ja na swój egzemplarz, wygrany na Facebooku, nie mam co narzekać. Wszystko w nim gra.
Islam Gerej III
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: środa, 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: Kraków - Stare Miasto
Been thanked: 4 times

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: Islam Gerej III »

Najprawdopodobniej w czerwcu ruszy nasza akcja crowdfundingowa na Kickstarterze. Planujemy poprawić grę, ulepszyć kilka jej zasad i przyoblec w lepsze jakościowo elementy - np. bloczki zamiast żetonów. Naszym podstawowym celem będzie wydanie angielskiej wersji gry pod tytułem TRENCHES OF HELL. Oprócz tego opracowujemy i testujemy jeden mały i dwa samodzielne dodatki do gry, które wejdą do puli po przekroczeniu kolejnych progów. Docelowo będzie aż 8 nacji i 6 plansz w przypadku zrealizowania wszystkich celów. Na pewno wprowadzimy kilka zasad specjalnych dla danej planszy. Przykładowo wojna minowa doczeka się odrębnej prostej mechaniki. Pod koniec miesiąca zapewne wszystko opiszemy szczegółowo.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Jak rozumiem, z całej recenzji zapamiętano tylko tylko dwie rzeczy: że napisałem o niedużej ilości gier dot. I wojny, a także porównanie dwóch wydawnictw. Są to zdania będące tłem do treści merytorycznej. Ale jak to w typowym internecie, nagle stały się bohaterami forum :)

Neoberger: wygląda na to, że o ile ja się może nie znam na planszówkach, to Ty się świetnie znasz na mnie. Nieco podejrzane... hehe.
Islam Gerej III
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: środa, 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: Kraków - Stare Miasto
Been thanked: 4 times

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: Islam Gerej III »

Obrazek

Zapraszamy na poznański PYRKON (23-25 kwietnia). Organizujemy tam Ligę Rozgrywek w Piekło okopów, podczas której każdy będzie mógł spróbować swoich sił w zmaganiach na ziemi niczyjej. Starcia będą odbywać się w skróconej, 6 turowej wersji. Na tablicy zapisywać będziemy wyniki punktowe zwycięzców "meczów". W niedzielę liderzy otrzymają nagrody w postaci egzemplarza gry.

Nasze stoisko będzie znajdować się w olbrzymiej strefie klastra Polish Publishing League, do którego należymy ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2493 times
Kontakt:

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: Raleen »

Szkoda, że pokrywa się z terminem konwentu w Krakowie, ale nic mądrego na to raczej nie poradzimy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Islam Gerej III
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: środa, 24 maja 2006, 17:02
Lokalizacja: Kraków - Stare Miasto
Been thanked: 4 times

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: Islam Gerej III »

Obrazek

Przy okazji pozwolimy się Was poradzić. Jak wspominaliśmy pracujemy teraz 24/7 nad angielską wersją gry (i dodatkami). Na pewno chcemy zainwestować w bloczki. Zastanawiamy się tylko czy zostać przy poprzednich szkicach czy też lepiej prezentują się kolorowe rysunki żołnierzy? Nie zwracajcie uwagi na podpisy (B, TH itp.) chodzi nam o ideę.

Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Piekło okopów (Alter)

Post autor: Neoberger »

Mnie się podobają kolorowe.
Ale na Zachodzie robią i tak, pewnie by się wyróżnić:
http://fortgier.pl/p/16/23870/war-stori ... jenne.html

Dobrze, że nie kupiłem polskiej wersji. Z bloczkami i kolorowymi ilustracjami kupię chętniej. :-)
Berger
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”